SİTE İÇİ ARAMA
basın için haberlerWeb Uygulama: Sadi Atılgan


Geri Dön...
Ana Sayfa...

Elektronik Posta Kutusu
Yavuz Erol (Elazığ) tarafından, 22-10-2003 tarihinde gönderildi.


Posta kutuları genellikle şekilde gösterildiği gibidir. Postacı, posta kutusuna bir zarf bıraktığında çoğunlukla zarf dışarıdan görülmez. Bu durumda kutuda zarf olup olmadığını anlamak için ya kutuya dışarıdan dikkatlice bakılır ya da anahtarla kutunun kapağı açılıp içi kontrol edilir. Bu yöntemler bence biraz zahmetli. İşi daha kolaylaştırmak için elektronik bir posta kutusu yapılabilir. Adını da e-posta kutusu olarak değiştirmek gerekir.
Yapılması gereken iş, posta kutusunun içine uygun bir optik algılayıcı, dışına da bir LED monte etmektir. Besleme gerilimi başka bir devreyle dışarıdan sağlanır. Posta kutusuna zarf atıldığında optik algılayıcı zarfı fark eder ve kapaktaki kırmızı LED ışık yayar. Böylece posta kutusunun önünden geçerken LED yanıyorsa kutunun dolu olduğunu anlamış oluruz. Bir alternatif olarak, optik algılayıcıları karşılıklı yerleştirmek yerine cisimden yansıma prensibiyle çalışan tür de kullanılabilir veya zarfın ağırlığıyla devreyi kapatan mekanik bir anahtar da yapılabilir.
Bu projeye yorum yazmak için tıklayın...

Proje için yazılan yorumlar:
Bu sayfaya gönderilen projeler çok orijinal ve güzel olmaya başladı. Sizi kutluyorum.
( Pozitif Haberci tarafından, 22-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Yavuz hocam yine bizleri utandırmamışsınız.başarılarınızın devamını diliyorum. ileride çok kullanmamız içten bile değil.tebrikler
( onur deveci tarafından, 25-10-2003 tarihinde gönderildi. )
O zaman kutuda kac tane mektup oldugunu gosteren bir de indikator koyun oraya tam olsun.
( Koray Bagci tarafından, 12-11-2003 tarihinde gönderildi. )
Şu anda sizin söylediğiniz dogrultudaki elemanları aldım fakat 9V tan -4.5 +4.5 volt elde edecek devreyi kuramadım.Bu sistemi 3 pille kusram olurmu bir de topraklama hakkında birşey söylememişsiniz tekrar yardımcı olursanız sevinirim
( Can TOMBULCA tarafından, 21-12-2003 tarihinde gönderildi. )
Sevgili Hacer ERAR:
Ben daha önce de size mesaj yazmıştım.Yeterince yardımcı olmuştunuz.Öncelikle bunun için teşekkür ediyorum.
Şimdiki sorunum dönem ödevimle ilgili;

bir kızılötesi hırsız alarmı kurmak istyorum, bunun için teknotezgah sayfasındaki e-posta kutusunun devresini kullanacağım.
ama oradaki entegre ve kapısının numarası ve dirençlerin büyüklüğü belli değil, ayrı topraklama olmadan 9V luk pil ile çalıştırmak ıstıyorum yardımcı olursanız çok sevinirim saygılar, Can Tombulca( Can Tombulca tarafından, 20-12-2003 tarihinde gönderildi. )
Bu projedeki devreyi kullanarak hırsız alarmı yapmak pek uygun değil. Çünkü kızılötesi ışık yayan LED'den doğru akım geçirildiğinde ancak kısa mesafede iletişim sağlanabiliyor. Yani algılayıcılar ancak 1 metre uzağa kadar verimli çalışır. Daha uzak olursa LED'in ışığı alıcıya ulaşmaz. Devredeki eleman değerleri şöyle. Dirençler 220 veya 330 ohm, entegre devre: 741 opamp. Buradaki devre Eylül 2003 tarihli bilim-teknik dergisinde verilen projemdeki devre ile aynıdır. Oradaki verici ve alıcı devresi de kullanılabilir.
Sorunuzda 9V'luk pil ile kullanmak istiyorum demişsiniz. Opamp devresi için +5/-5 voltluk gerilim gerektiği için 9V'luk pilden +4.5/-4.5 voltluk gerilim üreten bir devre kullanarak çalıştırabilirsiniz. Bunun devresini de elektronik kitaplarından bulabilirsiniz.(Tek kaynaktan pozitif/negatif gerilim elde etme devresi)

