SİTE İÇİ ARAMA
basın için haberlerWeb Uygulama: Sadi Atılgan


Geri Dön...
Ana Sayfa...

Portatif Buzdolabı Projesi
Ali Can İmadoğlu (Osmaniye) tarafından, 13-10-2003 tarihinde gönderildi.


Bu projede Peltier adı verilen yarı iletken bir eleman kullanarak buzdolabı yapımı anlatılmaktadır. Peltier, P ve N jonksiyonlarının seri bağlanmasıyla oluşan ve içinden doğru akım geçtiğinde “Peltier efekti” diye bilinen fiziksel bir etki ortaya çıkaran elemandır. Bu etki ile malzemenin bir yüzü ısınırken diğer yüzü soğur. Peltier malzemesi değişik boyutlarda imal edilmekte ve 3 ile 15 volt arasında herhangi bir gerilimde çalışabilmektedir. Uygulanan gerilimin yönü ters çevrildiğinde ısınan yüzey ile soğuyan yüzey yer değiştirir. Bu ön bilgiyi verdikten sonra portatif buzdolabı yapımına geçebiliriz.. Kullanılan malzemeler şöyle:
1-(4x4x0.5)cm boyutlarında Peltier.
2-Isıl iletkenliği az olan (30x40x25)cm boyutlarında strafor köpükten yapılmış kapalı bir kutu.
3-Bu kutunun tabanına yerleştirmek için (30x20)cm boyutunda alüminyum levha.
4-Peltier’in ısınan tarafını soğutmak için (5x5)cm boyutunda bir alüminyum levha ve ona monte edilmiş fan.
5-Sıcaklık ayarı için termostat
6-En az 3 amper akım verebilen 12 Volt dc kaynak
7-Bir miktar silikon
Öncelikle köpükten yapılmış kutunun tabanına alüminyum levha yerleştirilir. Kutunun alt tarafından uygun büyüklükte bir parça kesilir ve Peltier bu kısma yerleştirilerek kenarları silikonla kapatılır. Peltier’in sıcak yüzeyine şekildeki gibi alüminyum levha ve 12 volt’la çalışan bir fan monte edilir. Son olarak kutunun içine termostatın sıcaklık algılayan ucu yerleştirilir. Artık buzdolabı hazır. İçine her türlü yiyecek ve içeceği koyup termostatı ayarlayarak istediğiniz kadar soğutabilirsiniz. Bu projeyi kendim gerçekleştirdim ve yüksek bir performansla çalıştığını gördüm. Siz de evinizde veya arabanızda bu portatif buzdolabını kullanabilirsiniz.

Not: Peltier malzemesi zor bulunan bir malzeme değil. Ankara'da oturanlar Ulus Konya Sokak'taki satış merkezlerinde bulabilirler. Bir plakasının 10$ civarında olduğu söyleniyor. Hacer Erar

Bu projeye yorum yazmak için tıklayın...

Proje için yazılan yorumlar:
Bu proje çok hosuma gitti. bu gerçekten güzel bir olay. Bunu Amd işlemcilerde sogutmak amaçlı kullanmak istiyorum Nereden temin edebilirim. Bu buzdolabı gerçekten pratik haytda kullanılabilirmi. Arabayla seyahat ederken çok mutiş olurdu. Elektriğin olmadığı sadece akümülatörün olduğu durumlarda çok randumanlı olacağına eminim.
( Hasan Aydogan tarafından, 13-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Çizimler ile yaptığınız anlatım ve peltier olayını anlattığın için teşekkürler.Fakat iki alumınyum plakanın birbirlerine olan bağlantılarında cold/hold plakaların civatalarınında mutlaka yalıtılması gerekmektedir.civata ısıl kısa devreye sebebiyet vermektedir.Bu konu ile ilgilenen arkadaşlara faydalı olabilecek ve detayları ile anlatan bir site ismi www.melcor.com bu siteden 1200BTU kadar ısıtma ve soğutmanın soğuk su eldesinin (pınar)nasıl elde edildiği fotoğraflarla anlatılıyor.
Herkese iyi çalışmalar dileğimle.
( mehmet eldem tarafından, 14-10-2003 tarihinde gönderildi. )
bu buzdolabı güzel düşünülmüşte ne kadar hacme sahip ve ne kadar sogutma yapabilmekte. bundan hiç bahsedilmemiş. Bunlardan bahsedilirse daha iyiolur ve yapıldığında pek fazla sorunla karşılaşılmışmı
( Asiye KENKÜL tarafından, 14-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Peltier, yurtdışından temin edilebilir. Projede kullanılan civatalar metal olmamalıdır. Kutunun ölçüleri yazıda verildiğinden hacmi kolayca hesaplanabilir. Yapım aşamasında montaj yaparken zorlandım. Arabada kullanmak için çok uygundur. Çünkü araba hareket halindeyken akünün boşalmasına neden olmaz. Araç durduğunda da 12V/60Ah'lik bir akü ile 2 gün kadar çalışabilir. Ortam sıcaklığı 36 derece iken buzdolabının iç sıcaklığını 2 derece olarak ölçtüm. Yani performası yüksek bir soğutucu.
( Ali Can İMADOĞLU tarafından, 14-10-2003 tarihinde gönderildi. )
biraz gereksiz ama kutlarım

( emrah sarıyer tarafından, 14-10-2003 tarihinde gönderildi. )
uzay araclarinin gunes goren taraflari cok isindigindan peltier etkisiyle sogutulmasi dusunuluyor. hareketli parca olmadigi icin bu tur ortamlarda oldukca randimanli calisabilir.

selamlar
( ercan meydan tarafından, 15-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Ben bu projenin toplam maliyetini sormak istiyorum. Egerki 150$ civarında ise Araba buzdolabını almaya gerek yok. Bunun fiyatını yada bana bildirebilirmisiniz.
( Mehmet GÖKKAYA (ANKARA) tarafından, 15-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Yaptığın çalışma çok güzel ve kullanışlı.Seri imalata geçirilip piyasaya sürülürse portatif olduğu için her alanda rahatlıkla kullanılabilir.Tebrikler. Başarının devamını dilerim.
( Nilüfer TAŞAR tarafından, 15-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Bu proje ilkesel düzeyde yapılabilir. Ancak soğutma kapasitesi çok düşük olur. Pratik olarak işe yaramayabilir. Peltier malzemesi Atılım Üniversitesi robot topluluğunun yaptığı akvaryumda soğutma amacı ile kullandı. Gelişmiş bazı firmalarının da bu malzemeyi buzdolabında kullanmak üzere yıllardır süren ARGE çalışmaları var. Daha geniş bilgiyi size Arçelik verebilir.

