SİTE İÇİ ARAMA
basın için haberlerWeb Uygulama: Sadi Atılgan


Geri Dön...
Ana Sayfa...

Açık Hava Basıncı Kuvvetiyle Sonsuz Enerji Eldesi
Emre Gürol tarafından, 16-06-2004 tarihinde gönderildi.


Buradaki sistemde; Toriçelli’nin cıva ile yaptığı açık hava basıncı deneyinin su ile uygulanmasını düşünürsek, aşağıdaki formüle göre su 10,336 m yükseğe açık hava basıncının etkisiyle çıkabilir. Benim projem de tamamen açık hava basıncının kuvvetiyle ilgili. Su 10,336 m yükseğe çıktıktan sonra, yardımcı bir boru ile olabildiğince büyük bir kazana aktarılıp, aynen barajlarda olduğu gibi suyun kinetik enerjisiyle 1 numaralı çark dönecektir. 1 numaralı çarkın dönmesi, 2 ve 3 numaralı çarkların da dönmesini tetikleyeceğinden, bu 3 çark aynı yönde döneceklerdir. Ayrıca, 1. çarkın çapına 2r, 2. çarkın çapına 6r ve 3. çarkın çapına da r dersek, aynı zamanda daha fazla enerji de elde etmiş oluruz.Son olarak, 3. çarkı da bir dinamoya bağlayarak enerji elde etmiş oluruz. Gelelim projenin ana fikrine: Bu düzenek havasız ortamda olup, su tekrar ana kazana geri döneceğinden ve açık hava basıncı da hiç bitmeyeceğinden dolayı, sonsuz enerji elde edebiliriz. Her ihtimale karşı, bazı noktalara sızan havayı dışarı atacak pompalar yerleştirerek, enerjinin hemen hemen ¾’ünü kullanabiliriz.

Fikrimi dikkate aldığınız için şimdiden teşekkürler.


Bu projeye yorum yazmak için tıklayın...

Proje için yazılan yorumlar:
toriçelli deneyinde cıvayı tüpte hiç hava olmayayac şekilde doldurup ters çevirerek gerçekleştiriyor. burda önemli olan on küsür metre uzunluğundaki tüpe suyu nasıl koyacağımız. ters çevirip koyma veya vakom uygulama olabilir ama ikisi içinde bir miktar enerji sarf etmek gerekecektir. yani sistem ilk enerjiyi istemekte. bence bu olayı daha ayrıntılı düşünmelisin. tüp her bitişinde ters çevirmek veya süürekli bir vakum uygulamak bence enerji tasarrufu sağlamaz.
( ferhat cem armutlu tarafından, 19-06-2004 tarihinde gönderildi. )
Emre arkadaşım tasarlamış olduğun bir çeşit devri daim makinası yani özdevinim olayı maalesef ki çalışmaz,neden dersen;

Öncelikle bir iki hatırlatmayla işe başlayalım;

1-)Ünlü İtalyan fizik ve matematik bilgini Evangelista TORRİCELLİ 1643 yılında sıcaklığın 0 derece olduğu deniz seviyesinde 100 cm uzunluğunda,1 santimetre kare kesitindeki(kalınlığındaki) bir cam boruyu cıva ile doldurup yine içeresinde cıva bulunan bir kaba ters çevirip bıraktığında üst kısmında boşluk olduğunu görmüş ve kapiler ince boruda cıva 76 cm yükselmiştir.Yani toriçelli kendi adıyla anılan açık hava basıncını ölçmeyi bu şekilde başarmıştır.Açık havanın basıncı şu formüle göre;

P=h.d’den P=76cm x 13,6g/(cm)3 ‘den P= 1033,6 g/(cm)2 olur.

2-)Maddenin cinsi değişirse sıvının yüksekliğide değişir.Sıvının yüksekliği maddenin yuğunluğuna bağlıdır.Yoğunluk artarsa sıvının yüksekliği azalır yoğunluk azalır ise sıvının yüksekliği artar.Yani cıva(hg) yerine su(H2O)kullanılmış olunsaydı suyun yüksekliği daha da fazla olurdu. Ama kullanılan boruların yükseklik açısından kalınlığı,kesiti ve eğimi bileşik kaplar kuralı gereği önemli değildir.Yani kap ne şekilde olursa olsun sıvı hep aynı yüksekliktedir.

3-)Bunlara göre Tasarlamış olduğun sistemde sağ taraftaki boruda bir sıvı yükselmesi olurken aynı zamanda da sol tarafta bir sıvı yükselmesi meydana gelecektir.Yani sıvı açık hava basıncı gereği hem sağ taraftan yükselicek hemde sol taraftan yükselicektir.Bunun sonucunda da motorda bir dönme hareketi meydana gelmiyecektir.Çünkü tüm kabın içi sıvı ile dolucaktır(hem sağ taraftaki hemde sol taraftaki)Ve çarkta bir dönme hareketi meydana gelmeyecektir.

