SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Kimya
Kategorilere Geri Dön...

603 -

602 - Merhaba. Ben kimya bölümü öğrencisiyim ve merak ettiğim şey neden pH yazımında p küçükken H’nin neden büyük yazıldığı. Eğer cevaplarsanız çok sevinirim. (Belgin Sert)

601 - Merhaba. 8.sınıf öğrencisiyim. Konum bakır sülfat tozunu kristal haline getirmek. Tozu önce sıcak suyla karıştırıp suyun buharlaşmasını bekledim. Evet kristalleşti ama bu çok uzun zaman aldı ve kristallerim çok ufak boyutlarda oldu. Oysa amacım, daha kısa zamanda daha büyük kristal yapmak. Bunu nasıl başarabileceğim konusunda bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. Teşekkürler. (Mehmet)

600 - Merhaba, ben kimya öğretmenliğinde okuyorum. Hocamız bize buzun üzerine tuz attığımız zaman ne olur diye sormuştu. Bunun termodinamik açıdan açıklaması olabilir mi? (Sultan KIPIRTI)

599 - Newton'un soğuma yasasini açiklar mısınız? (Yasemin Karakan)

598 - 1 Kilogram LPG kaç litre LPG'ye eşittir.(1Kg Su=1 Litre Su veya 1 Kg Yağ=0,8 Kg Yağ gibi.)Teşekkür ederim.(Hüseyin İnan)

597 - Ben bilim şenliğinde öğrencilerime ses değiştiren helyum gazını denetmek istiyorum. bu gazın insanlara zararı olur mu? (Ontuğ Yavuz)

596 - Etil alkol elektiriği iletir mi? (Asiye Ayhancı )

595 - ben bir öğretmenim.öğrencilerimle birlikte basit bir su arıtma cihazı yapmak istiyorum.bunun için kum,pamuk.çakıl kullanıyorum.aktif karbon bölümünde ne kullanabilirim yardımcı olusanız çok sevinirim. (Nevdil Çetin)

594 - Hidrojen sülfürün yanma tepkimesi, iki aşamalı. O tepkimelerde açığa çıkan enerji ne kadar? (1. basamak)2H2S+3O2- 2SO2+2H2O, (2. basamak) 2H2S+SO2-3S+2H2O. Bu iki tepkimeyi iç içe sürdürdüğümüzde kükürt ve su eld ederiz peki ya ne kadar enerji açığa çıkar? (Nur Aksu)

593 - Hidrojen sülfürün yanma tepkimesi, iki aşamalı. O tepkimelerde açığa çıkan enerji ne kadar? (1. basamak)2H2S+3O2- 2SO2+2H2O, (2. basamak) 2H2S+SO2-3S+2H2O. Bu iki tepkimeyi iç içe sürdürdüğümüzde kükürt ve su eld ederiz peki ya ne kadar enerji açığa çıkar? (Nur Aksu)

592 - Merhabalar, benim merak ettiğim kükürtün neden bu kadar fazla bağ yaptığı ve kükürt trioksitte hibritleşmeyi seçerken kullanacağımız yol nedir? Nasıl bulabilirim hibrit türünü. (Siz de birkaç örnek yazarak açıklarsanız çok mutlu olurum hibritleşme konusunda). Saygılarımla. (Osman Başkaya)

591 - Süper yapıştırıcı neden kendi kutusuna yaıpşmaz? (İlker Çelik)

590 - Kolonyadaki derece ne anlama geliyor, 80°C kolonyadaki alkol oranı mı? %80 midir? (Bülent Çapkın)

589 - PVC ile PET ayırt edici fiziksel ve kimyasal özellikleri nedir? (Erdal Dokumacıgil)

588 - Suların sertlik dereceleri nasıl tespit edilir?(Necmiye Çalışkan)

587 - 118. madde bulundu mu acaba merak ediyorum ve bulunduysa nedir, soygaz grubunda mı? (Sinan Erdoğan)

586 - Demir paslanırken krom paslanır mı? Neden?(Yusuf Şahinbaş)

585 - Söze teşekkürle başlıyorum. Sorum şu: Sadece hidrojen gazını ne kadar basınçta ve ne kadar soğutmam lazım? Kabı dışarıdan soğutsam olur mu ve bir litre hidrojen için suya ne kadar 220 volt DC vermem lazım? (Sait Durmaz)

584 - Bir gaz belli bir sıcaklığa kadar soğutma ve sıkıştırma sonucu sıvı hale getirildikten sonra diyelim ki mutfak tüpünde taşınıyor.Artık sıvı halde bulunan bu madde niçin kap çepherine basınç yapsın ki? PV=nRT de V gaz hacmi: Peki,tüpteki madde artık sıvı olduğuna göre V sıvı hacmi olur ve tüpteki sıvı sadece kabın tabanına basınç yapar.Benim yanlışım nerede?Teşekkürler.(Zafer Aydan)

583 - Sayın editör.Soruma geçmeden önce çalışmalarınızda başarı dileklerimi iletmek istiyorum. Sormak istediğim husus ise daha önce bir okurun sizlere yönelttiği soğuk buhar cihazları ile ilgili. Orada Murat bey cihazın çalışma presibi ile ilgilenmiş.Ben de bir firmanın ürettiği ultrasonic bir ürünü satın aldım. Ancak bir konu beni rahatsız etmekte. Şöyle ki cihaz sizin cevabınızda okuduğum kadarı ile yüksek frekanslı ses dalgaları ile çalışmakta. Satıcıları ise cihazın üzerinde sizin bahsettiğiniz ultrasonic ibaresi bulunduğu halde, suyu iyonlarına ayırarak buharlaştırdığını söylemekteler. Eğer soğuk buhar cihazları bu şekilde iyon ayrıştırması yapıyorlar ise, sağlık için zararları var mıdır? Yani havaya oksijenle birlikte hidrojeni de veriyor olmalılar. İşte bu noktada direk solumada beyin hücrelerine zarar verdiği söylenen hidrojenin solunması doğru mudur?Bu cihazların (ultrasonic olanlar için) çalışma prensibinde iyon ayrıştırmaları söz konusu mudur? Piyasada bebek odalarına kadar hedef seçilerek satılan bu ürünlerin gerçekte çalışma prensipleri ve sağlık için ne derece zarar veya yarar sağladığına dair bilimsel bir açıklama satıcıları tarafından yapılamamaktadır.Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.(Ferhan Şekeröz)

582 - NaCl arasındaki birçok iyonik bağı kırmak için çok yüksek enerji gerekirken NaCl nin suda çözünmesi sırasında bu iyonik örgüler kırılarak iyonların oluşması sağlanmasını açıklayabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler. (Süleyman Solmaz)

581 - İyonik bağlı bileşikler gaz fazında elektrik akımını iletirler mi? Eğer iletirlerse hangi yolla iletirler? (Mustafa Öztürk)

580 - Merhaba ham petrol heterojen madde midir, yoksa homojen madde midir? Şimdiden teşekkürler. (Duygu Kırıcı)

579 - Birbirine karışmayan sıvılarda, karışmayan hacmi toplam hacimden küçük olur mu? Saygılarımla, teşekkürler...(Kutsi Altın)

578 - Fotosentezin genel denkleminde öğrencilerimize toplam 12 H2O harcanıp tekrar 6 H2O geri oluşur diye anlatıyoruz (6CO2 + 12H2O + Işık enerjisi -> C6H12O6 + 6O2 + 6H2O + 673 Kalori). Fakat bu denklemde CO2'nin yapısında 12 Oksijen varken glikozda sadece 6 oksijen bulunmaktadır. Bu durumda fazlalık oksijenin atmosfere verilen oksijende mi göstereceğiz? Bu kez de atmosfere verilen oksijenin bir kısmının CO2'den geldiğini savunmuş oluruz! Buna nasıl bir açıklama getirmeliyiz? Teşekkür ederim. (Yavuz Yılmaz)

577 - Organik ve inorganik madde ne demektir? (Furkan Yağız)

576 - Mumun yanması ile erimesi arasındaki fark nedir? (Oğuzhan Kesgin)

575 - 0 santigrat derecedeki bir suyu ya da buzu iki kat daha soğutursak suyun soğukluğu kaç santigrat derece olur? Nasıl? Şimdiden teşekkürler. (Seren Avcı)

574 - Zeytinyağının asit seviyesi nasıl ölçülür? Üretici arasında kullanılan diziyem (muhtemelen DCM) ölçüsünün anlamı ve/veya açılımı nedir? (Mehmet Ovalı)

573 - Periyodik tabloda 102 element olduğunu biliyoruz ama internette araştırdığıma göre uzaydan gelen 115.elementin bulunduğu söyleniyor.Bilgimin yanlış olabilme ihtimali dolayısıyla size başvurdum. Beni bu konuda aydınlatabilirseniz sevinirim.(Sena Güçer)

572 - Perlit asbest içerir mi? (Olcay Yılmaz)

571 - ATP yapısı? (Kenan Ekinci)

570 - Suyun hafızası var mıdır? Varsa ne işe yarar? Konusu bu olan bir belgeselin sonuna yetişmiştim ve bir şey anlamamıştım. Açıklayabilir misiniz? (Ergün Geçgin)

569 - Aminoasitler aralarında peptid bağı haricinde bağlar yapıyorlar mı? Ya da daha anlaşılır olması için şöyle sorayım: aa'lar protein haricinde yapılar meydana getirirlerken de (getiriyorlarsa şayet) gene peptid bağları mı kuruyorlar? (Abdulhalim Kılıç)

568 - Benim merak ettiğim yediğimiz besinlerdeki nitrit oranının ne gibi sorunlara yol açtığı ve bu oranın nasıl araştırılabileceği. (Ayşe Canciğer)

567 - Bir elektroliz sisteminin harekete geçmesinde sisteme bağlanan pilin rolü nedir? Yani sistemin harekete geçmesi için pilden katoda elektron akışı mı olur, yoksa pil anot ve katotta bir elektriksel alan oluşturarak mı yükseltgenme ve indirgenme olayını tetikler? İlginizi bekliyorum, teşekkürler. Bu sorularımız birkaç kimya öğretmeni arkadaşımızın ortak sorularıdır. (Cihangir Çelik)

566 - 540 numaralı soruda kalay elementinin -4 değerlik aldığını yazmışsınız. Sn bir metal değil mi? Metaller sadece pozitif değerlik alır diye biliyorum. Bunun 4A grubunda olmasıyla ilgisi var mı? Saygılarımla. (Simya Can)

565 - İngilizce ‘density’ kelimesinin Türkçe karşılığı yoğunluk mudur, yoksa özkütle midir? Özkütle maddenin ayırt edici özelliği olduğuna göre ve belli bir sıcaklık ve basınç altında hesaplandığına göre, bir maddenin özkütle değeri sabit kabul edilebilir mi? Örneğin suyun özkütlesi yaklaşık 1g/cm3 ise, 100 derecede değişen şey yoğunluk değil özkütle denebilir mi? (Burcu Devrim Çiftçi)

564 - Periyodik cetveli incelerken arseniğin kaynama noktasının 614°C, erime noktasının 817°C olduğunu farkettim. Peki bir elementin erime noktası kaynama noktasından nasıl daha büyük olur? (Onur Varol)

563 - Civanın normal koşullarda sıvı halde bulunmasıyla ilgili olarak hocamız,”kovalent bağ yapamadığı için sıvı” olduğundan bahsetti. Metaller kovalent bağ yapabilir mi? (Safiye Torun)

562 - Klorun elektron ilgisi neden florunkinden daha büyüktür? (Aygün Pencik)

561 - He elementi bilindiği gibi s2 orbitali ile bitmekte; fakat bu elementin hangi blokta olduğuna dair kitaplar farklı yorumlar yapıyor. Acaba He s blokta mı p blokta mı alınır? Teşekkürler. (İnci İlkan)

560 - Biz bir deney yaptık.Bir şişenin orta noktasından deldik.Ve şişeden suyun kapağı kapalıyken akmadığını gördük. Kapak açıldığında suyun aktığını gördük. Bu suda oluyor da zeytinyağında oluyorsa niye oluyor; olmuyorsa neden olmuyor. Lütfen cevap yazar mısınız. (Alpaslan Aslan)

559 - Suyun bağları apolar olsaydı ne olurdu? (Hüseyin Söylemez)

558 - Soy gazların izotopları var mıdır? Teşekkürler. (Deniz Koçak)

557 - Ben azotu, bildiğimiz ve soluduğumuz havadan ayrıştırmanın daha basit bir yolunu aramaktayım. Havanın kanalları olan filtre gibi düşünebileceğimiz tüpten geçirilerek ayrılabildiğini bir konferansta dinlemiştim. Bu yöntem gerçekmidir. Daha farklı yöntemlerde var mıdır? Teşekkür Ederim. (Şafak Honca)

556 - Nötronu olmayan atom var mıdır? (Zehra Dalyan)

555 - Hidroliz olayında dışarıya niçin ATP değil de ısı enerjisi veriyoruz? (Fatma Yaşar)

554 - İçme sularında trityum neden kaynaklanır ve insan sağlığına herhangi bir etkisi var mı? (Aydın Türkyılmaz)

553 - Atomların bağıl ağırlıkları için neden karbon 12 esas kabul edilmiştir? (Binnur Güneş)

552 - Karbonun hibritleşmeleri olan sp3, sp2 ve sp yi öğrencilere anlatırken pek anlaşılmıyor. Acaba anlaşılabilir yani basit bir anlatımı nasıl olur. Teşekkürler (Mahmut Atlıhan)

551 - Kaynama noktalarının farkından yararlanarak H202 (k.n.144C) ile H2O (k.n.100) birbirinden ayrıştırılabilir mi? Örneğin hastanelerde kullanılan oksijen suyunda bu yapabilir mi? (Ali Demir)

550 - Sıcaklığın pH değerine direkt olarak etkisi var mı? (Fatih Akyol)

549 - Beşinci sınıf öğrencisiyim süblimleşmenin tersi nedir diye ödev verdi, ertesi gün resübimleşme olarak cevabını verdi. Ama google’dan aradığımda böyle bir şeyin olmadığı “dosya bulunamadı” yazarak belli oluyor? Doğrusu nedir? (Yunus Emre Karatatar)

548 - Ali şehirlerine ilk defa gelen sirke büyük bir heyecan ve merak içinde gitmişti. İlk önce şöyle bir etrafa bakmak istedi ve sirkin kurulmuş olduğu alanı gezmeye başladı. Tam o sırada ilerde bir kalabalık toplandığını fark etti. Ne olduğunu merak etti ve Ali de oraya doğru yöneldi. Sihirbaz, etrafına toplanmış olan kalabalık insan topluluğuna, sadece hissederek bir gazı diğer bir gazdan ayırabileceğini söylüyordu. Ali bunun nasıl mümkün olabileceğini düşünürken, kalabalıktan, "Bir gazı hissedemezsiniz" diye bir ses geldi. Çok meraklanmıştı. Bu esnada, sihirbaz, "Gösterimin karşılığı 2 YTL etmektedir, bir gazı hissederek tanıyabileceğimi sizlere göstereceğim. Eğer başarılı olursam, paranızı alırım, yok eğer başaramazsam paranızı iade edeceğim. Ne dersiniz?" diye kalabalığa bir teklifte bulundu. İnsanların merakları iyice artmıştı. Orada toplanan kalabalık ve tabi ki Ali de çabucak paralarını ödediler ve kısa bir zaman içerisinde sihirbazın çadırı sabırsız seyircilerle doldu taştı. Rengine yada kokusuna bakmaksızın sadece hissederek iki gazı birbirinden nasıl ayırt edebileceğini hayal edemiyorlardı. Ali, nefesini tutmuş, çoktan büyük bir merakla ne olacağını seyre koyulmuştu. Sihirbaz, elinde ağzı kapalı iki şişe ile sahneye çıktı ve daha sonra kalabalıktan bir gönüllü istedi. Ali büyük bir heyecanla sahneye fırladı. Sahnede uygun bir şekilde güven altına alınmış olan gaz tanklarından sıkıştırılmış olan gazları şişelere doldurdu. Her bir şişeyi gizli bir işaretle belirledi. Yaptıklarının hiç birisi sihirbaz tarafından görülmüyordu. Daha sonra şişeleri sihirbaza verdi. Şişeleri alan sihirbaz, "Bir şişe helyumla, diğer şişe ksenonla dolu. Hangi şişede hangi gazı tuttuğuma emin olun" dedi. Her bir şişeyi dikkatle inceledikten sonra, önce birinin daha sonra diğerinin kapağını açarak parmağını şişelerinin içine soktu. Her bir şişeyi göstererek, "Bu helyum, bu da ksenon dedi. Haklıydı. Her defasında doğruyu buldu ve asla başarısız olmadı. Herkesin ağzı açık kalmıştı. Büyük bir şaşkınlıkla bunu nasıl yaptığını çok merak ediyorlardı. Peki sizce bunu nasıl yaptı? (Hülya Demir)

547 - Su niye en iyi çözücülerden biridir? (Çağla ..?)

546 - Kritik sıcaklık ne demek? Yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler. (Mert ???)

545 - Molekülün polar mı apolar mı olduğunu nereden anlarız? (Soner Tekin)

544 - Hg2Cl2 diye niye bir bileşik var. Bu bileşik niye HgCl olmuyor? (Hasan Koldan)

543 - Titanyumun öz kütlesi ve atomik kütlesi alüminyumdan fazla olmasına rağmen alüminyumdan daha hafif. Bunun nedenini açıklar mısınız? (Emre Ergecen)

542 - 1. Aynı orbital içindeki iki elektronun farklı yönlerde dönmesinin nedeni nedir? 2. Bir atomda elektronların birbirine perdeleme yapmasını etkileyen parametreler nelerdir? (Gamze Ünal)

541 - Maddelerin tanecik yapılarındaki tanecikler arasındaki boşluk hep aynı mıdır? Yani katıların tanecikleri birbirine oldukça yakın, sıvılarınki daha serbest, gazların tanecikleri arasındaki mesafelerin de çok fazla olduğu bilinir. Peki buna istisna olan bir durum var mıdır? Varsa belirtirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler. Burdur Anadolu Öğretmen Lisesi, Lise 1 öğrencisi. (Gülçin Şahin) Bizmut, su ve antimon donarken neden tanecikler arası boşluk artar? (Simay Çilek)

540 - C ile Si aynı gruptadır, fakat CO2 ile SiO2'nin yapıları neden farklıdır? (Abdullah Karanfil)

539 - Ben, önce böyle bir çalışma yapıldığı için tüm çalışanlara teşekkür etmek istiyorum. Benim sorum: Değişken değerlikli Cu, Fe, Pb, Hg ve Sn metallerinin 1’den fazla değerlik almasının sebebi nedir? (Eser Kara)

538 - Elementlerden örneğin Ag’nin kütle no 107’dir, 47 protonu ve 60 nötronu var. Oysa proton ve nötronun kütleleri toplandığında atom kütle 107’den fazla çıkıyor. Bunun nedeni nedir? (Elif Erkman)

537 - Merhaba. Atomların kütle numaraları neden tam sayı değildir? Şimdiden teşekkürler. (Kürşad Sekmenli)

536 - Spesifik iyon nedir? Örnekle açıklarsanız sevinirim, şimdiden teşekkürler. (Simya ???)