Buzdolabında soğutmaktan daha önemli sorun yalıtımdır. Bu konu üzerinde bilgi sahibi olunmadığından, soğutma ile herşeyin halledilebileceği düşünülürse yanlış yapılır.

Beklentiler çok sınırlı tutularak proje desteklenebilir, ama yeni bir fikir değil.


( Uzman tarafından, 15-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Genel olarak çok güzel bir proje ve geliştirmeye oldukça müsait. Fakat;

1_ Uzman tarafından yapılan yorumda olduğu gibi (en önemli sorun olan)yalıtım sorununun aşılması nasıl mümkün olacak?

2_ Buz dolabı iç hacmi değiştiği takdirde performansı nasıl değişecek?

3_ Ayrıca yorumlarda söylendiği gibi daha önceden denenmiş olan bir proje ise ne gibi sorunlarla karşılaşılmış da şu anda uygulaması hala mümkün olmamış? Bu sorunların aşılması günümüz teknolojisince mümkün mü?Özet olarak üzerinde derinlemesine bir AR-GE çalışması ve kuvvetli bir pazar araştırması yapıldığı takdirde bu buzdolabı ticari olarak çok başarılar elde edebilir.

Peltier eleman CPU veya diğer ısı üreten güç elektroniği devre elemanlarının soğutulmasında kullanılabilir. Fakat CPU üzerine monte edildiği takdirde DC voltaj Power Supply'dan 2-3 amper çekmeye kalkarsa bilgisayar voltaj regülasyonunda başarısız olacaktır. Dolayısıyla sık sık (windows'ta) mavi-ekran hataları görülmesi kaçınılmaz. Fazladan harici bir DC güç kaynağı kullanılması her ne kadar ekstra bir maliyet gibi görünse de daha sessiz bir soğutma mümkün olabilir.
( Alper ALKOÇ (Elazığ) tarafından, 16-10-2003 tarihinde gönderildi. )
projeniz kulağa hoş geliyor, fakat pratikte ne kadar verimli olur araştırmak gerekli. başarılar...


( mehmet ali aydemir tarafından, 16-10-2003 tarihinde gönderildi. )
bu malzemeyi çok olumlu buldum desteklenmesi lazım uzman görüşleri ile araştırmaların önü kapatılması yanlış olur. Çocuk araştırmış birşeyler ben biliyordum bunu bende düşünmüştüm demenin anlamı yok. yaptı isen kardeşim sende önceden yollasa idin. kalplerde olanı bilemem ya . ben icraata bakarım. araştırmacıya çalışmalarında başarılar diliyorum . cesur ol korkma bu işten birşeyler çıkar
( hakiki uzman tarafından, 16-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Valla çok hoş. Bişe diyemicem. Yazın araba seyahetlerinde buzdolabı yoksa bence şart olabilir. Tabi bide güzel bir kutu yapılırsa muhteşem. Tebrik ediyorum arkadaşı.
( Erman Erdoğan tarafından, 16-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Portatif buzdolabı, kulağa hoş geliyor. Eğer bu kadar az enerji ile çalışıyorsa pc'mde de kullanmak isterim.
( Selami İncegül tarafından, 16-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Sevgili AliCan Imdadoglu, seni isyerim AYESAS ta staj yaptigin surede tanidim, hocalarinin seni ne kadar iyi yetistirdigini bize buradaki projelerde yardim ve destek cabalarinda ve ozellikle Tank bilgisayarinin sogutulmasi konusunda yasadigimiz sorundaki dahiyane çözüm onerilerin ile bizleri sasirtmistin.
Küçük bir aldaki sogutma isleminde ve 3Boyutlu görüntüleri görmeyi saglayan gözlük projesinde
Bakmakla görmek arasindaki farki sayende pekistirdik. Sana bu projendede gonulden destek veriyor tekrar sana ve hocalarina tesekkürlerimi sunuyorum, egitim hayatinda ve bu gibi guzel proje calismalarinda basarilar.

( Yilmaz Kocacik tarafından, 16-10-2003 tarihinde gönderildi. )
YORUMLARA CEVAPLAR
Emrah SARIYER: hiç bir şey gereksiz değildir. Önemli olan yapılmış olması.

Mehmet GOKKAYA: Bunun toplam maliyeti 50$ civarında eger ki peltier malzemesini bulamsanız size yardımcı olabilirim. Bana portatifbuzdolabi@hotmail mail adresinden ulaşabilirsiniz.

Uzman: Edison lambayı 1000 fazla denemeyle bulmuş.Ben de denemekten vazgeçmeyeceğim

Alper ALKOÇ: 1-) Projede de anlatıldığı gibi izolasyon sorunu silikon kullanılarak aşılabilir.
2-) Tabiki buzdolabının hacmi artırıldığında Performansı düşecektir bu sorunda 1 den fazla peltier kullanılarak aşılabilir.
3-)Daha önce kim denediyse o kişilere sormak gerekir. ama ben montajda ve ısı izolasyonunda birkaç sorunla karşılaştım. Onlarıda silokon gibi yardımcı maddeler kullanarak aştım.

Pc nizde sorun yaşatmayacaktır çünkü Power supply yınız eger ki 300W.ise sorununuz olmaz fakat Pc nizde çok miktarda takılmış aygıt varsa kasanızın Power supply ını degiştirmeniz gerekebilir mesala 350W. sizin işinizi görürü ozaman

