SİTE İÇİ ARAMA
basın için haberlerWeb Uygulama: Sadi Atılgan


Geri Dön...
Ana Sayfa...

Dinamo-elektrik-motor
Semih Akın tarafından, 18-07-2003 tarihinde gönderildi.


Merhaba

Size küçüklüğümde düşünüp yapmaya bile çalıştığım bir icadımı anlatmak istiyorum. Şu an bunun imkansız olduğunu biliyorum ama sizin derginizde yayınladığınız diğer icatlar da ne kadar gerçekleşiyor ki...

Bir elektrik motorunun aynı zamanda bir dinamo olduğunu yani bu motora elektrik verdiğimizde döndüğünü döndürdüğümüzde de elektrik ürettiğini öğrendiğimde şöyle bir şey düşünmüştüm. İki elektrik motorunun dönen bölümlerini birbirine bağlasak, birine elektrik verip dönmesini sağlasak, bu dönen motor diğer motoru döndürmeye başlar ve diğer motor elektrik üretir. İkinci motorun ürettiği elektriği birinci motora bağlayıp başlangıçta bizim verdiğimiz elektriği bu şekilde sağlayarak biri diğerini döndüren biri de diğerinin elektriğini üreten ve sonsuza kadar çalışan iki motorumuz olur.

Bu sistemin dönen bölümüne bir çark ekleyip üçüncü bir motoru da çevirttirerek bu sistemden elektrik bile üretebiliriz.

Bugün sürtünme kuvveti ve kabloların direnci nedeniyle bunun imkansız olduğunu biliyorum. Ayrıca bir sisteme hiç enerji vermeden ondan enerji üretmek de imkansız.

Bundan on yıl önce on yaşındayken bunu ilk düşündüğümde bu fikri sizin gibi birine iletmeyi çok istemiştim nasip bugüneymiş.

Hoşçakalın.
Bu projeye yorum yazmak için tıklayın...

Proje için yazılan yorumlar:
slm
projeyi okudum.
küçükken ben bu projeyi bisiklet dinamosula denemiştim. şimdi bu yazıyı okuyunca çok hoşuma gitti. bugün sürtünme kuvvetini 0 (sıfır)a indiren buluş gerçekleşti. ama dirençsiz kabblo olurmu bilmiyorum. umarım birgün oda olur.....
( alpaslantan@mynet.com tarafından, 20-07-2003 tarihinde gönderildi. )
Sürtünme kuvvetini 0!a indirseniz ve hiç direnci olmayan süperiletken kablo kullansanız teorik olarak ikili sistemi yapabilirsiniz ama üçüncü dinamoyla ekstra elektrik üretmaniz kesinlikle imkansız. (semihakin100@hotmail.com)
( Semih Akın tarafından, 21-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Demek ki elektroniğe ilgisi olan hemen herkes hayatının belli devrelerinde böyle bir proje düşünüyor. Ben de elektroniğe ilk merak sardığım zamanlarda, yani daha çocukken böyle bir şey düşünmüştüm. Hatta sürtünme vs.den kurtulmak için bu sistemin uzayda kurulabileceğini dahi savundum. Ama artık ben de biliyorum ki bu uzayda bile olsa İMKÂNSIZ...

( sinan saymaz tarafından, 30-10-2003 tarihinde gönderildi. )
Enerji kaybı olur Sürtünme olmazsa dinamo dönmez
veya
sürtünme olmazsa dinamo elektrik üretir mi??
( Tuna Toksöz tarafından, 28-01-2004 tarihinde gönderildi. )
Mümkün degil cunku termodinamik yasalarına aykırı.
( Ersen tarafından, 22-04-2004 tarihinde gönderildi. )
merhaba
Projeni okudum;tebrikler o yastayken dusunulebilelecek
en cilgin fikirlerden biri.Inan bu projeni gerceklestirseydin
tarihe gecerdin.
GERCEK HAYATTA SANA BASARILAR
turkone_fatihyilmaz@yaho.com.ca
( fatih yilmaz tarafından, 04-05-2004 tarihinde gönderildi. )
Arkadaşlar inanmayacaksınız ama ben bunu daha 6 yaşındayken düşünmüştüm.Dinamoyla motoruda oyuncak arabaya baglayıp pilsiz olarak sonsuza kadar hareket etmesini istemiştim ama maalesefki gerçekleşmedi.Şimdi bu tür devir daim makinelerinin gerçekleşmemesinin nedeni sizin de bildiginiz gibi sürtünmenin ve kablo direncinin hiçbir zaman sıfıra indirilememesinden kaynaklanmaktadır.Elektrik motorlarında hiçbir zaman sürtünme sıfıra indirilemez,eger sürtünme sıfıra indirilse motor kesinlikle çalışmaz.Motor şu nedenle çalışmaz,motorda elektrik baglantısını saglayan şey komütatörle komütatöre sürtünen fırçalardır.Peki söylermisiniz komütatörle fırçaları hem sürtünmeyecek hemde birbirine degecek şekilde nasıl baglayacaksınız.Yani burada çok büyük bir paradoks var.Daha net anlatmak gerekirse komütatörle fırçalar arasındaki sürtünme sıfıra indirilirse komütatörle fırçalar birbirine degmeyecegi için motora elektrik gitmeyecek ve motor hiçbir zaman hareket etmeyecektir.Dinamoda ve elektrik motorundaki elektrik iletimini saglayan şey saydıgımız bu ikisidir,eger onların sürütünmesi sıfıra indirilirse tabi sürtünmeyi sıfıra indirmek demek parçaların birbirine degmeyecegi anlamını gelir ve parçalar birbirine degmedigi için motor çalışmayacaktır.Şimdi başka yerlerdeki sürtünmelere bakalım,motorla dinamo arasındaki teması saglayan dişliler,daha sonra hava sürtünmesi ve en önemli nedenlerden bir taneside kablo direnci.Hadi diyelimki bu sürtünmeleri imkansızda olsa yok ettik.Peki elektrik motoruna baglı olan elektrik üretmekle görevli 3.motor ne olacak onun sürtünmesinden dolayı mekanizma çok kısa bir süre içerisinde duracaktır.Yani bu tür devir daim makinalarını yapmak imkansızdır!Hem,tüm mekanizmanın hareket etmesi için başta bir enerji vermek gerekicektir.Yani dinamonun dönmesi için verilen enerji,Küçük bir hesaplamayla başta verilen enerjinin, sistemin hareket etmesine ve sürtünmeyle kaybolan enerjiye eşit olacagını göreceksiniz.(Enerjinin korunumu yasası),motor kullanarak degilde mıknatısları kullanarak bunu yapmanın yolu vardır,ama onuda açıklamayalım.