Kızılötesi hırsız alarmı için uygun olan çözüm, IR Led'den darbeli bir akım akıtmak, (örneğin 38KHz'lik kare dalga sinyali) ve alıcı olarak da "alıcı göz" denilen televizyon alıcılarında kullanılan entegreyi kullanmaktadır. Bu sayede 8-10 metreye kadar çalışan verimli bir sistem yapılabilir.
( Yavuz Erol tarafından, 20-12-2003 tarihinde gönderildi. )
9V'luk pilden +4.5/-4.5 V elde eden devreyi Harun Bayram adlı yazarın Elektronik kitabının 202. sayfasında bulabilirsin. (Devrenin adı simetrik besleme kaynağı)

Devrede mutlaka ayrı topraklama olması gerekmiyor. Eğer verici ve alıcı birbirine uzak olmayacaksa tek bir besleme kaynağı yeterli olur. (+/-) besleme için senin de dediğin gibi seri bağlı piller kullanılabilir. Örneğin, 3 tane 1.5V'luk pili seri bağlarsan 4.5V elde edersin, bu pozitif besleme için kulanılır. Başka 3 pili seri bağlayıp elde ettiğin 4.5V'u da negatif besleme için kullanırsın. Seri bağlı 3 pilin (-) kutbuyla diğer seri bağlı 3 pilin (+) kutbunun birleştiği nokta toprak noktası olur. Ancak bu durumda 6 tane pil kullanmış olursun. Bunun yerine iki tane 9V'luk pil de kullanılabilir. Bu durumda +9/-9V elde edersin. Direnç değerlerini en az 560 ohm kullanmak gerekir.
( Yavuz Erol tarafından, 22-12-2003 tarihinde gönderildi. )
Kullanılan optik algılayıcı IR'dir. Devrenin beslemesi için pil kullanmaya gerek yok. Başka bir devreyle kolaylıkla besleme gerilimi sağlanabilir. Devrenin çalışma prensibi görünmeyen ışık duvarı adlı projemdeki ile aynıdır. Bu devrede uzaklıkla ilgili bir sorun yok, çünkü algılayıcılar kutunun içinde yakın mesafede bulunuyor.
( yavuz erol tarafından, 06-01-2004 tarihinde gönderildi. )
tamam devrenin görünüşü güzel ama ne tür bir optik algılayıcı kullandıgınızı yazmamıssın.birde bu devrede pil kullanmak doğru bir şekil degil ,diger bir sorun ise devrenin iç çalışma prensibini yazmamıssın eger yazarsan sevinirim birde unutmaki devre uzaklıkla dogru orantılı olarak çalışır
( julia elızabeth tarafından, 06-01-2004 tarihinde gönderildi. )
Proje çok güzel ama Türkiye'de pek kullanışlı olacağını sanmıyorum. O pil bittiğinde en az 1 sene değiştirilmez...:))
( xxx tarafından, 09-01-2004 tarihinde gönderildi. )
Yavuz Bey'in bu konuyu iyi bilen biri olduğu belli. Projeleri basit ve uygulanabilir. Ama burada verdiği örnek çok pratik değil. Yani böyle bir devere koyacağımıza posta kutusunun kapağını sağlam şeffaf bir şey yapsak, ya da posta kutusuna daha fazla delik açsak diyorum.
( Türkan Kartal tarafından, 09-01-2004 tarihinde gönderildi. )
Bence,bu projenin çıktısını bir şekilde bilgisayarımıza aktaralım (veya cep telefonuna mesaj gelsin)Böylece bakmasak bile posta kutumuza birşey atıldığını anlarız.
( Yaramaz Kedi tarafından, 09-01-2004 tarihinde gönderildi. )
Projeyi yapan kişinin uzman olduğu zaten belli. Bu proje zaten dergide yayınlandı. Ozaman söyle böyle demeye gerek yok. Şu an belki çok gerekli bulunmayabilir ama ileride bilgisayar bağlı evlerde çok işe yaracagına inanıyorum...
( Pozitif Yorumcu tarafından, 09-01-2004 tarihinde gönderildi. )
Çok fazla para harcayıp dış kapağı şeffaf olan yeni bir posta kutusu almaktansa (bunun için bütün apartmandakileri ikna etmek gerekir çünkü) basit ve ucuz olan bu devreyle problemi kolayca çözebiliriz.

