SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Fizik
Kategorilere Geri Dön...

727 - Merhaba, alfa parçacığı ile helyum arasındaki fark nedir? ayrıca alfa parçacığına maruz kalan Berilyum nasıl nötron ışınımı sağlıyor?(Erçin Hakan)

726 - Işık manyetik alanda sapma gosterir mi?(VOLKAN KAYA)

725 - Elektrostatik ne demek?(Candaş Çınar)

724 - Kuru buz nedir?

723 - Değerli Vural Hocam basınçla ilgili bir soruya verdiğiniz cevapta sıvı basıncının sıcaklıkla artığını söylüyorsunuz oysa biz okullarda basıncın yükseklık yoğunluk ve çekim ivmesine bağlı olduğunu anlatıyoruz?(Mustafa Özkurt)

722 - İçi sıvı ile dolu bir bardağın dışına sigara bastırdığımızda bardak delinmiyor.ama içi boşken rahatça deliniyor.nedenini merak ettim. Yanıtlarsanız sevinirim (Salim Serdar ÇELİK)

721 - Öncelikle merhaba. Ben İTÜ'de okuyorum ve fizik dersinde gördüğümüz radyal ivme hakkında bilgi almak istiyorum: Bir cisim belli bir dairesel yörüngede sabit hızla hareket ederken yörünge merkezine doğru oluştuğunu biliyorum. Ama kafamı karıştıran şey bu ivmenin "işareti". Aslında "işaret" demenin ne kadar bilimsel olduğunu bilmiyorum, ama karşılaştığım bir sorunun eğer çözümünü kavrayabilsem aklımdaki soru da cevap bulacak. İsterseniz soruyu özetleyeyim: Güneş’in etrafında dönmekte olan Dünya ve Venüs’ün birbirlerine göre bağıl ivmeleri, Güneş’in aynı tarafında ve Güneş’in karşı tarafında oldukları zaman nedir? (Değerler verilmiş ancak sembollerle belirtebilirseniz daha genel olur. Ayrıca yörüngelerin dairesel kabul edilmesi istenmiş.) Soruma cevap alabilirsem çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. (Uğur Humalı)

720 - Pilin kutupları arasındaki gerilim ile elektronlara verilen enerji arasında bir ilişki var mıdır? Varsa da nasıldır? (Davut Kaplan)

719 - Denizin 100m dibinde metal bir kaba su doldursak ve kabı her türlü madde geçişine kapatsak. (Kabın esnekliği 0 olmak koşulu ile) Kabın içindeki sıvı basıncı 100m derinlikte iken ve 10 m derinlikte iken aynı olur mu? (Bilal Kabaklı)

718 - Merhaba,uzaktan kumandalı kilitlerin, metal dedektörlerin yaydığı radyo dalgaları insan vücudundan geçer mi?(Eda Gezer)

717 - Dünya’daki bütün insanlar dünyanın döndüğü yönde koşarsa; bu olay Dünya’nın dönme hızına etki eder mi?(Sibel Yıldırım)

716 - Basınç –(negatif) değer alabilir mi? Uzayda basınç yok diyoruz. Böyle bir ortamda su sıvı halde bulunamaz diye düşünürsek ve deney için cıva kullanırsak, bir enjektöre cıva çekmeye çalışırsak ne olur? (Mehmet Buruk)

715 - Suyun içindeki döteryum nasıl elde ediliyor? Döteryum sentezleyicisi yapılabilir mi? Nasıl? (Onur Gürsu)

714 - Merhaba benim sorum şöyle: Bir maddenin genleşme katsayısı negatif olabilir mi? Mesela suyun genleşme katsayısı negatif olduğu için ısıtılınca hacmi küçülüyordur. Böyle bir şey düşünebilir miyiz? Vereceğiniz yanıtlar için şimdiden teşekkür ederim. İyi çalışmalar. (Hilal Arslan)

713 - Birimsiz fiziksel niceliklerde vektörellik ya da skalerlik aranır mı?(Uğur Gül)

712 - Ortalama hız skaler bir büyüklük müdür, yoksa vektörel mi? Yani A noktasından doğrusal olarak B noktasına gidip B noktasına dönen cismin hızı ne alınmalıdır: Sıfır mı yoksa 2AB/t mi? Yanıtlarsanız sevinirim. Fizikçiler sıfır diyor, matematikçiler 2AB/t... Hangisi doğru? (Erol Akpınar)

711 - Radyoaktif bir element alfa ışıması yaptığında protonu 2 azalmış yeni bir element oluşuyor.Bu arada elektronu da 2 azalıyor mu? Nasıl gerçekleşiyor bu olay? Tüm kitaplar bir atom alfa ışıması yaptığında proton sayısı 2 azalır demiş, ama elektron sayısı hakkında hiçbir açıklama yapmamış.İlginize teşekkürler.(Esra Şimşek)

710 - Merhabalar.Öncelikle, bir süredir siteye giremediğimden yeni soruları ve cevaplarınızı ilgiyle okudum. Şimdi benim de iki tane sorum var, cevaplarsanız çok sevinirim:
1. Anfoter metaller su ile tepkime verir mi? Sıcak su ya da soğuk su...Eğer tepkime vermiyorlarsa, mesela çinko hidroksit nasıl oluşur?
2. Radyoaktif maddeler yeraltındayken de ışıma yapıyorlar mı? Eğer yapıyorlarsa, uranyum madeni olan bir bölgede oturan insanlar bundan zarar görür mü? Ne kadar etkilenirler? Saygılarımla (Ekin Ercan)


709 - 1)Pozitron ve nötron ışıması doğal mıdır?
2)Her radyoaktif ışıma sonucu enerji açığa çıkar mı?
3)p>n olan element var mıdır?
4)Madde yarılandıktan sonra kütleleri bitebilir mi?(Bilge Erenel)


708 - Merhabalar,700 derece sıcaklığındaki bir bacadan reküparatör ile fan havasını ısıtmak istiyorum. İstediğimiz fan havası sıcaklığı 250 derecedir. Fanın basma debisi 6000 Nm³/h’dir.Bacanın debisini de 6000 Nm³/h olarak alabiliriz.Reküparatörün ısıtma alanını nasıl hesaplayabilirim?Saygılarımla.(Mehmet İlkay İlgen)

707 - Türevi 0 olmayan gerilimi uygun dalga boylu bir iletkene uyguladığımızda anten görevi yaparak havada yayılacağını biliyoruz. Sormak istediğim, eğitimim sırasında alamadığım cevap; ses frekansındaki sinyali yeterli dalga boylu bir antene uyguladığımızda (ne kadar uzun olursa olsun)sesi duyar mıyız, veya herhangi bir rengin dalga boyundaki sinyali uygun bir antene uyguladığımızda antenden ışığı görür müyüz? Teşekkür ederim.(Fatih Özerol)

706 - Yüklü iki cisim arasındaki etkileşim kuvvetinin bağlı olduğu faktörler nelerdir?Cevabınızı bekliyorum, teşekkürler.(Ceren Turpçu)'nun sorusuna verdiğiniz cevap;


705 - Sürtünme katsayısı neden 0 ile 1 arasındadır?(Murat Erdoğan)

704 - Merhaba Fizik 585.sorunun cevabında "hastahanelerin radyoloji bölümleri genellikle kurşun plakalarla kaplanır"demişsiniz.Merak ettiğim kurşundan ya da içinde kurşun da bulunan alaşımlardan hazırlanmış mercek formundaki engeller karşısında x ışınları nasıl hareket eder?(Volkan Sekreter)

703 - Dünya’daki bir adamın ağırlığının Ay’dakinin 6 katı oldugunu biliyoruz. Bu nasıl hesaplanıyor?(Gökhan Şahin)

702 - Efendim benim sorum şu: Manyetik ve elektrik alan çizgileri gerçekte var da biz mi görmüyoruz, ya da var olmayan birşeyi varmış gibi mi düşünüyoruz? Teşekkürler.(Uğur Ünaldı)

701 - Merhaba.Elektron dizilişi ile ilgili bir sorum var.Elektronların atom yörüngelerine dizilişi sırasında en düşük enerjili yörüngeden ve enerji seviyesinden başlanarak sıralanması gerektiğini yazıyor kitaplar.O halde 3d orbitalinin enerji seviyesi daha küçük olmasına rağmen,neden elektronlar oraya değil de 4s’ye yerleşerek,daha sonra 3d orbitaline yerleşiyorlar? İlginiz için şimdiden teşekkürler.(Fırat Soylu)

700 - Bu sefer cevap vereceğinizi umarak sorumu soruyorum: Yük nedir?(Ömer Karabıyık)

699 - Hidrojen üretiminde kullanılan elektroliz yöntemindeki üretim miktarını nasıl arttırabiliriz? Bu yöntemde kullanılan gerilim miktarını (volt) veya güç miktarını (amper) arttırmak ile üretim süreci hızlanır mı? Kullandığımız anot ve katotların bileşimi veya büyüklüğü (su içinde kapladığı alan) işlemi hızlandırmakta etkili midir? Suyun bileşimi 2 hidrojen ve 1 oksijenden oluştuğuna göre, elektroliz işlemi esnasında basınç oluşuyor mu? Yani suyun gaz hale geçmesi esnasında basınç farkı oluşuyor mu? 1 lt suyu tamamen kapalı bir ortamda oksijen ve hidrojene ayırdığımızı ve ayrı ayrı depoladığımızı düşünürsek, üretim esnasındaki gaz basıncı ile kullanabilir miyiz? Yoksa bir pompa yardımı ile başka bir tüpe basarak basınç elde ederek mi kullanabiliriz?(Tekin Çavuşlar)

698 - Dünya'nın içine girildikçe yerçekimi ivmesi neden azalır?(Merve Dalar)

697 - Yerkürenin içindeki veya merkezindeki maddelerin potansiyel, kinetik enerjilerinden bahsedebilir miyiz? Bahsedebilisek ne diyebiliriz? mgh formülünü kullanabilir miyiz?(Dorukhan Genç)

696 - Sinüs dalgaları nedir?(Semiha Öznişancı)

695 - Merhaba.Bir deney için bir cisme yatay ve düşey şekilde kuvvetler uygulamamız gerekiyor.Örneğin düşey eksen doğrultusunda 3200 Newtonluk bir kuvveti 5000 kere uygulamam gerekiyor.
1.)Bunun için belli bir ağırlığı serbest düşme ile deney malzemesinin üzerine bırakarak bu kuvveti sağlamak istiyoruz. Bunun için ne kadarlık bir kütleyi ne kadar yükseklikten bırakmamız gerekir?
2.)Ayrıca deneyde kütlelerin de kullanılabileceği belirtiliyor ve 10N=1 kg bağıntısı veriliyor.(Bu F=mg ve g=9,81 kg/N, yaklaşık g=10 olmasından kaynaklanıyor sanırım.)Bu cümle bu 320 kg ağırlığın herhangi bir düşme ya da darbe kullanmadan cismin üzerine bırakıldığında 3200 Newtonluk bir kuvvet uygulayacağını mı anlatıyor? 5000 kere uygulamak için de bu ağırlığı 5000 kere yavaşça cismin üzerine bırakmamız mı gerekiyor?
3.)Yatay kuvvetleri uygularken nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz ve o zaman hangi hızla ya da ivmeyle hangi ağırlıkta bir cismi yüzeye vurmamız gerekir?br>4.)Ayrıca ağırlığın temas eden yüzeyinin bir önemi var mı? Şimdiden teşekkür ederim.(Emir Tiryaki)


694 - Uyduların gezegenleri etrafındaki hareketini fizik kanunları içinde incelersek; uydunun yörüngesini takip etmesinin sebebi, çekim kuvvetinin merkezkaç kuvvetine eşit olması.Peki gerçekte merkezkaç kuvveti denen bir kuvvet olmadığına göre, dengeyi sağlayan asıl öğe nedir?(Fulya ???)

693 - Merhaba.Örneğin bir su borusundan akan su: Bildiğim kadarı ile bunun debisini hesaplamada basit yöntem olan, miktarı bilinen bir kova yardımı ile saniyede akan su ve dolayısı ile o kaynağın debisi hesaplanmış oluyor.Benim öğrenmek istediğim ise, mesela bir dereden akan başı boş bir su var; bunun debisi en basit ve doğru şekilde nasıl öğrenilebilir? İlginize teşekkür ederim.İyi çalışmalar.(Burhan Özbarutçu)

692 - "Madde ısındıkça, örneğin su buharlaşırken, düzensizliği artıyor. Öte yandan, bir canlı hücresi, yapısındaki düzeni inşa ederken enerji harcamak zorunda. Burada bir çelişki var gibi görünüyor. Neden öyle olmadığının ayrıntılarını anlatabilir misiniz?" (Merve Tekeli)

691 - İyonik bağlı bileşikler eritildiklerinde elektrik akımını iletir mi? Neden?(Sinan Yağcıoğlu)

690 - Benim sorum şu: Ayda barometre sıfırı gösterir mi? Ya da ne gösterir?(Arda Kurul)

689 - Öncelikle hizmetlerinize teşekkür ederim. Sorum şu: İçi sıvı veye gaz dolu kapalı bir silindir kabın içine ortası çok küçük delikli plaka yerleştirip, plakaya tek yönlü kuvvet uygulanırsa silindirin tüm yüzeyinde basınç dağılımı nasıl olur?(Hande Eren)

688 - Güneş panelinden çıkan 80-90 derecedeki suyu başka bir güneş paneline bağlarsak sıcaklığı artar mı? (Bekir Arslan)

687 - Sayın ilgilililer öncelikle sizlere bu çalışmalarınızdan dolayı teşekkür ederim. Sorum şu: 55kW bir elektrik üreten motorun itme gücü kaç tondur? Yani demek istediğim, 55kw’lık bir motorun tam devir dönerken dönüş gücü basınç kuvvetine çevrildiği zaman kaç ton bir basınç uygulaması gerekmektedir? Bu konuda beni bilgilendirmenizi rica ederim. İyi çalışmalar dilerim, saygılarımla.(Mustafa Baş)

686 - Merhaba, sorum şu: Aynı miktar su, eşit koşullarda, 0°C'de hem katı (buz) hem sıvı halde bulunabilir mi?Bulunabilirse, bu, sıcaklığın +/-0°C olmasıyla mı bağlantılıdır?Cevabınız için çok teşekkürler.(Ufuk Mehmet Tunalıoğlu)

685 - Atom numarası nedir, nasıl hesaplanır?(Nisan Çeliker)

684 - Sürtünmesiz ortamın olmadığını söylüyorlar.Fizik derslerinde neden sürtünmesiz ortamı kullanıyorlar? Kesinlik ifade eder mi bu düşünceleri, hesaplamalarda yanlışlık yaratmaz mı? (Gökcan Senay)

683 - Radyoaktif olaylarda kütle kaybı yalnızca kütlenin enerjiye dönüşümü müdür, yoksa yapılan ışımalarda kütle kaybı olarak değerlendirilir mi? Teşekkür ederim.