BAŞARILAR……………………………………………….!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

( SELİM KARALAR tarafından, 05-05-2004 tarihinde gönderildi. )
Tekrar merhaba
Kendi kendine çalışan bir sistem imaknsız değil aslında. Yaşadığımız evrende enerji hiçbir zaman kaybolmuyor, tüm fiziksel ve kimyasal olaylarda enerji sadece şekil değiştiriyor.
Projeme gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler. semihakin100@hotmail.com
( Semih Akın tarafından, 08-05-2004 tarihinde gönderildi. )
Küçükken insana mantıklı gelen fakat büyüyünce de (işin bira daha içine girince) çok saçma olduğunu düşündüğü bu projeye bende çok kafa yordum. Açıkçası benim aklıma kablo iletkenliği gelmemişti.Ben daha çok sürtünmeyi ve motorlarda oluşacak ısı ile enerji kaybını düşünüyordum.
( Burak Başaran tarafından, 21-05-2004 tarihinde gönderildi. )
Bu olur mümkün yani...Ama basit bir şekilde bu şekilde olmaz...Şu şekilde olabilir
Ör:
6V 1000d/d ile dönen bir motor.
12V 500d/d ile dönen bir dinamo
Motor ve dinamo birbirine bağlandığında (dönen mil=rotor) motora 6v gerlim verdiğimizde dinamodan 12 volt gerilim alırız.Devirleri farklı yazmam çark meselesi ile aynı fizik kanunu yani..
Dinamodam aldığımız 12 volt elektriği geri besleme yani motora vereceğimiz 6volt'u geri verdiğimizde üretilen gerilim 3volt kalır...
Ama bu bile bazen yetersiz kalır çünkü motor dışardan sağladığımız 6v gerilimi kestiğimizde motor devri düşecek ve dinamo elektrik üretimini durduracaktır.Kısacası: Motora geri besleme gerilimini sağlamak için dinamodan sonra geri besleme gerilimini yükseltmemiz gerkecektir.Böyle birşey yaptığımız taktirde hem üretilen geilimde düşme olmaz hemde çekilen akımda azalma olmaz.
Bu biraz karışık gibi ama olur..
Bunun yerine sadece bir dinamo kullanın yeter.
Ama dinamoya ilk dönme hareketini vermek için dışarıdan bir akım gerekli ilk dönem için ve bundan sonrada üretilen gerilimin bir kısmı geri besleme bir gerilimide çıkış gerilimi olarak kullamırız...
Daha geniş bilgi için : kadirbey_5318@mynet.com

( Kadir BAKIRCI tarafından, 21-05-2004 tarihinde gönderildi. )
Benim dinamoyla elektrik motorunun aynı şey olduğunu öğrendikten sonra böyle birşey düşünmemin sebebi birbiriyle özdeş bir dinamonun ve bir elektrik motorunun var olabileceği fikriydi.
( Semih Akın tarafından, 26-05-2004 tarihinde gönderildi. )
Kadir arkadaşım söyledigin şeyi bende düşündüm hatta bunun birçok yolunu bulmaya çalıştım ama maalesefki yapmak istedigimiz şey kısa bir süreligine çalışır.Sürtünmeyi %99 azaltsak ve hatta süperiletken kablo kullansak bile bu sadece kısa bir süreligini çalışır.Mekanizma gitgide yavaşlar ve sonunda da durur.

Örnegin dediginiz gibi elimizde fazla voltajı saglayabilecek bir dinamo ve az voltajla yüksek devir yapabilen bir motor oldugunu düşünelim.Motorla dinamoyu devir daim yaptıran çarkların arasına,çarklardaki sürtünmeyi sıfıra indirmek için ters kutuplu mıknatıs koydugumuzu varsayalım.

Şimdi,anlatmak istediginiz olay şu;

500 devirde 12 volt üreten bir dinamo ve 6V verildigi zaman 1000 deviri yapabilen bir motor.Bu ikisini birbirine bagladıgımızda aradaki sürtünmeleri,özelliklede 0’a indirilmesi imkansız olan komütatörle fırçalar arasındaki sürtünmeyi saymassak yapmak istedigimiz devir daim türü bir makine teorik olarak sonsuza kadar çalışacaktır.


Sanıyorum ki,yanıldıgınız nokta şurası;

Siz 6V ‘luk bir motorun 1000 deviri yaparken verdigi gücün, örnegin 12 Volt’luk bir motorun 1000 deviri yaparken verdigi güce eşit oldugunu düşünüyorsunuz.Malesefki Motorun devir sayısı arttıgında mildeki dönme gücü azalır.Yani motor,dinamoyu 1000 devirle çevirirken çevirme gücü çok azalacaktır.Zaten küçük bir hesaplamayla dinamonun ürettigi gücün,motorun dinamoyu tam olarak çevirmesi gerektiginde vermesi gereken güce eşit olacagını göreceksiniz.


Basit bir formül yapmak gerekirse;

Güç:Devir sayısı * Voltaj olsun,

Dinamodaki güç 12x500=6000 ,motordaki güç ise 1000x6=6000

Burada da görülüyorki iki güç de birbirine eşit.

Yani,6V’luk 1000d\d’motor ve 12 Volt 500d/d’lik bir dinamo mekanizmanın 6V 1000 d/d’lik bir motor ve 6 Volt 1000d/d’lik bir dinamo mekanizmasından hiçbir farkı yoktur.

Hatta,dinamoyu bir DC/AC konvertörle yükseltsek bile verdigi güç yinede birbirine eşit olacaktır.Daha Transformatör’deki ısıya dönüşen enerjiyi saymazsak.

Bunuda bilimsel bir şekilde hesaplarsak

Örnegin dinamoda 12 volt ve 5 amperlik bir enerji üretilmekte, Bu enerjiyi biz 20 volta çıkarıcaz.Bu durumda ise;

(V=Gerilim,I=Akım) V1 * I1=V2 * I2 den ,12x5=20 x I2’dir I2’de buradan 3 amper olur.Yani voltaj yükselebilir ama akım düşer.Kapalı ve denge halindeki sitemlerde, aldıgınız güç hiçbir zaman verdiginiz güçten fazla olamaz.

Bu durum dinamoyla motorun baglantısını saglayan dişlilerin çapları oranında da geçerlidir.Motorda büyük dişli Dinamoda küçük dişli olacak bir şekilde baglanırsada verilen güç oranlarında hiçbir artış olmayacaktır.

Yani bu tür devir daim türü mekanizmalar yalnızca kısa bir süreligine çalışır.Basit bir hesaplamayla mekanizmaya ilk hareketi verecek olan gücün,mekanizmanın durana kadar ki harcadıgı güce eşit olacagını göreceksiniz…

Başarılar,

( SELİM KARALAR tarafından, 28-05-2004 tarihinde gönderildi. )
Hesaplamalar çok güzel...
Belki dediğin gibi olabilir kesin bir sonuç doğurmaz.Neden dersen aradaki farklar çok fazla.
Ben aslında motorlar üzerinde çok fazla yoğunlaşmak istemiyorum.Ama motorlar ile elektrik üretimi biraz zayıp.Dediğin gibi güç kaybı çok fazla oluyor.Dinamodan sonra dedğin gibi DC/AC konverter kullanmak yerine transformatörde olabilir.Ama normal bildiğimiz yükseltici trans. değil bu trafolarda volt yükseltiğind aakım düşüyor.Yani girişine yüksek akımvermek lazım .Daha geniş anlatmak gerekmez.Ben başka bir yol diyorum,trans. girişine yani primere mesela 12 volt 1 amper çekecek ve segonderden de 24 volt 3 Amper alabilcek şekilde bir trans. üretmek yani.
Buna ilave olarak freknsıda değiştirmek gerekecektir.Bilgisayar güç kaynaklarındaki gibi düşünebiliriz.Ben bu konuyla ilgili bir projem var zaten ama dinamo ile değil pil ile yani bitmeyen pil üretmek.Bunda biraz daha basit.
Biraz karışık oldu ama daha ayrıntılı olarak size ulaştıracağım.
( Kadir BAKIRCI tarafından, 28-05-2004 tarihinde gönderildi. )
Merhabalar,
Elektrik bilgim pek yoktur. Ama yukarıda yorumlarda bulunan arkadaşların, eminim benimde nacizhane fikrime bir yaklaşımları olacaktır. Sanırım bu sonsuz enerji konusunda, bilime meraklı olan herkesin kafasını kurcalayan bir şeyler var. :)
Benim fikrim şu yönde olacak;
Hepimizin bildiği gibi gezegenler kendi eksenleri etrafında dönüyorlar. Pusulaya hiç bir enerji vermeden kuzey yönüne döndüğünü görüyoruz. Diyeceğim şu ki; bu manyetik enerji kullanılarak elektrik üretmek mümkün olmaz mıydı acaba?
( aydinsenanar@hotmail.com tarafından, 23-06-2004 tarihinde gönderildi. )
Aydın SENANER arkadaşım önerdiğin fikirle maalesefki enerji üretilemez.Neden dersen;

