SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Geri Dön...

80cm uzunluğunda silindir şeklindeki bir ısıtma holünden 2,25 m3/saniye debi ile akan 0°C derecedeki havayı 350°C dereceye çıkartabilmek için gerekli olan enerji/saniye miktarı nedir? Saygılarımla. Teşekkürler. (Onur Yılmaz)

Basıncı belirtmemiş olduğunuza göre, 1 atmosferlik basınç civarında çalıştığınızı varsayalım. Bu basınçtaki havanın ‘sabit basınç özgül ısısı’ cp, 0°C’de 1,006 kJ/kg.K, 350°C’de 1,056 kJ/kg.K’dir. Ortalama olarak, cp=1,031 kJ/kg.K alabiliriz. Öte yandan, 1 atm basınç ve 0°C’deki havanın özgül ağırlığı ρ=1,301kg/m3 olduğuna göre, 2,25 m3/s’lik hacimsel debiniz; dm/dt=1,301 kg/m3 x 2,25 m3/saniye =2,32 kg/s’lik kütlesel debiye eşdeğerdir ve bu kütle akış hızı, ısıtma kanalı boyunca aynı kalmak zorundadır. Dolayısıyla, ΔT=350°C’lik sıcaklık artışını gerçekleştirmek için, saniyede sağlamanız gereken enerji miktarı, yani güç;

P = dE/dt = cp x ΔT x dm/dt = 1,031 kJ/kg.K x 350 K x 2,32 kg/s = 837 kJ/s

Veya 850 kW kadardır. Dikkat ederseniz, ısıtma holünüzün uzunluk ve şeklinin bu hesapta rolü yok. O geometri değişkenleri, hesabın sonucu olan gücün tamamının, akış halindeki havaya nasıl aktarılacağıyla ilgili. Örneğin elektrikli bir ısıtıcı kullanıyorsanız; ürettiği ısının tümünün, üzerinden geçen hava akışı tarafından emilebilmesi için, direncinizi ısıtma hacmi içerisinde yeterince yaygın biçimde dolaştırmanız gerekir. Aksi halde, havanın sıcaklığı hedeflediğiniz düzeye ulaşamayacak; ısıtıcı direnciniz de, üretip de aktaramadığı ısıyla baş başa kalacağından, giderek ısınacak ve hatta belki de eriyecektir.

Vural Altın


Geri Dön...
Yazıcı Dostu Sayfa

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.