682 - Buzluktan çıkardığımız ağzı kapalı gazlı içeceğin kapağını açınca içinde buz oluyor, neden?(Asude Saygılı)

681 - Yerçekimi ivmesi dünyanın hangi cografyasında olduğumuza göre değişiyorsa bu değeri bilimsel hesaplamalarda kullanmak için bir denkleme ihtiyaç vardır. Bu denklem nedir, verebilir misiniz? (Fatma Öztürk)

680 - Merhabalar; ben elektrik akımının nasıl oluştuğunu merak ediyorum. Yani başlangıç noktası neresi? İlk elektrona enerji mi kazandırıyoruz ve hareket etmeye başlıyor? Örneğin prizlerimizde sürekli hareket halinde olan elektronlar mı var? Bu konuyla ilgili cevabınızı bekliyorum. Yardımınız için teşekkür ederim.(Selver Özgür)

679 - Aynı yükseklikteki duran top ile hareket eden topun potansiyel veya kinetik enerjileri aynı mı?(Merve Akış )

678 - Merak ettiğim şey, eski buzdolaplarında neden kar gibi buzların oluştuğu ve bu karların oluşmasını sağlayacak suyun nasıl ve nereden geldiği.(Yasin Kuzucu )

677 - Jirasyon noktası nedir? Cismin bu noktalarına yük bağlanmasına rağmen, dönen cismin hızında nasıl değişiklik olmaz? Kanıtı nedir? Teşekkürler (Burak Altunbas)

676 - Jiroskop tam olarak nedir? Helikopterlerde kuyruk pervanesi için nasıl kullanılır? Eğer kuyruksuz bir helikopter düşünürsek, jiroskopla helikopteri nasıl kontrol ederiz?(Aykut Başkaya)

675 - Neden periyodik cetvelde elementlerin atom kütlelerinin yazılımında farklılıklar vardır? Yani Pb (kurşun) elementinin atom kütlesi 207.2 olarak gösteriyoruz da, F (Flor) elementinin atom kütlesini 18.9984032 olarak gösteriyoruz? Bu hassasiyetin nedeni nedir? (Sefa Durmuş)

674 - Benim sorum izninizle sayın Vural ALTIN Bey'e olacak.Sorum şu:Yer çekimi kanununu Newton'un bulduğunu ve formüle ettiğini biliyoruz,ama G sabitinin de Henry Cavendish tarafından deneyle bulunduğunu biliyoruz.Peki nasıl oluyor da Newton deney yapmadan bu kanunu formüle edebiliyor? Örneğin, aradaki uzaklığın küpüyle orantılı azaldığını da pekala iddia edebilirdi,eğer deney yapmadıysa.(Bayram Toraman)

673 - Araba camlarının bir yerlerine sert bir darbe geldiğinde neden yuvarlak yuvarlak çatlaklar oluşur?(Taner Batı)

672 - Eylemsizlik kütlesi ile çekim kütlesi birbirine eşit olmasaydı, fiziki dünyada ne gibi değişiklikler olurdu?(Ayşe Soylu)

671 - Merhaba! Sorumdan önce size çok teşekkür ederim, bizim gibi bilime meraklı gençlere böyle güzel kaynak bir dergi hazırladığınız için. Benim sorum orbitallerle ilgili neden orbitaller s, p, d, f harfleriyle adlandırılır, bu harflerin ne anlamları vardır? Teşekkürler ve başarılar. (Elif Atmaca)

670 - Merhaba. Manyetik alanla güç transferi yapılabilir mi? Yani bir yerde ürettiğim 150kW'lık gücü 30 metre uzağa kablo kullanmadan taşıyabilir miyim? Bu mümkün mü? Eğer taşıyabilirsem, insana ve diğer elektronik devrelere zararı olur mu? Bu zararları nasıl giderebilirim? Bununla ilgili daha önce yapılmış bir çalışma var mı? (Sertan Doğan)

669 - Merhabalar. Hacmi bilinmeyen katıların yoğunluğunu ölçerken bakır gibi suda çözünmeyen madde kullandık. Eğer bakır yerine tuz kullansaydık, hacim artmasından yararlanarak tuzun yoğunluğunu bulabilir miydik? Teşekkürler.(Mehmet Arıkan)

668 - Merhaba, nemli odun kabuklarını biriktirdiğimiz çöp yığınları yaz aylarında kendiliğinden tutuşuyor, sebebi biyogaz oluşumu mudur?(Mustafa Özkan)

667 - Merhaba, dışı S içi N kutbu veya tersi olan mıknatıs var mı?(Mustafa Özkan)

666 - Sayın Yetkili;Yeni yapılmış bir apartmanda yöneticilik yapmaktayım. Binamıza ortak LPG tankı koydurttuk. Her daireye de bir havagazı saati taktırdık. Dolayısıyla kilogram bazında aldığımız LPG’yi m³ olarak tüketmekteyiz. Benim sizden öğrenmek istediğim; 1000 kg LPG’nin normal koşullarda kaç m³ hava gazı oluşturduğudur. Bir başka deyişle 1 m³ LPG, kaç kg LPG’ye eşdeğerdir? Bilgi vermenizi rica eder, saygılar sunarım. (Oktay Arslan )

665 - Atmosfer basıncıyla insan vücudu içindeki basınç arasındaki farklar nelerdir? (Buse Sarıkaya)

664 - Dış etkenlerden dolayı (sürtünme ya da manyetik bir cisim yanında uzun süre durma gibi) manyetiklik kazanmış olan vida gibi ufak çinko kaplı metal parçacıkların herhangi bir demagnetizm makinesi kullanılmadan manyetizm özelliği nasıl ortadan kaldırılabilir?(Doğa Erten)

663 - İki cisim arasındaki sıcaklık farkının fazla olması, bu cisimler arasındaki ısı alışverişini hızlandırır mı? Mesela örnek olarak, ben 30°C'deki 1 bardak suyu 10°C'ye soğutmak istiyorum; bardağı, 0°C'lik bir yere koyduğumda mı daha çabuk istediğim sıcaklığa gelir, yoksa -10°C'ye mi? Şimdiden teşekkür ederim, iyi çalışmalar. (Fatih Irmak)

662 - Çekirdeğe yakın olan elektronun hızı ve frekansı fazla mıdır, düşük müdür?(Bilge Erenel)

661 - Uzunluğu 10m,yüksekliği 2m olan yatay silindirik bir tankın içinde 50 cm yükseklikliğinde bir akışkan bulunmaktadır.bu akışkanın m3 olarak hacmini nasıl bulabilirim? teşekkürler (cemal basut)

660 - Farklı cisimlerin özkütlesin bulunması adlı bircok deney yapmam gerekiyor degişik önerilerinizi gönderirseniz çok sevinirim. (sinem gözüküçük)

659 - Merhaba, maket bir arabanın manyetik alana girince yön değiştirmesini istiyoruz.Bunu nasıl sağlayabiliriz biraz bilgi verirseniz çok memnun olurum.(Anıl Kadıoglu)

658 - 1-Doğalgazdan hidrojen elde edilebilir mi? Ekonomik midir? 2-İstanbul veya Çanakkale boğazlarındaki akıntıdan yararlanarak türbin çevrilebilir mi? (Osman Batmaz)

657 - Atomun resmi var mıdır? Atomun ağırlığı nasıl bulunuyor? Bir maddenin ağırlığı onun atom ağırlığının katları şeklinde mi olmalıdır? Yoğunluk teoremi buna göre nasıl hayata aktarılabilir? (Ali Selçuk)

656 - Potansiyel nedir? (Zeynep Özbek)

655 - Potansiyel enerji nedir? (Hasan Kaya)

654 - Fizikte kabul edilen dalga modelinin doğası nedir? Yani bir ışık dalgası neyi

653 - Elektriksel potansiyel ile elektromotor kuvveti arasında ne farklar vardır? Teşekkür ederim. (Ömür Boynudelik)

652 - Dielektrik malzemeler enerjiyi nasıl depolarlar? (Mehmet Deniz Özdemir)

651 - Almayı düşündüğümüz evin yaklaşık 30 metre sağından yüksek gerilim hatları geçiyor. (Evin direklere uzaklığı yaklaşık 200 metre, kablolara uzaklık 30 metre.) Yüksek gerilim hatlarının elektromanyetik etki alanı kaç metredir? Yukarıda yazdığım uzaklıklar sağlık açısından sakınca yaratacak mesafeler midir? Lütfen detaylı bilgi veriniz, şu ana kadar bir sonuç alamadım. İyi çalışmalar. (Aytekin Türkal)

650 - Bir maddeye dokunduğumuzda, o maddenin atomlarının elektron katmanlarına mı dokunuyoruz? Böyleyse elektron katmanları bozuluyor mu? Bir de madde çok soğutulursa -250 civarı hafifler mi? Böyle bir deney yapılmış mıdır? (Onur Kula)

649 - Piezoelektrik madde ne demek? (Tuğçe Toraman)

648 - Ben bir proje hazırlıyorum. Sorum şu: Hidroelektrik santrallerinde su yüksekten düşüp türbini döndürüyor. Böylece suyun enerjisi mekanik enerjiye dönüşüyor. Acaba su bu düşüş sırasında veya türbindeyken ısınır mı? (Ulaş Özdemir)

647 - Merhaba AISI 304 olarak bilinen paslanmaz çelik malzemenin soğuk şekillendirilmeye maruz kaldıktan sonra ferromanyetik özellik kazanması ile ilgili Vural Altın'ın yazısını okudum, oldukça aydınlatıcı bu yazı için kendisine teşekkür ederim. Sorum bu ferromanyetik özellikten kurtulmak mümkün müdür? Çalışmalarınızda başarılar dilerim. (Ediz Gül)

646 - Merhaba bir sorum var, yardımcı olursanız çok sevinirim "Maddenin en küçük yapıtaşı kuark kabul ediliyor, kuarktan daha öte tanecikler var mıdır?" (Filiz Erdoğan)

645 - Size yöneltilen bir rüzgâr levha sorusu ve cevabınız var. Buna göre bu formüllere sayısal değerler koymak istersek; örneğin yere 90 derece dik duran levhanın bir metre karelik bir kare şeklinde olduğu ve esen rüzgârın hızının 10 m/saniye hızında estiği (hava basıncı sıcaklık vb değerlerin hepsinin normal şartlar olduğu), (levhanın yapıldığı madde ve levhanın kalınlığı ile ilgili de ihmal edebiliyorsanız edin etmiyorsanız istediğiniz değeri verin) Bu durumda: levhayı dengede tutmak için ve/veya rüzgârın levhaya uyguladığı güç-kuvvet herneyse dengelemek için kaç kg.'lık bir kuvvet uygulamak gerekir? (Murat Kara)

644 - Mıktanısların yada suni olarak miknatıslık özelliği verilmiş olan cisimlerin çekim güçleri ile yerçekimi güçü arasında bir bağ var mıdır? Dünyanin cekim gücü de kuzey ve güney kutbunda zıt ise dünyayı da bir mıknatıs gibi düşünebiliriz. Ancak mıknatıslar aynı kutbu iter, zıt kutbu çekerler. Yer bizi sürekli olarak çekmekte. Bu bizim onunla zıt olduğumuzu mu gösteriyor ve nasıl bir cismi yer ile aynı kutup yapabiliriz? Bu konuda araştırma yapan bilim adamları var mı? Teşekkürler. (Murat Erdem Turan)

643 - Atomu kim bulmuştur? (Furkan Delen)

642 - Anti madde nedir? Böyle bir madde mevcut mu? (Gater Yiğit)

641 - Compton olayında gelen fotonun elektronla esnek çarpışmasından sonra foton enerjisinin bir kısmının elektrona aktarıldığını görüyoruz. Ama önceden de fotoelektrik olayda ve atomların fotonla uyarılmasında fotonun enerjisinin bölünmediğini biliyoruz. Neden Compton olayında foton enerjisi bölünür? (Yakup Kutluk)

640 - Atomun %99 (belki daha çok veya az, emin değilim, büyüklüğünü vurgulamak için öyle yazdım. Bunun da doğrusunu yazar mısınız?) boşluktan oluşuyor. Çevremizde gördüğümüz her şey atomdan oluşuyor. Atom boşluk demek olduğuna göre aslında her şey bir boşluktan ibaret değil midir? Öyleyse bu kadar sert/katı cisimler nasıl oluşabiliyor böyle boş bir yapıdan (Ergün Geçgin)

639 - Proton tanecikleri nasıl bir arada duruyor. Kütle çekim kuvvetinden başka bir kuvvet var mı yoksa kütle çekim yeterli mi? (Çağrı Perinaz)

638 - En büyük kütleli O ve B sınıfı yıldızlar çok ağır olduklarından kütleçekim baskısını dengeleyebilmek için merkezlerinde termonükleer tepkimelerle enerji üretmekte kullandıkları yakıtı çok daha büyük miktarlarda ve hızlı tüketmekteler. Peki yakıt olarak ne kullanılıyor? (Firuze Demirci)

637 - İyi günler ben eksi kütlenin (-m) ne anlama geldiğini merak ediyorum.Açıklarsanız sevinirim. İlginize teşekkürler. (Nurettin Büyüktepe)

636 - Prof. Dr. Cihan Saçlıoğlu, bir konferansta, kuantum fiziğiyle özdeşleşen 'Schrodinger'in kedisi paradoksu'nun son yıllarda yapılan çalışmalarla çözüldüğünü ve kedinin aynı anda hem ölü hem de canlı olabileceği iddiasının geçersiz olduğunu aktararak, 'Kedi artık ya ölüdür ya da canlıdır' açıklamasını yapmış. Bu bilimsel gelişmenin içeriğini ve ne anlama geldiğini bize açıklarsanız sevinirim. Teşekkürler. (Cumhur Kaya)

635 - Merhaba. Ben 7. sınıf öğrencisiyim. Hidrojenin kaldırma kuvveti ile ilgili bilgiye ihtiyacım var, ama hiçbir yerden ulaşamıyorum. Aradığım her yerde suya göre hidrojenin kaldırma kuvveti var, fakat benim ihtiyacım olan havada hidrojenin kaldırma kuvveti. Bana bu bilgiye ulaşabileceğim bir yer önerebilir veya bu konuda bilgi verebilir misiniz? (Begüm Uysal)

634 - Paskal yasası nedir? (Aylin Sadıkoğlu)

633 - Dönen cisimlerde atalet momenti nedir? (Sabit Nom)

632 - Merhaba, ben Ufuk İlgen. Birkaç hafta önce sorduğum radyoaktivite sorusuna (Merak Ettikleriniz 523) verdiğiniz cevap bence tutarsız. Eğer radyoaktif bileşiklerin bozunması ikiz kardeşlerin kumar oynamasına benzeseydi, yarılanma süresi kadar süre geçince örneğimizin tamamının bozunma ihtimali var. Halbuki bizim örneklerimizin her defasında yarısı bozunuyor. Ayrıca durum verdiğiniz örnekteki (Merak Ettikleriniz 465 fizik) gibi olsaydı, bozunacak olanları önceden ayırmakla hiçbir değişiklik yaratmış olmayacaktık. Yani kazanacak olan kardeş yine kazanacaktı. (Ufuk İlgen)

631 - SI birim sistemine ait temel birimler nelerdir? Türetilmiş birim ne demektir, birkaç örnek vererek izah eder misiniz? (Serdar Danışman)

630 - 1. Statik sürtünme katsayısı, kinetik sürtünme katsayısından niçin büyüktür? 2. Kinetik sürtünme katsayısı sürtünen cismin hızına bağlı mıdır? 3. Kinetik sürtünme katsayısı sürtünen cismin yüzey alanına bağlı mıdır? 4. Sürtünme katsayısı nasıl değiştirilebilir? (Serhad Şengül)

629 - 1 ay kadar önce uçuşta karşılaşılan radyasyondan korunma yolları ve maruz kaldığımız yıllık radyasyon miktarının ölçümü ile ilgili bir soru sormuştum. Ama ne buradaki ortamda, ne de kişisel e-posta adresimde herhangi bir cevap alamadım. Gözünüzden mi kaçtı, yoksa her sektörde olduğu gibi torpillere mi öncelik veriliyor? (şaka) Tekrar saygılarımla. (Özgür Ümekkan)

628 - Bir reaktörde meydana gelen zincirleme reaksiyonu ele alalım. Gecikmiş nötronlar olmasa bu reaktörün periyodu çok kısa olacak ve saniyeler içinde reaktör çok büyük güç değerlerine ulaşıyor. Yani reaktör yalnızca ani nötronlarla çalışıyor olsaydı, reaktör kalbi eriyecekti. Ancak gecikmiş nötronların katılmasıyla reaktörün kontrolü mümkün oluyor. Bunu matematiksel olarak göstermek mümkün. Denklemlere 6 gruplu gecikmiş nötronları eklersek, bu, periyodu arttırıyor. Fakat gecikmiş nötronların ani nötronlara oranı 1%’inden bile az. Bu kadar az sayıda nötronun bu derece etkili olmasının yorumu nedir? Matematiksel değil, mantıksal yorumu. (Levent Wheler)

627 - Işığı kendi etrafında döndürebilmeyi başardığımızı düşünelim. Bu ışık halkalarıyla örneğin içiçe geçen halkalar yapabilelim veya bir zincir. Sonra bunun yarıçapını iyice azaltalım. Buna etkiyen merkezkaç kuvveti (hν/c2)c2/r=hν/r olur mu? (Levent Wheler)

626 - Uzayda herhangi bir gezegenden uzak bir yerde bulunan astronot tartma işlemini nasıl gerçekleştirir? Lütfen açıkça bahsedebilir misiniz? (Cemal Sss)

625 - Sorum şu: Cisim üzerine yapılan iş eksi joule de oluyor + joule de, ama enerji yönsüz bir büyüklüktür. Buna göre enerjinin değeri yazılırken eksi veya artı işareti neyi ifade eder? (Esra Dal)

624 - Merhaba, öncelikle çok teşekkür ediyorum böyle bir site açtığınız için. Soruma gelince, iki mıknatıs arasında yalıtım malzemesi var mı? Yani, mesela arasına tahta koyunca, belli mesafeden çekiyor. Yani daha ince bir malzeme var mı? (Abdulkadir Budak)

623 - İyi günler. Bilindiği gibi her radyoaktif maddenin bir yarılanma süresi vardır. Ve kütlesinin yarısı kadarını ışıma yoluyla yayar. Bu şuna benzer; bir duvara olan mesafemiz diyelim ki 1 metre her defasında aradaki mesafenin yarısı kadar yaklaşırsak duvara asla dokunamayız. Buradan yola çıkarak bir radyoaktif maddenin de asla bitmeyeceğini söyleyebiliriz. Fakat şöyle bir durum daha sözkonusu. Diyelim ki yarılana yarılana uzun yıllar sonunda 2 atom kaldı, bir yarılanma daha geçirdi ve 1 atom kaldı... Ya sonra? Şimdiden teşekkürler. (Ali Kemal Eke)

622 - Benim sorum elektromanyetik dalgayı kaç türlü izole edebilecegimiz ve bunun işleyişi hakkında. İşleyişi kısmında kafamda açıklanmayı bekleyen soru ise, içinde belli bir miktarda bakır tel içeren bir tekstil yüzeyinin hiç içermeyene göre bu izolasyonu nasıl sağladığı? (Müslüm Güzel) Merhaba. Biz içerisinde farklı miktarlarda bakır tel içeren üç ayrı dokuma kumaş ürettik, bunların elektro manyetik alanı ne kadar izole ettiğini test etmek istiyoruz. Bunun için kullanmamız gereken aletleri, test yöntemini ve hesaplamaları açıklayıcı bir cevabınıza müteşekkir kalırım. Şimdiden teşekkürler.