535 - 2a’nın iyonlaşma enerjisi 3a’dan, 5a’nın iyonlaşma enerjisi neden 6a’dan büyüktür? (Yusuf Kıyak)

534 - Bir atomun ara orbitalinden elektron koparabilir miyiz? (Yasemin Keçeci)

533 - Kömür mü daha fazla ısı verir, yoksa doğal gaz mı? (Cemre Can Işık)

532 - Buharlaşma her sıvı için her sıcaklıkta geçerli midir? Yoksa bu sadece suya, ya da onu gibi sıvılara mi özgüdür? Cevap için şimdiden teşekkürler. (Selin Dinleyici)

531 - Bor madenlerinin hidrojen yakıtlı araçlarda ne şekilde kullanıldığı hakkında bilgi verebilir misiniz? Ve bu araçların çalışma prensibi hakkında açıklama yapar mısınız? (Ahmet Kayseri)

530 - Dipol dipol ve hidrojen bağı içeren moleküller de Van der Waals etkileşimi içerir mi? (Bekir Demircan)

529 - Elementlerin izotopları nasıl bulunur? (Utkan Öcal)

528 - Afyon Anadolu Öğretmen Lisesi Lise 1 öğrencisiyim. Geçen hafta kimya dersinde karışımların ayrıştırılması adlı konuyu işliyorduk. Hocamız bize mıknatıs ile ayırma yöntemini anlatıyordu. Daha sonra ise mıknatısın nasıl oluştuğunu anlatmaya başladı. Mıknatıslanmanın sadece demir, nikel ve kobaltta olduğunu söyledi. Ben de hocamıza aynı miktarda demir nikel ve kobalttan yapılmış mıknatıslardan hangisinin daha iyi çekim kuvvetine sahip olduğunu sordum. Bana bilemediğini söyledi. Sizden ricam, bu sorunun cevabının ne olduğu. Bana bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim. Saygılarımla. (Caner Bakırlı)

527 - Merhaba. Bir süblimleşme deneyi yaptık. NaCl ve elementel iyot kullandık. Aynı deneyi neden naftalinle yapmadığımızı merak ediyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler. (Berna Altay)

526 - Merhabalar. Minerallerde kristalleri oluşturan atomların yükünün ve yarıçapının önemi nedir? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler. (Mehmet Sena Çelik)

525 - Selam, doğrudan soruma geceyim: Bir elementin radyoaktif olduğunu söylememiz için atom no >83 ve nötron/proton >1,5 şartlarının ikisi birden sağlamalı mı, yoksa bir tanesini sağlaması radyoaktif olması için yeterli mi? Şimdiden teşekkürler. (Aysegul Bircan)

524 - Acaba hidrojen gazı çok yüksek ısıya maruz kalırsa normal ortamda patlama yapar mı? (M.Emrah Tuna)

523 - İç sürtünme nedir? (Gül Baran) Maddelerin iç sürtünmesi hakkında bilgi alabilir miyim? (Ahmet Metin Yıldırım)

522 - Hacettepe üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisiyim. Geçen seneden beri merak ettiğim bir konu var. Sorum radyoaktiviteyle ilgili: Teorik olarak bir elementin aynı kütle no.lu bütün atomlarının birbirinin aynısı olduğunu biliyoruz. Alfa ışımasıyla bozunan bir miktar radyoaktif izotop düşünelim. Yarılanma süresi kadar süre geçince bu izotopun atomlarının yarısı bozunur. Başta, bu bozunan ve bozunmayan atomlar arasında ne gibi bir fark vardı da, bir kısmı bozunurken bir kısmı bozunmadı? Eğer bozunmadan önce bir şekilde bozunacak olanları ayırsak ve yine yarılanma süresi kadar beklesek, ayırdıklarımızın tamamı mı bozunurdu? Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler. (Ufuk İlgen)

521 - Bütün kaynaklarda katı-katı, sıvı-sıvı, katı-sıvı karışımlarını ayırma yöntemleri var. Ama hiç bir kaynakta içerisinde gaz olan bir karışımı ayırma yöntemi yok. Gazdan oluşan karışımlar nasıl ayrılıyor? Teşekkürler. (Bengisu Yıldız)

520 - Fotosentez olayında açığa çıkan oksijen alınan su moleküllerinden elde ediliyor. Fakat denkleme baktığımızda 6H2O girerken 6O2 açığa çıkıyor yani sudan 6 oksijen kullanılırken 12 oksijen açığa çıkıyor. Bunun açıklaması nedir? Eğer beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim şimdiden teşekkür ederim. (Yeşim Sarıca)

519 - Merhaba benim sorum şu; berilyum hidrür (BeH2) ve berilyum florür (BeF2) de polar kovalent bağ var mıdır? Bu iki bileşikteki atomlar metal (berilyum) ve ametal (hidrojen ve florür) değil mi? İyonik bağlı bileşikler olmaları gerekmez mi? Bu iki bileşiğin lityum hidrür, lityum florür gibi bileşiklerden bağ yapısı olarak farkı nedir? Berilyum hidrür ve berilyum florür bileşikleri oluşumu elektron alışverişine göre mi yoksa elektron ortaklaşmasına göre mi oluşur? Belirttiğim bu iki bileşiğin ÖSYS hazırlık kitaplarında polar kovalent bağ içerdikleri belirtiliyor. İyonik bağ olması gerekmez mi? Yazacağınız cevap için şimdiden teşekkürler. (Dahil Turgut)

518 - Vitamin olarak alınan demir ile elementel demir arasında bir ilişki var mı? (Gülcan Demirel)

517 - Havadaki oksijen ve azot gazı neden sadece şimşek çaktığında tepkimeye giriyor? (H. İbrahim Şimşek)

516 - Kimyasal bağ enerjisi nedir? (Canan Cesur)

515 - Asitler aktif metallerle etkileştiğinde tuz oluşur mu? (Fatih Deveci)

514 - Karbondioksitin atmosferi oluşturan diğer gazlara kıyasla molekül ağırlığı nasıldır? Hava akımı olmadığı bir durumda bu gazlar zemine göre nasıl sıralanacaktır? (Fatih Özçelik)

513 - Merhaba bil-tek ben üniversite kimya 1. sınıf öğrencisiyim. Benim merak ettiğim konu şu: neden periyodik tablodaki elektron tabakalarının ismi K,L,M ile adlandırılmış, yani neden A dan değil de K dan başlanmış? Teşekkürler (Mustafa Sakur)

512 - Karbondioksit su ile tepkime verir mi? (Meltem Baş)

511 - Omega 3 ve omega 6 yağlarının açık formülü nasıldır? (Çağrı Sağlam)

510 - Ben ilköğretim 8.sınıf öğrencisiyim. Merak ettiğim iki şey var. Birincisi tükürük asit midir yoksa baz mıdır? (Elif Çetin)

509 - Aynı gruptaki elementler bileşik oluşturabilir mi? (Orhan Akgün)

508 - Öss kimya kitaplarında soygazların başka maddelerle tepkimeye girmediği yazılıyor. Ama kimya öğretmenimiz son yapılan araştırmalarda bu gerçeğin yanlış olduğunu fakat bizlere hala eski düşüncenin verildiğini söyledi. Bu doğru mu acaba? (Kürşad Kanık)

507 - Allotrop maddelerin molekül ağırlıkları eşit midir mesela oksijen ve ozon farklı beyaz fosfor kırmızı fosfor un molekül ağırlığı eşit midir? (Sedat Sert)

506 - Lahana suyundan başka hangi maddelerden indikator elde edebilirim lütfen cevap yazın. (Ümmühan Dede)

505 - Petrolün donma noktası var mıdır? (Hüseyin Kaya)

504 - Yağ suda neden çözünmez? Su ve yağın oluşum formülü nedir?(kimya açısından) teşekkürler. (İzzet Kazan)

503 - Homojen karışımlarda kolloidal dağılım diye bir şey çıktı bu nedir? (Hakan Güner)

502 - Fermentasyon olayında sadece karbonhidratlar kullanılır ifadesi doğru mudur? Bazı kaynaklarda yazılan aminoasitlerin fermentasyona uğraması durumu gerçekten doğru mu ve bu olay pütrifikasyon mu? (Gül Altan)

501 - Merhaba. Son sayının su ile ilgili ekinde "donarken hacmi artan tek madde sudur" ifadesi kullanılmış. Bunun yanlış olduğunu ve antimon ile bizmut elementlerinin de bu özelliği gösterdiğini okumuştum. Yanlış bilgi mi? (Abdullah Topak)

500 - Sürfaktan madde nedir? Sürfaktan madde deyince ne anlaşılır? (İrem Kanık)

499 - Merhaba hocam, havada azot, karbondioksit, oksijen ve diğer gazlar belli oranlarda bulunmasına rağmen neden solunum denkleminde biz sadece oksijen ve karbondioksiti yazıyoruz? Azot neden denklemde bulunmuyor? Şimdiden teşekkür ederim. (Çağla Özkardeşler)

498 - Tarım ile uğraşıyoruz. Bio gaz elde etmek istiyoruz bunun için teknik bilgi istiyoruz. (Abdullah Çolakoğlu)

497 - pH değerinin 0 ile 14 arasında değiştiğini yazmışsınız.ama kuvvetli asitlerin hidronyum derişimi 1 molardan sonra eksi çıkıyor. Bu nasıl açıklanır? (Serhat Kimya)

496 - Şekil hafızalı alaşımlar. (Halis Üstünsoy)

495 - Cıva niye klorla bileşik oluştururken +2 yükseltgenme basamağını kullanırda diğer halojenlerle yaptıkları bileşiklerinde kullanmaz? Şimdiden teşekkürler. (Savaş Purtaş)

494 - Normalde havada bulunan oksijen gazı ve azot gazı tepkimeye girmez. Fakat şimşek çaktığında tepkimeye girer ve azot dioksit gazı oluşur. Bu tepkime ısı alan mı, yoksa ısı veren bir tepkime midir? Ve bunun gibi ısı alan ve ısı veren tepkimelere hangi örnekler verilebilir? Şimdiden teşekkür ederim. (Dilara Bas)

493 - Merhabalar ben lise 1 öğrencisiyim. Biyoloji çalışırken aklıma bir şey takıldı. Çoğu biyoloji konusunda geçen ya da sizin dergilerinizde geçen pH. pH ne demek tam olarak? Neyin kısaltılması? Niye p harfi küçük H harfi büyük yazılıyor? Açıklarsanız çok sevinirim? (Ufuk Atak)

492 - Hocam bir sorum var. Hava nasıl ayrıştırılır? Bir öğrencim sordu da, tam cevap veremedik. (Yasin Uyan)

491 - Demiri hangi asit, çeliği hangi asit eritir? (Şükrü Egemen)

490 - Laboratuvarda ekzotermik reaksiyon elde etmek için magnezyum ve kükürt ü karıştırdım ısıtmama rağmen bir reaksiyon olmadı neden? Katalizör olarak ne kullanabilirim? (Mustafa Özkurt)

489 - Sebze ve meyvelerin raf ömrünü uzatmak için vakum yaparken içine hangi gazı koymalıyız ki daha uzun süre saklayabilelim? Azot gazı bunun için uygun mudur?

488 - Doğal yoldan elde edilen tuzun (göl tuzu) pH ı kaçtır? Tuzda ph ı değiştirmek için neler kullanılabilir? Teşekkürler... (Çiğdem Güleç)

487 - Su ve zeytin yağının neden karışmadığını kimyasal olarak açıklar mısınız? (Bahri Yılmaz)

486 - Merhaba, öncelikle böyle bir köşe yaptığınız için size çok teşekkür ederim, birisinin bizimle bu kadar ilgilendiğini görmek beni pek mutlu etti. Bu arada benim bir sorum olacak size. Acaba suyun hidrojen bağı olan diğer moleküllerden neden daha yüksek bir kaynama noktası var , yani bağ gücü neden bu kadar yüksek? (Özgün Öz)

485 - Normal şartlar altında bir litre hava sıvılaştığı taktirde ne kadar hacim kaplar? (Hakkı Çevik)

484 - Asit ve bazın yükleri nelerdir? Yani hangisi eksi, hangisi artı yüklüdür? (İpek Polat)

483 - Fotoluminesant boyalar neden 5 renkten oluşuyor ve bu boya türü neden yaygın değil? (Bayram Demir)

482 - Adhezyon ve kohezyon kuvvetini anladım ama bu nasıl bir kuvvet yani bu moleküler bir çekim kuvveti mi? Aynı zamanda bu iki kuvvet birbirini etkilemiyor mu? (Özge Taşgın)

481 - Merhaba ben Kocaeli’ den yazıyorum inorganik bir madde (bitkiler olmadan) organik bir maddeye dönüştürülebilir mi? (Umut Bayrak)

480 - Doğadaki her saf madde hal değiştirir mi? (Ali İkbal Yiğit)

479 - Merhaba. Metal yorgunluğu hakkındaki soruyu ve cevabını okudum. Benim merak ettiğim, metalin düzenli olarak maruz kaldığı ısı enerjisi metal yorgunluğuna sebep olur mu? Ya da başka bir deyişle, metal yorgunluğu ısı enerjisinden etkilenir mi? Yoksa metal yorgunluğuna sebep olan etmenler, gerilim ve darbelerle sınırlı mıdır? İlginiz için ve böyle bir hizmeti bizlere sunduğunuz için teşekkürler. (Ahmet Bolluk)

478 - Atomların elektronik konfigürasyonları yazılırken 4s ile 3d niye yer değiştirirler? (Yusuf Yılmaz)

477 - B grubunda bulunan elementlerin konfigürasyonuna baktığımızda 3d’nin 4s’den sonra geldiği, fakat elektron koparken önce 4s’den koptuğu biliniyor. Buna göre 4s’deki orbitaller daha yüksek enerji seviyeli mi? (Haydar Savaş)

476 - Varsayalım önümüzde ağzına kadar suyla dolu bir varil var. Bu varilin içine bir miktar kireç döktüğümüz zaman meydana büyük derecede ısı açığa çıkıyor. Bu ısı çözünme sonucu mu meydana geliyor? Neden bu kadar fazla ısı açığa çıkıyor? Suda çözülebilen başka bir madde(mesela tuz) kattığımız zaman ısı açığa çıkıyor mu? Aradaki ısı farkı neden kaynaklanıyor? (Hasan Doğan)

475 - Sıvı sabun üretiminde viskozite ayarlayıcı ajan olarak tuz kullanılmaktadır. Fakat fazla miktarda tuz kullanıldığında ciltte tahribata sebebiyet verdiği söylenmektedir. Kullanılan tuzun etkilerini birde sizden öğrenmek isterim. (Şerife …?)

474 - Öncelikle böyle bir hizmetten dolayı teşekkür ediyorum. Sorum, katalizör tepkime hızını aynı oranda mı yoksa aynı miktarda mı düşürmeye neden oluyor? Teşekkürler. (Berke Sahap)

473 - Merhaba! Ben de öncelikle size teşekkürlerimi sunmak istiyorum. Bu kadar meraklı ve bilgiye aç insanların her sorusuna yanıt vermek kolay olmuyordur sanırım. 107 Kimya öyküsü adlı yayınınızda okuduğuma göre, buzlu su metabolizma hızını normal (doğada daha fazla bulunan) suya oranla daha fazla arttırıyormuş ve buzlu suda hidrojenin döteryum izotopunun bulunma yüzdesi daha fazlaymış. Metabolizma hızı konusundaki farklılığa döteryum izotopu mu neden olmaktadır? Yoksa başka bir neden mi vardır? Şimdiden teşekkür ederim. (Sevinç Güler)

472 - Yanma reaksiyonu (odun,kömür) sonunda açığa çıkan gaz, karbondioksit midir, karbonmonoksit midir? (M. Gökhan Altundiş)

471 - Merhaba, ben ev temizliğinde ve bulaşıkların temizlenmesinde sadece Arap sabunu kullanıyorum. Diğer deterjanlar ellerimde alerji yapıyor. Arap sabununu çevreye zarar vermediği ve alerji yapmadığı için tercih ediyorum bu bilgi gerçekte ne kadar doğru acaba? (Esma Erkılınç)

470 - Bir atom elektron alarak soygaza benzediğinde (örneğin Cl atomu bir elektron kazandığında) atom çapı nasıl değişir? (Cesur Yağdıran)

469 - Suyun yüzey gerilim kuvvetini azaltmak için hangi kimyasalları kullanabilirim? Yüzey gerilimi azalan suyun yüzey alanının artacağından söz edilebilir mi? (Burak Akçaboy)

468 - Çukurova Üniversitesi kimya bölümü 1.sınıf öğrencisiyim. Merak ettikleriniz bölümünde dikkatimi çeken bir cevabınızı gördüm. Naftalin suda çözünür demişsiniz ben laboratuvarda denedim çözülmedi (zaten bende öyle biliyordum), acaba bir püf noktası mı var? Teşekkür ederim. (Ufuk Akyol)

467 - Aslında size yazma sebebim bir soru değil. Ben kimya bölümü öğrencisiyim, anyon ve katyonları araştırıyorum. Bunlara bir liste halinde nasıl sahip olabilirim? En azından en çok bilinenlerine... Genel kimya kitabında mevcut diyeceksiniz, ama benim istediğim daha çok veri. Yardımcı olursanız sevinirim. (Ülkü Başaran)

466 - U-237 izotopunun yarılanma süresi 1saat iken, U-238 izotopunun yarılanma süresi 4,51x109 yıldır. Bu iki izotopun kimyasal özelliklerinin aynı ve aralarındaki kütle farkının sadece 1 akb olmasına rağmen, yarılanma sürelerinin bu kadar farklı olmasının nedeni nedir? (Enes Batur)

465 - İyi çalışmalar dilerim. Saf madde hal değiştirirken, örneğin katıdan sıvı hale geçerken, ısı almasına rağmen sıcaklığı değişmez. Çünkü alınan ısı, hal değişimi sürecinde taneciklerin birbirinden uzaklaşması için kullanılır. Benim aklıma takılan buzun erimesi. Buz erirken, suyun özel yapısı sebebiyle, diğer maddelerden farklı olarak molekülleri birbirine yaklaşır. Su bir bileşik, dolayısıyla da saf madde olduğuna ve hal değişimi sürecinde sıcaklığı sabit kaldığına göre, erimesi sırasında aldığı ısı ne için kullanılıyor? Çünkü diğer maddelerde olduğu gibi taneciklerinin birbirinden daha uzaklaşması için kullanılmıyor. Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim. (Sevilay Kıral)

464 - Ağustos 2005 sayısının kendimiz yapalım köşesinde bakırı eritmek için kullanılan perhidrol-tuz ruhu (seyreltik HCL) karışımından bahsedilmiş. Bildiğime göre tuz ruhu tek başına metallerle tepkimeye girip hidrojen açığa çıkartıyor (ama çok yavaş). Ama perhidrol-tuz ruhu-bakır karışımından çıkan gazın solunmaması öğütlenmiş. Bu karışımdan çıkan gaz hidrojen midir? Değilse cinsi nedir? İlginiz için teşekkürler. (Uğur Ünver)

463 - Metil etil keton peroksit nasıl elde edilir? Piyasadaki metil etil ketonla hidrojen peroksitle bu işi yapabilir miyim? Saygılar... (Murat Yılmaz)

462 - Merhabalar! Asit-baz titrasyonu nedir? Ne amaçla kullanılır? Teşekkür ederim. (Esra Ece)

461 - Bir pilin içinde cıva olup olmadığını nasıl anlarız? (Gözde ..?)

