SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Geri Dön...

Sis lambaları neden sarıdır? (Gamze Ertaş)

Arabaları kastediyorsanız eğer; sis lambalarının sarı ışık verecek şekilde üretilmelerinin nedeni, yaygın bir yanılgıdan kaynaklanıyor. Bu yanılgı; sarı ışığın, görünür ışığın kısa dalgaboylu bileşenlerinden biri olması nedeniyle, siste daha az saçılmaya uğrayıp, daha uzun mesafelere nüfuz edebileceği şeklinde. Halbuki, sisi oluşturan su zerrecikleri boyut olarak, bulutlardakilerden daha küçük olmakla beraber, görünür ışıktaki dalgaboylarından çok daha büyüktürler. Dolayısıyla, görünür ışığın çeşitli bileşenleri arasında, bu görece iri zerreciklerden saçılma açısından bir fark yoktur. Hepsi de benzer şekilde saçılır ve siste benzer derinliklere nüfuz edebilirler. Siste daha uzak mesafeleri görebilmenin tek yolu, daha güçlü lambalar kullanmaktır. Ancak, arabaların sis lambalarında sarı ışığın kullanılması, psikolojik açıdan yardımcı bir etken oluşturuyor olabilir. Hem sarı ışığın beyaz ışığa oranla daha dikkat çekici olması, hem de karşı tarafa, farklı renkte bir far kullanılıyor olması sayesinde, olağandışı bir durumun var ve görüş mesafesinin kısa olduğu mesajının verilmesi gibi.

Sokak aydınlatmalarında sarı ışık kullanılmasının nedeni ise, bu ışığı üreten ‘düşük basınçlı sodyum buharı lambaları’nın, eşdeğer miktarda aydınlatma için emsallarine oranla %50 daha az elektrik tüketmeleri.

Vural Altın


Geri Dön...
Yazıcı Dostu Sayfa

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.