621 - Ozmotik basınçla ilgili bir deney görmüştüm. Deneyde bir beherin içine, ağzına yarı geçirgen zar geçirilmiş bir huni konuluyor. Huni ve beherin içinde yoğunlukları farklı sıvılar var ve huninin ağzına u borusu bağlanarak içine cıva konulmuş. Zarla beherin içindeki sıvının ozmotik basınç değeri ölçülüyor. Benim burada anlamadığım şey, neden u borusunun içine cıva konuluyor. Bu deneyin sonuca ulaşması için cıva şart mı? Bu deneyde cıvanın önemi nedir? (Cansın Kalın)

620 - Zamana ve uzaya ait en küçük bir birim öngörülüyor mu? Yani herhangi bir zaman aralığının veya bir uzay aralığının kendisi cinsinden tamsayı katlarla ifade edilebileceği zaman veya uzay birimi? Eğer böyle bir teori varsa ne kadar kabul görüyor? Teşekkür ederim, ayrıca çalışmalarınızın sürekliliğini temenni ederim. Bilgisayar bilimleri konusunda destek olmak isterim. (Alper Rifat Uluçınar)

619 - Nükleer ışınımların ölçümleri nasıl yapılıyor? (Sibel Sevcan)

618 - Kuvveti (newton) ne ölçer? (Aydın Demir)

617 - Sürtünme kuvveti cismin kesitine bağlı değildir. O zaman biz cisimlerin altına tekerlek veya silindirik yapılar koyduğumuz zaman cisimin temas yüzeyini azaltıyoruz ve cisim daha hızlı hareket ediyor. Bu nedenle cisim ile zemin arasındaki kesit alanını azaltırsak, sürtünme kuvveti azalıyor. Ama biz sürtünme kuvvetinin kesit alanına bağlı olmadığını söylüyoruz. O zaman cisme tekerlek taktığımızda neden daha rahat ve daha hızlı gidiyor? Bunun cevabını merakla bekliyorum. (Mehmet Uzunkaya)

616 - Benim iki tane sorum olacak: 1- niçin dizel motorların torkları benzinli motorlarından daha yüksektir? 2- niçin dizel motorların devirleri benzinli motorlar kadar yüksek değildir? İyi çalışmalar. (Mustafa Nuri Eğridere)

615 - Bir cismin ısı sığasına onun su cinsinden değeri de denir. Neden? (Murat Yurt)

614 - Radyoaktif tepkimelerde ışıma yapacak olan atomlar arasında belli bir sıra olup olmadığını veya böyle bir konunun araştırılabilirliğini merak ediyorum. Bu konudaki merakıma yanıt bulabilirsem çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla. (S. Şeyma Duranay)

613 - Sabit mıknatısların çekim gücünü artırabilir miyim? Ya da başka mıknatıslarla etkileşime sokup manyetik alan kuvvetini arttırabilir miyim? Bir projem var; karşılıklı iki mıknatıs grubunun bir metal parçasını hareket ettirmesini ve metal parçasının düz bir eksen üzerinde hareket etmesini tasarlıyorum. Bana yardımcı olabilirseniz sevinirim. (Emin Zeybek)

612 - Skaler nedir? (Figen Yüzbaşı)

611 - Arkadaşlar sürtünme sürtünmeye karşı koyan, kuvvetin normal kuvvete oranı değil midir? Formüle bir bakarsak; F=k.N değil midir? N normal kuvvet olduğuna göre, N=m.g’dir. m kütle g yerçekimi olduğuna göre, kütleyi şu şekilde açarsak: m=d.v, d özkütle, v hacimdir. Hacmi de şu şekilde açar isek: v=A.H, A burada alan, H yükseklik olduğuna göre, sürtünme kuvvetini düzenlersek: F=k.d.A.H.g olur. Sürtünme kuvveti alana bağlı oluyor ve bu yüzden kızakların altına ince borular konulur, sürtünme kuvveti azalsın diye. “Yanlış mı?” diyorum arkadaşlar, yorumlarınızı bekliyorum. (Hasan Kazan)

610 - Isı, ışık, ses madde midir? Bu ilköğretim 4. sınıf sorusu. Bana ve onlara göre açıklayabilir misiniz? Çocuklara açıklama yapmam gerekiyor? Teşekkürler. (Tufan Has)

609 - Merhaba. Tekerlekli bir kaide üzerine yerleştirilmiş toptan atış yaptığımızda, geri tepme olayını görüyoruz. Diyelim ki topun arka kısmının duvara tam temas edecek şekilde kaideyi ayarladık. Ön tarafa hareketini de belirli bir sistemle engelledik. Böyle bir durumda, ilk duruma nazaran top güllesinin çıkış hızı fazla mı olacaktır? İlk bakışta öyle geliyor, çünkü topun hızının sıfırlanmasıyla toplam momentumun korunması işi güllenin hızına bağlı (mı?). İyi çalışmalar ve teşekkürler. (Yıldırım Ünal)

608 - Sürtünme kuvveti bir cisme enerji kazandırabilir mi? Kazandırırsa nasıl? Soruyu sormamın nedeni, aklıma takılan bir durum; şimdi mesela bir arabanın üzerinde bir cisim olsun, arabanın cisimle temas yüzeyi sürtünmeli olsun. Araba sola doğru hareket ederken, cisim fizik bilgilerimizden geriye doğru gideceğini biliriz. Bu durumda ters yönde bir hız kazanmış olur. Bu da onun kinetik enerjisinde bir değişime sebep olur ve enerjisi artar cismin. Bu yüzden böyle bir soru sordum. (Ömer Aslan)

607 - Kinetik sürtünme katsayısı hıza bağlı mıdır? Bağlıysa veya bağlı değilse neden? Kinetik ve statik sürtünme katsayısı neden farklı çıkıyor? Teşekkür ederim. (Erdal Çelik)

606 - Bir rengin ısısı kelvin denilen birimle ifade ediliyor. Ve renk ısısı da rengin içindeki mavi oranı diye biliyorum. Buradan hareketle ateşin kelvin derecesi 2000 ise, gün ışığının 5500 ve de soğuk bir dağın mesela 7000 olduğunu söyleyebiliriz. Bu konuda hep kafamı karıştıran soru şu; mavi soğuk bir renktir, kırmızı ise sıcak. Ancak kelvin denilen ölçü biriminde, rengin içindeki mavi arttıkça kelvin derecesi yükseliyor. Buradan sanki şu anlam çıkıyor; rengin içindeki mavi oranı arttıkça, rengin ısısı yükseliyor. Neticede kelvin de bir ölçü birimi, ama bunun kıstasını belirlerken neden mavi arttıkça kelvin değeri artacak biçimde belirlemişler? Bunu bir türlü anlayamıyorum. İyi çalışmalar. (Kadriye Özkal)

605 - Faraday kafesi arasındaki boşlukları hesaplamak için bir formül var mı? (Kubilay Katarcı)

604 - Mıknatıs sayesinde elektrik ürettiğimizi biliyorum. Elektromıknatıs sayesinde motor yapıyoruz, fakat niçin mıknatısın manyetik alanı içinde ters kutuplar birbirini iter mantığıyla sadece mıknatıs kullanarak motor yapamıyoruz? (Emin Abacı)

603 - “Asırlar boyunca pek çok insan, böyle 'devir daim makinesi' türünden arayışlar içinde olmuş; fakat başarılı bir tasarım bulunamamıştır. Bu başarısızlığın nedeni de oldukça basittir: Çünkü bu tür tasarımlar termodinamik yasalarına aykırı, yani uygulamada imkansızdır. Vural Altın.” Uygulaması aşağıdaki linkte bulunan sistem hakkındaki düşünceleriniz nelerdir? http://www.perendev-power.com/ Termodinamik yasalarını bilmiyorum, ama maalesef, bu tür yasaları katı ve kati olarak tanımlayarak günümüzdeki pek çok buluşu gerçekleştiremeyen bir toplum olmamıza neden olan zihniyeti çağrıştırıyorsunuz. Şunu belirtmeden de geçemeyeceğim; bu sitede verdiğiniz pek çok cevapta sabırlı ve nazikane bir tutum içerisindesiniz. Ancak insanların hayal güçlerine gem vurmak, bence yanlış bir yaklaşım olmuştur, çağlar boyunca. Saygılarımla. (İsa Vun)

602 - Gözümüze havadaki moleküller çarptığında neden gözümüz acımaz? Benim düşüncem bu bir çarpışma olayı olduğundan m*V formülüne dayanarak molekülün kütlesi ve hızı çok düşük olduğundan biz bu etkiyi hissetmeyiz. Çünkü çıkan değer sıfıra çok yakın bir değerdir. Ben bu cevabı verdiğimde üniversitedeki fiziko-kimya hocası alakası bile yok demişti. Benim sorum 1-) Benim kurduğum mantıkta bir hata var mı? 2-) Bu sorunun başka bir cevabı mevcut mu? (Fatih Erol)

601 - ÖSS fiziğinde, çukur aynada oluşan gerçek görüntünün çıplak gözle görülemediğini, gerçek görüntünün ancak perde üzerine düşürülünce görülebildiğini söylüyoruz. Peki, kaşığın içinden baktığımızda gördüğümüz görüntü, ters oluşuyor. Bu görüntü gerçekse, bunu nasıl görüyoruz? (Suna Emerce) Düz aynadaki görüntü sanaldır ve bize düz görünür; çukur aynadaki görüntü sanal ise düz olur ve gözle görülebilir. Görülen görüntüler sanal olduğu için düzdür. Kaşığın iç tarafına baktığımızda kendimizi ters görmemizin sebebi nedir? (Nizamettin ???)

600 - Camın bir yünlü kumaşa sürtünmesi sonucu diğer birçok maddelerden farklı olarak neden pozitif yükle yüklenmesinin nedeni nedir? Bu camın hangi özelliğine bağlı olarak oluşmaktadır? (Musa Derin)

599 - Benim merak ettiğim konu minimum sıcaklık olarak bilinen -273,15 C dereceye pratikte gelinemeyip teorik olarak varsayılmasına rağmen, nasıl oluyor da bu denli hassas bir değer bizlere sunulabiliyor? (Güney Öztürk)

598 - Kütle uzayda nasıl ölçülür? (Buğra Haksever)

597 - Bildiğimiz atom modellerinde hep elektronlar belli yörüngelerde (hatta kararlı dalga olarak) dolanmakta ve bu kendi haline bırakılırsa sonsuza kadar devam edeceği düşünülmekte. Bu nasıl mümkün olabilir? Bu enerjinin kaynağı nedir? Ya da burada yitip giden enerjinin miktarı nedir? (Erdoğan Çakır)

596 - Bir mıknatısın çekim alanı, bir başka madde önüne geldiğinde onu hiç yokmuş gibi geçip gidiyor. Mıknatısın üzerine kağıt, tahta, cam v.s. ne koyarsak koyalım, yine çekiyor. Benim merak ettiğim, mıknatısın manyetik alanını geçirmeyen bir madde var mıdır. Yani mıknatısın üzerine bir kağıt gibi örttüğüm zaman manyetik alanını hapsedecek, hiç dışarıya göndermeyecek bir madde var mıdır? (Hasan Erdoğan)

595 - Protonun yükü ile elektronun yükü neden simetrik bir şekilde aynıdır? Bu kadar bir hassasiyetle eşit olmasalardı, ne olurdu? (Hüseyin Ersan) Tek kutuplu mıknatıs niçin yok? Uzayda arandığını duydum. Eğer bulunursa hayatımızda neler değişebilir? (Serkan Kara)

594 - Meissner efekti hakkında bilgi alabilir miyim? Bu efekt nasıl meydana geliyor? Bir seferinde mıknatısın süper iletken üstünde havada asılı kaldığını görmüştüm. Ama kafamı oldukça kurcalayan kısım ise yüzeyi ters çevirsek bile mıknatısın yerçekimini yenerek yüzeye olan uzaklığını korumasıydı. Bu nasıl oluyor? (Serdar Tasel)

593 - Manyetik bazı malzemelerin manyetiklik özelliklerini belirli bir sıcaklığın üzerinde (sanırım bu yaklaşık sıvılaşma sıcaklığında) neden kaybediyor? Manyetik alanda şekil verip daha sonra bu manyetik alan içerisinde katılaştırabileceğimiz bir malzeme var mıdır? (Hakan ???)

592 - Einstein’a göre hızı artan cismin kütlesi artar. Ama Lorentz-Fitzgard büzülmesine göre azalıyor. Bunu açıklar mısınız? (Yasin Büyükalp)

591 - Tuz gibi suda iyonik olarak çözünen maddeler neden su buharlaştırıldığında eski halini alırlar? Yani suda iyonlarına ayrışmışken nasıl oluyor da fiziksel bir yöntemle eski haline gelebiliyor? (Bahar Gürkaya)

590 - Havada moleküller çok hızlı hareket ediyorlar.Bunları tenimizde hissedemiyoruz. Fakat biraz rüzgar olduğunda ya da elimiz üflediğimizde hissedebiliyoruz. Moleküller bu kadar hızlı ise neden onları değil de onlara verdiğimiz küçücük bir hareketi hissedebiliyoruz? Sonuçta rüzgarda ya da bizim nefesimizde hareketlenen moleküller de esnek çarpışma yapıyorlar (yanılmıyorsam). Sanırım anlatabildim. Teşekkürler. (A. Kemal Eke)

589 - Mıknatısta, zıt kutuplarda çekme veya itme gücü olduğunu biliyoruz. Benim sorum bu güç nedir? Yani nasıl maddeyi kendine çekebiliyor. Mesela topa vurduğumuzda toptaki itilme, bizim tarafımızdan doğrudan bir enerji harcamamız sayesinde oluyor. Mıknatıs bir şeyi iterken bunu nasıl yapıyor, bizim gibi bir enerji harcamıyor veya artı ve eksi guruplarda bu güç nasıl oluşuyor. Yani demek istediğim bu güç nedir? Nasıl bir oluşu var. Umarım beni anlamışsınızdır. “Artı, artı olduğu için ve eksi, eksi olduğu için bunlar birbirini çeker” cevabı benim demek istediğim cevap olmayacaktır. Şimdiden teşekkür ediyorum. (Yahya Araz)

588 - Leidenfrost olayı nedir acaba? Bir kitapta şöyle yazıyordu ve benim ilgimi çekti: Sıcaklığı -185 oC olmasına karşın bir damla sıvı hava avuç içine konsa soğukluk hissedilmez. Bu hal fizikte görülen Leidenfrost olayından ileri gelir. (Taylan Laçinok)

587 - Radyoaktif tepkimelerde kütle korunmazken kütle numarasının korunduğunu öğrendik. Kütleyi oluşturan (p+n) yani kütle no olduğuna göre ve kütle no korunduğuna göre korunmayan yani enerjiye dönüşen kütlenin kaynağı nedir? (Orhan Aygün)

586 - Merak ettiğim şey, insanın uzayda ayaklarını bir yere basarak kaldırabileceği en büyük kütlenin, dünya yüzeyindeki ağırlığı ne olur? Uzayda yer çekimi olmadığından cisimlerin ağırlıkları yoktur. Ancak sanırım eylemsizlik direnci göstereceklerdir. Bu dirence karşı insan o kütleyi yerinden oynatmak için güç harcayacaktır (kişiye göre göreceli olacaktır). Ortalama olarak ne kadarlık bir kütle yerinden oynatılabilir? Bunun bir hesabı var mı? Şimdiden teşekkür ederim. (Pulathan Şenyücel)

585 - Bir akışkanın aktığı yer daraldıkça hızı artıyor. Benim düşünceme göre ise kesit daralıp, hız artınca basıncın da artması gerekiyor. Ama ne yazık ki tam tersi oluyor, basınç düşüyor. Bu teoriyi bana anlatırsanız sevinirim. (Naci Yurdakul)

584 - Fizik 581. sorunun yanıtı kafamı karıştırdı. Bildiğim kadarıyla Einstein'in ünlü E=m.c.c ifadesi kütleyle enerjinin denkliğini ortaya koyuyor. (İfadenin çıkarılışından yada ispatında en azından kinetik enerjinin kütlesi olduğu açıkça görülüyor) Şimdi ışığın enerjisi varken kütlesi olmadığından nasıl söz edebiliyoruz? Ancak durağan kütlesinin sıfır olduğunu söyleyebiliriz. Oysa ışık, boşluktaki ışık hızı ile gittiği durumda (ki normalde böyledir) enerjisi ile orantılı kütlesi olması gerekmez mi? Bu durumda ikinci soru kafama takılıyor ışığın boşluktaki ışık hızında gitmediği örneğin cam içerisinden gittiği durumda kütlesi ne olur? (Kubilay Sönmez)

583 - Işığın hızının sonsuz değil de 300.000 km/sn olmasının nedeni nedir? Sürtünme kuvveti veya diğer etmenlerden dolayı mı ışık bu hızı aşamıyor? Bu evrenin limit hızı olarak nitelendirilebilir mi? Şimdiden teşekkürler (Özgün Arslantaş)

582 - Karanlık bir odada x ışınları gönderilen bir yüzeye çarpan ve absorbe olmadan geri dönen ışınları yansıtan cisimlerin görüntüsünü bir filme nasıl odaklayabiliriz? Eğer mümkünse odaklama açısı ne olmalıdır? Teşekkür ederim. (Özkan Coşkuner)

581 - Sivri uçta yükün fazla olmasıyla ilgili bir sorum var. (http://www.biltek.tubitak.gov.tr/merak_ettikleriniz/index.php?kategori_id=20&soru_id=3466) Bu internet sitesindeki açıklamanızda şekildeki 2 noktadaki gerilimlerin eşit olacagini söylemişsiniz. Va=Vb . Buradan da yarıçapla yük miktarının ters orantılı olacağını. Bu ters orantı kısmını anladım, ama Va=Vb ' nin nedenini anlamadım. Bu hususta beni aydınlatırsanız sevinirim. Teşekkürler. (Oral Yiğitkuş)