Mehmet Ali AYDEMİR: Bu Projeyi pratik hayata uyguladım.Bu kutunun içi 2 C' ye kadar sogudu. (projede verilen kutu boyutlarında)
( Ali Can İMADOĞLU (ELAZIĞ) tarafından, 16-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Bir konuda müdahele etme gereği duyuyorum. Projeyi çok beğendik ve ileride dergide yayınlamayı düşünebiliriz. Proje benim uzmanlık alanımda olmadığı için Türkiye'de bu konuyu en iyi bilen bir hocamıza gönderdim ve e-posta ile görüşünü istedim. İsmini yayınlamak için izin almadığım için Uzman rumuzu ile sayfada yayınladım.Uzman hocamızın bu konuda çalışan pek çok kişiyi eğittiğinden emin olabilirsiniz.
( Hacer Erar tarafından, 16-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Bence bu proje teorikte olduğu kadar desteklendiği takdirde pratikte de başarılı olur. Kendi içimizden çıkan bu tür projelere sahip çıkalım ve yapıcı eleştirilerde bulunarak arkadaşımıza destek olalım.
( Fahu tarafından, 17-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Düşünce tarzı olarak güzel ve farklı bir proje, portatif olması işlerlik açısından önemli. Geliştirilebilir olan bu projenin ciddi anlamda desteklenmesi kanaatindeyim.
( SADIK EMRE KARAKUŞ tarafından, 17-10-2003 tarihinde gönderildi. )
proje gerçekten hoş.sadece buzdolabı amaçlı değil. diğer soğutma gereksinimi olan alanlarda da uygulanabilir. projeye destek verilerek, geliştirilmeli.
( DAĞHAN TUFAN tarafından, 17-10-2003 tarihinde gönderildi. )
cok hoşuma gıttı bu proje nerden temın edebılırım gunluk hayatta cok kullanışlı bır buzdolabı bu projeyı hazırlayan arkadaşı tebrık edererım
( hasan demırcı tarafından, 17-10-2003 tarihinde gönderildi. )
projeni çok beğendim.bunu ilerletmeni tavsiye ederim.senden peltier elemanı ile ilgili daha fazla bilgi vermeni istiyorum.bundan sonra ki çalışmalarında başarılar dilerim
( tuncay agbas tarafından, 18-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Termoelektrik bir eleman olan Peltier gerçekten ilginç bir malzeme. İçinden doğru akım geçtiğinde bir tarafı ısınırken diğer tarafı soğuyor. Soğutma etkisini arttırmak için ısınan tarafın sıcaklığını düşürmek gerekiyor. Bu da buzdolabı içindeki ısıl yüklerin oluşturduğu ısıyı daha verimli olarak dışarı atmak demek. Bu nedenle sıcak yüzeye monte edilmiş alüminyum soğutucu ve fan kullanmak iyi bir çözüm.
Peltier elemanını görüp test ettikten sonra böyle bir projenin desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu projeyi gerçekleştiren ve bizleri Peltier ile tanıştıran Ali Can'a teşekkürler ve başarılar.
( Yavuz EROL tarafından, 20-10-2003 tarihinde gönderildi. )
"İçinden doğru akım geçtiğinde bir tarafı ısınırken diğer tarafı soğuyor." Demek ki enerjinin bir kısmı bir tarafı soğutmak için harcanırken bir kısmı da diğer tarafı ısıtıyor. Bu bir kayıp. Bir kayıp da bu ısıyı uzaklaştırmak için kullanılan soğutucudan gelecek. Ama bence dış kısımda oluşan ısı da bir şekilde iç kısmı soğutmak için kullanılabilir.
( Oğuz Büyükahraz tarafından, 21-10-2003 tarihinde gönderildi. )
arkadaşı tebrik ediyorum. ne olursa olsun böyle yaratıcı projelerin desteklenmesi gerekir. bu fikirin değişik alanlarda uygulanabilirliğinin ciddi olarak düşünülmesi yerinde olur.
( serdengeçti tarafından, 21-10-2003 tarihinde gönderildi. )
zekice bir proje.tebrikler...
( mehmet yildirim tarafından, 22-10-2003 tarihinde gönderildi. )
dusunce olarak guzel bir proje.calısmalarına devam ederek daha da gelisterecegını tahmın edıyorum.bu projenın gelistırılmıs halını ve varsa dıger projelerını de ogrenmek ısterım.. tebrıkler
( Yusuf Sevim tarafından, 23-10-2003 tarihinde gönderildi. )
alican gercekten cok orijinal birşeyler ortaya çıkarmoşsın .tebrikler
( onur deveci tarafından, 25-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Tamam çok güzelce düşünülmüş. bir proje hayata geçirildiğide iyi de tam tefaruatlı anlatılmamış. bir miktar silikon denmiş nereden temin edecegim ve silikon diye birsürü sey var. Bunların açıklanırsa bende kendime bir tane yapmayı düşünüyorum. Bu proje elinden iş gelen herkes için ideal. Arabası olan meraklı herkesin bunu yapabilmesi bu kadarda ucuza çok iyi bir şey.
( Ufuk SEVÜK (İstanbul) tarafından, 25-10-2003 tarihinde gönderildi. )
bence çok güzel bir şey bu peltiyeri icad eden adamın ellerini öpmek lazım arkadaşlar bu gavurların kafası bayağı çalışıyor helal olsun adamlara...Alican abimizede projesinden dolayı teşekkürler...
( menduh çaylak tarafından, 27-10-2003 tarihinde gönderildi. )
oncelikle yaptıgınız bu projeden dolayı sizi kutluyoruz.Sizden esasında bu tür yeni icatlar ve açılımlar bekliyorduk.Bu düşüncelerimizin boşa çıkmayacağından okadar emindikki,şuan görüyoruzki bu emelinize en sonunda kavuştunuz.Bu mutluluğu sizinle birlikte paylaşıyoruz.Herzaman yanınızda olduğumuzu unutmayın.Sözlerimizi bundan sonraki çalışmalarınızda daha başarılı olmanız dileğiyle noktalarken kendinize iyi bakmanız dileğiyle hoşçakalın.
( mehmet gökkaya & hasan orman tarafından, 02-11-2003 tarihinde gönderildi. )
Bu projeden kendi arabama yaptırabilecegim yer varmı? Varsa bana bundan 1 tane gerek acaba nereden tedarik edebilirim
( Mustafa Büyük (İstanbul) tarafından, 01-12-2003 tarihinde gönderildi. )
anladigim kadariyla bazi sorunlari olsa bile siradan klasik buzdolaplarindan cok daha iyi bir seye benziyor.hiçbirsey kusursuz degildir.ufak tefek aksakliklar olacaktir tabi. ama ben sahsen böyle bir dolaba sahip olmayi isterdim.umarim en kisa zamanda istedigin basariya ulasırsin.çalismalarinda basarilar dilerim.
( Abdullah Agaoglu tarafından, 01-12-2003 tarihinde gönderildi. )
Bence bu proje belki buzdolabı olarak kullanılmayabilir ama çok iyi bir sogutucu olabilir.
işlemci sogutmada kullanılabilir. Veya transistorlerin sogutulmasında mesala çok pahalı
olan verici transistörlerinin korumasında kullanılabilir. tanesi 1000$ civarında oldugundan
iyi bir sogutma olmaması demek yanması demek. buda bosuna masraf demek. ama bununla çok ucuz
bir önlem alarak transistörün korunması saglanabilir. Genede yapan kardesimi tebrik ediyorum

( Hüseyin KAÇAR(Elektronik Müh.) tarafından, 01-12-2003 tarihinde gönderildi. )
Peltieri sogutmada kullanılan fanın neden direk olarak bağlandığını merak ettim. yani Peltier sogutma yapıp termostat da elektirksel bağlantıyı kestiğinde peltieri sogutan fan durmadan çalışmakta..
( Orhan Erbaş (Ankara) tarafından, 02-12-2003 tarihinde gönderildi. )
Zaten böyle bir proje yapsa yapsa sıcak bir memleketde yaşayan biri yapar yazın soguk su içmek içinmi yaptın bunu
( Mehmet Uyanık(Adana) tarafından, 02-12-2003 tarihinde gönderildi. )
güzel bir proje....umarim bu projeni daha da geliştirirsin....bu buzdolabı projesi ekonomik olsa gerek...başarılar....
( Erdal YILMAZ tarafından, 02-12-2003 tarihinde gönderildi. )