1-)Sizinde bildiğiniz gibi Dünya,zayıf bir magnetik alan ile kuşatılmış dev bir mıknatıs gibidir.Dünyadaki magnetik alanın,dünyanın merkezindeki demirden çekirdeğin dönmesiyle doğan elektrik akımlarından kaynaklandığı sanılmaktadır.

2-)Bazen dünya çekirdeğindeki mıknatısın magnetik kutupları zamanla değişse de(Dünya kamuoyunun üzerinde dikkatle durduğu Magnetik Tersinme olayı),dünyanın dönme eksenini belirleyen kutuplardan fazla uzaklaşamaz.

3-)Pusulanın kuzeyi göstermesinin nedeni dünya çekirdeğindeki dev mıknatısın magnetik alanından kaynaklanmaktadır.Bu alan pusulanın küçük mıknatısına etki ederek onu sürekli kuzeyi göstermesini sağlamaktadır.

4-)Sanıyorum ki sizin düşündüğünüz olay şu yönde.Dünyanın magnetik alanı kullanarak elektrik üretmek ve ondan Sonsuz bir enerji kaynağı yaratmak.Öncelikle unuttuğunuz bir şey var.Magnetik alanı kullanarak(örneğin bir mıknatıs) Elektrik üretmenin tek bir yolu vardır ki,oda Michael FARADAY’ın 1831 yılında bulmuş olduğu Magnetik İndükleme olayı.Bu kurama göre bir telin üzerinden bir mıknatıs devindirilirse(hareket ettirilirse) telde bir akım meydana gelir.Yani elektrik elde etmek için ya mıknatıs tele doğru devindirilecek yada tel mıknatısa doğru devindirilecek.

5-)Bunlara göre dünya üzerinde duran(hareket etmeyen) bir telden enerji elde etmek mümkün
değildir.Ancak şu yönde mümkündür.Tel Magnetik alana dik gelecek şekilde hareket ettirilirse yani teli hareket ettirirsek dünyanın magnetik alanına dik bir kuvvet uygulayacağı için telde mikrovolt düzeyinde de olsa bir akım elde etmek mümkün olacaktır.

6-)Yani elektrik elde etmek için teli hareket ettirmek gerekecektir.Teli hareket ettirmek içinde bir enerji harcamak gerekecektir. Hatta bu olayı basit bir formül yaparak açıklamaya kalkarsak;

E:Alınan elektriğin miktarı,A:Telin sarım sayısı,V:Telin magnetik alan üzerindeki devinme(hareket ettirilme)hızı,K:Magnetik alanın büyüklüğü(Magnetik alanın büyüklüğü değeri sabit olsun,örneğin 1 olabilir.)
olsun

Bu durumda ise bunlardan şöyle bir formül çıkar;

E=K.V.A

7-)Alacağın elektriğin miktarı,K,V ve A ile doğru orantılıdır.Yani bunlardan herhangi bir tanesi ne kadar artarsa alacağın elektriğin miktarı da o kadar artar.
Verdiğimiz enerji, teli Magnetik alana dik gelecek şekilde hareket ettirmek,aldığımız enerji ise Magnetik alan içerisinde hareket eden telden doğan elektrik enerjisi.

8-) Gördüğümüz gibi bütün olaylar fizik yasaları karşısında çaresiz kalıyor.Bu olayda da görüldüğü gibi enerji vermeden alınamıyor.Termodinamik ve Nevton’un 3.hareket kanunu geçerliliğini burada da devam ettiriyor.

Başarılar selimkaralar@mynet.com

( SELİM KARALAR tarafından, 28-06-2004 tarihinde gönderildi. )
Arkadaşlar sizden Merak Ettikleriniz köşesinde Prof.Dr.Vural Altın Hocanın verdiği cevabı okumanızı istiyorum
http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=4&soru_id=2745
( Hacer Erar tarafından, 20-07-2004 tarihinde gönderildi. )
Enerjinin korunumu geregi sonucta buradan yoktan bir enerji uretmek her ne sartla alursa olsun pek mumkun gibi gorunmuyor. umarim hayalleriniz bir gun gerceklesir. yoktan hic bir sey var olamaz.
( huseyin yilmaz tarafından, 22-07-2004 tarihinde gönderildi. )
Merhaba,

Unutulmaması gereken sürtünme.
Yani zahmetsiz rahmet olmaz :)

Karşılıksız vermek Allah'a mahsuzdur.
Sen bir maddeyi kullanacaksın ki başka iş veya güç oluşturabilesin.
Benim tavsiyem rüzgar ve güneş enerjisini kullanmak olacaktır.


Kolay gelsin

( Mehmet Ulukaya tarafından, 25-09-2004 tarihinde gönderildi. )
Proje veya fikir çok güzel ve üzerinde çalışılması gereken bir konu. Belki üzerinde çalışılırken bilinmmeyen bir konu keşfedilebilir. Konunun çözümü, üzerinde somut deneyler yapmaktan geçer. Benim düşüncem özel bir düzenek yapılıp deneme yapılabilir. Yani tek mil üzerine iki adet rotor yerleştirilip bunlardan biri motor diğeri dinamo olarak kullanılabillir. İlk hareketi sağlamak için motora elektrik enerjisi verlir sonra dinamonun ürettiği elektrik enerjiside başlangıç motoruna verilerek sistemin sürekli çalışması sağlanabilir mi? diye düşünüyorum. Herkese iyi çalışmalar.
( Fevzi AYDINHAN tarafından, 03-10-2004 tarihinde gönderildi. )
Fevzi AYDINHAN arkadaşım,bu şekilde de olmaz.Neden dersen;
Senin önerdiğin yöntemde yalnızca dişliler arasındaki sürtünmeyi sıfırlıyoruz.Hava sürtünmesi ve bobin telinin direnci nedeniyle oluşan ısı kayıpları halen sistemin bir sorunu.Söylediğin yöntemi denersek(bu yorumu yazmadan önce denedim) ikili sistemin çalışma zamanını biraz daha uzatacaktır.Sürtünmeler yüzünden oluşan ısı kayıpları nedeniyle elektrik motoru git gide yavaşlayacak ve dinamoda buna paralel olarak daha az elektrik üretecektir.Motor git gide yavaşladığından artık dinamo, motoru çevirecek kadar enerjiyi üretemeyecektir.Sonunda da ikili sistem duracaktır.Tabi dinamodaki sürtünmeler de sistemden enerji götürmekte.