460 - Bazı sabunların ve şampuanların üzerinde pH 5.5 yazıyor. Fakat sabun ve şampuanları yaparken baz kullanılıyor. Yani pH ın 7 nin üzerinde olması gerekmiyor mu? Teşekkürler (Tarık Ahmet)

459 - Buzun üzerine basıncı (hava basıncı) artırdık mı erime noktası düşer diğer katılarda basıncı artırdık mı erime noktası yükselir. Buzun erimesiyle hacminin azalmasıyla bir ilişkisi var mıdır? (Can Çalışkan)

458 - Naftalin kimyasal maddesi nerelerde kullanılıyor? Anestezide kullanıldığı doğru mu? Evlerde giyim eşyalarına temasında insana zarar oranı? Soluma yoluyla vücuda ve solunum yollarına zararları, sürekli kullanımında belirtiler nedir? Bağımlılık yapması için sigarada kullanılan bu madde direk teneffüs yoluyla bağımlılık yaptığı gözlenmiş doğru mu? Avrupada yasaklanmış Türkiye’de her yerde, pazarlarda bile satışı serbest. 100-200 mt. geriden kokusu insanın solunum yollarını rahatsız ediyor. Neden yasaklanmıyor? (Arda Damla)

457 - Böylesi faydalı bir köşe yaptığınız için teşekkürler; çelik bir malzemenin sertliğinin ya da mukavemetinin, içindeki karbon oranıyla doğru orantılı olduğu herkesçe bilinir fakat, malzemeye karbon ilave edildiğinde malzemenin kimyasal yapısında ne gibi bir değişme oluyor cevaplarsanız çok sevinirim. (Yalçın Filiz)

456 - İnsan vücudunda en çok karbon elementi mi bulunur? Karbon elementi tek başına zehirli midir? (Hasan Can)

455 - İşim gereği bakır, bakır sülfat tozu ve çözeltisi kullanıyorum, sağlık açısından zararlı mı? Teşekkürler. (Ziya Meydanoğlu)

454 - Teflona hiçbir şey yapışmadığı halde teflon nasıl tavaya yapışır? (Dilara Yabul)

453 - Merhaba, ben manyetik alan oluşturan bir çözelti hazırlamak istiyorum. Bu konuyla ilgili size daha önce sorulan soruların cevaplarına baktım, ama sadece demir gibi bir elementi ve sıvı olarak da suyu kullanabileceğimi biliyorum. Bana tam olarak neler yapmam gerektiğini yazarsanız çok sevinirim. (Örneğin kullanacağım elementi kaç dereceye kadar ısıtmalıyım?) (Burcu Toksoy)

452 - Valans kabuğundaki elektronları kopmuş bir element molekül oluşturmak için molekül yapısına girebilir mi? (Aziz Ramazan Dilek)

451 - Magnezyum gibi elektrik iletkenliği olan bir elementin anyonları mı, katyonları mı, yoksa nötr hali mi elektriği daha iyi iletir? (Rıfat Selçuk)

450 - Hidrojen elementi küresel simetri özelliği gösterir mi? (Şiar Zafer İskenderoğlu)

449 - En ağır gaz hangisidir? (Fatih Öcalan)

448 - Oda koşullarında cıvadan daha ağır sıvı elde edilebilir mi? Sıvı halde yoğunluğu en büyük madde hangisidir? (Fatih Öcalan)

447 - Hidrojenin mi, helyumun mu atom çapı daha büyük? (Fatih Öcalan)

446 - Cl atomunun elektro negatifliği istisna olarak F atomundan yüksek olduğu başta GüvenDer olmak üzere birkaç ÖSS kaynağında yer almaktadır. Sizin açıklamanız tatmin edici değil, kaynak göstererek yeni bir açıklama rica ediyorum, saygılar. (Gökhan Zöhreyıldızı)

445 - Elementler iyonik bağ yaparken neden elektron sayılarını 8'e tamamlamak istiyorlar. Yani neden 8? Beni bilgilendirirseniz çok sevinirim. Teşekkürler. (Duygu Has)

444 - Benim periyodik tablo ile ilgili bir sorum olacak, ilgilenirseniz çok sevinirim. Periyodik tabloda lantanitler serisi elementlerde ilk element bazı periyodik tablolarda lantan (57) iken bazı periyodik tablolarda ceryum(58) olarak verilmektedir. Ayrıca lantan elementinin elektron dizilişi la:......6s5d1 olarak verildiği halde aufbau kuralına göre neden 6s orbitalinden sonra elektronlar 4f orbitaline değil de 5d orbitaline yerleşiyor? Sonuç olarak lantanın periyodik tablodaki yerini ve elektron dizilişinin nasıl saptandığını öğrenmek istiyorum. İlginize şimdiden teşekkürler. (Ali Osman Orak)

443 - İkinci periyot elementlerin H ile oluşturduğu bileşiklerin Lewis sembolü ile gösterilmesi ve maddenin katı sıvı hallerde olmasını sağlayan bağların açıklanması. (Yeliz Öztürk)

442 - Periyodik tabloda soldan sağa gidildikçe atomların yarıçapları genellikle küçülür. Bunun artan proton sayısı ve çekirdeğin çekim kuvvetinin artması sonucu olduğu söylenir. Elektron sayısının artması itme kuvvetlerini arttırmaz mı? Atomun yarıçapı artmaz mı? (Yılmaz Salman)

441 - Merhaba. Ben evde suyu elektroliz ederek ayrıştırıp, bunu arabamda kullanmaya çalışıyorum. 1. olarak elektroliz sırasında kaba artı eksi elektrot salarak çıkarılan gazlar ayrı ayrı toplanmasa aynı kap içinde çıkarsa su yüzeyinde tekrar birleşip suyu oluştururlar mı? Bana sanayide kullanılan bir elektroliz yöntemi varsa nasıl yapıldığını tarif etmeniz, ya da projesini göndermeniz mümkün mü? Teşekkürler. (Yasin Zorbacı)

440 - Periyodik tabloda soldan sağa ve aşağıdan yukarı doğru iyonlaşma enerjisi artıyor deniliyor, ama örneğin 1. iyonlaşma enerjileri 2.periyot 1a Li için 520 ve 3.periyot 2a Mg için 737,6. Bunun neden böyle olduğunu açıklarsanız sevinirim. (Seyhan ???)

439 - Benim sorum periyodik tablodaki lantanitler ve aktinitler ile ilgili olacaktı. Bildiğim kadarıyla lantandan sonra gelen 14 elemente lantanitler (lantana benzeyen) adı veriliyordu. Bunların en temel özelliği son elektronlarının f orbitallerine yerleşmesi idi. (Geçiş elementlerinde son elektronların d orbitallerine yerleşmesi gibi). Web sayfanızdaki periyodik tabloyu incelediğimde Lantanidler grubunun Lantan ile başlayıp İterbiyum ile sonlandığını, Lutesyumun ise geçiş elementi olarak belirtildiğini gördüm. İç geçiş elementlerinin hangileri olduğu ve bunların hangi özelliğine göre bu şekilde gruplandığı hakkında bilgi verirseniz sevinirim. (Turgay Boz)

438 - Altın mı daha iletken, gümüş mü? Ayrıca periyodik sistemde neden 8B grubu 3 gruba dağılmıştır? Neden 9B ve10B diye adlandırılıp devam edilmiyor? (Ali Haydar Kolik)

437 - Merhaba, öncelikle sizleri böyle bir iş yaptığınız için tebrik etmek istiyorum. Bilginin para demek olduğu bu günlerde, karşılıksız bu işi yapmanız gerçekten takdire şayan. Sorum moleküller hakkında: Doğada niye NaCl bulunur da, NaCl2 bulunmaz? Aynı şekilde niçin MgCl2 bulunur, MgCl yerine? Bunun cevabı enerjilerle ilgiliymiş galiba. Yani periyodik tabloda 6A grubunda vb. olması yüzünden dedi bir arkadaşım. Ama ben daha bilimsel ve açıklayıcı bir cevabı tercih ederim. Teşekkürler. (Sıla Tokgöz)

436 - Laboratuvarda gıda maddelerinin çözünürlükleri üzerinde çalışmaktayım. Örneğin bir defne yaprağını ekstrakte ettikten sonra , spray drier denen püskürtmeli bir kurutucu sistemde kurutup tekrar sıcak ve soğuk suda çözerek test etmek istemekteyim. Fakat laboratuvar araç ve gereçleri ile (erlen, beher, geri soğutucu elektrikli ocak vb cam malzeme ve diğer malzemelerle) bir türlü püskürtmeli kurutucu düzeneği oluşturamadım. Bu konuda bana yardımcı olursanız çok memnun olurum. (Kamil Engin İslamoğlu)

435 - Proteinlerin sindirimi sonucu oluşan amino asitler ortamı asitleştirir mi? Amino asitler amfoter özellik göstermez mi? (Öztürk Sev)

434 - Periyodik tablonun Latince adı nedir? (Ahmet Yavuz)

433 - Öncelikle soruları cevaplama konusundaki gayretlerinizden dolayı teşekkür ederim. Aktifleşme enerjisinin tam olarak tanımı nedir? Bu tanım çerçevesinde oda koşullarında kendiliğinden gerçekleşen bir tepkimenin ve radyoaktif ışımaların aktifleşme enerjilerinden bahsedilebilir mi? Teşekkürler. (Çağlar Yazıcı)

432 - Cıva metal olmasına rağmen oda şartlarında sıvı halde bulunan tek metaldir: Bunun nedeni nedir acaba? (İmran Öztürk)

431 - Merhabalar... Sorum kimya ile ilgili olacaktı: Niçin s p d f elektron dizilişine göre atom numarası en fazla 112 oluyor? Normalde 119 element olduğunu biliyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (Burak Erdoğan)

430 - Periyodik cetvelde yaklaşık 107 element olduğunu biliyoruz. Bu durumda bu elementlerden karbon atomu dışındaki tüm elementlerin oluşturduğu bileşik sayısı yüzbinlerle ifade edilirken, sadece karbon atomunun oluşturduğu bileşik sayısı milyonlarla ifade edilmektedir. Buna göre aradaki bu farklılık karbon atomunun hangi özelliğinden kaynaklanmaktadır? (Serkan Sarıkurt)

429 - Merhaba. Ben elektron alt kabuklarını (s-p-d-f) neye göre belirlemişler, onu öğrenmeye çalışıyorum. Yani s kabuğu ingilizcede keskin serilere karşılık geliyormuş, d dağınık serilere karşılık geliyormuş. Yani kısaca; asal seri, keskin seri, dağınık seri hakkında bilgi alırsam sonuca ulaşırım herhalde. Yardımcı olduğunuz için tekrar teşekkür ederim. (Akşemsettin Ülger)

428 - Merhaba. Basınç arttıkça suyun donma noktası düşer. Öncelikle bu cümle doğru mu? Doğruysa: Bir kabın içine 1 litre su koyup, kabın içindeki hava basıncını bir hava kompresörü ile artırırsam ve kabı soğutmaya başlarsam, içindeki suyun sıcaklığı 0°C'nin altına düşmesine rağmen su donmaz. Peki, suyun donma noktasını 1°C düşürebilmek için suyun bulunduğu ortamdaki hava basıncını kaç atm artırmalıyım? Bir arkadaşıma sorduğumda pV=nRT bağıntısından yararlanabileceğimi söyledi. (Fizik ve kimya bilgim yok denecek kadar az). Ancak yaptığım araştırmada, R=0.082 sabit sayısı, su için n=1/18 mol/gram ve p=1 atm olarak kabul ettiğimde, "deniz seviyesinde suyun donma noktası 0°C'dir (273.15 Kelvin)" bilgisinden hareketle; pv=nRT yani 1*1=(1/18)*0.082*273.15 şeklinde dengesiz bir sonuç buluyorum. Hata nerede? Daha doğrusu, asıl sorum zaten yukarıdaydı. Yani suyun donma noktasını 1 derece düşürmek için basıncı ne kadar artırmalıyım? Teşekkür ederim. (Barış Yurtçu)

427 - Sayın yetkililer, bu siteyi yeni keşfettim ve çok sevindim. Benim de bir sorum olacak sizlere, cevaplarsanız çok sevinirim. Bir sistem düşünün yanmış gazlarla birlikte yüklü miktarda su buharı açığa çıkan bir sistem. Bu sistemde rutubetli talaş kurutuluyor. Bacadan atılan bu yanmış gaz ve su buharı içerisine su püskürtülerek katı partiküllerin tutulması amaçlanıyor. Püskürtülen bu su bir havuzdan pompa vasıtasıyla basılıp dönen su tekrar bu havuzda toplanıyor ve bu çevrim sürekli devam ettirilerek bu katı partiküllerin bu havuz içerisinde toplanması sağlanıyor. Problem ise şu: Havuzdaki bu suyun pH değeri 5.5 ile 6.5 arasında değişiyor ve bu asidik su, boru tesisatına zarar veriyor. Bu ph değeri zarar verecek kadar yüksek midir? Eğer yüksek ise bu değeri nasıl düşürebiliriz veya tesisatın zarar görmesinin başka bir sebebi olabilir mi? (Bülent Oral)

426 - Doğalgaz ile sıvılaştırılmış petrol gazı (lpg) arasında ne fark vardır? (Erdem Öğüt)

425 - Bir orbitale bir elektron eklendiğinde atomun çapı mutlaka artar mı? (Süleyman Solmaz)

424 - Merhaba. Daha önceden cevaplanmamış birkaç sorum olmuştu. PH farkıyla elektrik üretilebilir mi sorusunun cevabından yola çıkarak asitlik elektrikle nötürlenebilir mi? Odun talaşı kurutma sistemi bacasına çok para harcayarak su ile yıkama sistemi yaptık, bu sistemde amaç %50-150 rutubetli ağaç talaşının 7.5 MW kurutucularda kurutulması aşamasında buharla birlikte havaya atılan hidrokarbonların ve tozun, su filtresi aracılığı ile tutulmasıydı. Sonuçlar çok olumlu, ancak temizleme suyu 10 m3’lük su havuzunda devri daim yoluyla dolaşıyor, zamanla suyun pH’ı 6’nın altına kadar düşüp; pompa, boru ve diğer metal aksamın çürümesine yol açıyor. 4 aydır çalışan sistemde boru ve pompaları yenilemek zorunda kaldık. Bu suyu nötralize etmek için elektrik kullanılabilir mi? Baz olarak düşük maliyetli nasıl bir madde kullanabilirim? Teşekkürler. (Mustafa Özkan)

423 - Merhaba! Okulda radyoaktivite konusunu işlerken, doğal radyoaktif reaksiyonların sonucunda atom çekirdeğinin kararlı hale geldiğini ve bu reaksiyonların fiziksel etmenlerden (sıcaklık, basınç, faz vs) bağımsız meydana geldiğini öğrendik. Radyoaktif maddelerin sürekli aktif olduklarını düşünülürse, 6 milyar yıllık dünyamızda nasıl oluyor da hala radyoaktif özelliğe sahip element ve bileşikler bulunabiliyor? (Esra Ece)

422 - Var olan en büyük molekül (en fazla atom sayısına sahip) nedir? (Filiz Alshanableh)

421 - NaCl arasındaki birçok iyonik bağı kırmak için çok yüksek enerji gerekirken NaCl nin suda çözünmesi sırasında bu iyonik örgüler kırılarak iyonların oluşması sağlanmasını açıklayabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler. (Süleyman Solmaz)

420 - Normal şartlar altında 1 mol gaz neden 22,4 litre hacim kaplar? (Okan Genç)

419 - Yeşil rakamlı saatler gece parlamasa da fosforlu mudur? Bunlar radyoaktif madde içerir mi? (Deniz Aslan)

418 - Kendimiz evimizde basit bir kaç işlem ile kuru buz oluşturabilir miyiz? (Eren Öztürk)

417 - Cl elementinin elektron ilgisi daha büyük olmasına karşın F elementinin elektronegatifliği daha büyüktür. Kavramların farklı olmasına karşın diğer elementlerde bir paralellik görünüyor. Nedeni konusunda bilgi aktarabilirseniz seviniriz. (Ufuk Aklan)

416 - Hangisi oluğunu hatırlamıyorum, ama bir sayınızda FLOR başlıklı makalede florun çok kuvvetli bağ yaptığını hatta bazı soygazlarla bile tepkimeye girebildiğini yazmışsınız. Bu doğru, ama bununla çelişen hidrojen floridin (HF) çok kuvvetli bir asit olduğunu ve içinde saklandığı kaba bile zarar verebileceğini yazmışsınız. Ukalalık gibi olmasın, ama sonraki sayılarda bu hatayı düzeltici bir yazı yoktu sizden. Bunu düzeltmenizi önemle rica ediyorum ki, bu kimyayı çok iyi bilmeyen insanların kafalarını karıştırabilir. Ayrıca sitenizde böyle bir hizmet sunduğunuz için toplumumuz size minnettardır. Başarılarınızın devamı dileğimle. (Alpay Küçük)

415 - Bir geçiş elementinin başka bir geçiş elementi ile moleküliçi bağ yapması mümkün müdür? (Zirkonyum ve niyobiyum gibi) Bu bağlar oluşuyorsa; iyonik mi kovalent mi, özelliği nedir? Şimdiden teşekkürler. (Yiğiter Hoş)