580 - Merak ettiğim bir fizik öğretmeni olarak tükenen bir üreteç devrede sadece bir direnç olarak mı davranır yoksa enerjisi bittiğinden akımı engelleyen bir açık anahtar gibi mi davranır? Bilgilendirirseniz sevinirim. (Sami Aşkın)

579 - Einstein’ın fotoelektrik olaya basitçe bakışı, bir fotonun tüm hf enerjisini metalin tek bir elektronuna verdiği şeklindedir. (Surway 1152) Oysa compton saçılmasında foton enerjisinin bir kısmını elektrona aktarıp kalan enerjisiyle saçılabiliyor. Bu olayda enerjisinin bir kısmını elektrona aktaran foton, neden fotoelektrik olayda enerjisinin bir kısmını elektrona aktaramıyor da mutlaka foton soğuruluyor? Compton saçılmasında serbest elektron kullanıldığı için, “neden serbest elektron foton soğuramaz?” şeklinde de soruyu ifade etmem mümkün. Bu durumda fotosel lambaya gelen ışığın frekansı (enerjisi) arttığında, fotonların öncelikle serbest elektronlara çarpma ihtimalini düşünürsek (ki bu durumda bir foton birden fazla elektrona enerji aktarabilir), söylenenin aksine devre akımının artması gerekmez mi? Teşekkür ederim. (Koray Hurma)

578 - Sn. Raşit Gürdilek, ikinci defadır ışığın kütlesi yoktur diyorsunuz. Bu bir yanılgı mı yoksa size ait bir görüş mü anlayamıyorum. Işığın neden kütlesi olmadığını bir iki cümleyle açıklarsanız çok sevineceğim. En azından şimdiye kadar öğrendiklerimizin yanlış şeyler olduğunu anlarız. (Ercan Meydan)

577 - Merkezkaç kuvveti mi, yoksa merkezcil kuvvet mi vardır? Merkezkaç kuvveti bir kavram yanılgısı değil midir? Eğer merkezcil kuvvet bir kavram yanılgısı ise, neden soruları cevaplarken bunu da açıklamayıp siz de merkezkaç kuvveti ifadesini kullanıyorsunuz? (Ahmet Tıraş)

576 - Enerji değişimleri için kullanılan formülde Q=m.c.delta t formülünde kullanılan c öz ısısının hidrojen için ve azot için değerlerini öğrenebilir miyim? (M. Emrah Tuna)

575 - Öncelikle böyle bir site hazıladığınız için teşekkür ederim. Benim sorum şu: "Bir mıknatısın gücünü nasıl arttırabilirim?". Bu benim için çok önemli. Bu yüzden cevaplarsanız sevinirim. (Murat Yasin Mersin)

574 - Elektromanyetik dalgalar neden iletken içerisinde iletilmez? (Bahadır Şenbayrak)

573 - Yüklü iki cisim arasındaki etkileşim kuvvetinin bağlı olduğu faktörler nelerdir? Cevabınızı bekliyorum, teşekkürler. (Ceren Turpçu)

572 - Merak ettiğim konu şu: Ağırlıksız çubuk olabilir mi? Eğer böyle bir çubuk yok ise, fizikte teraziler veya basit makineler konusunda yapılan sorular ne kadar kesin ve bunların deneyleri nasıl yapılmış? (Enes Uçarer)

571 - Pil sistemlerinde alışılageldiği üzere voltmetre kullanıyoruz. Oysa fizikçiler voltmetrenin direnci dolayısıyla elektrik akımını geçirmeyeceği, böylelikle voltmetre bağlı bir pilin çalışmayacağını söylüyorlar. Bu konuda bir açıklama yaparsanız sevinirim. Teşekkürler. (Çağlar Yazıcı)

570 - Denize bir borudan akar gibi karışan tatlı suyun özellikleri daha da ilginç ve harikadır. Çünkü suda hayret edilecek özellikler vardır. Kendisi daha ağır olan deniz suyu, kendisinden daha hafif olan tatlı suyu üzerinde taşır. Dolayısıyla tatlı su, deniz suyundan hafif olduğu için deniz suyuna karışmaz ve denizin üzerinde yüzer.” Plinius'un bahsettiği bu kanun özkütle ile mi yoksa yüzey gerilimi ile mi alakalıdır? Bu konuda yardım ederseniz çok memnun olurum. (Yavuz Celep)

569 - Metaller neden parlaktır? Ametallerin de böyle bir özelliği var mıdır? Ayrıca metallerin iletkenliği sıcaklıkla artarken, ametallerinki neden azalır? (Yasemin Tosun)

568 - Artık mıknatıslık neden oluşur? (İbrahim Öksüz)

567 - İzotop atomlarının iyonlaşma enerjileri hakkında bilgi verebilir misiniz? Yani nötron sayıları nasıl etkiliyor?... ÖSS sınavına hazırlandığım kaynaklar bu konuda birbirlerinden çok farklı şeyler söylüyorlar. İzotop atomlarının iyonlaşma enerjileri farklıysa, tepkimeye girme isteklerinin de farklı olması gerekmiyor mu? Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler. (Giray Altunok)

566 - Uzun zamandır biyodizel tesisi kurma düşüncesini taşımaktayım. Ancak yaptığım araştırmalar sonucu biodizelin +10°C sıcaklıkta donduğunu tesbit ettim. Donma noktasını düşürebilmek için uygulanacak bir yöntem var mıdır? Bu konuda beni aydınlatırsanız sevinirim. İlgi ve alakanızdan dolayı şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarıların devamını dilerim. (Mustafa Başak)

565 - Daha evvelki sorulardan birinde 1 ton ağırlığında bir cisim ile 10 ton arasındaki bir cismin yere nasıl aynı anda düştüğü sorulmuştu. Verdiğiniz cevapta "Belli bir cisme etki eden yerçekimi kuvveti ise, cismin ‘kütleçekimsel kütle’siyle doğru orantılı ve bu orantı katsayısı, deniz seviyesinde g değerine sahip. Yani: F=m.g" olduğunu belirtmiştiniz. Benim sorum; iki cismin kütleleri ile doğru orantılı, aralarındaki mesafe ile ters orantılı olarak birbirini çekmelerinden dolayı, 1 ton'luk bir cisme Dünya tarafından uygulanan çekim kuvvetinin 10 ton'luk bir kütleye uygulanandan daha az olmasından dolayı, düşen bu cisimlerin düşme ivmelerinin teorik olarak farklı olup olmadıkları. Ayrıca aradaki mesafe azaldıkça bu ivmenin teorik olarak değişip değişmeyeceği. Saygılarımla. (Utku Ergün)

564 - Bazı sorulara verdiğiniz cevaplarda manyetik kuvvet çizgilerinin saptırılması için mumetal'in kullanılabileceğini, ayrıca manyetik geçirgenliğinin çok iyi olduğunu, manyetik doyum seviyesinin düşük olduğunu ve manyetik alanın kuvvetinden ise az etkilendiğini belirtmişsiniz. Yapmaya çalıştığım bir makinede bu maddeyi kullanabileceğimi düşünüyorum, fakat hakkında yeterli bilgiye ulaşamadım. Manyetik geçirgenlik düzeyi, manyetik doyum seviyesi, fiziksel özellikleri ve bu özelliklerinin diğer metallerle karşılaştırılması gibi bilgileri öğrenmek istiyorum. Ayrıca Türkiye'de bu metali üreten firmalar, ya da bu konuda araştırma yapan akademisyenler var mı? Onlara ulaşabilir miyim? Birkaç gündür internette aramama rağmen bulamadım. (Bülent Turan)

563 - Radyal ivme ve merkezcil ivme aynı kavram mı? Değilse farkları nedir? Düzgün veya düzgün olmayan dairesel hareket yapan her cisim radyal ivmeye sahip midir? Sabit bir eksen etrafında dönen her katı cisim merkezcil ivmeye sahip midir? (Gözde Mersin)

562 - 1. Öncelikle ilginiz için teşekkürler. Öncelikle sabit mıknatısların sürekli çekme ve itme uygulaması ile ne kadar süre manyetik çekimlerini koruduklarını öğrenmek istiyorum. Örneğin neodmiyum veya piyasada bulunan ve kara mıknatıs denen mıknatıslar kaç gün, ay, yıl devamlı çekmeye ya da itmeye devam ederler? Bu türden bir deneme var mı? Sabit mıknatıslık özelliği gösteren bu maddelerin de bir kullanım ömrü var mıdır? Cevap için şimdiden teşekkürler. (Fatih Kanlı) 2. Mıknatıslarda aynı kutupların birbirini ittiğini biliyoruz. Sorum: Aynı kutupları bir donanımla birbirini sürekli ittirecek şekilde bir arada tutarsak, mıknatıs bir süre sonra özelliğini kaybeder mi? Teşekkür ederim. (Nebi Beştaş)

561 - Yuvarlanan cisimlerde sürtünme kuvveti nasıl gerçekleşir? (Serkan Ece)

560 - Merhabalar. Potansiyel farkı tam olarak nedir? Açıklar mısınız? (Burak Hasırcıoğlu)

559 - Ögrencilere sıcaklık yükselirken kinetik enerji artıyor, hal değişirken (katı>sıvı) potansiyel enerji artıyor diyoruz. Acaba sıcaklık artarken potansiyel enerji artar mı? Teşekkürler. (Mahmut Atlıhan)

558 - Merhabalar, benim sorum mıknatıslarla ilgili. Acaba iki ucu birleşik bir boru gibi halka oluşturan bir mıknatısın kutupları nasıl dağılır? Teşekkürler. (Melih Yazıcı)

557 - Sürtünme kuvveti her zaman hareketin yönüne ters midir? Yoksa istisna durumlar var mıdır? Teşekkür ederim. (Serap Ergin)

556 - Bizler nötronsuz atom olmaz diye genelleştirsek de, karşımıza (H) atomu çıkıyor. Nötronsuz atomun olamayacağını da kütle çekim kanununa bağlıyoruz. Acaba nötronda bu çekim yok mu? Hem, H’deki bir proton neden bir elektronu nötürleştirmiyor? Yani elektron nasıl dairesel hareket yapabiliyor? Teşekkürler. (Mehmet Sena Çelik)

555 - Buhar basıncı neden dış basınca bağlı değildir? (Hakan Akkurt)

554 - Merhaba. Böyle bir uygulama çok hoş olmuş. Öncelikle tebrik etmek isterim. Sorum sürtünme ile elektriklenme olarak geçen ve belli iki cismin sürtünmesi ile olan elektriklenme olayı hakkında. Plastik çubuk ile yün kumaşı biribirine sürttüğümüzde yün kumaş +, plastik çubuk - alır. Sorum bu noktada: Acaba neden yün kumaş + alıyor veya lastik çubuk – alıyor? Bunun nedeni nedir? Nasıl maddeler arasında bu etkileşimden söz edilebilir? Bir de kimyasal reksiyonlarda elektron alışverişi esastır. Burada da elektronlar arasında benzeri bir durum olduğunu söyleyebilir miyiz? Saygılarımla. (Alişan Burak Yaşar)

553 - Atalet momentinin azalıp ya da artması ne anlama gelir, ya da ne işimize yarar? (İlyas Yıldız)

552 - Ağırlık vektörel midir? (Mustafa Gülseven)

551 - Fizikte ‘extensive’ ve ‘intensive’ parametre ne demektir ve bunlara örnekler nelerdir? (Neºe Sever)

550 - Işığın kütlesi hakkında bilgi istiyoruz. (Çağdaş Kuşçu)

549 - "Işık" hakkında verilmiş olan cevaplardan birisinde; "Quantum Fiziğine göre ışığın kütlesi yok" denilmiş. Işığın kütlesi yoksa, kütleçekiminden etkilenmesi nasıl izah ediliyor? (Ayhan Küflüoğlu)

548 - Merkezkaç kuvveti ile ilgili soru sormak istiyorum. Otobanlarda araçların hızlarını kesmeden dönüşleri gerçekleştirebilmeleri için virajlara eğimler yapılıyor. Eğimlerin olmadığı bir yolda 360 derecelik dönüşü V hızı ile gerçekleştiren m kütleli bir cismin, merkezkaç kuvveti, sürtünme kuvveti ve bu merkezkaç kuvveti sıfırlayacak ters kuvvet nasıl hesaplanabilir? Ayrıca eğer bu deneyi yerçekimsiz ortamda yaparsak sonuç ne olur ve karşı kuvvet uygulanırsa sonuç ne olur? (Erol Topuz)

547 - Lise ders kitaplarında hal değişiminde olmayan saf maddenin potansiyel enerjisinin değişmeyeceği söyleniyor ve potansiyel enerji moleküller arası çekim olarak tanımlanıyor. Ama biz bir arı maddeyi ısıtırsak, ona enerji veririz. Bu durumda moleküller arası çekim azalır, yani moleküllerin birbirinden uzaklaşması gerekir. Neden potansiyel enerji sabit oluyor? (Taylan Laçinok)

546 - Benim sorum havanın cisim ile teması sonucunda oluşan sürtünme ile ilgili... Golf topu üzerindeki deliklerin yüzeyine sahip cisimlerdeki sürtünme katsayısının, düz yüzeye sahip cisimlere göre daha az sürtünme katsayısına ulaştığı doğru mu? Bu konuyu açıklarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler. (Ahmet Saraç)

545 - Merhaba. X ışınları toprağa nüfuz eder mi? Ederse yüksek atom numaralı elementlere çarparak geri dönmesi mümkün müdür? Bu arada hızında bir değişiklik olur mu? Teşekkür ederim. (Özkan Coşkuner)

544 - Ağırlık, kütleye sahip cisimlerin yerçekimine bağlı fonksiyonu ise; farklı kütleli cisimler (mesela 10 ton kamyon ile 1 gram taş) sürtünmeyi hesaba katmazsak, neden eşit hızda düşüyorlar? Yere aynı zamanda varıyorlar? Kütlesi fazla olanın daha hızlı düşmesi gerekmez mi? (Ayhan Küflüoğlu)

543 - Dönen cisimlerin bu dönüşlerinden dolayı kazandıkları bir açısal momentumları vardır. Bu açısal momentum cisimlerin daha dengeli ve dışarıdan gelen kuvvetlere karşı daha dirençli olmasını sağlıyor. Bunu şuradan çıkarttım: Bisiklet kullanırken 2 elimizi bisiklet yavaşken değil de hızlıyken bisikletten ayırabiliyoruz. Peki bu açısal momentum ne ile orantılıdır? Ve belli bir cisim için açısal momentumun ulaşacağı son nokta var mıdır? Yoksa artma olanağı var mıdır? (F. Semih Dündar)

542 - Merhaba. Verdiğiniz hizmetten ötürü sizi takdir ediyorum. Sorum şu: Acaba kurşun ya da başkaca elementler mıknatısın yakınına yerleştirildiğinde, ya da levhalarla belli bir şekilde sarıldığında, elektromanyetik akının yönü değişir mi? Ya da iki mıknatısın arasına konan bu türden elementler, mıknatıslanmanın gerçekleşmesini engeller mi? Mıknatıstan çıkan çekim dalgalarının aynı bir fön makinasından çıkar gibi doğrusal bir şekilde çıkmasını sağlamak için ne gibi yöntemler kullanılabilir? Şimdiden çok teşekkür ederim. (Erdem Çetinkaya)

541 - Sitenizde olmasına rağmen belki de ben bulamadım, onun için de affınıza sığınarak; X-ray cihazlarının konveyöründen geçirildiğinde mutlaka etkilenecek, bu etkilenme sonucu insan sağlığına zarar verebilecek gıda maddeleri ile, elektrikli ve elektronik malzemelerin dökümünü rica ediyorum. Bir bina yöneticisi olarak, bina sakinlerine sunabileceğim bu bilgiler bazı sürtüşmeleri de ortadan kaldıracağı için yardımınızı bekliyorum. Saygılarımla. (Mustafa Haydar Uğurlu)

540 - Atomun yapısında e¨, p+ ve n°'dan başka neler var? (Zeynep Atbaş)

539 - Fizik öğretmenleriyle de tartıştık, ama net bir yanıt bulamadık. İçi boş iletken küreye içten bir iletkeni dokundurmakla, içten iletken bir telle iletkenimizi küreye bağlamak aynı sonuçlar mı doğurur? Bence doğurur, ama öss hazırlık kitapları aynıdır diyor. Zaten bu kitapları ben pek tutmuyorum. Bunun cevabını verseniz verseniz siz veririsiniz. Bir de renk konusu da problemli aslında, öss kitaplarının çoğunda. Lütfen cevaplayın demeyeceğim, çünkü cevaplarsınız diye düşünüyorum. (Ali Alp Çakar)

538 - Fizik kısmında 528 nolu maddedeki açıklamanızı yine yanlış buluyorum. Size göre eğer kapalı iletken yüzey üzerinde herhangi bir delik varsa dış yüzeyle iç yüzey bu delik tarafindan birleştirilmiş olacağından dışardaki elektrik yükünün bir kısmının içeriye akacağını dolayısıyla elektroskobun yapraklarının hareket edeceğini belirtiyorsunuz. Ayrıca wan der graff jeneratörünün çalışma prensibini de tam anlayamadığınız kanaatindeyim. Çünkü bu jeneratörde iletken kürenin içersine bir delik vasıtasıyla sürekli olarak yürüyen bir bant üzerinden elektirk yükü taşınmaktadır. Şayet bu delik yüzünden iç yüzeylerde elektrik yüklenmesi olmuş olsaydı iç yüzeyin elektrik yükü hareketli bantın üzerindeki yüke eş değer olduğunda elektrik yüklemesinin durması gerekirdi Böyle bir durumda da milyonlarca voltluk yükleme durumu olamazdı. Zaten faraday kafesi denilen hadisede de iletken yüzey kafes şeklinde tamamen delikli bir yüzey olmasına rağmen, kafesin içersinde hiçbir elektrik yükü olmamaktadır. (Ercan Meydan)