Bir sürü uzman veya hakiki uzman yorum yazmış birileri bu sogutmada yalıtım diyor. Diğerleri bunun iyi sonuç verecegini idda ediyor nasıl bir iş anlamadım. Şimdi bu buzdolabı sogutuyormu yoksa sogutmuyormu?( Aysegül KILIÇARSLAN tarafından, 02-12-2003 tarihinde gönderildi. )
Artık herkes kendi arabalarına yapabilecegi bir buzdolabı olmus oluyor. yapısı basit ve anlaşılır.ben bundan kendi arabama yapacagım.
( Hidayet KELEŞ--İstanbul tarafından, 04-12-2003 tarihinde gönderildi. )
Aşağıdaki adreste projenizi aldığınız adresi göreceksiniz
http://www.jetsettersmagazine.com/archive/jetezine/gear/coolers/fridges.html

( internet çelebi tarafından, 08-12-2003 tarihinde gönderildi. )
Yoruma cevap:

internet çelebi'nin DİKKATİNE

Sevgili kardeşim O tip buzdolablarının olması bizim projemizin çalıntı olması anlamaına gelmez. O buzdolapları kompresörlü ve gazla çalışıyor. Benim buzdolabı projesi ise Yarı iletken malzemenin Peltier effect de diye bilinen bir olayla çalışmakta. Bu yazdığın yorumdan Ya projemi tamamıyla okumadığın, yada Çaılşma mantığını bilmediğin anlaşılıyor. Söylediğin şey doğru olsa bile senin yapmanla satılan buzdolabı arasındaki farka bir bak. Hem orada nasıl yapıldığı yazmıyor. Beni tanıyan Dostlarım bana spariş verdi su an 4 tane buzdolabı daha araçlarına taktık sana yapabilirz tesekkürler. aslında sen bile yapabilirsin.
( Ali Can İMADOĞLU (OSMANİYE) tarafından, 10-12-2003 tarihinde gönderildi. )
Eğer dosya ekleme olanağım olursa 1997 yılında Dokuz eylül üniversitesi makina mühendisliği bölümünde bitirme brojesi olarak hazırladığım tezimi sizlere sunmak isterim.
Tez konusu termoelektrik modülle çalışan bir buzdolabı idi. İçinde modüllere dair bir çok bilgi var.

( Orkun Hiçyılmaz tarafından, 13-12-2003 tarihinde gönderildi. )
Portatif Buzdolabı projen Bilim ve Teknik Dergisi Ocak 2004 sayısında Tekno Tezgah'ın hemen yanındaki Kendimiz Yapalım (101. sayfa)sayafasında yayınlanacak. Seni kutluyorum.
( Hacer Erar tarafından, 19-12-2003 tarihinde gönderildi. )

Bende size teşekkürlerimi sunarım. Sizin yardım ve desteklerinizle buralara geldik. Bütün arkadaşlara ve size çalışmalarınızda başarılar dilerim. Buzdolabını yapan arkadaşlarada hayırlı olsun dileklerimle..
( Ali Can İMADOĞLU (OSMANİYE) tarafından, 19-12-2003 tarihinde gönderildi. )
Ali Can kardeş peltier üzerinde yapmış olduğun çalışmanın benzer şekilde bende bu ürün üzerinde çalışmaktayım. yalnız bu ürün üzerinde yapmış olduğum çalışmaları bende geliştirmek istiyorum.
bu konuda bilgi alış-verişi yapabiliriz. Ayrıca şu an elimde peltier sistemiyle çalışan 12 litrelik bir buzdolabı var. Bu buzdolabı hem ısıtma hemde soğutma yapıyor. ölçümlerime göre +65 dereceye kadar ısıtma yapıyor, +5 dereceye kadar soğutma yapıyor. bu konuda sana bilgilerim çerçevesinde bilgi verebilir. sende bana bilgilerini verirsen sevinirim.

Ayrıca bu peltier ürününü bulmakta zorlanıyorum. Bulabileceğim yerler hakkında bana bilgi verirsen sevinirim. çalışmamı geliştirmek için peltier ürününe ihtiyaçım var. bana yazarsan iyi olur. email'ini bekliyorum.

Çalışmalarında başarılar dilerim.


( mustafa nazlıer (Gaziantep) tarafından, 20-12-2003 tarihinde gönderildi. )
Tabiki Mustafa Kardeş Sana mail atacağım. Biz herkese yardımcı olmağa çalışıyoruz. Ama Peltierin ısınan yüzeyini ne kadar soğutursan aradaki fark kadar dahada soğur. Çalışmalarında başarılar...
( Ali Can İMADOĞLU (OSMANİYE) tarafından, 20-12-2003 tarihinde gönderildi. )
tebrik ederim hemen yar1n yapmaya ba_licam
( ufuk tarafından, 01-01-2004 tarihinde gönderildi. )
peltier İstanbul'da nerede satılıyor ? Lütfen bilgilendirirmisiniz.
( mete kubilay tarafından, 28-01-2004 tarihinde gönderildi. )
peltier İstanbul'da nerede satılıyor ? Lütfen bilgilendirirmisiniz.mail adresim bulendsensoy@hotmail.com şimdiden teşekkürler
( Bülend Şensoy tarafından, 28-01-2004 tarihinde gönderildi. )
Bence proje çok güzel.Anlamsız yorumlar yapmaya gerek yok. benim arkadaşa birkaç sorum olacak. henüz bu malzemenini niteliğini tam olarak bilmiyorum. örneğin pc'de işlemciye bağlarken herhangi bir yalıtıma ihtiyaç olacak mı? yani işlemciyi statik elektrik v.b. gibi sorunlardan korumak için. yoksa direkt işlemci üzerine monte edebilirmiyiz? ayrıca bu malzemenin dağıtımını kim yapar. şimdiden teşekkürler...
antares_9@yahoo.com
( Nadir tarafından, 31-01-2004 tarihinde gönderildi. )
Ben İzmir Özel Türk Fen Lisesi öğrencilerindenim.Projenizi inceledim çok beğendim çünkü hayata geçirilebilir. Benim Tubitak Proje yarısması için yaptığım projenin konusu da peltier elemanı bu konu da çok çeşitli projeler geliştiriyorum basarılarınızın devamını dilerim
( Ragıp Orkun Secer tarafından, 03-02-2004 tarihinde gönderildi. )
termo elektrik soğutmanın temelini Jean peltier 1834 de zaten keşfetmiş şimdi bunu piyasaya yeni birşey diye tanıtmanın alemi yok zaten var olan bişey bu tur cihazlar piyasaya surulmus coktan beri amerikada ve yutdısında satılan fakat su yonden iyi, turk halkıda bilgileniyor. termo elektirik soğutma ve ısıtma sistemleri kucuk sistemlerde optimun verim veren
bir surucudur işte çalış ma prensibi