Şimdi Kadir BAKIRCI arkadaşımızın dediği yöntemlerin olup olmayacağını ele alalım.
6 voltta 1000 devir ile dönen bir motor sistemden daha fazla akım çeker.500 devirde 12 volt verebilen dinamonun üretebileceği akım ise motorun çekeceği akımdan daha azdır.Motorun kaç devride dönmesi,kaç amper akım çekmesi ve kaç volt gerilime ihtiyaç duyması rotor’a sarılmış bobinin ve mıknatısların(statör) özellikleriyle ilgili.Bobinin yarıçapı,bobin telinin kalınlığı,mıknatısların magnetik gücü ve en önemlisi de sarım sayısı ile ilgili bir kavram. Kadir arkadaşımız olayı sadece voltaj değerleriyle yorumluyor.Kadir arkadaşımızın yanıldığı nokta da burası işte.Dinamonun ürettiği akım ve motorun çekeceği akımı işin içerisine katmıyor.Dinamonun ürettiği akım motorun çektiği akıma yetmeyecektir.Motorun dediği gibi 6 voltta 1000 devri yapabilmesi için en azından 2 amperlik bir akıma ihtiyacı vardır.Dinamo ise 500 devirde 12 volt ürettiğinden en fazla 1 amperlik bir akım üretebilecektir.Görüldüğü gibi dinamonun ürettiği akım motorun harcadığı akımdan daha az.Sitemin hesabı gerilim değerleriyle değil güç yani watt değeriyle yapılmalıdır.P =V.I formülünden dinamonun ürettiği güç miktarı 12.1=12 Watt,motorun çektiği güç miktarı ise 6.2=12 Watt;
Bu hesaplamada da görülüyor ki iki güçte birbirine eşit.Yani verdiğimiz enerjiden daha fazlasını üretememişiz.Sistem, sürtünme ve ısı kayıpları neticesiyle kısa bir süre sonra duracaktır.

Kadir arkadaşımızın önerdiği ikinci fikir ise Enerjinin Korunumu ve Termodinamiğin ikinci Yasasını çiğnemekte.Çünkü önerdiği yöntemde verdiğimiz enerjiden daha fazlasını elde etme amacı güdüyoruz. Gerçi birinci önerdiği yöntemde de verdiğin enerjiden daha fazlasını alma amacı güdüyordu.Bir transformatörün çıkış gücü giriş gücünden daha fazla olamaz.
Transformatör Primer Sarım(Giriş) ve Sekonder Sarım(Çıkış) olmak üzere iki bölümden oluşur.Transformatörlerdeki enerji transferi Faraday’ın Magnetik İndükleme ilkesine göre çalışır.Yani değişken magnetik alan içinde bulunan bir iletkende gerilim indüklenir.Magnetik alanın değişim hızıyla üretilen güç(P) doğru orantılıdır.Transformatör’lerde bobinlerin direnci nedeniyle bir ısı kaybı vardır.Bu nedenle de her zaman için transformatörlerde verim %100’den daha az olur.
Eğer çekirdek nüvesi iyi ayarlanmış İdeal bir transformatörde Primer’e 12x1=12Watt’lık bir enerji uyguluyorsak,Sekonder’den de en fazla 12 Watt’lık bir enerji alabiliriz.(Bobin telinin direnci nedeniyle oluşan ısı kaybını saymaz isek tabi)

Transformatörün uygun bir AC/AC çeviricisinde frekansını yükseltirsek gücünü(P=V.I) artırmış oluruz ancak Primer’den çekeceği Akımda artar.Basit bir örnek vereyim;

Elimizde iki tane Alternatif Akım motoru olduğunu varsayalım.Birinci motoru en başta elimizle 2m/s hızla çeviriyoruz.Daha sonrada ikinci motoru 4m/s hızla çevirelim.İkinci motoru birinci motordan daha hızlı çevirdiğimiz için ikinci motorun frekansı birinci motorun frekansından 2 kat daha fazla olacaktır ve aynı zamanda da gücü(P=V.I) yani verdiği akım ve gerilim birinci motora göre 2 kat daha fazla olacaktır.Ancak biz ikinci motoru elimizle 4m/s hızla çevirirken birinci motora uyguladığımız gücün iki katını uyguladık.Yani motorun frekansını artırmak için dışarıdan daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarız.Eğer biz alternatif akım motorunu elimizle çevirdiğimizde diyelim ki 10 Hz’lık bir frekansı oluyor.Biz bu 10 Hz’lık frekansı alıp bir AC/AC Çeviricisinde 2 kat yükseltip 20 Hz’lık bir frekansının olmasını sağlayıp bunu da başka bir Alternatif Akım motoruna verirsek teorik olarak akımın frekansı arttığı için ikinci motorun dönme gücüde artacaktır.Ancak çekeceği akım da daha fazlalaşacaktır.Yani elimizle motoru çevirmek için artık daha fazla güç harcayacağızdır.

Bu olayı transformatörlerde denesek Primer’in çekeceği Akım daha da artacaktır.Yani trafonun frekansı artarsa daha fazla Akım’a ihtiyaç duyar. İşte Kadir arkadaşımızın yanıldığı nokta da burası.İşin içerisinde Akım hesaplamalarını katmıyor.Normalde bu yöntemi denerseniz yani Primer’e 12 volt verip Sekonder’den 24 Volt 3 Amper(Sekonder’in gücü 24x3=72 Watt) alabilecek bir şekilde trafo yaparsanız normal koşullarda Primer 6 Amper Akım çeker.(Primer’in gücü 12x6=72Watt)Eğer frekansı bir AC/AC Çeviricisinde iki katına çıkarırsanız manyetik alanın değişim hızı da iki katına çıkacağından, dolayısıyla Sekonder’den iki kat daha fazla güç alırsınız ve aynı oranda da Primer’den 2 kat daha fazla Akım çekersiniz.Örneğin Primer’e 12 volt 4 Amper’de(12x4=48Watt) 50 Hz’lık bir Alternatif Akım uyguluyoruz.Sekonder’in sarım sayısı Primer’in sarım sayısının iki katı olduğunu varsayarsak Sekonder’de 24 volt 2 Amper’lik(24x2=48Watt) bir enerji alırız.Eğer frekansı AC/AC vasıtasıyla 50 Hz’dan 100 Hz’ye çıkartırsak magnetik alanın değişim hızı iki katına çıktığı için Sekonder’den elde edilen güçte iki katına çıkacaktır(48x2=96Watt).Yani Primer’den artık 12 Amper akım çekeriz.(96=12xI I=12 amper)Bu yöntemde de verilen ve alınan güçler birbirine eşit.Yani verdiğimiz enerjiden daha fazlasını alamamışız.
Birde şu fizik kanununu hiçbir zaman unutmayın;
Elde edilen güç kadar aynı oranda güç harcanır.Şu anki fizik kanunlarına göre harcanan güç elde edilen güçten daha fazla olamaz.

Görülüyor ki bu yöntemlerle de çalışan bir Devri Daim Makinesi yapmak mümkün değil!