Şimdi, LED'i monte etmek için posta kutusunun kapağını nasıl deleceğiz diye sorabilirsiniz. Bu zor bir iş gerçekten. Posta kutusu imal eden firmalar üretim aşamasında bu işi halledebilir aslında. LED'i mutlaka kapağa monte etmek gerekmiyor, kutunun içine de yerleştirilebilir. Böylece kutuya zarf atıldığında kutudan loş bir ışık yayılır, daha estetik olur. Rengini de siz seçin: kırmızı, sarı, yeşil, beyaz, mavi.

Yok, ben bu sistemi beğenmedim diyorsanız, sistemi daha da geliştirip kutuya zarf atıldığında kapı zilini çalan, cep telefonuna mesaj gönderen, GPS uydu bağlantısıyla zarfın koordinatlarını hesaplayan, zarfın üzerindeki yazıyı algılayıp nereden ve kimden geldiğini posta kutusu üzerindeki LCD ekranda gösteren bir proje de yapılabilir :)
( Yavuz Erol tarafından, 09-01-2004 tarihinde gönderildi. )
çok işe yarar bir proje olmuş.
( alperen başar tarafından, 20-01-2004 tarihinde gönderildi. )
Düşünceniz çok işe yarar hemde çok kullanışlı ama şimdiki evlerde uygulanabilir yapmak daha dogrusu insanları ikna etmek biraz zor olsa gerek.Bence gelecege yönelik bir proje,ben kendi posta kutumda bile kullanmak isterim.(GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL SANA BAŞARILAR)
( Selim Karalar tarafından, 02-04-2004 tarihinde gönderildi. )
yani bu yaptığınız devre 15 cm bile çekmez çok basit bir devre
( mehmet akif tarafından, 10-10-2005 tarihinde gönderildi. )
yansımalı çalışma burada geçerli olmaz sanırım. kutu kapalı ve dar dolayısıyla zarf olmadan da sinyal gelmemesi için menzili kısmaya çalışmak gerekecek. ayrıca her zarfın yansıtma katsayısı farklı olacaktır. yine en iyisi zarfın araya girip, ışığı kesmesi.
pil konusunda kimse endişelenmesin, gündüzleri güneş piliyle bir şarjlı pili doldurur, bir daha da ne pili değiştirir ne de ona para harcarsınız. hatta tüketimi azaltmak için ledi sürekli yakmak yerine darbeli de yakabiliriz.
( A.von Daler tarafından, 20-01-2006 tarihinde gönderildi. )
evimize yada büromuza bir kablo ile buzer eklersek
sesli uyarı da verebilir.bizde hemen iner posta kutusundan postamızı alırız.
( Umut Coşkun tarafından, 19-02-2006 tarihinde gönderildi. )
Abone olmak için tıklayın.
e-satış sayfasına gitmek için tıklayın
arşivde arama yapmak için tıklayın.

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.