How it Works :
When two conductors are placed in electric contact, electrons flow out of the one in which the electrons are less bound, into the one where the electrons are more bound.
The reason for this is a difference in the so-called Fermi level between the two conductors. The Fermi level represents the demarcation in energy within the conduction band of a metal, between the energy levels occupied by electrons and those that are unoccupied.
When two conductors with different Fermi levels make contact, electrons flow from the conductor with the higher level, until the change in electrostatic potential brings the two Fermi levels to the same value. (This electrostatic potential is called the contact potential.)
Current passing across the junction results in either a forward or reverse bias, resulting in a temperature gradient.
If the temperature of the hotter junction (heat sink) is kept low by removing the generated heat, the temperature of the cold plate can be cooled by tens of degrees.

yanlız 10$ dan pahalı pelter device lar gerçi soğutma kapasitesine göre değişir .

( yavuz bayraktar tarafından, 06-02-2004 tarihinde gönderildi. )

( tarafından, 06-02-2004 tarihinde gönderildi. )
Güzel bir proje, tebrik ediyorum. Ancak bu parçaları nereden ve kaça temin edebiliriz?
( UMURCAN ÖZAY @@@@ tarafından, 16-02-2004 tarihinde gönderildi. )
Yorumları dikkatli okursanız sorunuza cevap verildiğini göreceksiniz.
( Hacer Erar tarafından, 17-02-2004 tarihinde gönderildi. )
öncelikle yavuz bayraktara açıklamalarından dolayı teşekkür ediyorum. bu sistem yiyecek ve içecekleri soğutmak için uygun. ali can ın projesi tamamen önceden icat edilmiş bir sistemi tanıtma amaçlı. bir geliştirme veya ekleme yok.
bu sistemi ısıtma amcıyla kullanmayı düşünüyorum eğer önceden ölçümler yapmış olan biri varsa bana sistemin ısı üretme verimliliğini söyleyebilirmi. örneğin bir plaka 12 volt ile kaç Kkal/saat. ısıtma amacıyla kullanılabilmesi için en az 10000Kkal/saat gerekli.
( tuncel apaydın tarafından, 17-02-2004 tarihinde gönderildi. )
güzel ve iştah kabartan bir proje özellikle overclock icin. ben ankaradan buldum istettim peltier 4x4 e 15 dolar civari Ankara Ulus`da genelde bu civarda fiyatlar. Cpu nun üzernde henuz denemedik yalnız sıcak yuzeye temas ettirilip calısan peltierin bu yuzeye temas eden soguk yuseyinde terleme söz konusu olmakta bunu önüne nasıl gecilebilir.Sonucta elektronik bir devre olan Cpu nun üzerinde terleme olması pek hayırlı bişi deil

saygılar


( evren tarafından, 04-03-2004 tarihinde gönderildi. )


Sevgili Evren aynı şeyleri bende denedim Evet terleme oluyur bunun önüne peltiere uyguladığın voltajı küçülterek geçebilirsin. Bunun içinde bir devreye ihtiyacın olacak sıcaklığı ölçerek Voltaj ayarlaması yapan bir devre yapman gerek.. Ben bu aralar onu deneyecegim. Siteden sonuçları duyururum...
( ACİ (OSMANİYE) tarafından, 06-03-2004 tarihinde gönderildi. )

Tebrik ederim. Bende yapmak isterim. Bana peltierin İstanbulda nerede satıldığını söylerseniz memnun olurum.
gokturkd@superonline.com
( Göktürk Demirok tarafından, 14-03-2004 tarihinde gönderildi. )
Projenizi tebrik ediyorum.
Sayın Hacer Erar size ulaşabileceğimiz bir mail telefon varsa sizinle bu konuyuu daha ayrıntılı bir biçimde ve benim arkadaşlarımla düşündüğümüz bazı projeler var bunu sizinle tartışmak isterim.
Teşekkürler.
Mail:
Gokseldundar@yahoo.com

( Göksel DÜNDAR tarafından, 17-03-2004 tarihinde gönderildi. )
hacererar@yahoo.com, herar@omu.edu.tr
( Hacer Erar tarafından, 19-03-2004 tarihinde gönderildi. )
Arkadaşlar eğer peltierin başka modellerini yani daha yüksek wattlı olanlarını türkiyede nerede alacağımızı bilen varsa lütfen o yerin adresini ve telefonunu Yazsın Teşekkürler.
gokseldundar@yahoo.com
( Göksel DÜNDAR tarafından, 23-03-2004 tarihinde gönderildi. )
Öncelikle projen için teşekkür ederim.Bende projeyi tasarım dersinde yapmaya başladım.Yalnız dosyada bulunacak hesaplamalarda yardımına ihtiyacım var.(verimi,2 peltier-2 fanla çalışıcak akım,nekadar sürede istenilen soğukluğa ulaşır v.s)Cevap yazarsan çok sevinirim.(celik_kenan@mynet.com)
( Kenan Çelik tarafından, 22-03-2004 tarihinde gönderildi. )
Proje çok güzel tebrik ederim. Fakat bu peltier malzemesini İstanbul da nereden temin edebilirim. Çalışmalarınızda başarılar.
( Burak Adıgüzel tarafından, 14-04-2004 tarihinde gönderildi. )


Sevgili Arkadaşlar;
Peltier malzemesi Çok çeşitli ve türlüdür. Değişik modellerde ve ayrı ayrı güçlerde üretilmiş şekilde bulmak mümkündür. Benim kullandığım model TEC1-12712 dir. 160 Watlıktır. Fakat daha düşük wattlık olanlarının Ankarada Ulusta Çok ucuza satıldığını buraya not yazan arkadaşlardan ögrendim. Peltierin çalışması sırasında 3 şeye çok dikkat edilmelidir.
1-) İki yüzeyindede sogutucu ve ısıtıcı levha olmadan Gerilim uygulanmamalıdır.
2-) Yere asla düşürülmemelidir.
3-) Kataloğunda yazan voltaj ve akım sınırı geçilmemilidir.
Onun haricinde hiç birşey olmadan uzun süre çalışır.
Size peltieri aldığım internet sitesini veriyorum. www.elfa.se
Çalışmalarınızda Başarılar diliyorum.