4-)Sanıyorum ki yanıldığın nokta şurası;sen bu mekanizmayı tasarlarken sıvının sadece sol taraftaki ince borudan yükseleceğini düşünüyordun,vede sıvının kinetik enerjisinden yararlanarak sağ taraftaki çarkı döndürüp bir elektrik enerjisi elde edebileceğini planlıyordun ama maalesef ki öyle değildir,çünkü açık hava basıncı hem sol taraftaki boruya hemde sağ taraftaki boruya etki eder ve içeride hava olmadığından sistemin tamamı suyla dolar.Maalesef ki elde edeceğin net kuvvette sıfır olur.

5-)İçerisinde hava bile olsa sistemin üst tarafı boş kalır(içerideki hava sıvıya basınç uygular yani sıvıyı iter ve hava üst tarafa çıkar)diğer tarafları ise suyla dolar.Yani elde edeceğin net kuvvet yine sıfır olur.

6-)Sonuç olarak kağıt üzerinde yaptığın tasarımın çalışmayacağını gördün ve bilgilerin bir kademe daha arttı.Yani devri daim makinası tasarlamanın amacıda bu olsa gerek.Çalışmayacağını da bilsen en azından binlerce devir daim tasarımının içerisine seninki de eklendi.


jameswatt1800@mynet.com Başarılar;

( SELİM KARALAR tarafından, 20-06-2004 tarihinde gönderildi. )
Su dediğin şey beton gibi kalıcı değil ki!Su açık havaya maruz kaldığı sürece buharlaşır yok olup gider...Çalışmaya devam!
( Hakkı tarafından, 18-10-2004 tarihinde gönderildi. )
Projeyi dikkatlice okuyunca gördümki ince kapiller borudaki yükselen su miktarı çok az ve dolayısıylada yukarıya çıkan bu suyun sahip olduğu potansiyel enerji de haliyle küçük olacaktır,çözüm olarak kapiller boru sayısını çok arttırarak yukarıya açık hava basıncıyla taşınan su miktarı , dolayısıyla potansiyel enerji artırılacak ve en sonundada bu su kütlesi bir şekilde aşağıya düşürülüncede oluşan kinetik enerji oldukça fazla olacaktır, bence projende eksik olan düşünce bu ,bence hipotezini yeniden gözden geçir,kolaylıklar dilerim.
İLKKURŞUN LİSESİ-HAKAN KARTAL
( HAKAN KARTAL tarafından, 22-10-2004 tarihinde gönderildi. )
ne kadar güzel çizmişsin resmin çok iyiymiş. sudaki dalgalanmalar üzerine biraz çalışmalısın.
( tuncel tarafından, 27-10-2004 tarihinde gönderildi. )
gerçekten çok güzel bir fikir.bunu düşünmek ince bir zeka gerektiriyor.aynı zamanda açıklamasıda fikir kadar güzel.bilim hayatında başarılar dilerim
( ayhan ayalp tarafından, 28-10-2004 tarihinde gönderildi. )
sen bu proje dediğin saçmalığı çöpe at gitsin çünkü çalışmaz termodinamiğin kurallarına aykırı bence bir termodinamik kitabı alıp sadece ilk sayfasını okusan yeterli olur
( tarafından, 15-01-2005 tarihinde gönderildi. )
TEK KELİMEYLE MÜKEMMEL BİR FİKİR AMA SU YERİNE DAHA AZ YOĞUN OLAN YAĞI KULLANABİLİRSİN. AZ YOĞUN OLDUĞU İÇİN YÜKSEK APARTMANLARA ÇIKARIRSIN AYRICA YAĞIN BUHARLAŞMASINI ÖNLEYİCİ BİR MADDE EKLERSEN ÜRETİMİN SÜREKLİLİĞİ SAĞLANIR VE BİRDAHA YAĞ DOLDURMAK GİBİ AKSİLİKLER ÇIKMAZ. UMARIM BU PROJEYİ HAYATA GEÇİRİRSİN
( fırat sönmez tarafından, 08-01-2005 tarihinde gönderildi. )
Merhaba yine ben.bundan bir yıl önce hevesle
bu beğenilmeyen projeyi gönderip fikirlerinizi almıştım.Önerileriniz için sağolun.Bu proje elbette çalışmazdı, çünkü suyun kaba aktığı yerden hava girip sistemi dengeler ve başarısız olurdu.Ama şimdi projede çok büyük değişiklikler yaptım.Yeni haliyle %90 çalışabilir.Bu projeyi Tübitak yarışmasına gönderdim ve seçildi.Olur da kazanırsam dünyada enerji sorunu kalmayacak.Eleştirileriniz için çok teşekkür ederim.
SAYGILARIMLA...
( Emre GÜROL tarafından, 16-04-2005 tarihinde gönderildi. )
Merhaba emre,
Bu gibi mekanizmalarla uğraşman gerçekten güzel.Ancak yazmış olduğun yorum da demişsin ki;
‘Çünkü suyun kaba aktığı yerden hava girip sistemi dengeler ve başarısız olurdu’