537 - Selam. Türkiye’de uranyum zenginleştirme ne düzeyde oluyor? Ayrıca, TR-2 reaktöründe plütonyum üretilir mi? Uranyum saflaştırma tesisimiz var, bu UF6 mı hazırlar? (Ömer Yalnız)

536 - İyonlaştırıcı olmayan ışınımlar belli güçlerden sonra iyonlaştırıcı ışınım sınıfına girerler mi? Bilgi verirseniz sevinirim. (Aykut Çetin)

535 - İyi günler. Benim ilk sorum Dünya'nın elektriksel yükü nedir? Uzaya fırlatılan roketler vb. bu yükü etkiler mi? İkincisi ise, Dünya'da uçan cisimler de dünyanın ağırlığını etkiler mi? (Baran Gümüş)

534 - İyi günler, iyi çalışmalar. Sayın V. Altın'ın cevaplamış olduğu, radyoaktiviteyle iki sorunun cevabıyla ilgili, sorum. Birisinde çekirdek milyonlarca kez bozunma girişiminde bulunmuş olup başarısız olmuş olsa bile, diğer girişimde başarılı olma olasılığı aynıdır ve zamanla artmaz demiş. Başka bir sorudaysa değerli hocam bir yamaçta duran kayayı örnek vermiş ve kuantum mekaniğine göre bu kayanın zaman içinde yuvarlanma olasılığının artacağını ifade etmiş. Anladığım kadarıyla her iki durumda da kararlı seviyeye geçme eğilimi var fakat bunların gerçekleşme olasılıklarında farklılıklar bulunuyor. Neden farklı? Teşekkürler. (Mehmet Altuntaş)

533 - İçi boş bir iletken küreyi elektrik yüküyle yüklediğimizde içi nötr, dışı yüklediğimiz yükle (örneğin eksi) oluyor. İç yüzeyine bir kablo temas ettirirsek, kablonun diğer ucunu da dış yüzeyine değdirirsek ne olur? İç yüzey nötr olmak isteyeceğinden, yük de dış yüzeye zorlanacağından, kablodan bir akım geçmez mi ? Ve bu sürekli olmaz mı? (Fatih Sezer)

532 - Bir manyetik alanın bir sarımda gerilim endükleyebilmesi için neden değişken olması gerekir? Çok teşekkür ederim. (Süleyman Karabay)

531 - Fotoelektrik olayda doğru akım yerine alternatif akım kullanırsak, levha ile diğer uç arasında serbest kalan elektronları toplayıp bir magnetik alan oluşturabilir miyiz? (Onur Yavuz)

530 - Sorum arabalarda tork olayını açıklar mısınız? Torkun yüksek olması mı avantajdır, yoksa düşük olması mı? Teşekkür ederim. (Serap Temiz)

529 - X-ışınları yönteminde iç kabuk, dış kabuk nedir? Dış kabuktan değil de, iç kabuktan elektron koparılmasının nedeni nasıl açıklanabilir? İkinci sorum, atomik absorpsiyon spektroskopisi ile tek bir örneğin analizi yapılırken atomik emisyon spektroskopisinde çoklu analiz yapılmasının nedeni nedir? Teşekkürler. (Dilek Altın)

528 - Sadece bizlerin bir şeyler öğrenmemiz için zamanlarınızı ayırıyorsunuz, bunun için teşekkür ederiz. Sizlerin sayenizde gelecekte insanlığa yararlı olacak bilim insanları, inşallah yetişecek. Sorum şu: Radyo dalgaları nasıl elektrik akımına dönüşerek radyo benzeri aletlerde kullanılabiliyor? Bunu yapan radyoda hangi alettir ve nasıl çalışır? (Alparslan Alemdar)

527 - Küçük bir sorum olacak: Bana radyo dalgalarını ve manyetik alanı geçirmeyen bir madde lazım. Bunu bulabilir miyim? Bu maddenin esir maddesiyle herhangi bir ilgisi var mı? (İdris Güler)

526 - Fizik bölümünde 505 no’lu soruya verdiğiniz cevap bence yanlış. Kapalı yüzeyli iletken cisimlerin iç yüzeylerinde elektrik yükleri sıfır olacağından (Faraday kanunu) yüklü bir kürenin içerisine dokundurulan elektroskopta hiç bir hareket gözlenmemeli. Bundan yararlanılarak Van de Graaf jeneratörü yapılmıştır. Ayrıca binalarda yıldırıma karşı korumalarda da bu yöntemden yararlanılır. (Ercan Meydan)

525 - İtici sistemler hakkında araştırma yaparken plazma motorlarının bildiğimiz jet motorlarından daha avantajlı olduğunu öğrendim? Nedeni nedir? (Bora Meral)

524 - Merhaba. Lütfen bu sorumu yanıtlayın: İş yerçekimi ve kaldırma kuvvetine karşı harcanan enerji değil midir? Yazılıda yanlış sayıldı bu cevap. (Berkut Berkutoğlu)

523 - Bir evdeki prizin gerilimi 220v olsun. Bu prize eşdeğer direnci 110ohm olan bir devre bağlansın. Aynı özellikteki başka bir prize ise eşdeğer direnci 55ohm olan başka bir devre bağlansın. Bu durumda 2. devreden çekilen akım 1. devredekinin 2 katı olur. Sonuç olarak her ikisine de ayrı bir elektrik sayacı bağlandığında 1 saat sonunda 2. sayacın göstereceği değer 1. sayacınkinin iki katı mı olur? (Murat Günay Gürer)

522 - İzotop seyreltme yöntemi hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Ayrıca ayrıntılı bilgiyi nerde bulabilirim? Sağolun. (Erhan Kart)

521 - Merhaba; Sorular uzun olmakla birlikte cevapların kısa olacağını, sizi yormayacağını umuyorum. Siteniz başta olmak üzere becerebildiğim kadarı ile internet üzerinde yaptığım araştırmada renklerin dalga boyları ile ilgili NET bir tablo/çizelge bulamadım. Örneğin hangi dalga boyundaki ışık sarı, hangisi mavi, hangisi yeşildir gibi. Örneğin 632,8 nm'nin kırmızı, 850-1300 nm'nin IR olduğunu buldum, görünür ışığın 400-700 veya 390-760 nm olduğunu buldum ki, bunun bile ikisi birbirinden farklı. Renkler konusunda Pantone, RAL gibi standartlar var örneğin. Bunun gibi ayrıntılı bir şekilde renk/dalga boyu ilişkisinin kurulabileceği bir kaynak önerebilir misiniz? İkinci soru ise; birbiri ile karıştırılan iki dalga, toplam ve fark frekanslarında harmonikler oluşturur. (Superheterodin radyo alıcılarının çalışma prensibindeki ara frekans - IF oluşturulması gibi). Ancak burada örneğin 1000 metre (LW) ya da 1 metre (UHF/VHF) gibi dalga boyları sözkonusu. Konu ışık olup dalga boyları nanometrelerle ifade edilmeye başlandığında, örneğin yeşil ve mavi ışık karıştırıldığında sarı ışık (TV ekranlarında olduğu gibi) oluşur. Yeşil ve mavi ışığın frekansları toplamı sarınınkini verecek gibi görünmüyor bana. Radyo dalgaları mertebesindeki frekanslar için geçerli olan fark/toplam kuralı ışık için geçerli değil mi? Değilse buradaki kural nedir? (Şenol Ek)

520 - 1. Şarjı bitmeden cep telefonunu şarj etmek neden batarya ömrünü kısaltıyor? 2. Uranyum ve grafit bloklardan oluşan nükleer enerjiden elektrik enerjisi elde etmeye yarayan atom pilleri hakkında daha detaylı bilgi edinmek istiyorum. İlginiz için teşekkürler. (Kübra Kırkkeseli)

519 - İyi günler. Daha önceden de mail atmıştım, ama cevap alamadığım için tekrar denemek istedim. Sorularım fizik alanı hakkında. 1. Dönen cisimler belli bir kinetik enerjiye sahip oluyor, daha doğrusu oluşuyor ve bu enerji şekil değiştirip başka bir enerjiye dönüşebilir, harcanabilir. Peki dönmekte olan dünyamızın kinetik enerjisi nereye harcanıyor? 2. Bir başka soruya cevap verirken; kuvvetin kütlesi olmadığnı yani ağırlığının olamayacağından bahsetmişsiniz. Burayı anlamadım, kuvvetin tam olarak ne olduğunu izah ederseniz çok mutlu olacağım. İlginize şimdiden çok teşekkürler. (Berna Kalkan)

518 - Merhaba, daha önce sitenizde benzer bir soru ile karşılaştım ve cevabını okudum. Fakat bazı noktalarda merakımı gideremedim. Şöyle bir sorum olacaktı: Eş güçlü sabit iki mıknatısı, hareket eksenleri çakışacak şekilde birbirlerine doğru yaklaştırırken, aradaki belirli bir mesafe için birbirlerine uyguladıkları kuvveti nasıl hesaplayabiliriz? Yani kutuplar aynı eksende birbirlerine yaklaşırken kullanabileceğim bir formül mevcut mu diye merak ediyorum. Eğer bu durum için genel geçer bir formül yok ise, şunu belirtirseniz sevinirim: Aradaki etkileşim kuvveti uzaklığın karesiyle ters orantılı diyebilir miyiz? Eğer böyle ise, mıknatıslar birbirine (aynı kutuplar) temas halindeykenki kuvveti bir şekilde ölçersek, farklı uzaklıklar için kuvvet bulmak istediğimizde, kuvveti uzaklığın karesine bölebiliriz sanırım. Kısacası pratik bir yöntemle aradaki kuvvetin büyüklüğünü ölçebileceğimiz bir yöntem aramaktayız. Bu konuda bize akıl verirseniz çok mutlu oluruz. Teşekkürler. (Okan Gümüştekin)

517 - Şubat Sayınızda yayınlanan Göreliliğin Yüzyılı yazısında "aynı andalık" üzerine: Trende olan ve istasyonda bekleyen 2 gözlemci için trenin başına ve sonuna konan 2 lambanın farklı zamanlarda yandığını olgusunun açıklanmasında kullanılan resimler kanımca yanlış çizilmiş. Resme göre istasyondaki gözlemci trenin geliş istikametinde bekliyor, yani trenin ön tarafı gözlemciye yakın ve tren kendisine doğru yaklaşıyor. Metinde ise istasyondaki gözlemcinin ilk olarak trenin arkasındaki ışığın yandığını göreceği söyleniyor. Halbuki bu konumda ilk olarak trenin önündeki ışığı görmesi gerekirdi. İstasyondaki gözlemcinin niye önce trenin arkasındaki ışığı göreceğini kavrayamadım. Zannederim metni açıklayan çizimde hata var. Kanımca, doğru çizimde, trendeki gözlemcinin trenin tam ortasında olduğu, istasyondaki gözlemcinin de deney başlangıcında istasyonda ama trendeki gözlemci ile aynı hizada olması gerekir. Gözlemcilerin yeri metinde de belirtilmelidir. (Nüvit Bayurgil)

516 - 10m/s hızla duran bir tıra çarpmak ile 50m/s hızla 40m/s hızla giden bir tıra arkadan çarpmak görelik kuramına göre arabada aynı hasarı oluşturur. Fakat enerji ile düşünürsek ilk durumda (1/2)m(10).^2 kadar bir enerji ikinci durumda ise (1/2)m(50.^2-40.^2) .(arabanın çarpışmadan önce ve sonra enerji farkları) kadar bir enerji arabayı parçalayacaktır.Bu da ilk bulunan değerin 9 katıdır. Acaba hangi yaklaşım doğrudur? (Not:Tırın kütlesi çok büyük kabul edilirse çarpışma sonrası arabanın hızı tırın ilk hızına eşit olur) (Serkan Tezel)

515 - Sayın Bilim ve Teknik dergisi çalışanları benim merak ettiğim konu şu: Einstein özel görelilik teoreminde hızlı giden cisim için zamanın daha yavaş aktığını söylemişti. Peki bunu neye dayandırarak söyledi? Mantıksal olarak mı söyledi yoksa belli fiziksel gerçeklere mi dayandırdı? Cevap verebilirsiniz çok sevinirim. İyi günler iyi çalışmalar. (Eren Kavaklıoğlu)

514 - Her tarafı kapalı bir odada bulunan elektrik ampulünü yaktığımız zaman odanın aydınlandığını biliyoruz buraya kadar her şey normal. Ancak ampulü söndürdüğümüz zaman odanın içi karanlık olmaktadır.buruya kadar da her normal fakat normal olmayan bence odanın taneciklerle aydınlandığını kabul ettiğimiz zaman lambayı söndürdüğümüz zama bu taneciklerin nereye gittiğidir sizden bu durumun bilimsel açıklamasını rica ediyorum teşekkür ederim. (Ali Kuru)

513 - Kafama takılan soru şudur: Suyun kaldırma kuvveti var ama su durgundur neden veya neden su kendi moleküllerini kaldırmıyor? (Veysi Akın)

512 - Herhangi bir ortamdan ışık hızına yakın hızlarda geçen bir sistem mesela 0.9c ile suyun içinde giden bir uzay mekiği. Uzay gemisinden dışarı bakan gözlemci dışarının hacminin azalacağını dolayısıyla yoğunluğunun artacağını görür ve doğal sonuç olarak uzay gemisi yukarı doğru hareket eder. Fakat suyun içindeki bir dalgıç uzay mekiğinin hacminin azaldığını görür ve yine doğal sonuç yoğunluğu artar ve yani dibe batar. Şimdi bu durumda bir çelişki var hem yükselip hem alçalıyor. Fiziksel dünyada bir çelişki olmayacağını düşüneceğimize göre bu durum bizi evrensel bir referans noktasının kabulüne itmez mi? Yoksa hatalı mıyım? Ya da bizim yoğunluk ile batma, yüzme arasındaki ilişki tanımımız eksik mi? Ya da benim bu anlattığım durum mu hatalı? (Mehmet Can Yavuz)

511 - Merhaba, sorum görelilik kuramıyla ilgili. Aslında bundan şubat ayındaki derginizde de bahsetmişsiniz ama cevabımı orada bulamadım, sorum şöyle: suyu ısıttığımızda enerji vermiş oluyoruz, bu enerjinin de e=mc2 formülüne göre suda karşılığı olan kütleye dönüşmesi gerekiyor, peki burada suyun miktarı nasıl artıyor? Bu kütle nasıl oluşuyor? Ne, neye dönüşüyor? Teşekkür ederim. (Türker İsenlik)

510 - Merhaba. 19 yıldır ses ve ışık sistemleri satış proje montaj teknik destek ve kiralama işi yapıyorum. Yıllardır hep hayal ettiğim, düşündüğüm, fakat fizik bilmedigim için tahmin yürütemediğim bir konuyu bir arkadaşım televizyonda bir yabancı kanalda biraz seyrettiğini anlattı. Çok araştırdım, ama bana sizden başka kimsenin yardım edemeyeceğini düşünüyorum. Işıkla, yani ışınla; laser, x ışını veya başka frekansta bir ışık kaynağıyla, hoparlör kullanmadan ses üretilir. Arkadaşımın anladığı kadarıyla, oksijenin içindeki gazları, partikülleri ışınla hareket ettirerek, müzik dinlenecek kalitede ve yüksek güçte bir teknoloji varmış. Nasıl çalışıyor veya çalışabilir böyle bir şey var mı ve nasıl bilgi alabilirim? Çok teşekkürler. (Koray Gözüpek)

509 - Size bir sorum olacak. Bu soru servo motorların tork hesabının bulunması ile ilgili. Mevcut bir hidrolik sistem yerine kullanılacak olan servo motor hesabını nasıl bulabilirim? Mevcut bir hidrolik silindirin alan ölçüleri, uygulama basıncı biliniyor. Bu hidrolik sistem yerine kullanılacak servo motor kaç N.m (tork) olmalı? (Ahmet Sevilay)

508 - Orbitallerde yer alan elektronlarla ilgili çizgisel ve açısal hız değişimleri nasıldır? Çekirdeğe yaklaştıkça açısal hız ve çizgisel hız nasıl kıyaslanabilir? Açısal hız kıyaslanmasının özellikle 1s ve 2s orbitali için doğru olduğunu düşünüyorum, doğru mu? (Bohr yörüngeleri açısından daireselliği yakınlığı nedeniyle) Diğer orbitaldeki elektronlara açısal hız uygulamak mümkün müdür? Teşekkürler. (Şenol Uzun)

507 - İki malzeme arasındaki sürtünme katsayısı, örneğin demir/kauçuk, kauçuk/kauçuk, döküm/özel plastik.... gibi malzemeler arasındaki sürtünme katsayılarını veren bir çizelge ya da tablo bulabilir miyim? (Hasan Geyik)

506 - Bir ayna arkasına hareket sensörü yerleştirmek istiyoruz, bu mümkün müdür? Bu sistemler ayna arkasından algılayabilirler mi? Yoksa radyo sinyalleri ile bir çözüm mü aramalıyız? İlginize şimdiden teşekkürler. (Mustafa Özbalcı)