414 - Periyodik cetvelde 118 atom numarasına sahip element yok, ama yapılan çalışmalarla üretilebileceği düşünülüyor. Eğer üretilirse, 8A elementleri arasına giriyor bu element. 8A elementleri gibi bir soy gaz mı olacak ve hiç bağ yapmayacak mı, tekrar bozunabilir mi? (İlker Serkan Özbay)

413 - Süper oksitlerde oksijenlerin ikisi birlikte -1 değerlik mi alıyor? Burada oksijenlerin bağlanmaları ve değerlikleri hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. (Mesut Uğurdoğan)

412 - Kömür ve elmas birbirine dönüştürülebilir mi? Elmas kömüre veya kömür elmasa? (Ferdi Gizemli)

411 - Sitenizde hazırlamış olduğunuz periyodik tabloyu inceledim ve bir şey dikkatimi çekti. Bugüne kadar incelediğim periyodik tablolarda soygazların çapı aynı periyottaki birçok elementinkinden büyüktü. Fakat sizin periyodik tablonuzda

410 - Merhaba, daha öncelerden birkaç soru sormuştum ama maalesef bir cevap alamamıştım ama yılmadan bir soru daha soracağım. B grubu elementlerinin iyonlaşma enerjileri sıralaması nasıl olur? En azından A grupları ile kıyaslanması nasıl olur? Teşekkür ederim. (Cengiz Ayan)

409 - 1994-2004 yılları arasında ortaokullarda (ilköğretim) okutulan fen bilgisi dersi olan çekirdek kimyası (nükleer kimya)'nın 2004 yılında müfredatta yer almamasının nedenleri hakkında bir bilginiz var mı? Bu konu ile ilgili bir araştırma yapıyorum, yardımcı olursanız sevinirim. (Erhan Papak)

408 - En iyi iletken hangisidir? Birçok yerlerde en iyi iletkenin altın olduğunu duyuyoruz. Fakat bazı arkadaşlarım en iyi iletkenin gümüş olduğunu ısrarla iddia ediyorlar. Benim internetten yaptığım araştırmalarda ise; Bir maddenin iletkenliğini belirleyen en önemli faktör, atomlarının son yörüngesindeki elektron sayısıdır. Bu son yörüngeye ‘valans yörünge,’ üzerinde bulunan elektronlara da ‘valans elektronu’ denir. Valans elektronları atom çekirdeğine zayıf olarak bağlıdır. Valans yörüngesindeki elektron sayısı 4'den büyük olan maddeler yalıtkan, 4'den küçük olan maddeler de iletkendir. Örneğin bakır atomunun son yörüngesinde sadece bir elektron bulunmaktadır. Bu da bakırın iletken olduğunu belirler. Bakırın iki ucuna bir elektrik gerilimi uygulandığında, bakırdaki valans elektronları, güç kaynağının pozitif kutbuna doğru hareket eder. Bakır elektrik iletiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sebebi ise maliyetinin düşük olması ve iyi bir iletken olmasıdır. En iyi iletken altın, daha sonra gümüştür. Fakat bunların maliyetinin yüksek olması nedeniyle elektrik iletiminde kullanılmamaktadır gibi bir sonuca varıyorum. Bunun doğrusunu en mantıklı, gerekirse bilimsel dilde anlatırsanız çok sevinirim. Süratle mailinizi bekliyorum. Teşekkürler. (Baran Güleşen)

407 - Piller, hiç kullanılmazlarsa bile biterler mi? Mesela walkman içinde taze bir pil bıraksam, aradan birkaç ay geçip de aygıtı çalıştırmaya kalkışsam, pilin ilk günkü verimini alabilir miyim? Şimdiden teşekkürler. (Rohat Kılıç)

406 - Suyun (H2O) IUPAC adlandırması gibi adlandırmaları var mı? Varsa nedir? Yani biz hep "haş iki o" mu diyeceğiz? Teşekkürler. (Sanem Akdeniz)

405 - Merhaba. Ben kimya bölümü öğrencisiyim araştırma projesi için birkaç sorum var. Manyetik alan oluşturan çözelti var mıdır? Varsa en ucuz ve kolay bulunan hangisidir? Sorularımı cevaplarsanız çok yardımcı olursunuz, teşekkür ederim.

404 - Periyodik cetvel elementleri mi, yoksa atomu mu temsil eder? Neden bazı elementler, örneğin allotroplar periyodik tabloda yer almaz? Mesela periyodik tablodaki karbon, fulleren elmas ya da grafit gibi allotroplarından hangisine aittir? (Murat Günal)

403 - Neden altın sarı, bakır kırmızı renge sahipken diğer bütün metaller (kurşun, alimünyum, kalay...) gri renge sahiptir? (Murat Uzun)

402 - Merhaba benim birkaç sorum var. Bunları cevaplandırırsanız, beni son derece rahatsız eden bir düşünceden kurtarmış olacaksınız. Soracağım soruyla ilgili daha önce sorulan soruların cevaplarına baktım. Ancak benim tam olarak anlayamadığım bazı kısımlar var. Şöyle ki hidrojen molekülünde bilindiği gibi elektronlar iki atom arasında paylaşılıyor. Peki ama bu elektronların yörüngesi tam olarak nasıl? Elektronlar iki çekirdeğin etrafında mı, yoksa iki çekirdeğin arasında mı dolanıyor? Yörünge şekli dairesel mi, elips şeklinde mi? Bunu bir şema çizerek gösterirseniz sevinirim. Ayrıca orbital şemaları gösterilirken bunlar s, p, d, f diye ayrı ayrı şekillerde gösteriliyor. Bunu mesela atom numarası 16 olan S (kükürt) için orbitalleri bir şekil üzerinde gösterebilir misiniz? Teşekkür ederim. Kolay gelsin. (Mahmut Yavuzer)

401 - Merhabalar benim bir araştırma sorum vardı. Periyodik sistemin 1. ve 2. grup elementleri neden element halinde tek başına doğada bulunmazlar? Teşekkürler. (Serkan Sevinir)

400 - 5. ve 7.grup elementleri neden doğada iki atomlu olarak bulunur? (Serkan Sevinir)

399 - İdeal gaz sabiti olan R’yi Raydberg sabiti olarak isimlendiriyorduk. Ancak internet ve kitaplarda yaptığım araştırma neticesinde gördüm ki; hiçbir kitap Raydberg (belki de doğrusu ‘Rydberg’dir?) isminden bahsetmiyor. Bu konuya açıklık getirirseniz sevinirim. Teşekkürler. (Çağlar Yazıcı)

398 - Merhaba, 289.sorunun cevabına istinaden, “Bir sesi yok etmek; sesin kaynağına doğru aynı sesin 180 derece faz farkı olacak şekilde göndermekle olabilir mi? (Ferit Darcan)” Cevap olarak böyle bir aygıt kimin ne işine yarayacak demişsiniz. 500kw elektrik motoru ile çalışan odunu parçalayıp 50x50 mm boyutlarına getiren bir makineden çıkan sesi soğuracak bir aygıta, verimliliği oranında 100.000 euro ödeyebilirim. Saygılar. (Mustafa Özkan)

397 - Bana bağları nasıl ayırt edebileceğim konusunda yardımcı olabilir misiniz? Örneğin “NH-N veya CH-O arasındaki bağ hidrojen mi değil mi?” gibi. Teşekkür ederim. (Ömer ???)

396 - Yandığı zaman ortamdan ısı alan (endotermik) madde var mı? (Onur Akkuş)

395 - Atomda yakın elektronlar neden fiziki, uzak elektronlar kimyasal özelliği belirler? (Atilla Yeğin)

394 - Havadaki azot gazını, havadan nasıl ayırabiliriz? Yani, azotsuz havayı nasıl elde edebilir ve bunu tekrar havayla karışmasını nasıl önleyebiliriz? (Uğur İlksay)

393 - N (Azot) atomunun hibritleşme yapamayacağını ve ancak 3 bağ yapabileceğini, size gönderilen bir soru için verdiğiniz cevapta yazdığınıza rastladım. Ancak N atomu sp3 hibritleşmesi yapmak durumundadır. Aksi halde NH4+1 (Amonyum) iyonunun oluşumunu ve kurulan koordinatif kovalent bağı nasıl açıklayacağımızı merak ediyorum. Lütfen beni aydınlatabilir misiniz? Mümkünse en kısa sürede! (Okay Karataş)

392 - İyotu sıvı yapmak icin ne yapmalıyım? İyotun hangi hallerinde standart oluşma entalpisi sıfırdan farklıdır? (Meliha Bayrak)

391 - Azot -azot atomu arasında 3 bağ, oksijen-oksijen arasında 2 bağ var, ama karbon-karbon arasında 4 bağ yok. Nedenini öğrenebilir miyim? İlginize teşekkürler. (Pınar Akıncı)

390 - Peroksitlerde oksijenin değerliğinin -1 olduğunu söylüyorsunuz. Fakat benim bildiğim kadarıyla "iki oksijen birlikte -2 değerlik alıyor ve burada oksijenlerden birisi -2 diğeri 0 değerlik alıyor" şeklindeydi. Zaten ısıtılınca oksijenin birisi peroksitten ayrılıyor. Sizin söylediğinize göre peroksitler ısıtılınca oksijen -1 değerliğinden 0 değerliğini alarak yükseltgenmiş oluyor. Bunu açıklayabilir misiniz? (Mesut Uğurdoğan)

389 - Karbonun 80'li 100'lü bileşiklerine ne ad verilir? (Erdal Onur)

388 - Naftalin, iyot gibi maddeler niçin süblimleşir? (Seda Erol)

387 - Merhabalar. Ben Aydın Adnan Menderes Anadolu Lisesi'nde okumaktayım. Benim sorum şu: ATP’de iki tane yüksek enerjili fosfat bağı bulunmakta. Ama ikisinin açığa çıkarttığı enerjiler farklı. Birincisinden çıkan enerji daha fazla. Bunun sebebi nedir? (Övünç Uzun)

386 - Su başka kaç türlü yazılabilir? (Erdal Onur)

385 - Sertlik derecesi nedir? Nasıl ölçülür? En sert element hangisidir? (Can Quistador)

384 - Daha önce de sormuştum ama hala yanıtlamadınız. Bilinen en güçlü asit hangisi? Kemikleri, dişleri ya da taşı eritebilir mi? (Yalçın Demirsoy)

383 - İzotop oluşturmayan elementler hangileridir? (Erdal Onur)

382 - Flor elementinin elektronegatifliği daha büyük olması gerekirken, neden klorunki daha büyük? (Suna Balkan)

381 - Ayda atmosfer basıncı olmadığına göre su kaynatılabilir mi? (Şiyar Yürük)

380 - Klasik bir arap sabunu formülü verebilir misiniz? (Mine Eroğlu Akgün)

379 - Ampulün içinde kullanılan telin tungsten olduğunu biliyoruz. Tungsten yerine mangan, kobalt, nikel, platin veya altın kullanılsaydı ne olurdu? Kullanılma ve kullanılmama sebepleri sizce neler olabilir? (Nefise Çiğdem Yaşayan)

378 - Yoğunluğu farklı iki ortam arasında (canlı veya cansız) madde alışverişinde denge sağlandıktan sonra madde alışverişi devam eder mi? Etmezse neden? Çünkü doymuş çözeltilerde çözünen maddenin sürekli dipteki çökeltiyle devir yaptığını biliyoruz. Yani çözeltinin derişimi sabit ama çözünen moleküller kendi arasında devirdayim yapıyorlar. Seçici bir zarla ayrılmış iki ortam arasında da bu tip bir sabit oranlı döngü olması gerekmez mi? Şimdiden teşekkürler. (İbrahim Tüzün)

377 - pH neden 1 ile 14 arası degişiyor? Mesela -3 veya 25 olmuyor? (Cengiz Ercan)

376 - Karbon 14 izotopu ile nasıl yaş tayini yapılır? (Tolga Bükrübaş)

375 - Peroksitlerde oksijenin değeri ne olmalıdır ? (Tolga Bükrübaş)

374 - 6a grubuna neden kalkojen denir? (Tolga Bükrübaş)

373 - Naftalin saf madde midir? Homojen mi, yoksa heterojen midir? Neden? Yanıtınız için şimdiden teşekkür ederim. (Sevilay ???)

372 - pH değeri neden 0 ile 14 arasında değişir? (Tolga Bükrübaş)

371 - Her kesin bildiği ama nedenini bilmediğim bir şeyi sizlere sormak istedim. Suyun ısıtılınca da hacmi artıyor, donunca da hacmi artıyor. Bu çok önemli bir konu. Yaşam zinciri de suyun bu özelliğine bağlı. Çünkü donan suyun hacmi artıyor ve dolayısı ile yoğunluğu azalıyor. Böylece donan su yüzüyor. Benim öğrenmek istediğim neden su katı hale yani enerjisi daha düşük hale geçerken molekülleri arasındaki mesafe artıyor. Sanıyorum bizmut elementi de aynı davranışı gösteriyor. İlginiz için teşekkür ediyorum. (Murat Akdağ) Bütün maddelerin katı fazları sıvı fazlarından daha yoğundur, su hariç. Bunun böyle olmasının sonuçlarını biliyoruz (kuzey buz denizindeki buzlar erimez ve denizler taşmaz, nehirlerdeki balıklar ölmez vs.) Fakat benim asıl sormak istediğim soru şu; suyu diğer maddelerden ayıran nasıl bir özelliği var ki suyun sıvı hali katı halinden daha yoğun? (Mustafa Yıldız) Suyun özkütlesi yüksek bir sıcaklıktan +4C derece düşerken artıyor fakat +4C dereceden 0C dereceye doğru düşerken özkütle küçülüyor. Suyun bu özel durumunun nedenini açıklar mısınız? Teşekkürler. (Kurtuluş Çetin) Neden suyun özkütlesi, yüksek (+4C dereceden) sıcaklıktan +4C dereceye yaklaşırken artarken, +4C dereceden daha düşük sıcaklığa inerken özkütle azalıyor. Suyun bu özel durumunun nedenini açıklar mısınız? (Can Mustafa Ertenk)

370 - Karıştırmak olayı sabit basınç altında bulunan saf bir maddenin donma olayını ve kaynama olayını güçleştirir mi, kolaylaştırır mı? Neden? (Orhan Bülbül)

369 - Bir cismin ısı kapasitesi cismin su cinsinden değerine neden eşittir? (Gizem Sönmezler)

368 - Deniz suyu içerisinde amino asitlerden protein oluşabilir mi? Su içerisinde su veren tepkimenin olamayacağı iddia edilmektedir bizi aydınlatabilir misiniz? (Ahmet Kara)

367 - Aynı elemente ait nötr iki izotopun çaplarının farklı olması, çekirdeğin kütlesel çekiminden mi kaynaklanıyor? Bir atomun çekirdeğinde nötron sayısı arttıkça; elektronlar nötronun protonu perdeleme etkisinden dolayı çekirdekten uzaklaşır mı, yoksa kütlesel çekimden dolayı elektronlar çekirdeğe yaklaşır mı? Teşekkürler. (Mesut Uğurdoğan)

366 - Radyoaktif bozunma kimyasal bir olay mıdır, yoksa tamamen klasik kimya dışında bir olay mıdır? (Efe Bilgin)

365 - Bazı metallere neden ‘ağır metal’ deniyor? Atom ağırlıklarının yüksek oluşu mu diyeceğim, ama atom ağırlığı yüksek olan başka metaller de var. Bir de, ağır metallerin hepsi zehirli midir? (Füsun Danacı)

364 - Süblimleşmenin tersi nedir? Bu benim fen ödevimdi, ama hiçbir yerde bulamadım. (Ömer Faruk Ardıç)

363 - PV=nRT formülü göz önüne alındığında basınç uygulanan (1atm, 2atm.....) bir maddenin -273 Kelvin'de yok olması, yani hacminin 0 (sıfır) olması gerekmiyor mu? Örnek: -273 Kelvin'de 2atm basınç altında 2mol x maddesinin hacmi (kapladığı alan) nedir? (Kenan Kaçoğlu)

362 - Cıva doğada neden sıvı halde bulunur? ( Adurrahman Tartık)

361 - Kurşun ve kadmiyum gibi ağır metallerin sulu ortamlarda çökme pH'ları nedir? Hangi bileşikleri halinde çökelirler? (Halise Demir)

360 - Atomda kaç tane parçacık vardır? (Mehmet Güdükcan)

359 - Doğada kaç tane kimyasal molekül vardır? (Mehmet Güdükcan)

358 - Kaç tür periyodik tablo gösterimi vardır? (Mehmet Güdükcan)

357 - İzotopu olmayan atom var mıdır? (Mehmet Güdükcan)

356 - Kaç tür su formülü vardır? (Mehmet Güdükcan)

355 - Küp şekeri hafif ıslak zemine koyunca, suyun şekere nüfus ederek yukarı çıktığını görürüz. Oysa enerji yasasına aykırıdır. Nasıl açıklayabiliriz? Ben su yukarı çıkarken şeker tanelerinin bağlarını kırmasına (şekeri çözmesine) bağladım. (Cihan Kurtuluş)

354 - Tüm bileşikler elementlerine döner mi? Yani tüm bileşikler geri dönüşümlü mü? Değilse hangileri geri dönmez? (Veysel Çiftçi)

353 - Elektronegatifliği en yüksek olan element hangisidir ve buna nasıl karar veriliyor? Teşekkürler. (Mustafa Zümrüt)

352 - Dünyada acaba sıcaklıktan etkilenmeyen bir madde var mı? Varsa ne? (Yaşar Odabaşı)

351 - Kapalı kaplarda (hiç hava bulunmayan) sıvılar ısıtılınca kaynar mı? Kaynamaz ise neden kaynamaz? (Emin Aktürk)

350 - Neden bir deniz aracının harekat güzergahında, aracın geçmesinin üstünden zaman geçmiş olsa da denizde belirgin bir iz kalır? (Sidar İnan Erçelik)

349 - Trityum nedir, element midir? Gerçekten her gezegende sadece 11 kg kadar mı var? Teşekkürler (Gözde Çamdere )

348 - Kırmızı civa nasıl yapılır? Kırmızı civa hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Saygılar..(Erkan Çelikyürek)

347 - Civa'dan daha ağır ya da civanın ağırlığına yakın sıvı bir madde var mıdır? (Ali Deniz)

346 - Suyu sürahiden bardağa döktüğümüzde bir kısmı bardakta bir kısmı da sürahide kalıyor. Yani aralarındaki hidrojen bağı kopmuş oluyor. Doğru mu? Eğer doğru ise bize lisede öğretilen "Hidrojen bağı sadece ısı ile koparılabilir" tamamen yanlış oluyor. Açıklar mısınız? (Ali Kemal Eke )

345 - Tuzu suda çözdüğümüzde hidrat iyonu oluşuyor peki iyonlar sonra suyla reaksiyon vermiyor mu? Çünkü sodyum suyla baz oluşturup hidrojen açığa çıkarır. Klor iyonu hidrojenle asit oluşturuyor mu eğer öyleyse kimyasal değişim olmuyor mu? (Ferdi Gizemli)

344 - Jeotermal sulardan borik asit ya da sasolit minerali elde etmek için sudaki bor miktarı enaz kaç mg/lt olmalıdır? Bana yardımcı kaynak önerirseniz memnun olurum.

