SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Geri Dön...

Hidrojen elementi metal olmasına karşın alkali metallerin olduğu 1A grubunda yer alır. Bunun sebebi nedir? Yoksa bu Hidrojenin(H) iki yüzlü bir element olduğunumu gösterir? (Cem Kılınç)

Öncelikle, hidrojen bir metal değil ametaldir; ancak söylediğiniz gibi periyodik tabloda 1. Grupta alkali metallerle birlikte bulunur. Ancak, Hidrojenle alkali metallerin +1 yüklü oluşları ve en dış kabuklarının benzer bir düzen içinde bulunması dışında başka bir ortak noktaları yoktur. Hidrojen gaz halinde bulunur ve bir ametaldir. 1. Grubun diğer elementleriyse metaldirler ve bir kimyasal tepkimede en aktif metaller onlardır. Hidrojenin bu garip durumun nedenine gelince: Herhangi bir kimyasal elementin kendine özgü özellikleri bir başka elementle bileşik yaptığında sıradan hale gelir. Bileşik yaparken de dış kabuğundan elektron verir ya da alır. Bir element en dış kabuğundaki elektronların tümünü verse bile, diğer kabuklardaki elektronlar aynen kalır. Bu durum hidrojen dışındaki tüm elementler için böyledir. Hidrojense, sahip olduğu tek elektronu verdiğinde geriye yalnızca atom çekirdeği kalır. Yani geriye kalan hidrojen atomunun çekirdeğini oluşturan protondur. Bu da, elementer bir taneciğin, protonun kimyasıdır. Bu nedenle hidrojenin yer aldığı tepkimeler protonların etkisi altında oluşur. Bu durumda hidrojen için periyodik tablodaki en uygun yer, kimyasal özellikleri uymasa da +1 yüklü olması bakımından benzerlik gösterdiği 1.Grup elementlerinin yanı olmuştur.

Elif Yılmaz


Geri Dön...
Yazıcı Dostu Sayfa

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.