İyi Çalışmalar…
selimkaralar@mynet.com

( SELİM KARALAR tarafından, 08-10-2004 tarihinde gönderildi. )
hey arkadaş senin düşündüklerini kelimesi kelimesine aynı olduğnu görmek beni nekadar şaşırttı.Bilemessin ben ilk okul 5 sınıfta iken kalktım tahtaya çizdim ve ispatlama çalıştım.ve Dedimki,ben okursam bu fikrimi gerçekleştşirmek için bütün gücümle çalışacağım.
( enver demir tarafından, 20-10-2004 tarihinde gönderildi. )
SEVGİLİ ARKADAŞLAR
Benim rüzgar enerjisiyle elektrik üretmek gibi bir düşüncem var. Bu zaten var olan bir elektrik üretme tekniği ama benim bu konuda yeterli bilgim yok. Amacım kış aylarında havaların hayli rüzgarlı olmasından faydalanarak ısı ihtiyacımızı karşılamak. Projem şöyle:
Araştırmalarıma göre bir klimanın ortalama harcadığı güç 2500w-3000w. Çatıya kuracağım bir pervane ve aternatörle bu gücü karşılayabilecek bir düzenek hazırlamak. Her an yeterli rüzgarın olmayacağını ve klimaların voltaj değişimlerine karşı hassas olmaları sebiyle bunu başka bir sistemle desteklemek. Kuracağım panoda normal şehir gerilimi ile bunu desteklemek. Ve fazla üretilen enerjiyi aydınlarmada kullanmak.
Beni değerli bilgileriniz ve deneyimlerinizle aydınlarırsanız sevinirim.
( osman.ozbek@mynet.com tarafından, 08-11-2004 tarihinde gönderildi. )
önce marangozdan kendin ölçülerini vererek büyük bir pervane yaptır (sağlam bir ağaçtan), sonra bir bisiklet dinamosu satın al pervane mili olarak bu dinamoyu kullan. daha sonra yine marangozdan bu pervaneyi ayakta tutacak ayaklar yaptır. daha sonra çatıya monte et. eğer dönerse ve az da olsa elektrik üretirse çatıyı bunlardan doldurup merdivenleri aydınlatmada kullanılabilecek miktarda elektrik üretebilirsin. 2500 3000 watt için beş on dönümlük bir arazi lazım galiba.
( tuncel tarafından, 12-11-2004 tarihinde gönderildi. )
OSMAN ÖZBEK kardeş rüzgar enerjisi ile elektrik üreterek 3000- 3500 watt üreterek klima çalıştırmak istiyorsan bu sistemi profesyonel olarak yapan firmalar var onlara danışsan daha iyi olur nedeni ise bu iş o kadar kalay olmadığı Pervanenin ucuna enerji üretmek için nasıl bir üreteç kullanacaksın rüzgar hızlarınından doğan devir artışlarını nasıl ayarlayacaksın frekansı nasıl sabit tutacaksın bir hayli zor olur. Üreteceğin elektrik DC olur ise akülere depolayabilir invertör ile 220v 50 hz kullanabilirsin gerekirse şebekeden takviye yapabilirsin. Yok ben sadece ısıtma amaçlı kullanıcam dersen klima değilde reziztansta olur dersen sana basit bir öneri Ama öyle hazır yok biraz araştırıp deneyerek bulacaksın. 4 kw 1000 devir asenkron motor bulaksın Sanayide kullanılan kutupsuz kondansatörlerden bağlayacaksın. pervanen 1000 deviri bulduğunda yaklaşık 3kw elde edeceksin biraz uğraş ve araştırma sonucunda doğru kondansatörü bulursan istediğin valtaja yakın ve frekansı çok salınım yapan elektrik üretmiş olursun güle güle kullan aman sakın elektronik aletleri çalıştırmaya kalkma SADECE REZİSTANSLARDA KULLAN yok ben araştırır frekansı ve voltajı sabitlerim diyorsan istediğin gibi kullanırsın.
Turgay ÇAKI
turgaycaki@mynet.com
( tarafından, 22-11-2004 tarihinde gönderildi. )
Enerji bir referans merkezine göre faydalı olarak kullanılabilir ve eğer bir referans noktası alırsanız burada kesinlikle verdiğinizden fazlasını almazsınız tabiki enerji kaybı diye bir şey söz konusu değildir ama sürtünme ile kaybolan enerjiyi günümüz teknolojisi ile faydalı şekilde kullanamayız ancak eğer gelecekte sürtünmeden dolayı açığa çıkan ısı enerjisini tekrar mekanik enerjiye yada diğer enerji türlerine çevirebilirsek ancak verdiğimiz ilk enerjiyi belli bir referans noktasına göre sonsuza kadar tekrar tekrar kullanabiliriz ancak hiç bir şekilde enerjinin tümünü farklı bir enerjiye tek seferde dönüştüremeyiz ve bundan da öte sürtünmenin sıfır olması imkansızdır hatta uzayda bile.
( ŞENOL YILDIRIM tarafından, 06-03-2005 tarihinde gönderildi. )
SAYGIDEĞER ARKADAŞLAR BİR JENERATÖR VASITASIYLA, ELEKTRİK MOTORUNU ÇALIŞTIRIP, JENERATÖRE KAYIŞLA YADA ZİNCİRLE ARA BAĞLANTI YAPARAK, DEVAMLI BİR ENERJİ ELDE EDEBİLİRMİYİM.YADA 12 VOLT ÜRETEN BİR GÜNEŞ PİLİ KULLANARAK 220 VOLTA ÇEVİRİP BİR 1500W. - LIK MOTORU DEVAMLI ÇALIŞTIRABİLİRMİYİM.SAYGILARIMLA.BİLGİ PAYLAŞTIKÇA BÜYÜR.
( ALİ tarafından, 13-02-2005 tarihinde gönderildi. )
ben buna benzer bir projeyi ortaokul yıllarında düşünmüştüm ve şema haline getirerek büyüklerimle paylaşmak istemiştim.
şöyleki bir jeneratör düşünün . ilk hreketi sıvı yakıtla gerçekleştriyor ve elektrik üretmeye basladıktan sonra sıvı yakıtı kesip kendi ürettiği elektrikten bir miktarını kendisi icin kullanıyor ve sonsuza kadar calışıyor.
( sefer semizoglu tarafından, 07-03-2005 tarihinde gönderildi. )
Bu olamaz çünkü sürtünmeden sağladığın enerjini bir kısmını zaten sürtünme ile kaybedersin.
( Alp Er Tunga BOZKURT tarafından, 16-01-2005 tarihinde gönderildi. )
bunu bende düşünmüştüm ve hala çalışıyorum sana ve bana başarılar
( deli kadir tarafından, 25-02-2005 tarihinde gönderildi. )
arkadaşlar selam
benimde nacizane önerimde şudur;motor ve dinamonun arasına 12v 40A bir akü bağlarsak,dinamoya bu aküyü şarj ettirip,motoruda
şarj edilmiş akü ile çalıştırabiliriz sanıyorum.
hatta devreye yedek başka bir akü bağlayıp bir enversör şalter ve bu şalteri zaman ayarlı olarak harekete geçirecek bir otomatik kumanda yardımı ile boşalan ve şarj olan aküleri yer değiştirerek sonsuz bir enerji kaynağı yaratabiliriz görüşündeyim. saygılarımla.
( murat gürel tarafından, 28-04-2005 tarihinde gönderildi. )
fikrini okudum bu olayı sekiz yaşında yaptım fark etdimki sonsuz mekanik hareketi enerji dönüştürmek imkansız herdefasında bidiğeri öbürünü nötürlüyor eşitliyo iki eşit enerji birbirini etkisiz kılıyor
( hasan deniz tarafından, 09-06-2005 tarihinde gönderildi. )
slm yazını okudum çokta hoşuma gitti.
ben bu çalışmayı magnetik alanda denedim ve
güzel bir sonuca vardım. zaten bu sistemlerde ilk hareket önemlidir o ilk hareketi verdikten sonra geriye bir şey kalmıyor. aynı sistem devir daim yöntemi ile birbirini tamamlıyor.
sana bir tavsiyem bu ilk hareketi verme konusunda çalışmalar yapmandır!
sonra dinamo sistemini kullanabilirsin.
başka bir şekilde yapman imkansız gibi...
( şenol görgeç tarafından, 08-07-2005 tarihinde gönderildi. )
Arkadaslar bu sayfadan yeni haberim oldu ben bu sonsuz enerji fikrini cok uzun zamandan berli düsünüyorum . icden yanmali makinalar ve jenaratörler hakinda genis bir bilgiye sahibim.asil biranjim gemi makinalari üzerine ben pratigi cok genis birisiyim yilmadan hep bu sonsuz enerji fikrini canli ve dinamik tutuyorum. Bizim amacimiz bir seyler kesifetmek degil, bizim amacimiz kesifedilmis varolan enerjilere yönvermek olmali bence bu yönde yolalmak gerekiyor.Günün birinde bunu bir kisi veya ortaklasa calisan birileri bulacak ben inaniyorum ......................................
( selim eroglu tarafından, 11-07-2005 tarihinde gönderildi. )
bu projede atladığın bir şey var oda gerek sürtünmeden gerekse motor lardan aldığın verimin kaybından dolayı zamanla verim düşecek ve motor duracaktır aklına bir motorun misal 5V üretip diğerinin aynı devirde dönesi için 3 a gereksinim duyması şeklinde olamazmı dersen oda olmuyor istersen dene ama olmuyor...