Bahsettiğin durum bu mekanizma da geçerlidir ancak atladığın birçok nokta
var. 20-06-2004 tarihinde yazmış olduğum yorum dada belirttiğim gibi eğer her iki boruda da hava yoksa sistemin içi(yani boruların içi) açık hava basıncı nedeniyle suyla dolacaktır.Sol taraftaki boruda bir sıvı yükselmesi olurken aynı zamanda da sağ tarafta bir sıvı yükselmesi meydana gelecektir.Yani sıvı açık hava basıncı gereği hem sağ taraftan yükselecek hem de sol taraftan yükselecektir.Tüm kabın içi sıvı ile dolacaktır(hem sağ taraftaki hem de sol taraftaki).Ve çarkta bir dönme hareketi meydana gelmeyecektir.Eğer Suyun aktığı yere(Yani çarkın bulunduğu boru) hava girerse havanın miktarına göre sol taraftaki borudaki su seviyesi aşağı inmeye başlayacaktır.Eğer ikinci borunun ağzı sudan çıkarılırsa ikinci borudan hava girerek birinci borudaki sıvıyı tamamiyle dışarı iter.(Açık hava basıncı nedeniyle).Bu durum da her iki borudaki sıvı boşalmış olur.Yani her iki durum dada bu mekanizmadan enerji üretemezsin.Çünkü 3 asırlık bir teori olan Enerjinin Korunumuna(Termodinamiğin 1. yasası) aykırı.Dışarıdan enerji almadan iş yapacak(yada enerji üretecek) bir makine yapmak imkansızdır.Ancak yeni enerji çeşitleri bulunursa Enerjinin Korunumu yasası geliştirilmesi gerekebilir.

Şimdi gelelim yaptığını iddea ettiğin yani %90 çalışır dediğin mekanizmaya,bu mekanizmada büyük ihtimalle açık hava basıncına dayalı sifon düzeneği,sıvıların basıncından yaralanan veya kılcal yükselmeye dayalı bir tasarım olsa gerek.Bu gibi onlarca tasarımın tüm hesaplarını yaptım ve maalesef elde ettiğim net mekanik enerji miktarı sıfır oldu.Bazen öyle karmaşık tasarımlar ortaya atılıyor ki çalışma ilkesi hemen hepsinin aynı olsa da sistemdeki hata kolayca görülemiyor.Bana kalırsa enerjinin korunumu ve termodinamik ile ilgili basit ama öz kitaplar okumalısın.Temeli iyi atabilmek için de matematik ve fizikle ilgili temel öğretim kitapları, yani kısa ama öz açıklamalar veren okul kitaplarıyla çalışın. O zaman ihtiyacınız olan temiz kavramlara ulaşabilirsiniz.Bu size başta zor gelebilir, fakat bir müddet sonra seveceksiniz.

Bu arada insanlık için faydalı olabilecek bir enerji çeşidi bulmak istiyorsan önce var olan enerji çeşitlerini öğrenip bunların insanlık için yararlı ve zararlı yanlarını ortaya çıkarıp bu enerji çeşitlerinin yerini alabilecek daha orjinal fikirler ortaya atmaya çalışmalısın.Ayrıca yenilenebilir ve temiz enerji kaynaklarını araştırırsan senin açından daha iyi olur.Bu enerji kaynaklarını kısaca şöyle sıralayabiliriz.
Güneş Enerjisi-Ana Enerji Kaynağı,Güneş Enerjisinin ısıl uygulamaları,Güneş enerjisine elektrik enerjisine dönüştüren fotovoltaik güneş panelleri,Rüzgar Enerjisi,Jeotermal Enerji,Hidrojen Enerjisi,Biyogaz Enerjisi,Biyokütle enerjisi,Dalga Enerjisi-Ayın çekim kuvvetinden kaynaklanan gel-git enerjisi,Denizlerdeki akıntılar,Hidroelektrik santralleri-Kısacası su gücü,Elektrik enerjisinin çeşitli enerjilere dönüşümü sonucu geliştirilen yeni teknolojiler,Enerji kullanımını daha aza indiren enerji tasarrufu uygulamaları.

Eğer gerçek bir bilim adamı olmak istiyorsan sağduyusuz(otoriteden uzak) çalışmaya alışmalısın.