( Ali Can İMADOĞLU (Osmaniye) tarafından, 19-04-2004 tarihinde gönderildi. )
Peltier denen madde katı hal fiziginden yaralanılarak yapılmaktadır.Termoelektrik etki,iki farklı metalin ucu birleştirildiginde,diger uçlar arasında,birleşim noktasının sıcaklıgıyla orantılı bir potansiyel farkının oluşmasıdır.Oluşan potansiyel farkı oldukça düşüktür.Birleşim noktasındaki sıcaklıgın 1 C(Santigırad) artması uçlar arsındaki potansiyel farkın yalnızca 10-100 mikrovolt düzeyinde bir artışına neden olur.

Bu özelligi kullanan maddelere ısıl çift(termokulp)denilmektedir.Piezoelektrikte oldugu gibi ısıl çiftlerinde de ters bir etkiden yararlanıla bilinmektedir.İki metal üzerinden dogru akım geçirilerek metallerin birleşme noktası ısına bilmekte veya soguyabilmeltedir.

Yani belirttigin gibi P ve N jonksiyonlarının bibirine seri baglanılması ile oluşan ve bir tarafı ısınırken diger tarafı soguyan peltier,termoelektrik bir maddedir.

Bunlardan da anlaşılacagı gibi peltierin sıcak yüzeyine küçük bir ısı uygulanırsa,sıcak yüzeyi soguk yüzeyine göre derece olarak farklılık gösterecegi için peltierin iki ucundan mikrovolt düzeyindede olsa küçük bir akım elde edersiniz.

Peltier çok önceden beridir bilinmekte olan mantıgın kolay uygulamasıdır.Peltieride ilk kez pratik olarak hayata geçiren bilim insanı (1834)Jean Peltier’dir.

Peltier’den günümüzde daha tam olarak istenilen düzeyde bir verim alınamamaktadır.Verim alınamamasının nedeni sizlerinde bildigi gibi uygun etkiyi yaratan elementlerin bulunamamasından ve en önemliside sıcak ve soguk yüzeyinin tam olarak birbirine temasının yalıtılamamasından kaynaklanmaktadır.

Projen açısından konuşacak olursak,peltier maalesef ki çok verimli denilecek kadar sogutamamaktadır.Derin dondurucular açısından tercih edilememesinin nedenide budur aslında.Ama kapasitesi düşük sogutucular için kullanılabilir.Yorumlarda da belirtildigi gibi işlemcileri,pahalı elektronik elemanları ve en önemliside pratik açıdan kullanılması gereken yerlerde özellikle de otolarda taşınabilir olması bakımından kullanılması çok uygundur.

Peltier’in soguk yüzeyinin etkisini artırmanın yolu sıcak yüzeyinin etkisinin azaltılmasından geçiyor.Ama bunu elektrik motorunun fan gücünden yararlanılarak yapmak çok uygun bir çözüm olarak görülmeyebilir.Bunu yapmanın en güzel yollarından bir tanesi de sürekli soguk özelligi gösteren bir maddeyi(örnegin oda koşullarında -100C derece etkiyi yaratabilen peltier açısından zararsız bir gazı peltierin sıcak yüzeyine temas ettirmek) peltierin sıcak yüzeyinden dışarı taşmayacak bir biçimde sıcaklık alış verişi yaptırmak.

Tabi bu önerdigim fikir gerçekleştirilirse,peltierin sıcak yüzeyi bile sıfırın altına inebilir.Soguk yüzeyi ise,bırakın derin dondurucuları,çok aşırı sıcak etkiyi yaratan maddeleri bile sogutma amaçlı kullanılabilir.

Sonuç olarak bu proje geliştirilmeye açık,kullanım alanı neredeyse sınırsız olan maliyetide diger sogutma araçlarına göre daha düşük sayılabilecek güzel bir proje.

Son olarakta elektrik motorunu termostata paralel olarak baglamak,sıcaklık belirli bir degere inip termostat iletimi kestikten sonra peltierde sogutmayı kesecektir ve elektrik motoruda hala çalışıyor olacak demektir.Bence elektrik motorunu termostata seri olarak baglarsanız termostat iletimi kestikten sonra motor çalışmayacaktır.Belki buzdolabının sogutma kapasitesini az da olsa düşürecektir ama harcayacagı elektrikte çok azalacaktır.Hemde otolarda kullanılırken otoların çalışmadıgı zaman aküden daha az elektrik çekecegi için aküyü de kısa sürede bitirmeyecektir. jameswatt1800@mynet.com Çalışmalarında Başarılar


( SELİM KARALAR tarafından, 15-05-2004 tarihinde gönderildi. )
Peltierin benim için ilgi uyandıran kısmı bilgisayar işlemcilerine yönlik kullanım alanı. Mevcut proje bu açıdan da bilgisayar kasası soğutmasına yönelik oldukça dedğerli.
Overclockçular için biçilmiş kafttan olan peltier levhalarının işlemci heatsink arasına yerleştirilmesi konusunda işlemciye zarar verici bir etkisi olur mu?
( ERTAP ESİ tarafından, 16-05-2004 tarihinde gönderildi. )
Öncelikle çalışmalarınızdan dolayı sizi tebrik ederim. Peltier malzemesi şirketimiz tarafından üretilmekte olan ürünler için ciddi bir üretim kolaylığı sağlayabilir düşüncesindeyim. Bu yüzden bu malzemeyi nasıl tedarik edebilceğim konusunda bana yardımcı olursanız çok sevinirm.

goker.yildirim@nuxsystem.com
( Göker YILDIRIM tarafından, 24-05-2004 tarihinde gönderildi. )
Peltier elementinin tartışmasını bu noktada yapmak yersiz bence, önemli olan kullanmak mı yoksa geliştirmek mi? Soru ve çözüm bence bunun üzerinden olmalıydı.Yeni çalışmalar "yeni" olmalıdır.Bkz www.digit-life.com/articles/peltiercoolers/ vb bir çok uygulama bulunabilir. sadece Tüketim toplumu olmamalı...
( MR tarafından, 02-06-2004 tarihinde gönderildi. )
projeniz gercekten hosuma gitti bende adanada oturuyorum sizinle tanısmak istiyorum benımde projelerım var

( cebrail kara tarafından, 15-06-2004 tarihinde gönderildi. )
evet benim de hosuma gitti bu is...
( senay gul tarafından, 21-06-2004 tarihinde gönderildi. )
Bu cihazı ben su soğutma sisteminde kullanmak istiyorum acaba nasıl bir düzenek kurabilirim ve hangi parça lara ihtiyaç vardır.
( adem yakıcı tarafından, 29-06-2004 tarihinde gönderildi. )
Bence bir su termosu kullan. Yalıtımla fazla uğraşmazsın ozaman. Isınan yüzeyinide kolayca sogutabilirsin. Başarılar
( Ali Fuat CEBESOY tarafından, 01-07-2004 tarihinde gönderildi. )
arkadaşı tebrik ediyorum bu güzel proje için ve devamını diliyorum. yalnız bu peltier denilen ürünü temin edebileceğimiz adresler telefonlar filan varsa... hatta mümkünse istanbul taraflarında.

