SİTE İÇİ ARAMA
basın için haberlerWeb Uygulama: Sadi Atılgan


Geri Dön...
Ana Sayfa...

Patenlerimiz cep telfonlarını şarj etsin
Yiğit Özkaragüllü tarafından, 07-04-2003 tarihinde gönderildi.


Cep telefonlarına ve çalışması için elektrik gerektiren aletlere bağımlı olduğumuz şu günlerde aklıma şöyle bir fikir geldi.Patenle dolaşırken yada bisiklet sürerken tekerleklere takılacak dinamo veye dinamolar sayesinde cep telefonumuzu şarj edebilir yada pil harcamadan walkman dinleyebiliriz.Böylece olmadık zamanlarda şarj sıkıntısı çekmemiş oluruz.Bu projeye yorum yazmak için tıklayın...

Proje için yazılan yorumlar:
paten veya bisikletlerde dinamodan elde edilecek elektrik akımı her zaman aynı seviyede olmaz. örneğin; 4.6 volt ile şarj edilebilen bir telefon için akımı sürekli sabit tutmak gerekir. bu da zaman zaman 4.6 volt olur. genellikle daha az veya daha fazla olacaktır. bu durumda da telefon bozulacaktır.
( S-H-I-N-E tarafından, 11-04-2003 tarihinde gönderildi. )
pile giden akım sabitleştirilebiliriz. dinamo da üretilen alternatif akımı doğru akıma çevirebiliriz yani tek yapmamız sisteme bir adaptör (mantığında birşey) eklemek, böylece doğru akımı kullanarak walkmanimizin devrelerini yakmadan kullanbiliriz..
( bir dost tarafından, 15-04-2003 tarihinde gönderildi. )
ELEKTRİK AKIMININ BİR AZALIP BİR ÇOĞALMASI
KULANDIĞIMIZ GEREÇLERE ZARAR VEREBİLİR.AYRICA CEP TELEFONUNU ŞARJ EDECEK BİR DİNAMO YOKTUR.
( tarafından, 28-04-2003 tarihinde gönderildi. )
PROJEN İYİ
( m.k. tarafından, 20-06-2003 tarihinde gönderildi. )
yürürken bir ayağının ayakkabısının yanına bir mıknatıs diğer ayağınada bobin tak.işte sana bi elekrik üreteci.oluşan elektiği doğrultmak voltaj ayarı ve akım durumuda var.Ama bunu verimli kullanmak sorun çözmekten çok soruna yol açar.böyle bi ton fikir düşünebiliriz.ama dostum unutma bu ülkenin senin gibi insanlara ihtiyacı var
( şafak tarafından, 12-11-2003 tarihinde gönderildi. )
bisiklete dinamo takmak mı? hmm bravo.
( tuncel tarafından, 09-06-2004 tarihinde gönderildi. )
Sevgili arkadaşım;
Bu tür fikirler üretmek gerçekten güzel.Bu fikri çok değişik versiyonlarda gerçekleştirebiliriz.Örneğin cep telefonunu şarz etme,Radyo dinleme,geceleri aydınlanmak için parlak yanan led yakma,el feneri ampulü,yada bisiklete dinamo takıp minimum voltajlarda çalışan(5 Volt civarı) birçok elektronik aleti çalıştırabiliriz.Bunları yapmak için bize birkaç elektronik malzeme ve birazda ön bilgi lazım.

Bisiklet ve patenin Mekanik enerjisinden faydalanarak elektrik üretmenin en uygun yolu bir bobin ve mıknatıs kullanmaktır.Magnetik indükleme ilkesine göre değişken magnetik alan içerisine bir iletken getirilirse,iletkende bir gerilim indüklenir.Yani mıknatısı sabit tutup bobini hareket ettirdiğimizde yada bobini sabit tutup mıknatısı hareket ettirdiğimizde bobinin iki ucunda bir gerilim meydana gelir.

Üretilen gerilim miktarı bobinin sarım sayısına ve yarıçapına,mıknatısların magnetik gücüne ve mıknatısların hareket hızına bağlıdır.

Üretilen akım ise telin kalınlığına,telin iç direncine ve kendisine seri bağlı maddenin(örneğin bir lamba) dirençleri toplamına bağlıdır.( I=V/R)
Sonuç olarak ta elde edilen güç(P=V.I) akım ve gerilimin oranına bağlıdır.

Patenlerin tekerlerlerine dinamo taktığımızı varsayarsak,teorik olarak tekerleklerin mekanik enerjisinden dinamo vasıtasıyla elektrik elde etmek mümkün olacaktır.Ama elde edilen akım bir cep telefonu bataryasını şarz etmeye yetmeyecektir.

Neden dersen;
Örneğin Simens C25 telefonu bataryası 3.6 Volt,0.6 Amper yani 600 mAh’lık bir bataryadır.Bu bataryayı 100 mAh’lık bir akımla en azından 6 saat süre ile şarz etmek gerekir.Yada 600mAh akımla 1 saat boyunca şarz etmek gerekir.Bir bisiklet dinamosundan bu değerlerde bir akım elde etmek pek olası değildir.Ayrıca Dinamo’dan elde edilen Alternatif akımı Doğru akıma çevirmek için bir AC/DC çevirici(Köprü diyot)kullanmak gerekecektir.Bir kere,patenin tekerleklerinin hızı pateni kullanma zamanımıza göre zamanla değişecektir.Yani voltaj zamanla bir azalıp bir çoğalacaktır.Ama eğer ki voltajı sabitlemek için Köprü Diyot çıkışına paralel olarak bataryanın voltajına uygun değerde bir zener diyot bağlarsak voltajı sabitlemiş oluruz.Ayrıca dinamo ve teker arasına dinamoda küçük dişli tekerde büyük dişli olacak şekilde dişlileri sıralarsak,dinamonun dönüş hızı gittikçe artacak ve sonuç olarak ta üretilen gerilimin değeri de artacaktır.Ama patene uygun bir dinamodan elde edilen akım çok düşük olacaktır.En uygun değerlerde ayarlansa bile paten veya bisiklete bağlı bir dinamodan en fazla 50mAh’lık bir akım elde edilebilecektir.Bu akımla ise C25 telefon bataryasını doldurmak için tam olarak 12 saat şarz etmek gerekecektir.Yani bataryayı şarz etmek için bisikleti yada pateni hiç durmadan hızlı bir şekilde tam olarak 12 saat kullanmak gerekecektir.Buda pek ideal bir değer olmasa gerek.

O bakımdan cep telefonu şarz etmek yerine daha küçük akımla çalışan aletleri çalıştırabiliriz.Örneğin radyo,fener gibi.

İyi Çalışmalar…
selimkaralar@mynet.com( SELİM KARALAR tarafından, 30-08-2004 tarihinde gönderildi. )
Abone olmak için tıklayın.
e-satış sayfasına gitmek için tıklayın
arşivde arama yapmak için tıklayın.

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.