505 - Isı yalıtımının atom düzeyinde nasıl gerçekleştiğini anlatabilir misiniz? (Alparslan Alemdar)

504 - İçi dolu üçgen şeklinde bir mıknatısın N ve S kutupları hangi uçlarında bulunur? Soruma yanıt gelirse çok sevinirim. (Cihat Özaydın)

503 - Yüklü bir küre içine dokundurulan nötr bir elektroskobun yapraklarının hareketi nasıldır? Elektroskop kürenin dışında. (Fatih Öcalan)

502 - Merhaba. Okulumuz geçen hafta bizi Feza Gürsey bilim merkezine götürdü. Orada hocamız metal bir kovanın üzerine mum koydu ve bu mumu yaktı. Elektrostatikle yüklenmiş metal topuzu mum ateşine doğru tuttu ve ateş topuzun hareketine göre yöneldi. Bunun sebebi ne olabilir? Teşekkürler. (Özge Işın Pasin)

501 - Merhaba, ben ultrasonik alıcı ve verici ile bir mesafe ölçüm cihazı yapmaya çalışıyorum ama devrem çalışmıyor önereceğiniz bir devre var mı? (Derya Tuna)

500 - Bir araba ve üzerindeki çocuk topu birlikte 10m/s hızla gidiyor. Yalnız araba 4kg, top ise 1 kg dır. Top arabanın yönüne zıt istikamette aniden, arabaya göre 2m/s hızla fırlıyor. Arabanın yere göre son hızı kaç m/s olur? Ben bu soruyu roket denklemleriyle çözmeyi düşündüm. Buna göre; Milli Eğitim ve Serway gibi kaynaklarda roket sistemlerinde denklemin veriliş şekliyle çözmeyi denedim. Yani, Roketin hızındaki değişim: V, Yakıtın rokete göre hızı: u, Roketin kütlesi (yakıtsız): M, Yakıtın kütlesi: m dersek her iki kaynakta da, V = (m/M). u ................. (roket denklemi) olarak veriliyordu. Ben de yukarıdaki soruyu çözmek için, roket yerine araba, yakıt yerine top olarak düşündüm, V = (1/4). 2 = 0,5 m/s buldum. O halde arabanın son hızı, 10 + 0,5 = 10,5 m/s olmalı. Ancak bu çözüm de uygun gibi görünmüyor. Topun yere göre hızı ne olacak? Sizce burada ben neyi atlıyorum? Rica ediyorum, müsbet-menfi, okuyabildiğinizi bileceğim bir cevap verin. İzmir Ege Üniversitesi'nde incelemediğim kitap kalmadı sanırım. (Volkan Koydemir)

499 - Öncelikle başarılar, bu şekilde bir bilgilendirme verdiğiniz için kendi adıma teşekkür ederim. Bu soruyu daha önce sormuştum bir cevap gelmemişti. Sanırım yoğunluğunuzdan dolayı. Yine de vakit ayırırsanız teşekkür ederim. Sorum: Yelkenli teknelerde itme kuvveti nasıl bulunuyor? Örneğin v hızı ile esen rüzgar A m2 yelkene alfa açısı ile vurursa, yelkenin itme kuvveti ne olur? (Ömer Özgür Karakaş)

498 - 80cm uzunluğunda silindir şeklindeki bir ısıtma holünden 2,25 m3/saniye debi ile akan 0°C derecedeki havayı 350°C dereceye çıkartabilmek için gerekli olan enerji/saniye miktarı nedir? Saygılarımla. Teşekkürler. (Onur Yılmaz)

497 - Basınç skaler bir büyüklük müdür, yoksa vektörel mi? Skalerse bu nasıl izah edilebilir? (Erol Akpınar) Basınç skaler büyüklük müdür? Neden? Bazı kitaplar alanı vektörel kabul edip, basınca skaler olur diyorlar. Siz ne dersiniz? (Sedat Takut)

496 - Merhaba. Ben ‘Merak Ettikleriniz’ linkini gezerken şöyle bir soruyla karşılaştım: "İçi su dolu ağzı açık düzgün bir kabın tabanında hava kabarcığı yukarı doğru yükselirken kabı baskülde tartsak, baskülün gösterdiği değerde bir değişme olur mu?" Bu soruya sizin vermiş olduğunuz yanıt içersindeki şu cümleye benim aklım takıldı: "kabarcığın izdüşümünü oluşturan noktalar üzerindeki basınç; kabarcığın hacmi bu noktalar üzerindeki su sütununun içerisinde artık daha fazla yer kaplamakta olduğundan, azalır." Benim merak ettiğim, kabarcığın izdüşümünü oluşturan noktalar üzerindeki basınç hesabı yapılırken diğer noktalarda olduğu gibi sıvının toplam yüksekliği esas alınmaz mı? Yani kabın tabanındaki bütün noktaların basıncı eşit değil midir? Bu durumu düşünmek uzaktan bakılınca biraz saçma gibi görünse de benim aklımı karıştırmaya yetti. Bu konuda beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Bütün çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Teşekkürler. (Hüseyin Anıl Salman)

495 - Cisimler nasıl yüzerler? Gemiler de dahildir. (Eda Ergene)

494 - Bir tarafı düz, diğer tarafı da avize taşı şeklindeki bir camın düz tarafından gelen ışığı kristal olan taraf nasıl yansıtır? Düz olarak mı, yoksa kristal taraftaki kıvrımların hepsinden ayrı ayrı ışık yansır mı? (Hamdi Çakmak)

493 - Merhaba. 100 santigrat derecedeki su buharını elektroliz yoluyla hidrojene ve oksijene ayırmak için kaç volt elektrik vermek gerekir? Ayrıntısıyla sıcak elektrolizin nasıl yapıldığını anlatır mısınız? Bana soru sorma fırsatı tanıdığınız için teşekkür ederim. (Münir Berçin)

492 - Bir vektörün (kartezyen, silindirik veya küresel koordinatlarda) statik elektrik alan olduğunu nasıl anlayabiliriz? (Rhalez Yorgi)

491 - Merhabalar. Benim sorum genleştirme ile ilgili. 1 atmosfer basınç altında 0°C’deki 22,4 litre havayı 40 atmosfer basınca kadar sıkıştırıp soğutalım. Daha sonra bu havayı genleştirdiğimizde son ısısı ne olur? Soruyu örnekle verdim, ama aslında öğrenmek istediğim gazı sıkıştırıp genleştirdiğimizde ısısının ne kadar düşeceğidir. Yanıtlarsanız sevinirim. Saygılar. (Zeki Kadıoğlu)

490 - Bugün arkadaşımın fizik öğretmenimize yöneltmiş olduğu bir soruydu bu size açtığım. Eğimli bir yüzeyden bir su damlacığı aşağı doğru akarken, yüzeyin kenarına geldiğinde yere damlaması gerekiyor. Yer çekimi kanunu gereği, öyle değil mi? Ama damlamıyor. Yani bir süre daha yüzeyin alt yüzünden akmaya devam edip, sonra damlıyor. Bunun sebebi nedir? (Şeyma Nur)

489 - VCI (nem alıcı, paslanmayı önleyici) naylon içerisine kurutma fırınından çıkmış, üzerinde çok ince bir film tabakası şeklinde koruyucu yağ olan, form verilmiş metal parçalarımızı koyuyoruz. Parça sıcaklığı yaklaşık 40-45 °C. Ortam sıcaklığı 20-25 °C. Ambalaj işleminden sonra hemen, torbanın ağzını sıkıca bantlamak suretiyle kapatıyoruz. Kapattıktan sonra atmosferik ortamla temas söz konusu değil. Buna göre naylon içerisinde su buharı oluşabilir mi? Oluşursa bunun miktarı nasıl hesaplanır. Acilen cevap vereceğinizi ümit ediyorum. Saygılarımla. (İlhan Çekiç)

488 - İyonlaşma enerjisi nasıl ölçülür? (Sevim Yılmaz)

487 - Dirençlerin iki ucu arasında niçin potansiyel farkı oluşur? (Burak Hasırcıoğlu)

486 - Kocaman bir nakliye uçağının pervanesini aldık, bu pervaneyi güçlü bir mıknatıstan yapılmış, bir tarafı N bir tarafı S, yine çok kuvvetli mıknatıstan yapılmış, pervane büyüklüğündeki bir plakayı pervanenin karşısına zıt kutupları karşılıklı gelecek şekilde yerleştirdik. Sürekli bir döngü elde edemez miyiz? (Bora Kafkas)

485 - Bir cismin içerdiği ısı miktarı nelere bağlıdır? (Can Girgin)

484 - Gazlar akışkan mıdır? Biz bu soruda Kimya ve fizik öğretmenimizle ortak bir sonuca varamadık. Kolay gelsin, teşekkürler. (Gökhan İleri)

483 - Şartlar aynı kalmak koşuluyla ısınan ve hal değiştiren maddenin ağırlığı değişir mi? (Çağatay Tuğlacı)

482 - Kendi yaptığım bir bakır sarım bobine direkt şehir cereyanı verirsem ne olur? Mıknatıslanma olur mu? Buna göre, olabilecekse sarım sayısı ne olmalıdır? Oldu ki mıknatıslık kazandı; kendine çektiği iletken malzemeye dokunduğumda bundan etkilenir miyim? (Can Özal)

481 - Yerçekimi kuvveti Dünya’nın merkezine inildiğinde nasıl bir etki yapar? (Dilara Kahraman)

480 - Okul öncesi eğitimde çocuklara yer çekimini anlatırken nasıl somutlaştırmalıyız, deney yaparken nasıl bir deneyden faydalanmalı ve hangi noktalara dikkat etmeliyiz? (Kıvılcım Durmuşoğlu)

479 - Havadan suya geçen ışığın hızı azalır ama sudan havaya geçerken nasıl oluyor da ışığın hızı tekrar havadaki hızına eşit olarak havaya çıkıyor? İzah eder misiniz? (Erhan Özdemir)

478 - Kütle çekim kuvvetini mıknatıslarla yaratabilir miyiz? Yani hızlandırıcılarda hidrojen atomunu yörüngede tutabilmek için mıknatıslarla kütleçekim kuvveti yaratmıyorlar mı?

477 - Şarjlı pillerin üzerinde genellikle neden NiCd yazar, daha doğrusu bu piller neden özellikle Ni ve Cd'dan yapılır? (Türker Kunduz)

476 - Merhaba, gazlaştırma nedir? Odun gazı nedir? Nasıl elde edilir? Sobada odun yakarak ısınmak yerine, odunu gazlaştırarak kullanmak daha mı verimli? Her türlü teknolojiye sahibim, bir proje önerirseniz yapabilirim. Cevabınız için Sn. Vural ALTIN’a şimdiden teşekkürler. (Mustafa Özkan)

475 - Merhaba. 50 m3 tuğla bir odayı 80 °C sıcak suyu bir radyatörden geçirerek ısıtmak istiyorum. Kullanmam gereken panel radyatörün hesabını nasıl yapabilirim? 1 m3 havanın sıcaklığını 1 °C arttırmak için kaç kcal ısı vermeliyim? Bir de gazlaştırma hakkında bilgi verirseniz çok sevinirim. Internet’te odunla çalışan araba ve kamyon resimleri gördüm, hatta birinin projesine bile ulaştım. Ancak odunun kapalı bir ortamda mı ısıtıldığı, ya da aleve maruz kalıp kalmadığını anlayamadım. Bu konu hem kişisel merakım, hem de çalıştığım fabrikada yaktığımız ağaç tozunun olumsuz etkilerini azaltmak için soruyorum bu soruyu. Türkiye’de gazlaştırma yapan tesisler var mı? Teşekkürler. (Mustafa Özkan)

474 - Dergimizin Ocak 2005 sayısını büyük ilgi ve beğeniyle okudum. Devr-i Daim Makineleri bölümünde anlatılan ve benim önceden de merak ettiğim bir konu, sifon düzenekleri başlığı altında dikkatimi çekti. Sifon düzeneklerinde tüpteki havanın tümünü boşaltıp üst ucunu parmağımızla kapatırsak içindeki su normal koşullarda 10 metre yüksekliğe kadar tırmanır. Bu tüpü ters U biçiminde kıvırarak ve uzun kolu aşağıya doğru bükülerek içi su dolu kaptaki su seviyesinden daha aşağıdaki bir yükseklikte tutmamız gerektiği belirtilmektedir. Eğer 1 atmosferlik basınç, suyu 10m. yükseğe tırmandıracak güce sahipse, tüpün bir ucunu neden hep su seviyesinin altında tutmamız gerekir? Burada tüp içerisinde hareketi sağlayan tek etken atmosfer basıncı mıdır? Tüp içerisinde suyun bu hareketini sağlayan diğer kuvvetleri de açıklarsanız sevinirim. (Önder Şahin)

473 - Merhabalar... Soracağım sorunun bir kısmının cevabını sitenizden öğrendim. Çok teşekkür ediyorum. Ancak benim öğrenmek istediğim asıl soru şu: İki mıknatıs arasına nasıl bir madde koymalıyız ki, ya da nasıl bir düzenek hazırlamalıyız ki, mıknatıslar birbirlerini etkilemesinler? Böyle bir maddeyi nereden bulabiliriz? Ya da böyle bir düzeneği kime hazırlattırabiliriz? Mumetal bu görevi yapabilir mi? (Gani Avşar)

472 - Isı sığaları eşit, farklı kütlelerdeki iki maddenin ilk sıcaklıkları eşitse, bu maddelere eşit miktarda ısı verirsek, son sıcaklıklarının eşit olması yanında, son ısıları da eşit olur mu? Yani bunların ilk ısıları eşit miydi? (m.c) formülü maddenin sahip olduğu ısıyı mı verir? (Uğur Çelik) Merhabalar. Aynı ortamda bulunan, ısı kapsamları aynı farklı iki cismin sahip oldukları ısı enerjileri de eşit midir? Isı kapsamı tam olarak nedir? Isı sığasıyla ısı kapsamı aynı şey midir? (Uğur Ufuk)

471 - Nötr bir iletkene yüklü bir cisim yaklaştırıldığında iki uçta da yük birikir. Bu yükler eşit miktardadır. İletken cisim yükün yaklaştırıldığı ucun simetriğinden topraklandığında iki uçtaki yükler önceki duruma göre nasıl değişir? Ayrıca nötr cisimler kendilerine yaklaştırılan yük miktarı kadar yük toplayabilir mi? (Erol Akpınar)

470 - Merhaba. Ben Bilim ve Teknik dergisinin ocak sayısında çıkan devr-i daim makineleri konusu hakkında bir soru sormak istiyorum. Öncelikle mıknatısın çekme etkisini yok eden bir kalkan var mı? Eğer var ise; yazıda yerçekimi kalkanından bahsedilen bölümde kullanılan şekil üzerinde, sayfa 51’de sol üstteki şekilde kalkanı kaldırırsak ve m kütlesi de mıknatıs tarafınan çekilebilen bir cisim olursa... Sağ altta sistemden bağımsız bir mıknatıs konulursa ve mıknatısın cismi çekmesi sağlanırsa ve cisim aşağıya inmeye başladıktan belli bir süre sonra, örneğin 60 derece indikten sonra mıknatısın cismi çekmesini engelleyecek bir kalkan konulursa. Cisimin her turda hızlanması gerekmez mi? Tabii, mıknatısın çekme gücü sürtünmeden fazla olmalı. İsterseniz şekli bilgisayarda hazırlayıp gönderebilirim. Teşekkür ederim. (Kıvanç Erten)

469 - Kapalı bir ortamda bir soğutucunun ve ısıtıcının aynı anda çalıştığını düşünelim. Isıtıcının yaydığı ısı enerjisi soğutucuyla dengeleniyorsa, ısıtıcı ve soğutucuya verilen enerji nereye gider? Ortamda hiçbir sıcaklık değişimi ve hareketlilik gözlenmiyorsa, cihazların aldığı enerji korunmamış olabilir mi? (Emre Tatar)

468 - Merhaba. Öncelikle sizleri özverili çalışmalarınızdan dolayı kutlarım. Sorum şu: İçi su dolu ağzı açık düzgün bir kabın tabanında hava kabarcığı yukarı doğru yükselirken kabı baskülde tartsak, baskülün gösterdiği değerde bir değişme olur mu? Kabarcık yükselirken kaptaki toplam ağırlık değişmediğine göre, baskül hep aynı değeri göstermeli. Ama kabarcık yukarı çıkarken sıvı seviyesi de yükselir ve kap tabanındaki suyun basınç kuvveti artar. Bu artış ise baskülün gösterdiği değere yansır diye düşünüyorum. Bu çelişkiyi nasıl izah edebiliriz? Saygılarımla. (Erhan Özdemir)

467 - Benim merak ettiğim; atom parçalandı, quarklara, leptonlara, gluonlara vs. Ne zamana kadar bölünecek? Şayet bölünme bir yerde bitecekse, o kalan ilk küçük parça enerjisini nereden alıyor? Teşekkürler. (Ahmet Bolat)

466 - Dokunma ile elektriklenmede cisimler arasında yük alışverişi oluyor. Hareket eden yükler elektronlar olduğu için elektron alış verişi oluyor. Peki bu sırada cismin kimyasal yapısında bir değişiklik olmuyor mu? Şimdiden teşekkür ederim. (İrem Güner Soysal)

465 - Bazı bölümlerinin üzeri kapalı olan ve bu bölümlerde gaz bulunan bileşik kaplarda tabandaki bir noktanın sıvı basıncı nereye göre alınır? Açık yüzeye olan uzaklık mı yoksa en alttaki sıvı yüksekliği mi? (Erol Akpınar)

