SİTE İÇİ ARAMA
basın için haberlerWeb Uygulama: Sadi Atılgan


Geri Dön...
Ana Sayfa...

Kuyu
Ercan Meydan (Moskova) tarafından, 11-11-2003 tarihinde gönderildi.


Kuyudan su çekmek için tulumbalar ya da su pompaları kimi yerlerde ise çıkrıklar kullanılır. Gönderdiğim projede güneş enerjisinden yararlanarak kuyudan su çekmek mümkündür. Metal bir fıçının şekildeki gibi montaj edilmesi ve borular da dahil olmak üzere tüm sistemin hava kalmamak şartıyla suyla doldurulmasiyla güneş tulumbası çalışmaya hazırdır. Fıçıdaki su güneş altında ısınıp bir miktar buharlaşması sağlanınca fıçıdaki iç basınç yükselir. Boru üzerindeki check valve suyun fıçıdan kuyuya gitmesini önlerken fıçı üzerindeki vanayı açtığımızda ise basıncın etkisiyle su dışarı akmaya başlar. İçteki basınç güneş tarafından sağlandığı müddetçe su akışı devam edecektir. Gün içerisinde belli orandaki su ihtiyacı fıçıdaki sudan karşılanıp vanayı kaparız. Gece ortam sıcaklığı düştüğünde fıçı içerisindeki su buharları yoğunlaşacağından ve fıçıdaki suyun gün içerisinde belli bir oranda eksilmiş olmasından dolayı, fıçı içerisinde vakum oluşacaktır. Oluşan bu vakum kuyudaki suyu atmosfer basıncıyla yukarı doğru emip fıçıyı tekrar dolduracaktır. Gündüz fıçıdan harcanan suyun yerine gece oluşturulan vakumla su takviyesi yapılarak günlük ihtiyaçlar emek harcamadan sağlanabilir.
Azerbeycan'li Yusuf'un kendi köylerinde böyle bir tulumba olduğunu fakat nasıl çalıştığını bilemediklerini söylemesi üzerine bu projeyi hazırladım)
Bu projeye yorum yazmak için tıklayın...

Proje için yazılan yorumlar:
şekle göre bu projeyi hayata geçirmeniz münkündür ama kuyudan su çekmek biraz zaman alacak.eğer güneş ışınlarını bir mercek ile depo üzerinde toplarsınız zamandan da kazanabilirsiniz
( mühendis nur tarafından, 10-01-2004 tarihinde gönderildi. )
bu projeyi artan kuyu derinliklerinde (>10m)kullanmanız imkansız.
( muh can tarafından, 22-04-2004 tarihinde gönderildi. )
PROJENİ COK DİKKATLİ BİR ŞEKİLDE TAKİP EDİYORUM.BUNU ÜNİVERSİTEMDE HOCALARIMIZLA BİRLİKTE TARTIŞICAĞIM.BU ÖZGÜN FİKRİNDEN DOLAYI SENİ KUTLARIM
( DENİZHAN BOZDOĞAN tarafından, 27-04-2004 tarihinde gönderildi. )
eger musluktan akan suyu tekrar kuyuya bosaltarak ve hemen muslugun altina dinamoya bagli bir cark yerlestirerek sonsuz bir cevrim ve nihayetinde de belli bir oranda elektrik uretebiliriz.
bu sekliyle projeyi devri-daim makinesine donusturebiliriz.

selamlar
( ercan meydan tarafından, 09-06-2004 tarihinde gönderildi. )
Sevgili arkadaşım belirttiğin projeyi daha 20 gün önce elektrik üretiminde yeni bir yöntem geliştirmek için tasarlamıştım.Sıvı basıncı,Açık hava basıncı,Adhezyon(farklı cins moleküllerin birbirini çekmesi,kısacası kabını ıslatan sıvılar,örneğin su) ve Kohezyon(aynı cins moleküllerin birbirini çekmesi,kısacası kabını ıslatmayan sıvılar,örneğin cıva) kuvvetleri sayesinde çalışan bir devri daim makinesi yapmak için uğraşıyordum ama yaptığım onlarca tasarımda maalesef ki özdevinimin mümkün olamayacağını gördüm.Ancak dışarıdan enerji verilerek yapılan tasarımlar çalışabiliyor.Örneğin Sonsuz enerji kaynağı olan Güneş Enerjisini sisteme katarsak.Bu projeyi uygulamada hayata geçirmek mümkündür ama borudaki su açık hava basıncı nedeniyle yalnızca 10,336 metreye kadar yükselebileceğinden kuyudan yalnızca 10,336 metre mesafe derinliklerin altından su çekilebilir.Formül şu(P=Basınç,d=Sıvının Özkütlesi h= Sıvının Yüksekliği)
P=h.d’den P=76cm x 13,6g/(cm)3 ‘den P= 1033,6 g/(cm)2 olur.Suyun özkütlesi yani dsu=1 olduğundan Buradan da 10,336=h.1, ve h=10,336 metre olur.