mail: myandemir@superonline.com

( Murat Yandemir tarafından, 26-07-2004 tarihinde gönderildi. )
merhaba;
bu elemnı bulabılacagım yer bılıyormusunuz ve teknık ozellıklerı hakında bana yardımcı olabılırsenız sevınırım sımdıden tum arkadaslara basarılar....
mehmet_bebek@hotmail.com
( mehmet bebek tarafından, 28-07-2004 tarihinde gönderildi. )
helal olsun... herkes sizin gibi teknolojiye ve yoruma açık olabilse...
( gunnx tarafından, 01-09-2004 tarihinde gönderildi. )
Peltier'i soğutmak için,Klimalı araçların soğutma sistemininin hava kanallarından biri kullanılabilir.Bence fan takılmasından cok daha iyi olabilir.Ayrıca Fan'ın işgal ettiği alandan ve maliyetinden kurtulmuş oluruz.Peltier'in ısınan yüzeyine hava kanalını bağlıyacağımız bir adaptör yapılabilir.Ancak yaptığımız soğutucun yerinin sabit olması gerekiyor.soğutucu ve aracın kliması yazin kullanılacağına göre sanırım iyi sonuç alınabilir.Tabii önce klimalı bir almanız lazım.Sevgiler
ms@isbank.net.tr
( Murat Say tarafından, 27-10-2004 tarihinde gönderildi. )
Bu malzemeyi bulan var mı? melcor veya elfa dan getirtebilirim ama direk burada satısı yapılan bir yer var mı? Ben istanbuldayım.
( Oguzhan ERKAN tarafından, 16-12-2004 tarihinde gönderildi. )
BU OYUNCAKLARA TERMOELEKTRİK MODÜL DE DENİLİYOR. PİYASADA HALİHAZIRDA 1990 LARDAN BERİ KÜÇÜK SOĞUTUCULAR VAR. RUSYADA FABRİKA ÇIKIŞ FİYATLARI 5-6 USD CİVARINDA GİBİ ANCAK BUNLAR BÜYÜK VE SESSİZ SOĞUTUCULAR İÇİN OLDUKÇA LÜKS BİR MALZEME VE KOMPRESÖRLÜ SOĞUTUCULARLAN REKABET EDEMEZLER. ÜRETİCİSİNİ BİZZAT TANIYORUM, BUNLARI SADECE KÜÇÜK OTEL VEYA ARAÇ SOĞUTUCULARINDA RANDIMAN VEREBİLDİKLERİNİ KENDİLERİ BİZZAT BELİRTMİŞLERDİR LÜKS BEYAZ EŞYADA KULLANMAK İSTİYENLERE SADECE GÜLEREK DESTEK VERDİ . İZMİR YÜKSEK TEKNOLOJİ ENSTİTÜSÜ MERAĞINI ALMIŞTIR SANIYORUM. AMA BUNLAR ELEKTRİK ÜRETMEKTE FAYDALI OLABİLİR BAZI DURUMLARDA! ÖZELLİKLE ATIL ISI KAYNAKLARI BOL OLDUĞU YERLERDE. MESELA TERMAL VE SOĞUK YERALTI SULARIN YAN YANA OLDUKLARI YERLERDE. 1999 YILINDA BÖYLE BİR GİRİŞİMİN OLABİLİRLİĞİ İNCELENMİŞTİ AMA İLK YATIRIM OLDUKÇA YÜKSEK.
( iskender Girgin tarafından, 13-02-2005 tarihinde gönderildi. )
proje çok yaratıcı, üstelik hem ısıtma hem soğutma işlemlerinde pratik çözümler sunabiliyor. merak ettiğim konu ise, peltier malzemenin ömrü. bir yüzü ısınırken diğer yüzü soğuyan bir malzemenin çatlama ve başka bi takım zararlardan korunmasını nasıl sağlıyabiliriz?
( caglar korun tarafından, 18-01-2005 tarihinde gönderildi. )
CPU için üretilmiş bazı peltier kitleri direkt 220v ac ile besleniyor.Bu sayede PSU nuzun zorlanması engelleniyor

( baran ilarslan tarafından, 02-01-2005 tarihinde gönderildi. )
bu projeyi daha önce bir yerden duymuştum ama sizi yine de tebrik ediyorum????_
( nurettin turgut tarafından, 14-05-2005 tarihinde gönderildi. )
ali bey cok güzel bir proje lalin peltierin sıcak yüzeyini tasvip ettiğiniz şekilde fanla ve aliminyum levhayla soğutmak neredeyse olanaksız çünkü ısıl kısa devre oluyor ve soğuk yüzey de ısınmaya başliyor . anlıycağinız herkesin yapabileceği birşey değil.aku
( deniz yazar tarafından, 09-06-2005 tarihinde gönderildi. )
ürün hakkında geniş bilgi ve temin etmek isteyen arkadaşlar mail yolu ile ulaşa bilirler selam lar ta1cgg@hotmail.com
( mesut öz ta1cgg@hotmail.com tarafından, 16-06-2005 tarihinde gönderildi. )

mesut bey; Herkes bu sayfadan bilgi alışverişi yapsın diye hazırlanmış bir siteye neden böyle mail adresi yazarak bilgi temin edebilirsiniz dediniz anlamadım herkes buradan zaten bilgi alışverişinde bulunuyor.


( Ali Can İMADOĞLU tarafından, 30-06-2005 tarihinde gönderildi. )
merhabalar bu işle uğrasan arkadaslara soyluyorum 14 yıldır profesyonel olarak elektronikle uğrasıyorum peltierle 10 yıl once tanıstım ama bunu evde calıstırmak için bi kaynak henüz bulamadım bulduğum ve yaptığım kaynaklar (12v 20A)en fazla 1ay sürekli calışabildi cünkü peltier kısa devreye cok yakın bir deger 4-5 amper cekmesine rağmen 20A lık kaliteli trafoları dahi zamanla yakıyor buna bi cozüm varmı sizce izmirde peltiyer arayanlar için sadece cankayada hatfonda var ve 27 ytl istanbulda veya ankarada kesin daucuzu var diyen arkadaşlar lütfen bana fiyatıyla birlikte yazın karasneake@mynet.com buarada 4x4lük bir petıer 60A lık araba aküsünü motor calışmıyorken kısa devreye yakın bir değerde calıstığı için 5saatte tamamen bitiriyor tesekkür ederim
( gokhan gulec tarafından, 24-07-2005 tarihinde gönderildi. )
termoelektrik modüller uzun zamandan beri kullanılmaktadır. Özellikle araç buzdolaplarında.. diğer taraftan bu modülleri iki yönlü kullanmakta mümküm örneğin aracınızda bir taraftan kahve suyunuzu ısıtırken diğer taraftan içeceğinizi soğutabilirsiniz.
Bunun yanında bilimsel çalışmalarda istenilen ortan veya madde sıcaklığını stabilize etmede de kullanılmaktadır. Bundan şu sonucu çıkarabiliriz. eğer bir modül üzerine bir bardak dolusu içecek koyarsanız buzdolabı kısmına gerek kalmadan içeceğinizi soğutabilirsiniz. tabiki sıcak yüzeye dikkat etmeniz gerekir.
Ben termo electrik modülleri yurt dışından getirttim ancak türkiyede satanı bulamadım. Termoelektrik modülleri türkiye de nerede bulabileceğimizi kimse belirtmemiş eğer satanlar varsa telefonlarımı alabilirmiyim.
cafkosetr@yahoo.com
saygılarımla