464 - Manyetik yalıtkanlık. Manyetik yalıtkanlık hakkındaki yazınızda herhangı bir manyetik yalıtkan malzemenin olmadığını yazmışsınız. Bir kaç metalurji mühendisi ve bu işle ilgilenenlere sorduğum sorularda manyetik yalıtkan olarak berilyum kullanabileceğimi söylediler. Sizin berilyum hakkındaki görüşlerinizi alabilir miyim? (Kaan Oran)

463 - Merhabalar. Soruma yanıt alamadım, tekrar soruyorum. Çünkü gerçekten de çok merak ettiğim bir konu. Radyoaktif bir maddeden '2m' gram aldığımızda yarılanma süresi kadar süre geçince 'm' gramı bozunmadan kalır. Bozunan kısımdaki herhangi bir atomun bozunmayan kısımdakilerden başlangıçta ne farkı vardı da o bozundu, da diğerleri bozunmadı? Radyoaktivite fiziksel ve kimyasal özelliklere bağlı olmadığına göre bunun mantıklı bir açıklaması var mıdır? (Ufuk Uğur)

462 - Su tulumbasının çalışma prensibi ve neden su 10 metre 33 cm yukarı çıkana kadar kuvvet uygularsan uygular? (Saldıray Altındağ)

461 - “Eğer Thomson atom modeli gerçek olsaydı, alfa ışınları Rutherford’un deney düzeneğinde altın levhadan asla geri dönemez, aksine belki küçücük sapmalarla tümü karşıya geçer” denir. Söz konusu olayda üzümlü keki göz önüne alırsak, pozitif yüklü atom gövdesine -Thomson’a göre- geldiğinde bilindiği üzere pozitif yüklü olan alfa ışını neden geri dönmez? (Gülay Karakaş)

460 - Öncelikle teşekkür ederim. Bir cisim bir yükseklikten bırakılıyor, yani mgh=mv2/2 oluyor. Yerlerini değiştirirsek 2gh=v2 olur. Yani cismin hızı kütlesine göre değişmiyor. Peki ya elinde para ile uçaktan atlayan bir adam düşerken parayı yukarı doğru çıkıyormuş gibi görürse bunun nedeni nedir? Örneğini ‘discovery’de gördüm. (Doruk Doğrular)

459 - Radyoaktif elementler proton/nötron oranını değiştirmedikleri halde gama ışıması yaparak kararlı hale nasıl geçebiliyorlar? (Ahmet Nuri)

458 - El vantilatörü ve benzeri aletleri çalıştıran motorlar, yuvarlak bir mıknatıs ve içindeki demirin mıknatıslanmasıyla çalışıyor. Eğer sonradan mıknatıslandırılan bu demir yerine gerçek bir mıknatıs konulsa motor yine çalışır mı? İyi çalışmalar. (Hasret Kamsız)

457 - Merhaba. Bizim merak ettigimiz konu, gama ışınlarının kurşun üzerindeki termal etkisi. Eğer gerçekten ölçülebilir bir ısı farkı meydana geliyorsa, bu ısı farkı 3-4 derece seviyesine gelebilir mi? Bu konu bizim bilimsel çalışmalarımız için oldukça önemli. Teşekkürler. (Bora Uzun)

456 - İyi günler. Maddelerin yarılanma sürelerini okulda şöyle öğrendik: "Radyoaktif bir elementin başlangıçtaki miktarının yarısının bozunma süresi için geçen süre". Peki burda başlangıçtaki miktarını ne belirliyor? Örneğin 5 cm çapında top şeklinde radyoaktif bir X elementi, t süresi sonunda 5 bölü küp kök iki çapında bir top oluyor diyelim. Burdan şu sonuca varıyoruz; ilk baştaki topun yüzeyinde birbirlerine 5 cm uzaktaki maddeler bile birbirlerini etkileyerek yarılanmıştır. Peki iki tane radyoaktif maddeyi boşlukta 5 cm arayla koysak, bunlar da yarılanır mı? Bir başka sorum da: Diyelim yine radyoaktif bir X elementi t sürede yarılanıyor ve yine iki tane X elementini yanyana koyduk ve t sürede yarılanmaları bekleniyor. Peki 0

455 - Fizikteki yalancı kuvvet kavramını bir türlü anlayamadım. Bu kavramı örneklerle açıklarsanız memnun olurum. (Ekrem Emre)

454 - Bize eylemsizlik kuvveti aslında yoktur, biz varmış gibi hissederiz dediler. Eylemsizlik kuvveti daimi ve gerçek olamaz mı? Bunun ispatı nedir? (Yasin Büyükalp) Merkezkaç kuvveti hayali bir kuvvet midir? (Ruken ???)

453 - Beta ışıması yapan doğal radyoaktif bir atomun proton sayısı bir artarak yeni bir element oluşur. Oluşan bu element de nötr olacağından, toplam elektron sayısında da 1 artış olur. Oluşan bu elemente katılan bu elekronunun kaynağı neresidir? Şimdiden teşekkürler. (Orhan Bülbül)

452 - Merhaba. Mikrodalga fırınların çalışmaları sırasında ısıtacakları maddenin rutubetine göre harcadıkları güç az da olsa bir değişir mi? Yani çok çok rutubetli bir malzeme ısıtılırken çok az, rutubetli malzeme ısıtılırken az enerji çeker mi? Mikrodalga yöntemiyle rutubet ölçüm cihazı yapılabilir mi? Amaç rutubetin kesin değerini bulmak değil, bir önceki materyale göre daha rutubetli olup olmadığını anlamak. Teşekkürler. (Mustafa Özkan)

451 - Uzaktaki ‘kombi'yi çalıştıran bir oda termostatı, aradaki kablo bağlantısı ile bu işi görüyor. Termostatı çıkarıp gelen kablonun iki ucunu birbirine değdirdiğinizde kombi yine çalışıyor. Yani basit bir anahtar. Ancak anahtar; ortam belirlediğiniz ısı değerine ulaşana kadar kapalı kalıyor, ki kombi sürekli yanabilsin. Isı yükseldiğinde ise anahtar açılıyor ve kombi sönüyor. Aradaki kablodan iletilen herhangi bir voltaj ya da sinyal yok. Kendi imkanlarımla bu sistemi wireless (kablosuz) hale getirebilir miyim? İlginize şimdiden teşekkür eder, başarılı çalışmalarınızın devamını dilerim. (Serdar Erdem)

450 - Evimin altına açılan bilgisayarlı tomografi, manyetik rezonans, mammografi, kemik dansitometri, renkli doppler ultrasonografi merkezinde kullanılan cihazlar radyasyon yayar mı? Bu merkezin hemen üstündeki dairede oturmamız sağlık açısından tehlikeli olur mu? Bilgi verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim. (Ali Çağan)

449 - Neden artık kalori, jul'e çevrilmekte ve kömürün kalorisini 1cal=4,1868 joule eşitliğini kullanarak çevirdiğimizde ne değişmektedir? Teşekkürler. (Murat Türkyılmaz)

448 - Bahçe kapısını (sürgülü garaj kapısı) elektrikli hale getirmek için ne yapabilirim? Örneğin bir elektrik motoru kullansam çok hızlı dönecektir, teşekkürler. (Alper Şahinoğlu)

447 - Dershanede öğretmenle karara varamadık. Soru şu: Bir kaba su koyuyoruz ve içine bir parça taş atıyoruz, taşın yarısı su üstünde kalıyor. Bunu uzaya götürürsek, su yüzeyinde basınç ve F kaldırma kuvveti ne oluyor? Ben böyle bir sorunun olamıyacağını savundum. Çünkü uzay ortamında bu düzeneğin aynı şekilde kalamıyacağını söyledim. Yerçekimi yüzünden. Şimdi cevap ne? Hangimizin dediği doğru? Çok teşekkürler. (Mehmet Yaylalı)

446 - Selamlar.. Ben bir fabrikada makina mühendisi olarak çalışıyorum, bir proje yapmam gerekiyor. Fakat bir problemi yapamıyorum. Bu problemi bir kaç çeşit yöntemden yapmaya çalıştım, fakat herbirinde farklı sonuçlar elde ettim. Problem şöyle; yarıçapı r=1m ve yüksekliği h=5m olan silindirik bir tank içerisinde, 30 kilogram suyu 10 dakikada tamamen buhar haline getirmek için harcanacak enerji veya ısı miktarı nedir? (tankın ilk basıncı 1 atm ve suyun ilk sıcaklıgı 10 derecedir) Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar. (Fatih Alp)

445 - Faraday kafesi yapımı, malzemeleri, montajı, topraklanması konusunda bilgi istiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla. (Birol Emer)

444 - Elektrostatik yüklere karşı nasıl önlemler alınmalıdır? (Zeliha Bahçecioğlu)

443 - İyi günler. Bir tv kanalında hafızalı metal adında bir terim duydum. Bu hafızalı metalden üretilen bir yay parçası alınıp şekli bozuluyor. Daha sonra şekli bozulan parçaya belli bir ısı veriliyor ve ısınan parça hiç bir müdahale olmadan kendiliğinden tekrar eski haline dönüyor. Bu nasıl gerçekleşmektedir? Bu hafızalı metal hangi elementlerin bileşimidir? Yanıtlarsanız sevinirim. İyi çalışmalar. (Taner Eyi)

442 - Ben güçlü bir manyetik alıcı yapmak istiyorum. Bir arkadaş yuvarlak mıknatısın içine konan bir bobin bu işi görür dedi. Sizce nasıl olmalı? Teşekkürler. (Harun Koyuncu)

441 - Nötron yüksüz olmasına karşın neden manyetik bir dipole sahiptir? (Yavuz Köysal)

440 - Cam, su gibi saydam maddeler görünür bölgedeki elektromanyetik dalgayla ile etkileşmiyorsa biz camı ve suyu nasıl görüyoruz? Bunlardan yansıyan fotonlar gözümüze gelip görme olayı gerçekleştiğine göre bunlara saydam demek ne kadar doğru? (Rıdvan Yılmaz)

439 - Soracağım sorunun hangi kategoride olduğuna pek karar veremedim ama bana daha çok fizikmiş gibi geldi.. Herkesin bildiği gibi zamanda yolculuk tüm insanların sürekli kafasından geçen bir şey soracağım soru ise şudur: Biz dünyada hareket halinde iken bize gelip bizden yansıyan ışık sayesinde görülür haldeyiz bu ışık da ışık hızında yol alıyor eğer insanoğlu ışık hızından hızlı bir makine yaparsa ve de mu makineyi kullanarak dünyanın dışına çıkıp bir süre yol aldıktan sonra dünyaya teleskopla bakarsak kendi geçmişimizi görmüş olmaz mıyız? eğer böyle bir şey mümkünse geçmiş tarihlere karışamadan onları mesela savaşları izlemek mümkün değil midir? Sanırım biraz abartılı bir soru oldu ama bu konu hakkındaki yorumlarınızı merak ediyorum teşekkür ederim. (Burak Duman)

438 - Mart sayınızdaki ikizler paradoksu açıklamanızla ilgili bir sorum var. Eğer roketle giden ikiz, dünyaya dönerse haklısınız; yani ikisi de roketin tam ortada geri dönerken yaptığı ivmeli hareketi dikkate alıp hesaplarını doğru yaparsa, son yaşlar hakkında aynı fikre sahip olacaktır. Ama diyelim ki roketteki ikiz, 10 yıl boyunca 0.5 c ile gitti ve geri dönmekten vazgeçti! O zaman, dünyadaki ikiz dünyada, diğer ikiz ise vardığı yerde, kardeşinin daha genç olduğunu düşünecektir. Sonra bu görüşlerini sınamak için, bundan da 5 yıl sonra, süper gelişmiş teleskoplar ile birbirlerine bakıyorlar. (Birbirlerinden 5 ışık yılı uzaklaşmış oldukları için, birbirlerinin o andaki hallerini görebilmeleri için 5 yıl beklemeleri gerek diye düşünüyoruz) Bu kez ikisi de, bir diğerini kendisinden genç görmeli. Buradaki hata nedir? (Umur Başdaş)

437 - Bir yay sıkıştırılarak iki ucu bağlanıyor. Bir asidin içine bırakılarak eritiliyor. Depo edilen potansiyel enerjiye ne olur? Teşekkür ederim. (Murat Aydemir)

436 - Transferli taşımada kullandığımız kartlardaki manyetik çizgilerin özelliklerinden bahsedebilir misiniz? Nasıl oluyor da makineler 45 dakikanın dolduğunu anlayabiliyor? (Seda Yılmaz)

435 - Senelerdir merak ettiğim bir konuda bana yardımcı olursanız çok mutlu olacağım. TV’de maç izlerken, anlatan kişilerin “Hava yağışlı olduğundan top yerden sekince süratlendi” yorumu doğru mudur? Ne tip bir fizik kanunudur anlayamıyorum. Bana evet veya hayır türünden kısa bir cevap yazarsanız sevinirim. Size esenlikler diler, sevgi ve saygılar sunarım. (Çetin Çoker)

434 - Esnek bir balonu bir ip yardımıyla yerden bağlayalım, balondaki gazın basıncı atmosfer basıncına eşit olur mu? (Hakan Çakır)

433 - Yüklü iletken bir cisim nötr iletken bir cismi çekerken, nötr iletken cisim de yüklü iletken cismi çeker mi, niçin? (Hakan Çakır)

432 - Bir cismin ışıma gücü ile sıcaklığı arasındaki ilişki nedir? (Hakan Çakır)

431 - Uydu aracılığı ile ses ya da görüntü naklinde (örneğin telefon görüşmesinde) az da olsa zaman kaybı olur mu? Teşekkür ederim. (Abdüsselam Üğdül)

430 - Sürtünme yararlı mı, yoksa zararlı mı? (İrem Ulcay)

429 - Sormak istediğimizi yeterince açık anlatamadığımız için üzgünüz. Demek istediğimiz; merkezinin çevredeki havaya göre bağıl hızı sıfır olan bir ideal küre, merkezi hiç hareket etmeden, sadece merkezi etrafında dönerse (merkezinin havaya göre hızı hala sıfırdır) sürtünme kuvveti uygulanır mı (sanırım uygulanır) ve bu nasıl hesaplanabilir? Tekrar özür diliyor ve yanıtınız için çok teşekkür ediyoruz. (Alpay-Safa)

428 - Öncelikle merhabalar. Ben Makine teknikeriyim, bir yıldır şu sorunun cevabını aramaktayım... Örneğin teknikte 9,81 N = 1 kg’a geliyor, bunu yaklaşık 1 kg = 10 N olarak alalım. Misal olarak elimizdeki redüktörün teknik verileri 500 dev/dak’da 38200 Nm tork üretiyor denmektedir. Bu 38200’ü 10’a böldüğümüzde (1kg 10 N) 3,820 kgm yapar. Biz bu sonuçtan bu redüktörün, 3,820 kg’lık yükü 500 dev/dak döndürebileceğini mi çıkarmalıyız? Yalnız burada problem, elimizde bulunan 3,000 kg’lık bir milin, yere paralel iki ucundan rulmanlarla yataklanmış durumda, yukarıdaki redüktörün verilerine bağlı kalarak bu mili 500 dev/dak’da döndürebilir miyiz? (Mesut Öztürk)

427 - 1.) İletkenlerde veya yarıiletkenlerde iletim olduğunda; bu iletilenler bizim uygulağımız gerilimin elektronları mıdır, yoksa maddenin kendi elektronları mıdır? Eğer bunlar maddenin elektronları ise, bu maddenin bir tükenme durumu yok mudur ve bu maddenin elektron verdikten sonra kimyasal bir değişmeye uğrar mı? 2) Bir devrede devreyi tamamlayan elektronlara ne olur? (Rıza Atasoy)

426 - Mikro dalgalarla bir oda veya ev ısıtılabilir mi? Öğrenmek istiyorum. Ayrıca, mikrodalgalarla evi ısıtabiliyorsak, bunun için ne kadar bir enerji harcamamız gerekiyor? Sağolun. (Eser Cabbaroğlu)

425 - Merhabalar.. Ben Yıldız Teknik Üniversitesi son sınıf öğrencisiyim. Hidrojen enerjisiyle ilgili bir projede yer almaktayım. Amacımız güneş enerjisini kullanarak hidrojen enerjisi depolamak ve bir evin ihtiyacı olan enerjiyi sağlamak. Sizden özellikle istediğim konu, dc gerilim ile bu ihtiyaca nasıl cevap verebilirim? Ayrıca proje ile ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. (Ergün Karahan)

424 - Alt ve üst ısıl değer nedir? (Alper Alnıak)

423 - Merhaba 26 yaşında bir makine mühendisiyim. Öncelikle siteniz için sizleri tebrik ediyorum. Oldukça faydalı bilgilere siteniz aracılığı ile ulaştım. Ben yarı amatör, yarı, mesleğim gereği astronomi, fizik ve matematik ile ilgilenen bir kişiyim. Orta okul zamanlarımdan itibaren uzay bilimleri ile ilgili çeşitli kaynaklardan yaralanmama rağmen bir konuda halen yeterince bilgim yok. Size sormak istediğim soru da bu yönde olacak. Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Sorum şu şekilde: Dünya atmosferinde çalışan roketler, otomobiller, gemiler kısacası benim bildiğim tüm araçlar etki-tepki prensibine göre çalışıyor. Otomobiller lastikleri yardımıyla yeri ittirerek, gemiler suyu ittirerek, roketler de havayı ittirerek kendilerine bir tepki kuvveti oluşturuyor ve böylelikle hareket edebiliyor, durabiliyor veya hareket yönlerini değiştirebiliyor. Yani araçlar dışında sürtünme kuvveti oluşturacak bir madde olmazsa, biz hiçbir aracımızı ivmelendiremez veya yönünü değiştiremeyiz. Peki uzay boşluğunda yani sürtünmenin olmadığı ortamda herhangi bir insanlı veya insansız uzay aracı nasıl yavaşlayabiliyor, hızlanabiliyor, veya yönünü değiştirebiliyor? Beni sürtünmesiz ortamdaki hareketin dinamiği konusunda mümkünse formüllendirerek bilgilendirmenizi rica ediyorum. Teşekkür ederim, Saygılarımla. (Burçin Kaymak)