( fatih hoşoğlu tarafından, 25-08-2005 tarihinde gönderildi. )
Sanırım bu işlerle uğraşan herkes bir arkadaşında dediği gibi aynı yaşlarda aynı şeyi düşünmüş ve denemiş, tabi sayfada sürekli tekrarlanan sürtünme,ısınma vb. şekillerde kaybolan enerjiden haberi olmadan.

Aynı şeyi bende düşünmüştüm tabi. denedimde ilk önce küçük motorlarla denedim sonra çalışan düzeneğin bir süre sonra durduğunu görünce büyükleriyle denedim. araya dişli sistemleri ekledim çıkardım bir türlü olmuyordu, sonra sürtünmeyi farkettim belli bir oranda enerji kayboluyordu. büyük ihtimalle sistem bu yüzden çalışmıyordu. biraz kafa patlatıp araştırdım ama sürtünmeden dolayı kaybolan enerjiyi geri kazanmak mümkün görünmüyordu. biryerlerde okuduğum bir düzeneği iki motor arasına doğru şekilde eklemeyi denedim, hani şu bobin tellerinin arasında hareket ettirilen mıknatıs düzeneğini, sonuç başarılıydı çok küçükte olsa kaybolan enerjinin bir kısmını geri elde etmiştim. ama yeterli değildi, daha sonra çalışan her elektrikli aletin etrafına radyo dalgaları yaydığını okudum ve bu dalgaları kullanarakta elektrik elde edile bileceğini öğrendim, hemen düzeneğe ekledim, kaybolan enerjinin bir kısmınıda böyle elde edebilmiştim, bu eklentiler çokta başarılı sonuçlar doğurmadı ama düzeneğin çalışma süresi uzadı.

şimdi konuyu burada kesip başka bir yere yönlendirmeye çalışacağım sizleri bizler bu olayı çok küçük yaşlarda deneyip aslında bilinen sonuçları (amerikayı yeniden keşfetmek) kendi kendimize öğrendik ve gördük ki bu şekilde sonsuza dek tükenmeyen bir enerji elde etmek mümkün değil. Fakat hesaplandığında gerçekten büyük miktarlarda enerjiyi geri kazana bildiğimizi hiç düşündünüzmü ? Teorik olarak sonsuza kadar devam eden yada üretilen bir enerji yok. Sadece sonsuza kadar şekil değiştiren sabit bir enerji var. Toparlamak gerekirse sonsuz enerji değil varolanı yani şekil değiştiren enerjiyi işimize yarayan en uygun hale dönüştürmeyi öğrenmeliyiz. rüzgar nerjisini, güneş enerjisini, radyodalgalarını, basıncı, organizmaları, kullanmalıyız...
( Mustafa Onur KILINÇ tarafından, 11-09-2005 tarihinde gönderildi. )
Bence bu dusunce uzerine soyle bir ekleme yapilabilir:
Doldurulmus bir aku motora baglanir.
motor dinamoyu disli mekanizmasi ile (motora buyuk disli dinamoya kucuk disli monte edilmis halde bisikletlerdeki 18.vites gibi ) cevirir. Bu arada dinamoda kucuk disli oldugundan motordan daha fazla devir yapacaktir. Dinamoda aküye bagli oldugundan cevirilen dinamo akuyu sarj eder.Ama bu sadece bir fikir hic denemedim ...
( Aybars(15)Ankara tarafından, 13-09-2005 tarihinde gönderildi. )
sayın arkadaşım: gazeteleri takip ettiysen şu ana kadar iki kişi bu sistemi yaşama geçirdi. lisans almak için uğraşıyordu sonra ne oldu bilemiyorum. üstelik çok ucuza malettiği sistemi bedava elektrik üretir hale getirdi. sistem aynen şöyle. ilk 30 saniye bir motoru ceryanla çalıştırıp motora bağladığı çok ağır bir kamyon tekerleği hız kazanıyor. bir anda cereyanı kesip dinamonun ürettiği 220 volt elektriği devrese sokuyor. hız kazanan motor değişim esnasında devirden düşmüyor. ürettiği elektirik 4000 wat harcadığı elektrik 1000wat geriye 3000wat elektriği paşa paşa istediği gibi kullanıyor. yani anlayacağımız bu projeye olmaz diyen asalaklar neye göre olmaz diyor hangi yasalara dayandırıyorlar ve yasalar delinmek için olduğunu nasıl bilmiyorlar. bu tür yamuklara çok kızıyorum. kendileri bir işe yaramadıkları gibi yarayan insanında şevkini kırıyorlar
( sinopluibrahim@mynet.com tarafından, 14-09-2005 tarihinde gönderildi. )
sayın arkadaşım: gazeteleri takip ettiysen şu ana kadar iki kişi bu sistemi yaşama geçirdi. lisans almak için uğraşıyordu sonra ne oldu bilemiyorum. üstelik çok ucuza malettiği sistemi bedava elektrik üretir hale getirdi. sistem aynen şöyle. ilk 30 saniye bir motoru ceryanla çalıştırıp motora bağladığı çok ağır bir kamyon tekerleği hız kazanıyor. bir anda cereyanı kesip dinamonun ürettiği 220 volt elektriği devrese sokuyor. hız kazanan motor değişim esnasında devirden düşmüyor. ürettiği elektirik 4000 wat harcadığı elektrik 1000wat geriye 3000wat elektriği paşa paşa istediği gibi kullanıyor. yani anlayacağımız bu projeye olmaz diyen asalaklar neye göre olmaz diyor hangi yasalara dayandırıyorlar ve yasalar delinmek için olduğunu nasıl bilmiyorlar. bu tür yamuklara çok kızıyorum. kendileri bir işe yaramadıkları gibi yarayan insanında şevkini kırıyorlar
( sinopluibrahim@mynet.com tarafından, 14-09-2005 tarihinde gönderildi. )
Bir dinamo veya alternatörde elektrik üretilirken, bobin telinin direnci nedeniyle bir miktar ısı üretilir ve bu, enerji kaybı olarak çevreye yayılır. Öte yandan, elektrik motoru için de, sürtünmeler nedeniyle benzeri şekilde, girdiyi oluşturan elektrik enerjisinin kısmen ısı olarak kaybı söz konusudur. Her ne kadar elektrik motorları için verim düzeyleri %90'larin üzerine çıkabiliyorsa da, bir miktar kayıp kaçınılmazdır. Dolayısıyla önerdiğiniz işlem sırası uygulandığı takdirde; motorunuzun dönme hızı giderek yavaşlayacak, dinamo da buna paralel olarak, giderek daha az elektrik enerjisi üretebilecektir. Sonuç olarak, bir aşamada motorunuz duracak, dinamo da bir süre sonra onu izleyecektir.