343 - Kimyasalların çevre etkileri, güvenlik bilgi formaları ve bertaraf yöntemleri hakkında nereden geniş bilgi alabilirim. Teşekkürler (Dilek Akgül)

342 - Demirklorür, bakırklorür, bakalit, alkol, temizlikde kullanılan deterjan çevreye zararlı etkileri açısından ne tür kimyasallardır. Ayrıştırma veya nötralizasyon uygulanabilir mi, nasıl bertaraf edilebilirler? (Dilek Akgül)

341 - Fabrikamızda basit kimyasal proseslerde kullandığımız asit-su (Hidrolik asit, nitrik asit, hidroklorikasit) karışımını, evsel atık gibi kanalizasyona bağlayabilir miyiz? Bağlayamazsak ne tür bir ayrıştırma işlemi yapılabilir veya nasıl bir nötralizasyon uygulanabilir. Nötralizasyon işlemi basit bir prosesle kanalizasyona boşaltım öncesi gerçekleştirilebilir mi? (Dilek Akgül)

340 - [99.999%] saflıkta alüminyumu Türkiye'de hangi sanayi, sektör, hangi amaçla kullanabilir?

339 - Bazı kitapların 3A grubunun sadece +3 değerlik aldığını yazdığını gördüm fakat sadece Al +3 değerlik alıyor. Ayrıca 5A ve 6A için “-3 ve -2 değerliğini alır” gibi bir ifade var. Fakat -3 ten +5 e kadar değerlik alabilir. Şimdi burada kastedilen -3 değerliğini metallerle karşılaştığı zaman mı alıyor? Yoksa sadece nitrojen ve fosfor mu metallere karşı -3 değerlik alır? (Ferdi Gizemli)

338 - SO3 yanar mı? (Özgür Aydın)

337 - VSEPR kuramına göre d orbitallerinde farklı sayıda elektron bulunan merkez atomlarının oluşturdukları kompleksler farklı olmalıydı. Halbuki [V(H2O)6]2+ (d2), [Mn(H2O)6]3+ (d4), [Co(H2O)6]3+ (d6), [Ni(H2O)6]2+ (d8) ve [Zn(H2O)6]2+ (d10) iyonlarının merkez atomlarının d orbitallerinde farklı sayıda elektron olduğu halde hepsi oktahedral yapıdadır neden? (Selver Karamanoğlu)

336 - Bitmiş durumdaki bir pili dıştan ezdiğimizde veya dışına bir kuvvet uygulayıp pile fiziksel etkide bulunduğumuzda, ardından pili kullandığımızda pilden tekrar verim alınabiliyor. Bunun nedeninin pilin içinde bulunan elektron, molekül vs.'lerin tekrar harekete geçirilmesi ile ilgisi olabilir mi? (Onur Yılmaz)

335 - Kırmızı civa hakkında bilgi edinebilir miyim? Teşekkürler. (Seçkin Turan)

334 - Ben üniversite kimya üçüncü sınıf öğrencisiyim. Sizden bir isteğim olacaktı. Ben okuldan sonra fizikokimya alanında mastır yapmayı düşünüyorum. Bu senede bizde seçmeli dersler var acaba hangisini seçsem faydası olur? Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. İyi günler (Zafer Maslakçı)

333 - 6A grubuna kalkojen denilmesinin nedenini öğrenebilir miyim ? Teşekkürler. (Seçkin Turan)

332 - Tahta neden yalıtkan bir maddedir? Atomik özelliği hakkında bir bilgi verir misiniz?

331 - Gazların ısı ve elektrik iletkenliği hakkında bilgi verir misiniz? (Özgür Aydın)

330 - Bir elementin tüm izomerleri biyolojik olarak aktif midir, aktif ise neden? Bu soruyu yanıtlarsanız sevinirim. (Can Toktaş)

329 - Amfoter hidroksitler turnusol kağıdına etki ederler mi? (Helin Nurlu)

328 - Kol saatlerinin aydınlatılmasında kullanılan trityum ile borosilikat arasında fark var mıdır? (Aşkın Çiydem)

327 - Pil korozyonu nedir? Korozyonu engellemek için alınacak önlemler nelerdir? (Zeynep Hoştut)

326 - Şekerden daha tatlı kimyasallar var mı? En kötü kokulu kimyasal maddeler nelerdir? Cevap verirseniz sevinirim. Saygılarımla. (Mustafa Zümrüt)

325 - Dün dershane hocamız elementlerin yarı dolu orbital sayısı kadar bağ yaptığını söylemişti. Bugün ise hibritleşme denen bir şeyin olduğunu ve 4s2-3d2 ile biten bir elementin 4 tane bağ yapacağını anlattı. Hiç bir şey anlamadım. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. (Kayhan Kaynar)

324 - Neden birçok içeceğin üzerinde "soğuk içiniz" yazıyor? Acaba gazların çözünürlüğü ile bir ilgisi mi var ? (Verçenik Pek)

323 - Yeraltı veya yüzeysel sularda bulunan amonyak, nitrit, nitrat hangi yöntemler ile giderilebilir? Özellikle de nitrit giderimi nasıl gerçekleştirilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi almak için hangi sitelerden yararlanabilirim? İlginize şimdiden teşekkür ederim. (Fidan Yüksel)

322 - Kırmızı renkli meyvelerde bulunan antosiyanin nasıl elde edilir ya da kimyasal madde olarak temin edilebilir mi? Bu maddenin etkisini sabunla birleştirmek mümkün olabilir mi? (Tuna Dipçin)

321 - Sirkenin inciyi eritebileceği doğrumudur? (Gizem Sığırtmaç)

320 - Merhaba, ben "kimyasal gazlar kullanılarak yüksek enerji veren piller" konusunda bilgi almak istiyorum. Ve hangi gazlar, hangi tip piller veya bataryalarda kullanılıyor? (Fırat Acar)

319 - Bazofil hakkında bilgi verir misiniz? (Murat Özaltın)

318 - Bileşiklerin asidik,bazik yada amfoter olmasında molekülün yapısının etkisi var mıdır? Varsa nedir? (Ali Sargın)

317 - Kemosentez ve fotosentez arasındaki farklar ve özellikleri nedir? (Kaan Tahtacı)

316 - Plastik poşetlerin hammaddesi olan polietilen laboratuvarda hangi deney malzemeleriyle ve nasıl analiz edilir? (İlkay Düzenli)

315 - Tuz buzu nasıl eritir? Bu konuda faydalanabileceğim bir kaynak göstermeniz de yeterlidir.Teşekkür ediyorum. (Ahmet Subaşı)

314 - Besinlerin kalori değerleri nasıl ve hangi araçlarla hesaplanır, bunu okul laboratuvarında gerçekleştirmek mümkün müdür? (Sedat Gözlet)

313 - Karanlık bir ortamda bekletilen yeşil bir bitki o ortamın asidik özellikte olmasını sağlar mı? (Nursel Çelik)

312 - 2,5 lt lik kolaların, bir miktar içilip kalanı ambalaj içinde kalınca asidi kaçıyor ve tadı güzel olmuyor. 2. sefer içilmeden önce asidinin kaçmaması için bir yöntem yada bir düzenek var mı? Mutfak ürünleri satan mağzalar da bu tür bir ürün satılmıyor. Asidin kaçmaması için bilgi verirseniz sevinirim. (Bayram Demir)

311 - Merhaba sizi tanıdığım için çok mutluyum. Benim merak ettiğim konu organik kimyaya karbon bileşikleri kimyası deniliyor ama karbonat, karbon içermesine rağmen neden neden organik bir niteliğe sahip değildir ? Şimdiden teşekkür ederim. (Serdem Çetin)

310 - Polar ve apolar madde ne demektir? (Cenk Ungan)

309 - Armaid fiberler hakkında bilgi verir misiniz? Teşekkürler. (Süleyman Güler)

308 - Çeliğin özkütlesi nedir? (Ahmet İnanç)

307 - Asit su tepkimesiyle kalorifer kazanındaki suyun ısınmasını sağlayabilir miyiz? (Deniz Mekik)

306 - Neden donma noktası aralığı kaynama noktası aralığından daha büyüktür? (İzzet Koçak)

305 - Bu soruyu aslında daha önce gönderdim. Ancak sayfa görüntülenemediği için tekrar gönderiyorum. Bir tarağı yüne sürttüğümüzde eksi yükle yüklenir. Bu durumda tarak iletken hale mi gelir? (Murat Tatlı)

304 - 5’li koordinasyonda üçgen çift pramit yapıya [CuCl5]3-, kare pramit yapıya da [Ni(CN)5]3- örnek olarak verilebilir. Bunların ikisinin de d orbitallerinde 5 elektron olmasına rağmen, neden farklı geometrilerdedirler? (Selver Karamanoğlu)

303 - Hidrojen bombası şu an için uranyum bombasının patlamasından çıkan enerjiyle tetikleniyor. Ama Nagazaki ve Hiroşimaya atom bombası atıldığında doğadaki hidrojenler tetiklenmedi. Zekam elverdikçe cevabını bulmaya çalıstım. Nedeni uygun çarpışma olmaması, doğada hidrojenin bol olmaması ve tepkime verme eğilimlerinin döteryum ve trityuma göre az olması. Ama hiç bir kimya öğretmeni cevaplayamadı. Yukarıdakiler benim kendimi tatmin etmek için verdiğim cevaplar, ama bunlar da yetmedi. Başka bir nedeni olabilir mi? (Turgay Köroğlu)

302 - Kullanılan yapıştırıcılar yapışırken kimyasal mı, fiziksel bağ mı oluşturuyor? (Yunus Özörnek)

301 - Bir emülsiyon kesinlikle ayırma hunisi ile ayrılır mı? Ya özkütleleri aynı olan iki sıvı bir emülsiyon oluşturabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim. (Cengiz Ayan)

300 - Şekil hafızalı alaşımlar hakkında bilgi edinmek istiyorum. (Orçun Gülay)

299 - Ben karışım problemlerinde kısa bir yol buldum: Karışım miktarı x (değişen miktar/ istenen miktar). Örnek: Tuz oranı %30 olan 900 gr bir tuzlu su karışımının tuz oranını %40\'a çıkarmak için kaç gram su buharlaştırmalı? Problem 40/100 = 270/900-x yöntemiyle çözülür ve sonuç 225 çıkar. Bu yöntemle x= 900.10/40 oluyor ve aynı sonuç çıkıyor. Nedeni nedir? Böyle bir şey var mı? (Bilge Temiz)

298 - Neden artı ve eksi yükler denmiştir? (Ilgın Şentin)

297 - Maddelerde iletkenliğin nedenleri ve maddelere göre farklılığının sebepleri nelerdir? (Kemal Candan)

296 - Ahmet Diskot arkadaşımızın gazların iletkenliği hakkındaki sorusunun cevabını "gazlar elektriği iletmez" şeklinde cevap vermişsiniz. Ben amatör olarak astronomiyle ilgileniyorum ve okuduğum bazı kitaplarda İyonosfer tabakasındaki iyon halindeki gazların yere yakın olan gazlardan daha iletken olduğu söyleniyordu. Tabii Nikola Tesla'nın havadan elektriği başka yere aktardığını da duymuştum. Beni bu konular hakkında bilgilendirirseniz sevinirim. (Mehmet Fatih Akkuş)

295 - Farklı sıcaklık ve kütledeki sıvıların karıştırıldıktan sonraki son sıcaklığı formül ile nasıl belirlenir? (Erol Gülenç)

294 - İyon yapılı bileşiklerin oluşumu nasıldır ve iyon çeşitleri nelerdir? (Mehmet Yakşan)

293 - Florun elektronegatifliği klor elementinden büyük olduğu halde neden klor elementinin elektron ilgisi flor elementinden büyüktür? (Erkut Kır)

292 - Süblimleşme yapan maddelere, naftalinden başka örnek verebilir misiniz? Teşekkürler. (Emrah Soylu)

291 - Cıvanın sıvı olmasının nedeni nedir? (Emine Güngör)

290 - Ben lise 1 . sınıf öğrencisiyim . Yardımınıza ihtiyaç duyduğum ve derginizi sürekli takip ettiğimden dolayı size bu mektubu yazıyorum. Kimya dersi ile ilgili olarak; maddelerin ayrıştırılması, iki katı maddenin çözünürlük farkı ile (naftalin ve yemek tuzunun) ayrıştırılması ile ilgili deney düzenli bir ödev hazırlamam gerekiyor. Pek çok kitap ve internet sitesi araştırmama rağmen bu konu ile ilgili yeterli doküman bulamadım. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla.

289 - Merhaba, size metil ile etil alkolü nasıl ayıracağımı ve alkollü içecekler içindeki alkolün yüzdesini hangi yöntemlerle ölçebileceğimi soruyorum. Teşekkürler. (Emre Sevilmiş)

288 - Plastiklerin yakılması sonucunda ortaya hangi gazlar çıkar ve bu çıkan gazları çökeltme yolları nelerdir? (Esma Kaçar)

287 - Acaba buz alkol dolu bir kapta mı yoksa su dolu bir kapta mı daha çabuk erir? Nedeni ile birlikte cevabını gönderirseniz çok sevinirim. Teşekkürler. (Serkan Yiğit)

286 - Baz ne demektir? (Sevilay Aşma Kurşunluoğlu)

285 - Ben kimya olimpiyatlarına hazırlanıyorum. İki sorum var. Birincisi 1997 yılında çıkan bir ulusal kimya olimpiyatı sorusu: "Aşağıdakilerden hangisi paramanyetiktir?" Seçenekler: H2, Li2, N2, O2 ve F2. Paramanyetik maddelerin eşleşmemiş elektronu olması gerektiğini biliyorum. Kitaplarda genellikle atomik haldeki elektron dizilişine ait örnekler var. Acaba O2 molekülünün elektron dizilişini yazıp tek elektronun hangisi olduğunu belirtir misiniz? İkincisi;1999 sorusu: Aşağıdakilerden hangi seçeneğin hepsi elementlerin periyodik özellikleridir? a) İyonlaşma enerjisi, elektron ilgisi ve atom ağırlığı. / b) İyonlaşma enerjisi, atom yarıçapı ve atom kütle numarası. / c) Elektron ilgisi, atom yarı çapı ve izotop sayısı. / d) Atom ağırlığı, elektron ilgisi ve nötron sayısı. / e) İyonlaşma enerjisi, elektron ilgisi ve atom yarıçapı. Bunun cevabı hangisi ve neden ? (Özer Lokmacı)

284 - Periyodik tablo önce Mendelyev tarafından elementlerin atom ağırlıklarına göre hazırlanmıştır. Zamanla Mosely tarafından atom numarasına göre düzenlenmiştir. Buna göre günümüzde kullandığımız periyodik tablo kime mal edilmelidir. Yani bize günümüzdeki periyodik tablo kim tarafından neye göre hazırlanmış veya düzenlenmiştir sorusuna ne karşılık vermeliyiz. Teşekkürler (Alperkaan Kartal)

283 - Birbirinin izotopu olan iki atomun atom hacimleri ve iyonlaşma enerjilerinin sayısal değerlerini sormuştum. Daha önce sorulan tüm kimya sorularının cevaplarını gözden geçirdim. Sayısal değer göremedim. 'Hemen hemen aynıdır' gibi cevaplar var. Örneğin karbon-12 ve karbon-14 ya da başka herhangi bir atoma ait atom hacimleri ile 1.,2., ve 3. iyonlaşma enerjilerini belirtirseniz sevinirim. Saygılarımla. (Özer Lokmacı)

282 - Sorum şampuan eldesi ya da nelerden nasıl elde edildiği veya formülü kimyasal bileşiği çok acil hiçbir yerde bulamıyorum. Karşıma hep sabun çıkıyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Saygılarımla. (Ertuğrul Ertürk)

281 - Soğuk havalarda, özellikle karlı havalarda neden metal bir şey tuttuğumuz zaman elimize yapışıyor özellikle merdiven korumalığını tuttuğumuz zaman. Teşekürler. (Hasan Yalçın)

280 - Van der Waals bağları? Ben lise 3 öğrecisiyim, dönem ödevi olarak aldım bu konuyu yardımcı olursanız sevinirim. (Mert Altınkaynak)

279 - Merhaba, ben birbirinin izotopu olan iki atomun hacimleri ve iyonlaşma enerjilerinin sayısal değerlerini bilmek istiyorum. Şimdiden teşekkürler.(Özer Lokmacı)

278 - Formaldehit ve üre hangi koşullarda etkileştiğinde tutkal oluşur? Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim. (Fırat Kamiloğlu)

277 - Sürtünmeye maruz kaldığı halde ısınmayacak bir cisim var mı? (Cihat Cihan)

276 - Karbon fiber nedir? Molekül yapısı hakkında biraz bilgi verir misiniz. Saygılarımla... (Nuh Latifoğlu)

275 - Bardağa ilk önce süt koyup sonra çay koymak ve önce çay koyup sonra süt koymak arasında veya önce neskafe tozu koyup sonra su koymak veya önce su koyup sonra toz koymak arasında tat olarak fark oluyor. Bunun nedenini kimyasal olarak açıklar mısınız? (Özer Lokmacı)

274 - İşlenmemiş bor madenini cezveye koyup ısıttığımda, patlamış mısır gibi patladığını görüyorum. Bunun nedeni nedir ve eğer daha da ısıtırsam ne olur? (Atakan Arasan)

273 - İzotop atomların iyonlaşma enerjileri aynı mıdır? (Sinan Yürük)

272 - Ben sodyum hipoklorit üzerine bir çalışma yapıyorum. Bunun yapılış aşamasını anlatırsanız sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar. (Nedim Bayırlı)

271 - Havanın yoğunluğu suyun yoğunluğundan büyük olmasına rağmen su neden havanın üstünde değildir? Gazların öteleme hareketinin bu bağıntıya etkisi nedir? (Kamran Bozyokuş)

270 - Yoğun basınç altında "süper sıcak su" elde edildiğinde (Örneğin okyanus dibindeki bacalar) ve bu suyun üzerindeki basınç aniden kaldırıldığında su moleküllerinin aynı anda gaz haline geçme isteği ve daha fazla bir hacim kaplayacak olması bir patlamaya yol açar mı? Yoksa sadece bağların kopmuş olmasından dolayı, gaz durumuna geçiş yine kaynamaya benzer bir yavaş tepkime şeklinde mi olur? (Hoş, sıcaklık suyun kendi molekülleri üzerinde uyguladığı basıncı yenecek ölçüde olduğu için, sıradan bir kaynamanın olması bana mantıklı gelmiyor) (Kerem Canlı)

269 - Bir muma üflediğimizde veya bir rüzgar estiğinde muma oksijen geldiği halde mum neden söner? (Mustafa Mısır)

268 - Benim önerim basit bir ayrıştırma reaksiyonuyla elde edilen hidrojen ve oksijeni model roket motorlarında kullanılmasıdır. Mangan dioksiti (MnO2) katalizör olarak kullanarak hidrojen peroksitin bileşenleri yani H2 ve O2 elde edilerek patlatılmasıdır. Bu patlama sayasinde roket için gerekli itme kuvveti sağlanmış olur. Buna karşılık roketin dışarıya attığı atık-atık demeye dilim varmıyor ama-oksijen ve sudur. Bu proje hakkındaki görüşlerinizi merakla bekliyorum. Düşüncelerim doğruysa bu projeyi yapmak isterim. (Barış Erdem)

267 - Efendim havanın sıvılaştırılması için kaç atm'lik bir basınç gerekmekte ve bu basınç altındaki havayı ne kadar soğutmalıyız ki hava sıvı hale gelebilsin? Bir de bu şartlar altında havanını %'de kaçı sıvılaşabilir? Teşekkürler, saygılar. (Ensar Yılmaz)

266 - Dershanedeki bir deneme sınavı sorumuz kafamı karıştırdı. Soruda "Oksijen hidrojen'le bileşik olarak sadece H2O oluşturabilir" diye bir ifade vardı. Peki H2O2 bileşik değilse ne olarak adlandırılıyor? Bir kök mü? Ve Oksijen neden (-2) yerine (-1) değerlik alıyor? Cevaplandırırsanız sevinirim. (Bilge San)

265 - Atomlar neden kimyasal bağ oluşturmak ister? (Oğuzhan Bulduk)

264 - Evimizde tuzu nasıl elektroliz edebiliriz? (Erkan Uysal)

263 - Asitlerin üzerine mi su dökülür, yoksa suyun üzerine mi asit dökülür? (Samet Dinç)

262 - Merhaba,ben Avogadro sayısının nasıl bulunduğunu ve nasıl hesaplandığını öğrenmek istiyorum, çünkü bunu tek tek hesaplamaya bir ömür yetmez sanırım. Biraz geniş bir bilgi verirseniz sevinirim. Bana ve bilime katkılarınızdan dolayı teşekkürler.