İyi Çalışmalar

Selim Karalar Yaş:16
selimkaralar@mynet.com( SELİM KARALAR tarafından, 17-04-2005 tarihinde gönderildi. )
Hakkı arkadaşımız kendine çok güveniyor ama buharlaşır dediği suyu ısıca yalıtılmış bir ortama koyarsak bu sorun ortadan kalkar.Mekanizmanın alışması için ;bu mekanizma çalışmaz.
( Fatih Aktolan tarafından, 28-04-2005 tarihinde gönderildi. )
Cam boru ile alttaki huninin aynı kapta olmaları nedeniyle ikisininde saf su kabına açık olan uçlarına uygulanan basınç aynı olacaktır. Su devridaimini sağlamak için iki uç arasında basınç farkı olmalıdır. Su devri daimi olmadığı gibi 1 nolu motorun rotoruda dönmeyecektir. Değerli dostum sen iki uç arasındaki basınç farkını oluşturmalısın. Bunun için de farklı seviyede ki kaplara cam boru ve huniler konulmalıdır. Huniler daha üst seviyede olmalı ( Yukarlara çıkıldıkça atmosfer basıncının düşmesi nedeniyle)Bunu yaptığın zaman Basınç farkını oluşturursun. Ama 1 nolu motorun rotorunu döndürmek için gerekli olan basıncı sağlaman için sana çok çok uzun bir boru gerekir. Diyelimki o kadar uzun boruyu buldun bu defada suyun viskozitesi nedeniyle oluşan iç sürtünmeler artacak ve oluşan basınç farkının bir kısmıda burada harcanacak.Gerikalan enerji (ki kalırsa ) rotoru döndürürmü bunu bilmek lazım. Bunuda ancak deneyerek öğrenebiliriz bu da imkansız çünkü o kadar uzun boruyu bulmamız mümkün değil. Çalışmalarının devamlı ve başarılı olması dileğiyle.

(SAna bir dost tavsiyesi yüzyıllarca insanlar devri daim makinaları yapma hevesiyle çalışmışlar sonuç hep hüsran çünkü devridaim makinaları daima mükemmel ortamlar için tasarlanır. Gerçek hayatta uygulamaya geçildiğinde çalışmaz. Çünkü sisteme giren enerji hiç bir zaman çıkan enerjiye eşit değildir. Çünkü sürtünmeler ve bir sürü kayıplar var .Sana tavsiyem enerjini başka konulara yönlendir. Mesala ALTARNATİF ENERJİ )

( Kitap Kurdu tarafından, 05-06-2005 tarihinde gönderildi. )
bu projeyi yarışmaya gönderdiniz mi cevabını hemen gönderebilirmisiniz saygılarla
( fatih sağ tarafından, 19-10-2005 tarihinde gönderildi. )
bir aıkhavabasıncı havayla olusur boslukta deney gerceklesmez uygulamada bu deneydeki hata gorulur kayıpsız sistem olmaz ve o su ile olusan kuvvet carkı dondurmez saygılarimla
( yalcın efe tarafından, 01-01-2006 tarihinde gönderildi. )
1 nolu çarkın altında bulunan alan su ile dolana kadar çalışır sonrada sistem durur diye düşünüyorum.
( hasan özçiriş tarafından, 08-01-2006 tarihinde gönderildi. )
çalışman güzel kafa yrmuşsun bu da güzel ama suyun girişi ve dönüşü aynı tanka ben bu cahil halimla biliyorum ki hava basıncı iki ucada aynı basıncı uygulayacak bunu görmen gerekli temeden çöktü projen ama yılma bi gün başaracağız
( tayfun yıdırmaz tarafından, 31-01-2006 tarihinde gönderildi. )
dalga mı geçiyorsun yoksa gerçekten de suyun her iki boruda da yükseleceğini farkedemedin mi?

( kadir kılınç tarafından, 18-02-2006 tarihinde gönderildi. )
meraba emre bey size ulaşabilceğimiz bir internet adresi yayınlayabilirmisiniz
( mehmet ayrı tarafından, 20-02-2006 tarihinde gönderildi. )
iyi güzelde suyun yukarı yükselmesi için jeneratö yerleştirdigin yerin boşluk olması gerekir. ve sen otda boşluk oluştursan bile kısa bir süre sonra suyla dolar ve sistem durur...
( mehmet yıldırım tarafından, 04-03-2006 tarihinde gönderildi. )
toriçallinin yaptığı bu proje çok güzel.Tabi sizinde böle yorumlarınızın olmasıda güzell sizleri çok tebrik ediyorum
( hakan yılmaz tarafından, 21-03-2006 tarihinde gönderildi. )
bu proje enerji korunumuna ters değilmi

( mesut birgül tarafından, 30-03-2006 tarihinde gönderildi. )
merak ettim o su neden saf su :)
( cihat tarafından, 10-04-2006 tarihinde gönderildi. )
Abone olmak için tıklayın.
e-satış sayfasına gitmek için tıklayın
arşivde arama yapmak için tıklayın.

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.