( Cafer KÖSE tarafından, 23-09-2005 tarihinde gönderildi. )
bende daha sessiz bi bilgisayar iteyenlerdenim ve suyla gazla vb. şeylerele sogutmayı düşündüm fakat yinede bir fan kullnarak soğutmak gerekiyordu bu bana çok iyi fikirler verdi.çok teşekür ederim.
bilgisayarını sogutmak isteyenlerde işlemci çevresinde yoğunlaşması olduğunu söylüyorlar neden bir ısı kontrol kartı kullanmıyorlarki!normal işlemci sıcaklığı 40-50 derece ve ortam sıcaklığı en sıcak aylarda bile ev içinde 30 derece civarlarında yani 35 dercelik bir sıcaklık uyğulamasında herhangi yoğunlaşma olmayacaktır.!pic bilenleriniz varsa com portunda haberleştirerek bunu bilgisyar kontrollu hale bile getirebilirler.
( kenan_re tarafından, 12-10-2005 tarihinde gönderildi. )
Öncelikle çalışma hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Ankara'da Ulus-Konya sokakta malzemeyi arattım ama bulamadım. Eskişehir'de birisinin bağlantısıyla Bursa'da peltiere ulaştım ancak fiyatları sizlerin yazdıklarının 2-3 katı. Ankara'da tam olarak nerede bulabileceğimi biliyorsanız yazabilir misiniz? Teşekkürler...
( Oğuz Çetin tarafından, 14-11-2005 tarihinde gönderildi. )
Her türlü Peltier çeşidini Ankara'da bulunan Med-Sel Elektronik adlı firmadan temin edebilirsiniz.
Bu firma, Huimao marka peltier'in Turkiye distributorudur. (www.huimao.com)

Adres: MED-SEL Elektronik
Konya Sok. Alkan Elektronik Plaza
No:13/47-48 Kat:1 Ulus ANKARA
Tel : 0-312- 312 75 36
( Ankaralı Müh. tarafından, 15-11-2005 tarihinde gönderildi. )
peltier PC'lerde kullanılamıyor şimdilik. çünkü ortamın aşırı derecede nemlendiriyor. kullancakların, randımanlı çalışma için çevre elemanların ısısını izole etmeleri, işlemcinin yoğunluğuna göre sürekli bir ısı kontrolu yapmaları gerekiyor. yani al-takla bitecek iş değil bu.
alacaklar içinse istanbul'a ait bir-iki adres/tel verebilirim. bu arada peltierler pek masum aletler değilller en küçüğü (3x3cm)4-5A akım çekiyor, beslemeleri ve fiyatları tipine göre değişiyor (8-15V ve 15-150$ gibi).
( A.von Daler tarafından, 23-12-2005 tarihinde gönderildi. )
arkadaşlar bunu işlemci sogutmakta sessiz olacagını dusunuyorsunuz ama unutmayın bununda bir yuzu ısınıyor ve bu ısıyı almanız gerekiyor :) bunu gozden kacırmayın. yani bilgisayarınızda bunu takarak fandan kurtulamazsınız hatta belkide daha buyuk bi fan takmanız gerekebilir cunku işlemciden surekli ısı cektiginde iki yuzeyin ısı farkı artar ve sogutma verimi duser yinede bilgisayar icin en iyi performansı su ve yaglı sogutucular verir. ozelliklede kasanın icini yağ ile doldurup parcaları saldıgınızda cok mukemmel ve sessiz bi calısma saglayabilirsiniz ama yaklasık 30 litre yag gidiyormus. cok guzel projeler cıkıyor. bize kotu yonde elestirmek degil her turlu geliştirmek duser
( samet başaran tarafından, 17-01-2006 tarihinde gönderildi. )
bu projeyi bizzat bilgisayar işlemcimi soğutmak için denedim. Güzel bir buluş olmasına karşın büyük sorunla karşılaştım. İşlemciyle fan arasına monte ettiğim peltierin sıcak kutbunu soğutmak işlemciyi soğutmaktan çok daha zor. hatta bikaç dakika sonra soğuk kısım da ısınmaya başlıyor. Bence bir su soğutma sistemiyle beraber kullanmak verimli olabilir. o şekilde de oldukça masraflı.
Uzun lafın kısası ben çok uğraştım ama pişman oldum.
( ebubekir bozkurt tarafından, 31-01-2006 tarihinde gönderildi. )
peltier istanbul'da bulunmazmı?

( şahin kibici tarafından, 08-03-2006 tarihinde gönderildi. )
bunu düşünmekte çok geç kalmışsın zaten bu sistemleri araba soputucularında ve küçük hacimli buzdolaplarında kullanıyorlar. neredenmi biliyorum çünkü ben yaptım... buradaki asılsorun sıcak olan yüzeyin soğutulmasının çok iyi ve devamlı şekilde yapılabilmesidir. düğer türlü soğutma performansın çok düşer. Ayrıca ben bu yöntemle bir kutu kolayı 15 sn ye gibi bir sürede 22 C den 10 dereceye düşürmeyi başardım. bu ürünü otomobiller için tasarlamıştık.
( Murat BEKTAŞ tarafından, 16-03-2006 tarihinde gönderildi. )
madem ki peltierin bir tarafı soğurken bir tarafı ısınıyor o zaman çift peltier kullanılarak iki mekanizma oluşturulabilir ve bir mekanizma soğutma yaparken diğer mekanizmada ısıtma yapabilir.
( Cedric tarafından, 08-04-2006 tarihinde gönderildi. )
Abone olmak için tıklayın.
e-satış sayfasına gitmek için tıklayın
arşivde arama yapmak için tıklayın.

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.