Tabi bu tasarımın sakıncaları da suyun açık hava basıncı etkisiyle 10,336 metreye kadar yükselebilmesi için borunun ve deponun içinde tam anlamıyla hava olmaması gerekir.Eğer hava olursa sıvı o yüksekliğine ulaşamaz.Bunun içinde ilk başta sistemim içindeki havayı boşaltmak için vakum uygulaması yapmak gerekecektir.Sistemin içerisindeki havayı boşaltmanın başka yolları da var elbet.Örneğin sistemin içini kendimiz suyla doldurmak.

Tasarımın diğer sakıncası ise vanadan su akarken sistemin içine dışarıdan hava girebilir.Bu nedenle de sistemin çalışması durur.Onun için sızdırmaz bir vana mekanizması yapmak şart.

Kuyudan kısa sürede su çekmek için Güneş enerjisinin sıcaklığı büyük çaplı ince kenarlı mercekler yardımıyla yükseltilebilir.Bu sayede de depodaki iç basınç yükseleceğinden su gayet hızlı bir şekilde çekilebilecektir.Örneğin bazı güneş fırınlarında toplayıcılar yardımıyla elde edilen sıcaklık neredeyse 3000 dereceye kadar ulaşıyor.

Kuyudan su çekmenin yıllardır bilinen birçok yolu var.Tulumbalar,su pompaları,çıkrıklar ve kuyudan su çekmenin en güzel yollarından biri olan Kaldıraçların babası
Arşimet(Arkhidemes)’in yıllar önce bulduğu Arşimet burgusu yada sarmalı.Arşimet burgusunda sürekli dönen sarmal bir şerit suyun boruda yükselmesini sağlar.Arşimet sarmalı halen kullanılmakta.Örneğin sıcak ülkelerdeki özellikle mısırdaki çiftçiler yer altı sularını tarlalarına akıtmak için hala bu aygıtı kullanırlar.Bu aygıtın Türkiye de kullanımı da yaygın elbet.Örneğin buğdayla uğraşan çiftçiler buğdaylarını bir yerden başka bir yere aktarırken bu aygıtı kullanıyor.Hatta biçer döver,buğday tarlasından biçtiği buğdayları Römorka aktarırken Arşimet burgusunu kullanır.

Bu proje üzgünüm ama o kadar ideal değil.Neden derseniz ben bu projenin neredeyse tüm hesaplamalarını yaptım.Sadece 10,336 metre derinliklerden su çekmek mümkün.Tabi diğer sorunları da var.

Şu an üzerinde uğraştığım proje Arşimet burgusuyla ilgili.Hem de yüzlerce metre derinlikten su çekmek mümkün.Güneş kolektörleri vasıtasıyla elde ettiğim elektriği bir aküde depolayıp,depoladığım elektriği de 2250Watt’lık bir DC/AC Konvartörde yükselterek bir elektrik motorunu çalıştırmak ve elektrik motorunda elde edilen mekanik enerjiyi kullanarak Arşimet sarmalını çevirmek.Bu sayede de ideal bir proje yapmak mümkün oluyor.

selimkaralar@mynet.com
( SELİM KARALAR tarafından, 16-08-2004 tarihinde gönderildi. )
ya açık hava basıncı ne
( ahmt tarafından, 02-02-2006 tarihinde gönderildi. )
güneş pilleri pek ucuz şeyler değil, 2250W'lık bir dönüştürücü veya güçlü bir motor için gerekli enerjiyi elde edebilmek için devasa bir panel gerekir ki bu da maliyet açısından oldukça külfetli. ark. projesiyle elektriğe gerek kalmadan buhar yoluyla bu işi kotarmaya çalışmış, tebrikler.
(şu an istanbul-karaköy piyasasında 1.5V/250mA'in fiyatı 5 euro, yani sadece 0.375W 8YTL ise...)
( A.von Daler tarafından, 07-02-2006 tarihinde gönderildi. )
Teorik olarak bunu çalıştıracakmışsın gibi görünsede bunun pratikte uygulanması çok ama çok zor. Neden diye soracak olursan normalde emme usuılü ile suyu emebilceğin maksimum yükseklik en iyi pompa ile yaklaşik 11 m dir. Bundan dolayı derin bir kuyudan bu kadar vakumla su çekmen imkansız...
( Murat BEKTAŞ tarafından, 16-03-2006 tarihinde gönderildi. )
Abone olmak için tıklayın.
e-satış sayfasına gitmek için tıklayın
arşivde arama yapmak için tıklayın.

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.