Asırlar boyunca pek çok insan, böyle 'devir daim makinesi' türünden arayışlar içinde olmuş; fakat basarili bir tasarım bulunamamıştır. Bu başarısızlığın nedeni de oldukça basittir: Çünkü bu tür tasarımlar termodinamik yasalarına aykırı, yani uygulamada imkansızdır.

Bilim ve Teknik dergisi yayın kurulu üyesi
Prof.Vural Altın

( Prof.Dr.Vural Altın tarafından, 19-09-2005 tarihinde gönderildi. )
Termodinamiğin 2. yasasına aykırı ne yaparsan yap olmaz
( gökhan tarafından, 14-10-2005 tarihinde gönderildi. )
düşündüğün fikir olur ama biraz daha detay istiyor
böyle bir şeyi ben gerçekleştirdim 2,5 senedirde evımdekı elektrığin çoğunu burdan karşılıyorum ama çok sorun çıkarıyor bunlarıda çozersem daha yuksek güç elde edecem.biraz üğraşırsan istediğin sonucu alırsın www.blogcu.com/fat
( faruk taranoğlu tarafından, 02-11-2005 tarihinde gönderildi. )
aslına bende böyle bi proje düşünüyorum
benim düşüncem rüzgar enerjisini kullanmak
allahın yarattığı rüzgar döndürecek elektrik üretecek ve tedaş yoluyla bize para kazandıracak
aslında ne kadar basit öyle değilmigörünüş itibari ile basit ama rüzgar enerjisi ile elektrik üreten direklerin tanesini 1.000.000$ olduğu söyleniyor ne kadar doğru bilemiyorum
( alim tarafından, 08-11-2005 tarihinde gönderildi. )
merhaba
Bu projen için seni tebrik ederim,keşke deneseydin.ben onbeş yaşındayım,Manisa Anadolu Öğretmen Lisesi ne gidiyorum.Elektroniğe olan merakımı başkaları için küçük ama kendim için büyük şeylerle yatıştırıyorum.Bu yazıyı okuyunca seni o yıllar için kendime benzettim.bunu devam ettirmeni istedim.Türklerin elektronik dünyasında daha çok yeri olması gerektiğine inanıyorum.serzurnaci@gmail.com
( serdar zurnacı tarafından, 05-12-2005 tarihinde gönderildi. )
söylediginiz imkansıs
çünkü verim hiç bir zaman verim yüzde yüz olmaz
her güç aktarımında kayıplar olur
bunu sürdümek içi harici güç gerekir
kayıpları karşılamak için

( hasan tarafından, 17-12-2005 tarihinde gönderildi. )
hepinize selamlar benim size öncelikle bir sorum olacak neden hepimiz daha küçük yaşlarda iken böyle şeleri düşünüyoruz.bunun değerlendirilmesi lazım. ikincisi

EĞER BAHSETTİĞİM ALETLER VARSA DİYELİMKİ
Şehir hattından gelen elektiriği saate girmeden önce 110 volta düşürsek yani saate sürekli 110 volt elektirik girişi sağlasak daha sonra saate elektirik giriş çıkısı yapsak çıkışta da yükseltici marifeti ile 220 ye çıkarsak elektiriği yarıyarıya tasarruf etmiş olurmuyuz yok sa kullandığımız elektirik miktarı yine aynımı olur
( önel tarafından, 23-12-2005 tarihinde gönderildi. )
edemirbey@hotmail.com
merhaba
bu projenizi inanın bende çok düşündüm fakat başarılı olamadım ama inşallah yakın bir zamanda bu imkanı sağlayıp bu projeyi gerçekleştireceğim saygılarımla
( erhan demir tarafından, 27-12-2005 tarihinde gönderildi. )
motorun içine dinamodaki gibi bobin yerine
mıknatıs koysak mıknatısın yerinede bobin teli koysa mili çevirsek elektrik üretmezmi
( sayit gürdal tarafından, 26-12-2005 tarihinde gönderildi. )
İnsanoğlunun tarihi boyunca nice imkansızların olur kılındığı görülmüştür.günümüz teknolojisinde bu düşündüğün imkansız olsada bu proje gerçekleştirilebilir.en azından mikro birimdeki enerji ile mega birimdeki enerji üretilebilir.benimde bu gibi projelerim wardı.bunları gerçekleştirmek yolunda ilerlemeliyiz.
( Cihan ATAR tarafından, 02-01-2006 tarihinde gönderildi. )
başlangıçta çok kolay gibi gelse de bu uygulamanın pratikte bir çok sıkıntısı var.birincisi;dinamoyu döndürecek olan motorun ilk hareket enerjisi de elektrik enerjisi olacaktır.bu enerjiyi de bir başka genaratörden karşılamak gerekir ve bu generatörü de mi elektrik enerjisiyle döndüreceğiz acaba?yani biribirine bağımlı sonsuz devre gibi uzar gider o zaman.bir diğer ikinci engel;generatörü döndürecek olan motorun enerji üretim sırasında sürekli çalışmasıdır.sürekli çalışan bir motorda ısınma ve diğer bir çok nedenden dolayı performans düşüşü görülür.bu performans değişikliklerinden biri de generattör için çok önemli olan devir sayısıdır.çünkü devir sayısı sabit olmalıdır.generatörün devir sayısı değişirse üretilen elektriğin frekensı da değişir.dolayısıyla sistemin kararlı çalışması sağlanamaz.bu sistem kararlılığı ise bir devrede çok önemlidir.herhalde ikna edici olmuşumdur?
( ethem kır tarafından, 24-01-2006 tarihinde gönderildi. )
İnanır mısınız bilmem ama ben de aynı yaşlarda aynı şeyi düşünmüştüm. Hatta düzeni kurmuştum. Çalışmamıştı ama üzülmemiştim de. O zamanlarda hepimiz gerçeği bir kenara bırakmış, o saflığımızla işe yaramak için bir şeyler üretmeye çabalıyorduk. Keşke şimdi de aynı şeyleri yapsak...
( Mümin Yıldırım tarafından, 01-02-2006 tarihinde gönderildi. )
selam.aynısını bende düşündüm.fakat gözden kaçırdığın bir nokta var sence iki dinamo arasına bir elektronik devre koymak gerekli değilmi.ben senin düşündüğün projenin aynısını yaptım fakat uygulamay bir türlü geçiremedim bunu gibi daha bir sürü projem var fakat hepsi kenrda uygulmayı bekliyorlar.dediğim gibi elektronik devreyi düşün;ne demek istediğimi tam olarak anlatmak istemiyorum fakat bir ip ucu vereyim:DİYOT
( ferhat kaya tarafından, 11-02-2006 tarihinde gönderildi. )
Ben sizlere şunu önereceğim.Bu sistem elbette sürtünmeden dolayı imkansız gibi gözüküyor.Ama bu sistemden enerji tassarrufu yapmak mümkünmü?Örneğin dişlilerdeki sürtünmeyi en aza indirgemek,havası alınmış bir kapta çalıştırarak hava sürtünesini berterf etmek,ve çeşitli sıvılar(nitrojen gibi)kullanarak sistemi dinç tutmak gibi...Eğer bunlar yapılırsa verim arttırılabilir.Bu da daha uzun süre sistemin çok az bir enerji girdisiyle çalışmasını sağlar.Bizde sistemin çalışma peryotunu belirleyip,örneğin entegre bir mikroçip yardımıyla sistemi devam ettirecek enerjiyi motora verecek şekilde bir yapı oluşturabilirsek herhalde bir sonuca ulaşırız.Sonsuz döngüyü sağlayamasakta bu fikirden en verimli şekilde faydalanmalıyız.Herkese iyi çalışmalar..
( Emrah Özen tarafından, 22-02-2006 tarihinde gönderildi. )
ya arkadaşlar ben bu konula ilgili ödevim var ama bulamıyorum bana yardım edermisiniz