261 - İki bakır elektrot ve bakır sülfat çözeltisinden oluşan elektroliz olayında elektrotlara elektrik akımı uygulandığında bakır sülfat Cu+2 ve SO4 -2 iyonlarına ayrılır deniyor. Merak ettiğim bunun bir anda mı (akım geçer geçmez) yoksa yavaş yavaş mı olduğu? Anottan kaynak tarafından elektron çekildikçe bakır atomları artı değerlikli bakır iyonlarına dönüşüyor. Bu iyonlar CuSo4 bileşiğinin ayrışmasına ve açığa çıkan iyonlardan SO4 -2 iyonuyla tekrar bakır sülfat oluşumuna mı neden oluyor? açığa çıkan diğer iyon olan Cu+2 de katotla mı birleşiyor yoksa anottan çıkan Cu+2 iyonu direkt olarak katoda mı gidiyor? Kısaca bu olayı anime etmek istesek kurgu nasıl olmalı? Yardımcı olursanız çok sevinirim. (İbrahim Abadanoğlu)

260 - Eğer iyot iyonik bağlı halde bulunuyorsa, Cl serbest halde mi? Benim merak ettiğim, sodyum sadece bir bağ yapabilir. O halde hem iyot hem klor nasıl bir yerde olabiliyor? (Ferdi Gizemli)

259 - Saç jölesinin ve şampuanın hangi maddelerden üretildiğini ve bu maddelerin bileşim ve oranlarını merak ediyorum. Beni bu konuda aydınlatırsanız çok sevinirim. (Fatih Bilen)

258 - Mikrodalga bir fırında ısıtılmış bir bardak suya şeker attığımızda yoğun köpürme gözleniyor. Bu, halen çok hızlı hareket eden su moleküllerinin şeker moleküllerini çok hızlı parçalamasından mı kaynaklanıyor? (Kerem Canlı)

257 - İyotlu tuzda, tuzun içinde iyot nasıl bulunur. Yani kompleks bağ şeklinde mi, yoksa ayrı iyot halinde mi? Eğer bağlı şekilde ise açık yapısı nedir? (Ferdi Gizemli)

256 - Nitrogliserinin patlayıcı olduğunu duymuştum. Hangi özelliğinden dolayı patlıyor? Neden benzin patlamıyor? (Tunç Özgül)

255 - Kıvırdığımızda ışık saçan plastik çubukların kimyasal özelliği nedir? Nasıl bir kimyasal tepkime meydana geliyor? (Mahmure Tezel)

254 - Yanma tepkimeleri sadece hidrokarbonların tepkimeleri mi, oksijenin girdiği tüm tepkimeler mi? (Ferdi Gizemli)

253 - Bazı bileşiklerin tepkimeye girip girmeyeceğini nasıl bileceğiz? Tamam, tepkimeleri sınıflandırıyoruz fakat, bunun haricinde çok değişik tepkimeler olabiliyor. Şöyle bir genelleme doğru olsa da, tüm tepkimeler için geçerli mi? Asit, asitle tepkime vermez diye biliyoruz fakat, kesinlikle vermez diyebilir miyiz? Ya da CaCO3 + MgCO3 gibi bir tepkime olur mu?

252 - Periyodik cetvelde yer alan Türk bilim adamı var mı? (Filiz Sökmen)

251 - İzomer atom tarifindeki farklı enerjili çekirdek ne demek? (Özgür Aydın)

250 - Hidrojenin oksijenin altındaki elementlerle girdiği reaksiyonlar sonucu oluşan ürünler katı olmasına rağmen, oksijenle oluşturduğu ürün yani su neden sıvıdır? (Denizhan Çelikkıran)

249 - Karalahanayı kaynatıp suyunu aldığımızda, bu su bir turnusol kağıdı gibi işlev görüyor. Yani asidik özellikte madde attığımızda farklı, bazik özellikte madde attığımızda farklı renge dönüyor. Bunun nedeni nedir? Ne gibi maddeler içeriyor ki böyle tepki veriyor? Bu sorularıma cevap verip beni aydınlatırsanız çok teşekkür ederim. (Abdullah Feyyaz Erkal)

248 - Ksenon’un iyonlaşma enerjisi kaç Kcal'dir? (Sema ???)

247 - Havadan oksijen nasıl elde ediliyor? (Tümer Türkeli)

246 - Oksalik asit neden pas lekesini çıkarır? (Binnur Güneş)

245 - Metal-asit tepkimelerinde proton transferi nasıl gerçekleşir? Metal-baz tepkimelerinde oluşan bileşikler (sodyum çinkat vb.) suda nasıl iyonlaşır? (Cengiz Han)

244 - Ametaller kendi aralarında iyonik bağlı bileşik yani elektron alışverişi sonucu bağ yaparlar mı? (fosfor penta klorürün yapısına bakıldığında sanki elektron alışverişi sonucu bağ yapmışlar gibi görünüyor.) (Helin Nurlu)

243 - Bir elementin başka bir elementle bağ oluşturup oluşturamayacağı, sadece deneysel yollarla mı bulunabilir? Lewis’i uygulasak kesinlikle doğru mudur? Lewis’ten çıkan sonuçlar kesin midir? (Mustafa Azaklı)

242 - Bir molekülün geometrisini bildiğimiz takdirde, maddenin hangi özelliklerini biliriz? (Gökçe Deligöz)

241 - Organik yarı iletkenlerin diğer yarı iletkenlerden farkları nelerdir? Organik yarıiletkenlerle ilgili yayınlar derginin daha önceki bir sayısında mevcut mu? (Ayhan Güner)

240 - Yer altı ve jeotermal sularda ki bor elementinin ayrıştırılması ile ilgili metot ve bilgi toplamak istiyorum bor elementi ile ilgili bilgiye ulaşıyorum. Ayrıştırma ile igili bilgiye ihtiyacım var..Şimdiden teşekkürler (İsmail Kısa)

239 - Telefonlarda niçin nikel ya da lityum pil kullanılır? Başka metallerin pilleri kullanılamaz mı? Niçin lityum iyon pil denir? İyon halde mi kullanılıyor? Nasıl şarj oluyor? (Hamdi Demir)

238 - Amfoterler bazlarla reaksiyona girip hidrojen gazı açığa çıkarıyor. Bunlardan sadece alüminyum ve çinkonunki mi biliniyor ve sadece NaOH la mı reaksiyona giriyor. Adlandırılması nasıl yapılıyor? Diğer amfoterlerin bazlarla girdiği reaksiyonları gönderebilir misiniz? (Veysel Çiftçi)

237 - Oksijen peroksit, süperoksit metallerle nasıl oluşur? Yani sodyum ile oksijen normal tepkime vermeyip sodyum peroksit oluşuyor. Normal oksit bileşiği nasıl oluşur? Özellikle 1 a grubunu ki faklı türler oluşturuyor. (Veysel Çiftçi)

236 - İzoelektronik atomlar ne demektir? Elektron sayıları aynı olan atom demek mi? Yoksa elektron dizilişleri aynı olan atom demek mi? İkincisi olmalı herhalde, ama öğretmen ilki dedi. Sonra bir kitapta ikincisini okudum. Hangisinin doğru olduğunu söylerseniz sevinirim. (Muhsin Güllü)

235 - Periyodik cetvel ve atomların orbitallerinin elementlere göre nasıl yapıldığını açıklayan bir kaynak edinmek istiyorum. Gördüğüm kadarıyla elektron dizilimlerinin bizim öğrenciliğimizde gördüğümüzden çok farklı. s1 p2 v.b semboller kullanılıyor. Bizim öğrenciliğimizde 2-8-18...v.b elektron dizilimlerine göre sınıflama vardı. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla. (Murat Tosun)

234 - Periyodik cetveldeki yapay metaller neyi kastediyor? (Ersagun Elaçmaz)

233 - 4A’ya karbon grubu diyenler var. Bu doğru mu? (Ferdi Gizemli)

232 - Kaç tane amfoter vardır? Kaç tane poliatomik iyon vardır isimleri nelerdir? (Hamdi Demir)

231 - Benim sorum bir reaksiyonla ilgili.. Yani şöyle bir reaksiyon var mı? Reaksiyon çift taraflı.. Bir tarafa endotermik.. Diğer tarafa ekzotermik.Reaksiyonda hiç ürün oluşmuyor yada oluşan ürünler reaktan olarak sürekli dönüm yapıyor.. Yani ısıyı alınca reaksiyon örneğin sola doğru başlıyor.. Ama solda oluşan ürünler ısı kaybedince reaksiyon tekrar sağa doğru başlıyor.. Ya da reaksiyonu sağa doğru tekrar başlatmak için ayrı bir madde konuyor ortama..bu sürekli devam ediyor. Kayıp "0" olsun diyelim, ya da buna çok yakın ama kayıp olan bir reaksiyon var mıdır? Varsa nedir? (Oğuz Şarlo)

230 - Çamaşır suyu, tuz ruhu, camsil gibi temizlik maddeleri nasıl yapılıyor. Bu maddelerin bünyesinde bulunan kimyasal maddeler hazır mı satın alınıyor ? (Sacid Dik)

229 - Ben Toriçelli deneyinde civanın neden kullanıldığını öğrenmek istiyorum cıva yerine su olsaydı dediğimizde 1033 çıkıyor ya, bu nasıl oluyor? Yani gerçek suyu koysak seviye 1033 mü olacak veya yağda hep cıvaya göre yapılıyor normal şartlarda daha kolay bir şey koymamış da cıva koymuş yoğunluğu yüksek başka bir şey koysaydı olur muydu veya su koysaydı olur muydu? Neden peki her şey cıvaya göre yapılıyor? (Yunus Alakuş)

228 - Kırmızı cıva nedir? Ne amaçla nerde kullanılır? Niçin bu kadar değerlidir? Nerede en çok bulunur? (Kaan Güngör)

227 - Ben Ahlat YİBO'da 7. sınıf öğrencisiyim. Fen bilgisi dersinde maddelerin sınıflandırılması konusunda öğretmenimiz, dünyadaki bütün maddelerin ilk etapta katı sıvı ve gaz olarak sınıflandırıldığını söylemişti ve bunlara çevremizden örnekler vermiştik. Ben ve arkadaşım Bilal’in aklımıza takılan birşey var. Kendi aramızda düşünüp tartışıyoruz ama bir sonuç çıkaramadık. Sorularımıza açıklık getirirseniz çok seviniriz... Benim sorum: Lazer ışını, katı mı, sıvı mı, gaz mı? Bilal'in sorusu: Ateş, katı mı, sıvı mı, gaz mı? (Cesim Öner ve Bilal Elçi)

226 - Cam neden katı madde değildir? (Mert Uçar)

225 - Suyun kaynama derecesi 100 derece olarak bilinmesine karşılık nasıl oluyor da yere dökülen su 20-25 derece hava sıcaklığında buharlaşıyor? (Yani bir anlamda kaynıyor) (Kadir Kokmaz)

224 - Kaynama noktasının üzerinde sıvı su nasıl elde edilir ve bu hangi amaçlarla kullanılır? (Veli Çevlik)

223 - Küp şekeri hafif ıslak zemine koyunca, suyun şekere nüfuz ederek yukarı çıktığını görürüz. Oysa enerji yasasına aykırıdır. Nasıl açıklayabiliriz? Ben su yukarı çıkarken şeker tanelerinin bağlarını kırmasına (şekeri çözmesine) bağladım. (Cihan Kurtulu)

222 - Bir sıvının buhar basıncını, buhar moleküllerinin sıvı yüzeyine uyguladıkları basınç olarak biliyoruz. Fakat buharlaşan moleküller geriye dönüp sıvının yüzeyine nasıl bir basınç uygulayabilir ki (ağzı açık kaplar için)? Kabın üstünde bir yüzeye uyguladıkları basınç desek o zaman mantıklı geliyor ama ağzı açık bir kapta geriye dönerek nasıl bir basınç yapabilir ki? (Şener Şimşek)

221 - 1) Tuzlu su dolu bir kapta yüzen bir buz var. Suyun ve ortamın sıcaklığı sıfır derece. Buz erir mi? 2) Buzla suyun dengede olduğu bir kaba piston takıp buzlu su üzerindeki basıncı artırırsak buz erir mi? (Sıcaklık sabit.) Böyle sorular ÖSS hazırlık kitaplarında çıkıyor ve yanlış, akıl kurcalayan cevaplar veriliyor. Bizi aydınlatırsanız sevinirim. (Oğuz Ketenci)

220 - Kimya dersi işlerken hocamız su sıfır derecede donmaya başlar demişti. Fakat bir süre sonra gene aynı hocamız, buz olan su, sıfır derecede erimeye başlar demişti. Bu durumda su tam sıfır derecede katı mı yoksa sıvı mıdır diye sorduğumda bana sıfır derecenin başında katı sonunda ise sıvı olacağını söylemişti. (Buna göre sıfırın bir başı ve sonu mu vardır?) Ayrıca su sıfır derecede hangi haldedir? Katı mı, yoksa sıvı mı? (Muhammet Büyükkaya)

219 - İzotopların kullanım alanları nelerdir? (Aybike Çelebi)

218 - Mutfaklarda kullandığımız lpg ile arabalarda kullanılan lpg arasındaki fark nedir? Ve arabalarda kullanılan lpg'nin içeriği hakkında bilgi verebilir misiniz? (Doğuş İbcanlı)

217 - Bor mineralinin roket yakıtlarında B2H2 şeklinde kullanıldığını biliyoruz. Bor hangi özelliğinden dolayı bu şekilde kullanılıyor? Yani neden hidrojenle beraber ismi zikrediliyor? Hidrojen olmazsa tek başına kullanılamaz mı? Teşekkürler. (Furkan Özçelik)

216 - Merhaba, suyun kaynaması sırasında sıcaklığı 100 derecenin altına düşer mi? Teşekkürler. (Erdoğan Dündar)

215 - Maddelerin yarılanma ömürleri sonunda, ölçülemeyecek düzeyde de olsa, bir miktarı hala geride kalmış olur mu? Buna göre maddeler tükenmeyebilir mi? Yani soluduğumuz havada her elementten olma ihtimali ne kadar yüksek? (Azot ve oksijen gazıyla karışabilen maddeler açısından) (Mehmet Ülkü)

214 - Kapalı dayanıklı kapta herhangi bir sıvı kaynar mı? (Helin Nurlu)

213 - İzotopu olmayan elementler hangileridir? (Helin Nurlu)

212 - Nötr izotopların yarıçapları nasıl karşılaştırılır? (Helin Nurlu)

211 - Atomlar katı mıdır? Maddelerin katı, sıvı veya gaz fazında bulunmaları, atomları ya da molekülleri arasındaki boşluğa göre tanımlanmıştı lisede. Eğer atomlar ya da moleküller katıysa, gaz fazındaki bir maddeyi yüksek basınç ve düşük sıcaklık altında önce sıvılaştırmak, sonra da katılaştırmak mümkün olamaz mı? (Ahmet Ak)

210 - Tüm atomların en büyük amaçları kararlı bir yapıya ulaşmak ve bu kararlılığını korumaktır. Atomlar bileşik oluştururken karalı hale gelir. Soygazlar ise zaten karalı oldukları için bileşik yapamazlar ama laboratuvar şartlarında bazıları bileşik oluşturuyorlar mesela "ksenon hegza florür" gibi. Benim merak ettiğim çok kararlı bir yapıya sahip ksenon atomlarını hangi şartları sağlayarak önce kararsız hale getirip de sonra bileşik yaptırılarak tekrar kararlı hale getirildiğidir. (Cem Kılınç)

209 - Atom numarası 29 olan bakır bağ yaparken hangi yörüngedeki elektronlarını verir? (Mustafa Özkurt)

208 - Bir elementin izotopu nasıl belirlenir? (Aybike Çelebi) / Bir elementin izotop atomları nasıl belirlenir? (Uğur Doğan)

207 - Televizyonda, daha birçok elementin bulunduğunu duymuştum. Bu elementler periyodik tabloya yerleştirilecek mi periyodik tablo değişecek mi? (Nurullah Yaykın)

206 - Geçiş elementlerinin değerlik elektron sayıları nasıl bulunur? (Cengiz Han)

205 - Yani O2 ve O3 allotrop mu izotop mu diye sorulsa soru yanlış mı olur? İzotop atomların fiziksel özellikleri farklı allotrop atomların aynı değil mi? (Veysel Çiftçi)

204 - Periyodik tabloda bazı gruplara özel isimler veriyoruz; alkali metaller gibi. Bu tüm dünyada geçerli mi yani IUPAC in isimlendirme şekli mi? Eğer öyleyse 3a 4a 5a 6a nin özel isimleri neler? Bir de lantinidler ve aktinidler alkali metaller; fakat bunlar periyodik tablo bozulmasın diye çıkarılıp alta konmuş, biz “gruplar aynı tür özelliktedir” diyoruz. Bunlar periyodik özellikte mi oluyor? Yani soldan sağa mı aynı özellik gösteriyor? (Veysel Çiftçi)

203 - Cıva bir metal olduğu halde neden akışkan haldedir. Bunun sebebinin d orbitalleri ile ilgili olduğunu duymuştum. Beni aydınlatırsanız sevinirim. Ayrıca organometalik bileşikler hakkında bana önerebileceğiniz Türkçe kitap veya internet adresleri var mı? (Yusuf Serdar Bozkurt)

202 - Şeker ve tuz moleküllerini teker teker incelediğimizde saydam olduğu halde birleşince neden beyaz renk alıyor.? (Mükremin Dal)

201 - Merhaba yine ben. Allotropların kimyasal özellikleri aynı demişsiniz ancak oksijen ve ozon allotrop olmasına karşın kimyasal tepkimelerde etkinlikleri farklı değil mi açıklarsanız çok sevinirim saygılarımla. (Ekin Ercan)

200 - Sabun üretmeye çalışıyorum fakat pH değerini 5.5 değerine getiremedim. Bunun için ne yapmam gerekiyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler iyi çalışmalar. (Fırat Kamiloğlu) / Merhaba. Cilde dost olduğu söylenen pH 5.5 sabunların pH değeri itibariyle asidik olması gerekmez mi? Oysa sabun bir bazdır. Bu durumu açıklarsanız sevinirim. (Bircan Öğretme) / Elimizi sabunla yıkadığımız zaman elimiz asit özelliği mi gösterir yoksa baz özelliği mi? (Mustafa Telci)

199 - Kolonya nasıl yapılır ve maddelerin bileşim oranları nedir?

198 - İzoelektronik maddelerin kimyasal özellikleri aynı mıdır veya benzerdir diyebilir miyiz? (Cengizhan Sarıaydın)

197 - Periyodik tablonun 8B grubunda 3 adet sütun bulunmasını ve B gruplarının 3B’ den itibaren başlamasının sebebini merak ediyorum. Teşekkür ederim. (Nicat Selimzade)

196 - Kristal suyu olan bileşiklerin( göz taşı gibi), kristal suyu uçurulursa kimyasal özelliği değişir mi? (Cengiz Han)

195 - Merhaba; süzülmüş olsa bile demlenmiş çayın rengi bekleyince neden değişir? (Emine Atalay)

194 - Mağazamızın camları bina yeni olmasından dolayı aşırı buğulanmaktaydı. Tavsiyeyle camlara sıvı deterjan sürüp kendi kendine kurumaya bıraktık artık cam buğulanmıyor bilimsel veya mantıksal bir açıklaması olabilir mi? (Caner Kazancı)

193 - B grubu elementlerinin değerliklerinin oluşma mantığı nedir? (Özgür Aydın)

192 - Gazların elektriği iletmediğini söylüyorsunuz , o halde gazlar için iletkenlik ayırt edici bir özellik değildir diyebilir miyiz? (Yunus Öztürk)

191 - Potasyum metalinin patlayıcı özelliği olduğu doğru mu?

190 - Bira mayalarında fermantasyon sonucu üretilen etil alkolün oksijenli ortamda oksijenli solunuma girmesi mümkün müdür? (Oğuz Orkun Doma)

189 - Merhabalar, yine ben. Merak ettiğim bir şey daha var da. Şimdiden teşekkürler. Nötr bir atom elektron aldığında çekirdeğin çekim gücü ve çekim kuvveti nasıl değişir? (Helin Nurlu)

188 - Metal-asit tepkimeleri asit-baz reaksiyonu sınıfına girer mi? (Cengiz Han)

187 - Bir kalorideki 14.5 ve 15.5 sayılarının seçilme sebebi nedir? (Mustafa Aksakal)

186 - Çay şekeri sülfürik asitle reaksiyona girdiğinde hangi ürünler oluşur? (Bircan Üretmen)

185 - Flor (F) elementi bileşiklerinde pozitif değerlik alır mı? (Yunus Öztürk)

184 - Metalleri ısı iletkenliklerine göre bir sıraya koymamız gerekirse bu sıra nasıl olurdu? (en iyi olanlar) Teşekkürler iyi çalışmalar. (Mehmet Sönmez)

183 - Sigara dumanı hangi kimyasal maddeleri içerir?

182 - Deniz suyu asit midir yoksa baz mı? Teşekkürler.

181 - Çeşmemizden akan suyun sert olup olmadığını anlamanın pratik bir yolu var mı?

180 - Neden bir atomun atom numarası arttıkça nötron sayısı ve proton sayısı arasındaki oran daha da artıyor? (Can Mustafa Ertenk)

179 - Bir bardak maden suyunun içine yarım limon sıktım. Daha sonra ortama şeker ilave ettiğimde aşırı bir köpürmenin olduğunu gördüm. Bu işlemler sonunda bu karışımı içtiğimde, maden suyunun özelliğini tamamen kaybettiğini, limonata tadında olduğunu tespit ettim.Köpürmenin ve soda özelliğinin kaybolmasını açıklarsanız çok sevinirim. (Tevfik Özen)

178 - HgCl2 ve HgI2 nin fotoğrafçılıkta fotoğraf netleştirmede kullanılması nasıldır? (Cevdet Ersavaş)

177 - Bilinen en uzun kimyasal isim nedir? (proteinler hariç) (Kerem Kat)

176 - Elmas ısıya çok dayanıklı olup erime noktası çok yüksek olmasına rağmen yandığında kül bırakmadığını biliyoruz. Ancak bu yanma işlemi kaç derecede oluyor ve nasıl yanıyor. Direk aleve maruz kalması ile yüksek ısıya maruz kalması arasında fark var mıdır. (İrfan Özüdoğru)

175 - 24 ayar altın gerçek altın mıdır? Düşük ayarlı altınların içinde altından başka ne var.? Beyaz altının kimyasal yapısı nedir? Teşekkürler.

174 - Parmak izi alınırken hangi kimyasallar kullanılıyor? Bu işlemi açıklar mısınız.Teşekkürler.

173 - Sorum kısa ve net. Gazlar elektriği iletir mi? Bu konu üzerine sınıfta çok tartıştık ama bir sonuca varamadık. (Ahmet Diskot)

172 - Merhaba. Tuzlar niye sadece suda iyonlaşıyorlar. Bunu suyun moleküler yapısını kullanarak anlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (Yasin Gürcan)

171 - Kimyasal bağlar sonucu kütle korunur mu? (Derya Şahin)

170 - Allotrop atom, aynı zamanda izotop atom olabilir mi? (Özge Tuncer)

169 - Sıvılar katı hale geldiklerinde hacimleri azalır fakat su donduğunda hacmi artar. Bunun kimyasal olarak açıklamasını merak ediyorum. Şimdiden teşekkürler.

168 - Size merak ettiğim bir soruyu sormak istiyorum. Bildiğiniz gibi günümüzde, geçmişte soy gazlar tepkime vermez kuralı çürütülmüştür. Şimdiki teknolojide soy gazlar özel şartlar altında tepkimeye sokuluyor. Benim sorum ilk yapılan bu tepkime deneylerinde ilk tepkimeye sokulan gaz hangisidir ve hangi maddeyle tepkimeye sokulmuştur. Teşekkürler. (Muharrem Yardak)

167 - Neptünyum elementinin doğada çok az bulunduğunu,sitenizden öğrendim. Bir başka kaynakta en fazla rezervin ülkemizde olduğu (250.000 ton gibi kalmış aklımda) şeklinde bir iddası var. Bu konuda gerçek nedir? Önemi nedir? Saygılar. (Nedim İnce)

166 - Su neden sıvıdır? (Ahmet Turan Alçin)

165 - Katı bir maddenin sıvı hale gelmeden direk gaz haline geçmesi olayına ne denir? (Sevim Eskiocak)

164 - Hidrojen elementi metal olmasına karşın alkali metallerin olduğu 1A grubunda yer alır. Bunun sebebi nedir? Yoksa bu Hidrojenin(H) iki yüzlü bir element olduğunumu gösterir? (Cem Kılınç)

163 - Sodyum siyanür ile altın üretiminin nasıl yapıldığı hakkında bilgi arıyorum bana yardımcı olursanız çok makbule geçer fakat zararları ve faydalarını aramıyorum kimyasal tepkimeleri. (Emin Balkan)

162 - Merhabalar. Azot gazının sıvılaşması için gereken basınç miktarı nedir ve sıvı hale geldiğinde basınçtan dolayı oluşan sıcaklık kaç derecedir bunu hesaplamak için bir formül varmıdır. Teşekkürler. İyi çalışmalar. (Mehmet Sönmez)

161 - Ben Can. yaklaşık 9 aydır düzenli olarak derginizi alıyorum. Eski sayıları karıştırıyordum 2003 ocak sayısında 58. sayfada adlı bir bölüm var bu bölümde muskarin adlı bir kimyasaldan söz edilmiş ve yanda molekülünün şeması verilmiş. Ordaki Me elementi nedir? Periyodik cetvelde böyle bir element yok sanırım. Beni bu konuda aydınlatırsanız çok mutlu olacağım. Şimdiden teşekkürler... (Can Karacaoğlu)

160 - Saf suyun içine buz koyduğumuzda eriyen buz suyun hacmini arttırır mı? (Murat Şakar)

159 - merhaba derginizi takip ediyor ve beğeniyle okuyorum, başarılarınızın devamını dilerim. size bir sorum olacak. hidrojen üretiminde sodyum hidroksit kullanıyorum köpürme yapıyor gaz çıkışını engelliyor neden bor madeni ile hidrojen üretmek istiyorum gerekli düzeneği anlatır mısınız? iyi çalışmalar teşekkürler...(Onur Akkiraz)

158 - Yerden yükseldikçe gazlar seyrekleşir ve sürtünme kuvveti azalır. Peki aynı şey sıvılar içinde geçerli mi? Yani mesela okyanusun dibinde üzerine göre daha mı yoğun bir ortam söz konusu? (Yiğit Kaçar)

157 - Asidi suya karıştırdığımızda tehlikeli değildir. Fakat suyu aside karıştırırsak bunun patlama tehlikesi var. Bunun nedeni nedir? (Murat Bektaş)

156 - Altının "kral suyu" adı verilen bir karışım haricinde hiçbir asit tarafından çözülmemesinin sebebi nedir? (Cemal Kesik)

155 - Bir kapalı kapta sıvı var ve bu kaptaki havayı alırsak neler olur ve etki ne kadar sürer? (Mesut Esmeray)

154 - Dünyada bütün maddeler hal değiştirebilir mi? (Ör: Tahtanın sıvı veya gaz hale geçmesi) (Yiğithan Üzgün)

153 - Periyodik cetvelde grup ve periyotların anlam ve önemi nedir? (Onur Çağırgan)

152 - Bir ateşin içindeki sıcaklık ne kadardır? Nasıl ölçeriz? (Ali Aksoy)

151 - Sıcaklığını artırdığımızda büzülen bir madde var mı?Varsa bunun özelliği nedir? (Fevzi Esen)

150 - Akışkan yataklı yakma sisteminin temel prensipleri nelerdir ve kömür-biomas karışımının yanması sonucu ortaya çıkan SO2 emisyonun teorik hesapları bunlara bağlı olarak nasıl yapılır? (Gaffar Yetgin)

149 - Neptünyum elementinin ticari kullanım alanları nelerdir? bana bir bilgi veriniz. arz ederim (Ozan Öner)

148 - Elektrik akımını ileten katı, sıvı ve gazlarda elektrik akımı hangi tür elektrik yüküyle sağlanır? (Hilal Özdil)

147 - Yeraltından çıkarılan petrolün sıcaklığı kaç derece olur?(Mehmet Hüseyin Akçay )

146 - 1 kilogram petrolden ne kadar benzin elde edilebiliyor? Yani çıkarılan petrol %100 verimle kullanılabiliyor mu?(Mehmet Hüseyin Akçay)

145 - Plazma anteni nedir?

144 - Neden amino asitler protein oluştururken yalnızca peptit bağıyla bağlanıyor da başka bir bağla bağlanmıyor? (Ahmet ??)

143 - Hidrojeni -252'C daha üstünde bir sıcaklıkta sıvılaştırabilir miyiz? Teşekkürler(Umut Aksel)

142 - Bor madeni ile ilgili bilgi almak istiyorum.Nerelerde daha yogun bulunmakta bu madenle ilgili çalismalar sadece laf üretmekten mi ibaret yoksa ciddi çalismalar yapiliyormu tesekkür ederim.(Mustafa KAYALAR)

141 - Sıvıların donduğu zaman büzüşmesi ve bunun tek istisnasının su olduğu doğru mudur?Doğruysa bunun sebebi nedir?(Mahmut kuş)

140 - Evimizin bahçesinde açmış olduğumuz artezyen kuyusundan su ile birlikte metan olduğunu tahmin ettiğim gaz çıkışı var. Suya alev tuttuğumda su yanmaya başlıyor ancak sürekli, değil kesik kesik gaz çıkışı var. Bu gazı sudan ayırıp depolayarak güvenli bir sekilde kullanabileceğim bir düzeneği nasıl kurabilirim. Bu konuda önerilerinizi rica ediyorum. Saygılarımla(Nejat Gezent)

139 - Biyogazı sıvılaştırılabilir mi? Nasıl?(Yıldırım OĞURLUER)

138 - Barajlarda, nükleer santralerde vb. yerlerde üretilen enerji o anda tüketiliyormu?Yoksa depolanıyor mu?(ALPARSLAN ALEMDAR)

137 - niçin rekli sabunlarda beyaz köpürür?(Fatih Taşoz)

136 - Metan gazı nasıl üretilir?(Şenol Kocakoyun)

135 - Aktif karbon nedir?Aktif karbon nasıl elde edilir?Kimyasal silahlara karşı nasıl kullanılır?(Ramazan Bayhan)

134 - Selam..Ben evde hidrojen elde etmek için suyun elektroliz düzeneği kurmak istiyorum.Sorumu cevaplarsanız sevinirim...Teşekkürler!!!(Deniz Mekik)

133 - Hidrojen ile LPG nin arasında bir fark var mıdır?Mesela LPG li bir arabanın LPG tankına hidrojen koyarsak ne olur?İyi çalışmalar(Deniz Mekik)

132 - Merhaba. Bilindiği gibi her 100 metre yükselişte açık hava basıncı 1cm cıva azalıyor. Hesaplarsak Everest’in tepesinde açık hava basıncı 0’a düşüyor. Ama aslında düşmemesi lazım. Çünkü Everest’ten yukarıda da gazların yaptığı bir basınç var. O halde nasıl oluyor da basınç 0’dır diyebiliyoruz. Cevaplandırırsanız sevinirim.( Abdulhalim Kılıç)

131 - Saf suyun yoğunluğu kabın her noktasında aynı olur mu? Basınçtan dolayı kabın alt kısmındaki suyun yoğunluğunun daha fazla olması gerekmez mi?( Tuna Gökgöz)

130 - Ses bir tür enerjidir ve enerji kaybolmaz o halde geçmişteki bir sesi tekrar duyabilmemiz mümkün mü?( Sertan Durmuş)

129 - Metallerin ısıtılması ile genleştiklerini biliyoruz. Cıva için de bu fizik kuralı elbet geçerli. Benim merak ettiğim; ısıtılan cıvanın genleşmesi engel olunabilir mi? Isı enerjisi alırken kazandığı hacim ve basınç aldığı ısı enerjisi ile doğru orantılı mıdır? Cevaplayan ilim insanımıza en derin saygılar sunar; zihin açıklığı dilerim.( Osman Batmaz)

128 - İyi günler benim size bir sorum olacaktı. Bu konuyu gecen sene össy'e hazırlanırken öğretmenimle de tartışmıştım ama onun cevabı benim için yeterli olmadı. Termometrenin duyarlılığında içindeki maddenin özısısı önemli midir? Teşekkürler (Veli Yıldız)

127 - Geçen Sayıda okuduğum 100C derecede su yeren düşünce 25-26C derecede buharlaşıyor demişti. Peki bu suyun tümü mü buharlaşıyor? (Eylül 2002 sayısında) (Onur Baysan)

126 - Dünya yüzünde, özellikle insanoğlunun yaptıkları da olmak üzere en dayanıklı maddenin ömrü ne kadardır?Onbin yıldan daha fazla bozulmadan kalabilecek alet ve makine yapmakta kullanılan maddeler olup olmadığını merak ediyorum.Teşekkürler.(Eyüp Şeker)

125 - Merhaba, alkali ne demektir, açıklayabilirseniz sevinirim. Teşekkürler..