( ozan karataş tarafından, 05-03-2006 tarihinde gönderildi. )
elektirik bilgim pek yok 3 yıldır başka bir alanda bu mantığı üzerinde taşıyan bir yapı üstünde çalışıyorum. sistemin özü başka bir sahada başka bir işe yarıyor. asıl olan ise (A) yı kullanarak (A)+0,0000000000000001(A) elde etmek bu imkansız değil mümkündür. bunu teori olmaktan çıkarıp kanum olarak düşünürseniz. yapmak mümkündür niye farklı ortamlarda uygulanmasın. bilgi paylaştıkça kendi büyütür bireyi küçültür. mmmkkk2@hotmail.com
( mehmet tarafından, 06-03-2006 tarihinde gönderildi. )
güzel proje ama küçük ama etkisi büyük bi ayrıntıyı unuttun ÜRETİLEN ENERJİNİN Bİ KISMI ELEKTRİĞE DÖNÜŞÜR AMA DİĞER KISMI SÜRTÜNME SONUCU ISI ENERJİSİNE DÖNÜŞÜR YANİ SONSUZA KADAR OLMASA DA Bİ MÜDDET ÇALIŞIR BELKİ BU SİSTEM
( eyüp dur tarafından, 28-03-2006 tarihinde gönderildi. )
selam
5000 hz frekansta 220 volt gerilimde bir jenaratör ü nasıl yapabiliriz bu mümkünmü.bu konu kafama takıldı işin içinden de çıkamadım.bilen varmı.

( hulusi birgül tarafından, 27-03-2006 tarihinde gönderildi. )
Merhaba arkadaşlar, bildiğiniz üzere enerji korunumu diye bir şey var. Bu tabiatın kuralı ama enerji sarfiyatını en aza indirerek daha az bir zaiyatla amaca ulaşmak mümkün olabilir. Zaten hepimiz aynı amaç peşindeyiz. Yani Allah'ın verdiği nimetleri az kullanıp çok fayda sağlamak. Bu konuda benim nacizane görüşüm ise olması kaçınılmaz olan sürtünme kayıplarını en aza indirmek adına; Fırçalar ve kollektörün Havası alınmış bir bölgede enerji seviyesini artırarak(elektriğin atlatılması)bunu uygun izalasyon yapılırsa fırça tertibatı kollektörlere değmeden enerji iletilir ve motorda çalışır. Havası alınması dedim. oda OG seviyesinde elektriğin atlama sonucu fırça ve kollektör tertibatında ark oluşturmasını önlemek ve zaiyatı engellemek içindir. Sanıyorum bahsettiğim sistem ile sürtünmeden daha az kayıplarla elekrtik üretilebilir veya motor çalıştırılabilir.Ama unutmayın motor girişindeki güç daima çıkışından büyük olmalıdır. Hep düşünmeye ve daha iyisini bulmaya devam edin kolay gelsin...
( Hakan YILMAZ tarafından, 04-04-2006 tarihinde gönderildi. )
BEN DEMİRCİ ANADOLU LİSESİ 9. SINIF ÖĞRENCİSİYİM BU PROJEYİ BENDE DÜŞÜNDÜM. FİZİK ÖĞRETMENİME SÖYLEDİM BÖYLE BİRŞEY OLAMAZ DEDİ BENDE İNANMADIM BİR DENEME GERÇEKTENDE OLMUYORMUŞ. DEDİM AMA HALA KABULLENEMİYORUM NASIL OLMAZKİ BUNUN ÜZERİNDE BİRAZ DAHA DURURSAM BELKİ BİŞEYLER YAPABİLİRİM. DEMEK SENDE KÜÇÜKKKEN AYNISINI DÜŞÜNDÜN...
( EROL tarafından, 10-04-2006 tarihinde gönderildi. )
BEDİNİ TEKERİ ; Efsane avcıları bu amaçla satılan kitleri denediler olmadı akü boşaldı motor durdu . Satılan cihazlar para tuzağı " EFSANE AVLANDI"
( Mehmet Fatih Yazıcı tarafından, 11-04-2006 tarihinde gönderildi. )
evet fikirin mükemmel keşke her sey okadar kolay olsa idi insan oglu yıllarca çalısıp da acaba elektirik enerjisini nasıl temin edr di ye düşünüpte kömürleri dayi yakarak elde etmezdi senin mükkemmel fikirin acaba kimsenin aklına gelmedimi diyecegim ama bana yakışmaz ilk önce termodinamik bilgi edin ondan sonra tekrar iyi düşün :))sence böyle bir sey olurmu diye
( MAK. MÜH. BİRKAN B..... tarafından, 16-04-2006 tarihinde gönderildi. )
Arkadaşlar yazılanların hepsini okudum.bildiğim birşey var. ''var olan şeyi yok,yok olan şeyide var edemezsiniz'' .bu yapılabilirse eğer bir mucize olur sanırım.yada herşey bir yana şöyle bir kanıya varabiliriz,konu dışı olarak.yurdum insanı nekadar çok bu konulara meraklıymışta haberimiz yokmuş.meğer hepimizin içinde bir bilim adamı saklıymış.yapılan yorumlar okadar gerçeğe dayalı ve sağlamki insanın dudağı uçukluyor.gelecekte böyle bir proje gerçekleşirse eğer inşallah bu bizlerin arasından çıkar.teşekkürler gençler.
( Doğan ATAK tarafından, 17-04-2006 tarihinde gönderildi. )
Abone olmak için tıklayın.
e-satış sayfasına gitmek için tıklayın
arşivde arama yapmak için tıklayın.

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.