124 - Periyodik tabloda 104. element ve sonrasındaki elementlerin adları ve sembolleri bazı kaynaklarda farklı biçimlerde geçiyor.Bu elementlerin doğru isimleri ve sembolleri nelerdir?Ayrıca şu anda tam olarak kaç element var?Teşekkürler.(Umut Güvenirgir)

123 - Kimya biliminin hayatımızda ve bilim dünyasında önemli bir statüsü vardır.Ve bu bilimde önemli yere sahip periyodik tablonun işlevi benim merak konum.Sorum şu kimya bilimi periyodik tablodan nasıl yararlanıyor?Yani periyodik tablonun kimya bilimine katkıları nedir?Açıklarsanız memnun olurum...(Caner Altın)

122 - Sudan H ve O nasıl ayırabiliriz ve bunları ayrı ayrı nasıl depolayabiliriz? Böyle birşey mümkün ise bundan enerji elde edemez miyiz?(Enis Uslu)

121 - Acaba havadaki oksijen miktarını belirleyen ve insanları ona gore belirli bir sesle uyarı veren bir alet var mı? Yoksa bunu biz yapabilir miyiz?Mesela çocuklar için oksijen önemli sanırım.Eğer böyle bir alet yoksa kendimizin yapması için bilgi alabileceğimiz web sayfaları ve işinin ehli insanlar var mı?( Burak Hasan)

120 - Alkolmetreler nasıl çalışıyor? Teşekkürler(Olcay Karbeyaz)

119 - Türkiye’de biyogaz üretimi üzerine ve bu gazın özellikleri hakkında yayınlanmış kitap varsa (Türkçe) birkaç tanesinin adını almak istiyorum.(Aytaç GÜLSEVEN)

118 - Deniz suyundan tatlı su nasıl elde edilir?(Celal Yıldırım)

117 - Altın madeni toprakta nasıl tespit edilir? Doğadaki oluşma ve bulunma koşulları nelerdir? Siyanürle elde etme dışında daha kolay çıkarma yöntemleri var mıdır?Bu konuda inceleyebilecegim site ve kaynaklar mevcut mudur?Türkiye nerelerde altın madeni hangi yöntemlerle çıkarılmaktadır?Bağımsız olarak altın aranabilir mi?Bulanların neler yapması gerekli hangi yasal prosedürleri ve yaptırımları vardır?(Engin Işık)

116 - Merhaba ben Fırat Üniversitesi Çevre Mühendiasliği bölümü 3.sınıf öğrencisiyim Biyogaz enerjisiyle ilk olarak okulda tanıştım.Bildiğim kadarıyla tavuk gübresinde metan eldesi fazla oluyor.Bundan yola çıkarak.Tavuk çiftliklerinden elde edilen biyogazın değerlendirilmesi konusunda bilgi verir misiniz?Örneğin,Tavuk kümeslerinin kışın ısıtılması gibi (Mehmet Ali TEMELTAŞ)

115 - Piyasada,çamaşır makinelerindeki kullanılan suyun kirecini çözen, dışı plastik kaplı, Almanya malı olduğunu belirten, mıknatıs satılmaktadır. Sizden öğrenmek istediğim : Mıknatıs, çamaşır makinesinin içindeki suyun kirecini temizler mi?(Özcan Lüleci)

114 - Boş yağ tenekesini sobanın üstüne koyarsak niye patlar?(Fatma Tanrıverdi)

113 - Bor madeninden enerji üretilebilir mi? Pratik ve ekonomik olarak bir otomobil, batarya vs. bir şekilde kullanılmaya hazır bir sonuç elde edilmiş midir? Chrysler firmasının borla çalışan otomobil ürettiği doğru mudur? Bu konuda bilimsel ve objektif bilgiyi nereden edinebilirim? Teşekkürler.(Metin Çalışkan)

112 - Merhaba ben Ahmet.Denizli'de lise 2 öğrencisiyim.Sizden bir konu hakkında yardım etmenizi isteyecektim.Benim sorum şu:duman alarmı nasıl yapılıyor?Yardım ederseniz sevinirim.(Ahmet)

111 - Çoğunluk haberlerde, “kalabalık göz yaşartıcı gazla dağıtıldı” ifadesine rastlıyoruz, bu göz yaşartıcı gaz nedir ve ne yapar?

110 - Metal yorgunluğu diye bir olgu var mıdır var ise konu hakkında geniş bilgi verirseniz sevinirim.(Hüseyin Atak)

109 - Son zamanlarda internette bir "Neptünyum" maili dolaşıyor ve bir takım insanlar bu maile karşı çıkıyor. Bilimsel olarak konuya açıklık getirerek aşağıdaki sorularımı cevaplarsanız sevinirim...1-Türkiyedeki Neptünyum rezervi ne kadar?2-Bu rezervi çıkarmak için neler gerekli?(teknolojik ve maddi olarak)3-Türkiye’den sonra en büyük rezerv hangi ülkede?4-Sahip olduğumuz Neptünyum elementinin maddi değeri nedir? 5-Neptünyum elementi doğada ne şekilde bulunur? 6-Neptünyum elementinin ticari kullanım alanları nelerdir?7-Bu adresteki bilgiler doğru mu?-http://www.sabah.com.tr/04/www/w/hydepark15.html-(Melih Eroğlu)

108 - Atom ve hidrojen bombası nasıl üretilir?(Müslüm Tokgöz)

107 - Termometre veya derecelerde civa elementinin kullanılmasının nedeni nedir?(Mert Ay)

106 - Türkiye'de bulunan borun fiyatı ne kadardır. Hangi sektörlerde kullanılabir. Ve biz bundan niye faydalanamıyoruz?(Oktay Sinan)

105 - Helyum yeryüzünde nerelerde bulunur? Tanklara nasıl dolduruyorlar? Helyum maden gibi topraktan mı çıkarılır ve sonra da ayrıştırılır?

104 - Çoğu katı cisimler sıvılardan daha yoğun oldukları halde, sıvılar neden katılara oranla daha az sıkıştırılabiliyorlar?

103 - Rakı homojen bir madde midir? Su ile karıştırılırsa oluşan karışım homojen midir?(Elif Asan)

102 - Lüt gölündeki ve sıcak bölgelerde yetişen sebzelerin bünyesindeki suyun yapısında hidrojenin izotoplarından döteryum, protiyuma göre daha fazla bulunmuştur, nedeni ne olabilir? (Baran Öztürk)

101 - Antifriz nedir?

100 - Kibritin yapım maddesi nedir? Kibritte barut var mıdır?(Yaşar Yapıcı)

99 - Altın ve gümüş üretiminde kullanılan siyanür nasıl etkisiz hale getirilir.(Engin Yıldızhan)

98 - Hidrojen enerjisinin uygulanabilmesi için neler gerekmekte acaba?(Vedat Çiftçi)

97 - Alternatif yakıtlardan metanol'un daha kapsamlı bilgisini gönderebilirseniz çok mutlu olurum. Çalışmalarınızda başarılar dilerim.(Ahmet Çıralı)

96 - Palladyumun kullanım alanları, nerden temin edebileceğim ve fiyatı hakkında bilgi istiyorum.(Mustafa Dalgıç)

95 - Neptünyum Elementi hakkında bilgilerinizi talep ediyorum. Bu elementin işlenerek kullanılabilir hale getirilmesini sağlayan kuruluşlar hakkında da bilgilerinizi bekliyorum.Saygılarımla..(Türker Kayma)

94 - Sudaki bir hava kabarcığına alkol eklendiğinde, kabarcığın aşağı yukarı nabız gibi attığı gözlemleniyor. Bunun bir yüzey gerilim sorunu olduğunu düşünüyorum ama emin de değilim. Ev ödevim için bu bilgiye ihtiyacım var, alkolün eklenmesi yüzey gerilimini mi arttırıyor?

93 - KİREÇ TAŞININ YOĞUNLUĞUNU ACABA NASIL ÖLÇEBİLİRİZ?(Can Uzun)

92 - Merhaba. Hidroliz reaksiyonlarında ATP harcanır mı? ATP'nin hidrolizinde su veya ATP kullanılır mı? (Abdulhalim Kılıç)

91 - Atom bombası ve hidrojen bombası yapımında gerekli enerji düzeyi ne kadardır?(Yunus Çoğal)

90 - Büyükbas hayvan gübresinden biogaz üretiminin nasıl yapıldiğını çok merak ediyorum. Bu tarz bir üretim yapabilmek için nasıl bir tesis kurmak gerekir? Üretilen gaz daha sonra kullanılmak amacıyla depolanabilir mi? tesisisn şematik olarak tarifi mümkün mü?Çok teşekkür ederim.(Mehmet Azkın)

89 - Allotrop yapıların kimyasal özellikleri hakkında kesin bir bilgi verebilirmisiniz?

88 - Dolma kalem ve tükenmez kalem mürekkeplerinin içerisindeki karışımlar nelerdir? Kağıt üzerinde mürekkebin kurumasını sağlayan nedir?(Asuman AYDIN)

87 - Potasyum klorat hangi alanlarda ve ne amaçla kullanılmaktadır?(Emine Budaklı)

86 - Amonyak bulunan bir ortamda propilenin oksidasyonuyla oluşan akronitril nasıldır nerelerde kullanılır nasıl oluşur?(Gamze Akpınar)

85 - Dolma kalem ve tükenmez kalem mürekkeplerinin içerisindeki karışımlar nelerdir? Kağıt üzerinde mürekkebin kurumasını sağlayan nedir?(Asuman AYDIN)

84 - Havadaki oksijen nasıl ayrıştırılır?(Mert Uçar)

83 - Silika unu nedir? Faydaları nelerdir? Neden yapılır?

82 - Cıva istisna olmak üzere tüm metaller normalde tabiatta katı halde bulunurlar. Cıvanın niçin tabiatta sıvı halde bulunduğunun cevabını sizden öğrenebilir miyim? (Yüksel Ereskici)

81 - İyonlasmis oksijenle molekuler oksijen arasindaki fark nedir?(Melis Yoprak)

80 - Tarih biliminde tarihi buluntuların yaşını belirlemek için Karbon 14 yöntemi kullanılır.Bu yöntem nasıldır ve tarihi buluntuların yaşları nasıl belli olur? (Can Özüretmen)

79 - Distilasyon yöntemleri nedir?(Ayşe Aybey)

78 - polarimetre yöntemi nedir? (Ayşe Aybey)

77 - Adhezyon ve kohezyon ayrıntılı olarak nedir? Islaklık hissinin bu durumlarla bir alakası var mıdır? (Yasin Mercan)

76 - Organik, anorganik ve inorganik bileşikler arasındaki fark nedir?

75 - Ametallerle ilgili bir ödev hazırlıyorum. Fosfor ve sülfür ametalleri nasıl bulundu ve nerelerde kullanılıyor? Açıklar mısınız?

74 - Nitrik asit kimya endüstrisinde nerelerde kullanılıyor?

73 - Sülfürik asit kimya endüstrisinde nerelerde kullanılıyor?

72 - Soygazlar nasıl keşfedildi? Soygazların yer aldığı ilk bileşikler nasıl elde edildi ve oluşan bileşiklerin yapıları nasıldı?

71 - Yağlı boyalarda kullanılan renk pigmentlerinin kimyasal içeriği nedir?

70 - Kimya bilimcileri kimyasal maddeleri satın mı alıyorlar, yoksa kendi karışımlarını kendileri mi yapıyorlar?

69 - Camın satandart sıcaklık ve basınçta sıvı olduğunu duydum. Bu gerçek mi? Camın erime sıcaklığı nedir?

68 - Hidrojenin neden nötronu yok? Nötronu olmaması, hidrojenin soygaz sınıfına dahil olmamasının sebebi midir?

67 - Bir çözeltide alkol olup olmadığını test etmek için bir yol var mı?

66 - Suyun içine kattığımız yağ, neden kaynama noktasının düşmesine sebep olur?

65 - Tekrar şarj edilebilen pillerin çalışma prensibi nedir?

64 - Soğan soyarken neden gözlerimiz yaşarır? Kimyasal olarak bunun açıklaması nedir?

63 - Saf su bir çözelti özelliği gösterir mi?

62 - Ateş bir madde midir, yoksa enerji mi?

61 - Kinetik enerji ile termal enerji arasında nasıl farklar vardır?

60 - Radyoaktif elementlerin proton ve nötronlarının sayısı nasıl hesaplanıyor?

59 - Nitrojen-3-iyodür’ ün (NI3) patlayıcı olduğunu duymuştum. NI3’ ü patlayıcı yapan nedir? Ayrıca sadece ıslak iken kararlı olduğunu duydum doğru mu?

58 - Doğal asit baz indikatörleri var mı?

57 - NMR yöntemi nedir?

56 - Saç spreyinin kimyasal içeriği nedir?

55 - Kafeinsiz kahve nasıl elde ediliyor?

54 - İyonik bağlar ile kovalent bağları birbirinden ayırt etmemize yarayan özellikler nelerdir? Bir bileşiğin iyonik mi moleküler mi olduğunu anlamak için ne çeşit testler yapılabilir? İyonik olduğunu tahmin ettiğimiz bir bileşiğin sudaki çözünürlüğüne mi bakarız?

53 - Tereyağının kimyasal yapısı nedir?

52 - Tampon çözelti ne demektir?

51 - Bir bileşiğin sadece formülüne bakarak iyonik mi yoksa moleküler mi olduğunu anlayabilir miyiz? Nasıl?

50 - Karbonat nedir? Nerelerde kullanılır?

49 - Molarite ile Molalite arasındaki fark nedir?

48 - Nitrik asit kullanarak, gümüş ve bakırdan oluşmuş alaşımı, gümüş (Ag++) ve bakır (Cu++) iyonlarına ayrıştırdık. Karışıma NaCl eklemekle, AgCl çözünmeyen çökelti oluşturdu. Sorum şu: Neden bu çökeltiyi seyreltik HNO3 ile yıkadık? Bunu yapmamız, gümüş klorürün (AgCl) toplam kütlesinde değişiklik yapar mı?

47 - Standart çözelti ne demektir?

46 - Rujun kimyasal yapısı nedir?

45 - Sıcaklık düştükçe, gazların çözünürlüğündeki artışın sebebi nedir?

44 - Grafit ve elmas, karbon elementinin izotopları ise neden grafitten elmas üretip zengin olmuyoruz?

43 - Nükleer enerji santrallerinin çevreye etkileri üzerine bir ödev hazırlıyorum, Çernobil nükleer kazasının nasıl olduğunu açıklar mısınız?

42 - Tuzların sudaki çözünürlüklerinin asidik mi, bazik mi yoksa nötr mü olduğunu nasıl anlıyoruz. ?

41 - Evrensel indikatör ne demektir?

40 - Negatif pH değeri var mı? Molaritesi 1' den büyük olursa, çözeltinin pH' ı eksi çıkıyor. Bu mümkün mü?

39 - Soda elektiriği iletir mi?

38 - Bilgisayar çipi yapımında silikon kullanılmasının sebebi nedir? Silikona özgü kimyasal özellikler mi? Yoksa, silikon yerine başka maddeler de kullanılabilir mi?

37 - Atomik kütle birimi ne demektir?

36 - Atomların gerçekten var olduklarını nasıl biliyoruz?

35 - Lazer ışığı nasıl elde ediliyor ve kullanım alanları nelerdir?

34 - Periyodik tabloda, aynı periyotta, soldan sağa doğru gidildikçe, atomun çapının küçüldüğünü görüyoruz. Aynı kolonda, yukarıdan aşağı doğru inildikçe de, atom çapının büyüdüğünü biliyoruz. Bunun açıklaması nedir? Ayrıca 8A gurubunda bulunan bir soygaz ile, atom numarası kendisinden bir fazla olan, 1A gurubundaki alkali metal atomunun çapları arasındaki büyük farkın sebebi nedir?

33 - Paramagnetik veya diamagnetik madde ne demektir?

32 - Tindal efekti nedir?

31 - Egzotermik, her zaman “tepkime sonucu ısı açığa çıkması” mı demek? Isı yerine ışık açığa çıkabilir mi?

30 - Ampulün içindeki tel hangi metale aittir? Uzun süre açık kalan lambalarda bile bu incecik tel erimeden nasıl durabiliyor?

29 - Dünyada en çok bulunan ilk on element hangileridir?

28 - Sert su ne demektir? Nasıl yumuşatılır?

27 - Sabun, elimizdeki kirleri nasıl çıkartıyor?

26 - Lityum pille çalışan cep telefonlarının, normal pille çalışanlardan daha uzun ömürlü olmasının sebebi nedir?

25 - Otomobillerde bulunan hava yastığı nasıl çalışır?

24 - Kar yağdığında yollara serpilen tuz, ya da otomobillerde kullanılan antifriz donmayı nasıl engelliyor?

23 - Su böcekleri suyun üstünde nasıl batmadan durabiliyorlar?

22 - Yağmur damlaları neden yuvarlaktır?

21 - Aynı anda suyun 3 halini birden gözlemlememiz mümkün mü?

20 - Çelik nasıl elde edilir ve paslanır mı?

19 - Sıvı kristal ekranlar nasıl görüntü üretiyor ve nerelerde kullanılıyor?

18 - İnsan bedenindeki zehirler organizmaya nasıl etki ediyor?

17 - Nükleer fisyon ve nükleer füzyon nedir?

16 - Fosillerde yaş tayininde kullanılan Karbon-14 yöntemi hangi prensibe dayanır?

15 - Bir şeyi katı halinden doğrudan gaz haline ve sonra da doğrudan tekrar katı hale çevirecek doğal ya da yapay bir süreç var mıdır?

14 - Elektroliz bir çeşit hidrojen yapma yöntemidir, gök gürültülü fırtınalarda da doğal olarak hidrojen açığa çıkar mı?

13 - Uzay mekiklerinde kullanılan yakıtların özelliği ve içerikleri nedir?

12 - Asit yağmuru nasıl meydana gelir? Böyle bir durumda gerçekten gökyüzünden asit mi yağıyor?

11 - Normalde maddeler sıvı fazdan katı faza geçtiklerinde hacimleri küçülür. Ancak su dolu bir şişeyi buzdolabına koyduğumuzda, buz sudan daha fazla bir hacme sahip olarak şişeyi çatlatır. Bunun nedeni nedir?

10 - Sera etkisi nedir ve nasıl gerçekleşir?

9 - Periyodik tablo kimin tarafından hazırlandı?

8 - Kristaller nasıl oluşur?

7 - Uranyum 238’in yarılanma süresini nasıl bulmuşlardır? Ve Radyoaktif bozunmanın sabit olduğunu nasıl ve nereden biliyorlar?

6 - Pill ve akü yapımında kullanılaan kimyasal maddeler nelerdir ?

5 - Yağın besinlerden ekstraksiyonunda emniyetle kullanılabilecek çözelti varmıdır?

4 - Bir proje üzerinde çalışıyorum , Balmumunun kimyasal formülünü öğrenmek istiyorum.

3 - Saf kristal haldeki maddeler mutlak sıfır ( - 273 K ) sıcaklığında entropisinin sıfır olduğu bilinir. Teorik olarak , atomlarda (elektron gibi ) hareket etmezler mi ?

2 - […] Kimya dersinde gazlar konusunda Charles kanununda kütlesi sabit bir gazın, sabit basınç altında hacminin mutlak sıcaklıkla doğru orantılı olduğunu ve her 1 santigratlık soğuma için hacminin 1/273'ünü kaybettiğini öğrendik. Buna göre bir gazın hacminin sıcaklık düştükçe azalması, teorik olarak -273 santigratta da hacmin sıfıra eşit olması gerekir. Ama biz gerçekte hacmin kesinlikle sıfıra eşitlenmediğini biliyoruz. Peki nedir bu mutlak sıfır noktası? Mutlak sıfır noktasının moleküllerin enerjisinin sıfıra eşit olduğu nokta veya moleküller arası boşluğun hiç kalmadığı nokta olduğunu söyleyebilir miyiz?

1 - [...] Okulda gazların genleşmesini işlerken bu genleşme oranının 1/273 olduğunu gördük. Aynı şekilde dünyanın basıklık oranının da 1/273 olduğunu biliyordum. [...] Acaba bu iki olay arasındaki ilişki nedir?

     

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.