422 - Biz sınıf arkadaşımla ideal bir kürenin hava ortamında dönerken sürtünmeden etkilenip etkilenmeyeceğini merak ediyoruz. Yanıtınız için şimdiden teşekkürler. (Alpay-Safa)

421 - Lise son öğrencisiyim. Fizik dersinde polarizasyonu işliyoruz. Mikrodalga fırınlarda yatay ışınların kullanıldığı, dikey ışınların ise polarizasyon sonucu soğurulduğunu öğrendim. Dikey ışınların neden böyle bir muameleye maruz kaldığını merak ediyorum. Dikey ışınların tehlikesi nedir? Teşekkürler. (Dilara Şen)

420 - Suyun altı metre üzerinde uçan bir kargo uçağı, "yer etkisi"nden yararlanarak daha az sürtünmeye maruz kalır deniyor... Bahsi geçen yer etkisi tam olarak ne? (Volkan Yiğit)

419 - Oksijen 1 elektron alırken ekzotermik, fakat oksijen-1 iyonu bir elektron daha alırken neden ekzotermiktir? (Nurcan Özden) Bir oksijen atomu bir elektron aldığında dışarıya ısı verirken, ikinci elektronu alması için neden dışarıdan ısı alır? (M. Akın Dilekçi)

418 - 2 elektromıknatıs arasındaki uzaklığa bağlı kuvvet değişimini nasıl hesaplayabilirim? (Melih Mertsöz)

417 - Merhaba. Ben moda tasarım öğrencisiyim. Mıknatısın yoğun olarak kullanıldığı bir kıyafet tasarlayacağım. Bunun insan sağlığına bir zararı var mı, bunu öğrenmek istiyorum. Ayrıca mıknatıs hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Örneğin suyla temas ettikten sonra etkisinde bir değişme olur mu? (Ceylan Mutcalı)

416 - G yerçekimi ivmesi nelere göre değişir? (Harun Karaman)

415 - Kinetik sürtünme kuvvetinin statik sürtünme kuvvetinden biraz küçük olmasının sebebi nedir? Şimdiden teşekkür ederim. (Turgut Işık)

414 - Soru 1)fs=Ms.N. Ms (mü yani) statik sürtünme katsayısı, cisimlerin hangi özelliklerinden etkilenir? Yani katı ve sert bir cismin statik (yahut kinetik de olabilir) sürtünme katsayısı, daha yumuşak bir maddenin, mesela pamuğun, statik sürtünme katsayısından daha mı büyüktür? Görünüşe göre hayır, ya da böyle bir kıyaslama yapamayız. Birimsiz bir şeyi neye göre belirleriz? Kısacası Ms’i neler etkiler? Soru 2) Cisimlerin öz ağırlıklarıyla, ya da yoğunluklarıyla öz ısılarını kıyaslayabilir miyiz (Hakan Çetin)

413 - Sürtünme kuvveti katsayısının alabileceği maksimum değer nedir? Veya sürtünme kuvveti katsayısı 1’den büyük bir değer alırsa ne olur? (Ceren Sağlam)

412 - Öncelikle bizleri bilgilendirmek ve aydınlatmak için gösterdiğiniz çaba, verdiğiniz emek adına, şahsım adına hepinize çok teşekkür etmek istiyorum. Soruma gelince; 0,5 metreküplük içi boş bir kabinin (sadece hava var) iç sıcaklığını 900 santigrat dereceye, ortalama bir saatte, rezistanslar aracılığıyla çıkarmak istiyorum. Burada kullanmam gereken rezistans değerlerini hesaplamak için (220 voltta) nasıl bir formül kullanmam gereklidir? Rezistansların yanı sıra, tel kalınlıkları, sarım çapları, veya başka bir ifadeyle sarım şekilleri, istediğim sıcaklığa istediğim sürede ulaşmam için düşünülmesi gereken faktörler midir? Buradaki süreyi arttırıp azaltabilmek için kullanılması gereken, zamana bağlı formül nasıldır? Bu kabinde bir cismi, örneğin cam bir levhayı ısıtmak istersem, nasıl bir hesaplama yapmam gerekir? Yardımlarınıza şimdiden çok teşekkür ederim. Bizleri, sizsiz bırakmamanız temennisi ile hoşçakalın. (Gökhan Gündüz)

411 - Statik elektrik yüklü bir naylon bobini (65 kg) nasıl nötr hale getirebiliriz? Şişelerin paketlenmesinde kullanıyoruz, bir takım metal aksamlara temas ediyor. Ama üzerinde bulunan statik elektrik fabrika çıkışında mevcut ve üretimi olumsuz etkiliyor. Üzerinde pozitif yük mü var, negatif mi? Topraklamayı denedik fayda etmedi. Bu statik elektrikten nasıl kurtulabiliriz? İlginize teşekkürler. (Cem Berker Demirkılıç)

410 - Yüzey film tabakasının üzerinde bir organik süperiletken madde konulursa giysiye ne şekilde bir fayda sağlar? (İbrahim Yıldız)

409 - Üniversitede asistanlardan biriyle sandal küreğinin -destek ortada, yük ve kuvvet uçlarda- terazi modeli bir kaldıraç olup olmadığı üzerine hararetli bir tartışmaya tutuşmuştuk. Verdiği kestirme cevap beni ikna etmemişti. Sizce kürek nasıl bir basit makine? Sandalı da hangi makine kategorisine koymalıyız? (Atakan Tavsel)

408 - 4m/s hızla esen bir rüzgarın herhangi bir yüzeye uyguladığı kuvvet nedir? Ya da nasıl hesaplanabilir? Bu konuda bilgi verebilir misiniz? Teşekkürler. (Hediye Erdoğan)

407 - Havadan saf oksijen elde etmek için kompresörler kullanılabilir mi? Kullanılıyorsa bunların teknik değerlerini de yazarsanız çok sevinirim. (Mustafa Ak)

406 - Merhabalar. Benim bir yıldır kafamı kurcalayan sorulardan birini size danışacağım. FİZİK: Sürtünme kuvveti yüzeye bağlı değildir diyoruz, ama kızakların altına daha hızlı gitsin diye iki ince demir parçası koyuyoruz ve yarış bisikletlerinin tekerleklerini ince yapıyoruz. Bana bunu açıklarsanız sevinirim. İlginize teşekkürler. (Serdar Hakan Yıldırım)

405 - Sürtünme katsayısı olan mü sayısını açıklar mısınız? (Metin Atılgan)

404 - Yıldırımdan elektrik enerjisi üretmeyi düşünüyorum. Bu enerjiyi transformatörle kullanıma sunabilir miyiz? (Gökhan Bingöl)

403 - Ph farkı ile enerji üretilebilir mi? (Kaan Ulusoy)

402 - Otomobillerdeki ateşleme sisteminde, 12 voltluk akünün elektriği 24000 volta yükseltilerek, yanma odasındaki yakıtın bujiler vasıtasıyla bir kıvılcımla patlatılması sonucu motorun çalışması sağlanıyor. Aynı sistemle 12 voltluk bir elektrik, kısa süreli atımlar halinde kaç bin volta kadar çıkarılabilir? Örneğin 12 volt 1,000,000,000 volt olabilir mi? Eğer olabilirse bu sistemle çalışan bir elektromıknatıs yapılabilir mi? (Eyüp Ateş)

401 - Bir nötronun, protonun veya elektronun ağırlıkları nasıl ölçülüyor? (Murat Pekbağ)

400 - Coulomb nedir? (Cengiz Ercan)

399 - Işın şiddeti birimi nedir? (Süleyman Çalışkan)

398 - Aktifleşme enerjisinin tam olarak tanımı nedir? Radyoaktif ışımalarda aktifleşme enerjisine ihtiyaç var mıdır? (Çağlar Yazıcı)

397 - İstenmeyen elektromanyetik alanlardan kurtulmak mümkün mü? Mümkünse nasıl? (Ecem Bulut)

396 - Merhabalar... Enerji panelinin raporlarını okudum nette. Orada önümüzdeki 20 yılda ülkemizde uygulanması düşünülen 13 öncelikli projeden bahsediliyordu. Bunların içerisinde linyitten elektrik enerjisi üretimi, rüzgar enerjisinde elektrik enerjisi üretimi, güneş enerjisinden ve hidrolik kaynaklardan enerji üretimi vardı. Bunlar ülkemizde uygulanmaya konulursa elektrik enerjisi üretimi yönteminde değişikliğe gitmiş olacağız. Merak ettiğim: Bu değişiklik enerjinin iletimini ve dağıtımını nasıl etkileyecek? (Adnan Yavaş)

395 - Mağazalarda satılan, geceleri parlayan fosforlu oyuncaklar enerjilerini nereden almaktadır? Bu bir radyoaktif ışıma mıdır? (Deniz ???)

394 - Bir cismin hiçbir sürtünme kuvvetine maruz kalmadığı bir ortamda, sabit v hızıyla ilerlediğini varsayarsak; cismi elektromanyetik alanın içine alacak doğrultuda ışıyan bir lazerin ışınım etkisiyle cismin hızı değişir mi? (yani, elektromanyetik alan hıza etki eder mi?) ve elektromanyetik alanın cisme başka hangi etkileri olur? (Özgü Özbudak)

393 - Sevgili Bilim Teknik bu gerçekten düşük bir olasılık ama bir karadelikle başka bir karadelik çarpışırsa ne olur? (Berat Mutluhan Seferoğlu)

392 - Dan Brown'ın yazdığı melekler ve şeytanlarda karşı maddenin üretilmesinden bahsediyordu. Ben gerçekten karşı maddenin üretilip üretilemiyeceğini merak ediyorum. Bu mümkün olabilir mi? (Saniye ???)

391 - Fotonların kütlesi var mıdır? (Semahat Direk)

390 - Merhabalar, Bana verilen ödevle ilgili size danışmak istiyorum. Ödevimin konusu: İlköğretim Fen Bilgisi-4. sınıf kitaplarında yer alan bilgiler günümüzde doğru, geçerli mi değil mi, onu araştırıp bulmak. Bu kitaplarda 1-Ses ve Işık 2-Isı ve ısının maddedeki yolculuğu 3-Hareketve Kuvvet(Yerçekimi kuvveti, ağırlık da dahil) Sizler yukarıdaki konulardaki yeni gelişmeleri bildiğiniz için soruyorum: Bu konularda 5. sınıf öğrencilerine doğru bilinen yanlışlar öğretiliyor mu? Öğretiliyorsa bunlar neler? Not:Bu sorularımı bu haftasonunda yanıtlarsanız sadece bir öğretmen adayını değil, sunum yapacağım diğer adayları da bilgilendirmiş olursunuz. Size çok teşekkür ediyorum. (Özlem Balcı)

389 - Benim merak ettiğim soru şu: Einstein'ın özel göreliliğine göre hiçbir madde ışık hızına ulaşamaz. Ancak bildiğimiz kadarıyla yıldızlarda üretilen enerji (ışık), çekirdeğinde içerdiği hidrojen atomlarının yüksek sıcaklık ve basınçta birleşerek helyumu oluşturmaları suretiyle elde edilmektedir. Buradaki dönüşümde nötronların bir kısmı E=mc2 denklemine göre enerjiye dönüşerek ışık hızıyla saçılmaktadırlar. Nötronlarda madde olduğuna göre bu bir ikilem yaratmıyor mu? Teşekkür ederim. (Onur Yılmaz)

388 - Foton bölünebilir mi? (Burçak Emine Kırdök)

387 - Benim çok merak ettiğim şeylerden birisi evrende kurt deliklerinin bulunup bulunmadığıdır ve bunların nasıl tespit edildiğidir. Biz bunları evrenin bir yerinden başka bir yerine gitmekte kullanabilir miyiz? Yanıtınız için şimdiden teşekkürler. (Mehmet Akbay)

386 - İç yüzeyi aynalarla kaplanmış içi boş ve tamamen kapalı (ışık vs. geçirmeyen) bir kutu veya küre objenin içerisinde fotoğraf makinesinin flaşına benzer anlık bir ışık parlatalım... ~30 gün sonra bu objenin içini karanlık bir odada açtığımızda bu ışığı görebilir miyiz? (Volkan Koca)

385 - Ben bir coğrafya öğretmeniyim.Benim öğrenmek istediğim konu. Fizikte Kepler kanunlarından bir şey kafama takıldı.ve cevabını bulamadım. Neden bir yörüngede dönen tüm cisimler elips şeklinde bir yörünge oluşturuyorlar. Tam daire değil. Dünyanın yörüngesi, Elektronların yörüngeleri gibi. İlginiz için çok teşekkür ediyorum. (Ahmet Küçükparmaksız)

384 - Sinek ve benzeri uçucular niye kara, hava veya hızlı deniz taşıtlarında yanımızda seyahat ederken hızdan etkilenmiyor? Eylemsizlik kuvvetiyle havadalar iken aniden bir tarafa çarpıp ölmeleri gerekmez mi? Teşekkürler. (A. Armağan) Asansörle yukarı çıkarken hiçbir yere dokunmayıp havada kalan bir sivrisinek sabit yerinde olabilmesi için ne yapmalı? (yani asansör hızı kadar bir hızla yukarı doğru uçmalı mı yoksa sadece yerinde kalmak için kanat mı çırpmalı?) (Mustafa Dönmez)

383 - Işık bazen parçacık, bazen da dalga şeklinde davranıyor. Benim merak ettiğim bunun günlük yaşamımızdaki önemi nedir? Mesela sadece parçacık ya da sadece dalga şeklinde davransaydı neler olurdu? Ya da olmazdı? Hangi araçları kullanabilir ya da hiç kullanamazdık? İlginize şimdiden teşekkürler. (Hüseyin Efeoğlu)

382 - Camın kenarından baktığımızda neden yeşil görünür? Yani o kadar renk varken neden yeşili seçer? Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler. (Alican Değişmez)

381 - Fizikte atış ile ilgili bir soruya getirilen çözüm yolunun doğru olup olmadığını veya bilimsel bir kanıtı olup olmadığını öğrenmek istiyorum. * 10 m/s ile yükselmekte olan bir asansörün tabanından asansöre göre hızı 50 m/s olan bir top atılıyor, topun tekrar asansörün tabanına gelmesi kaç sn sürer? Çözüm: Top 50 + 10 = 60 m/sn ile yükselmeye başlar, topun asansöre göre bağıl hızı 60-10 = 50 bulunarak 0=V-gt den 0=50-10t => t=5 sn inişte hesaba katılarak 5x2=10 sn bulunur. Not: Sabit bir hızla giden bir cisim ile ivmeli bir hızla giden bir aracın birbirine göre bağıl hızının alınması mümkün müdür? Eğer değilse yukarıdaki soru neden doğru sonucu vermektedir?

380 - Sıfır derecede bulunan buz ve su aralarında ısı alışverişi olmadığı halde mikroskobik boyutta biliriz ki olaylar devam eder. Su donar, buz erir, sistem dengededir, dengede makroskobik olaylar değişmez, bu yüzden buz ve su kütlesi sabittir. Buna göre buradaki enerji aktarımı ısı değilse nedir? Yani mikroskobik boyutta bu dönüşümü sağlayan olay nedir saygılarımla. (Ekin Ercan)

379 - Şeffaf maddelerin atomlarının yapısı nasıldır? Işık kaynağının önünde bir madde varken nasıl olur da ışık diğer tarafa geçebilir? (Ahmet Fırat)

378 - Işınlama insan üzerinde denenebilir mi? Denenirse ne olur? (Tuğçe Es)

377 - Bir kap içindeki sıvıyı karıştırırken sıvıdaki dönüş karıştırdığımız tarafa oluyor, ama dururken dönüş tersine oluyor, niye? (Ezel Açıkgöz)

376 - Bir elektron bizden uzaklaşırken arkasından baktığımızda daima sola doğru döndüğünü görürüz. Bu anlamda doğanın solak olduğu söyleniyor. Merak ettiğim konu bu her gözlemci için doğru mudur? Örneğin duran bir gözlemciye göre belli bir doğrultuda uzaklaşan bir elektronun önünde daha hızlı giden bir gözlemcinin yorumu aynı olacak midir? Burada bir çelişki doğmaktadır. Çünkü hareket halindeki elektrona bakan her iki gözlemcide aynı doğrultuda olmalarına rağmen elektronun kendisinden uzaklaştığını söyleyecek ve her ikisi tarafından da elektron sola dönüşlü olarak tespit edilecektir. Böyle bir durumda elektronun arkasından da önünden de bakılsa hep sola dönüşlü olmasını nasıl açıklayabilirsiniz? (Ercan Meydan)

375 - Merhaba, suyun kaldırma kuvveti, suyun ısısına bağlı olarak değişir mi? Yani 10 °C sıcaklıktaki su ile 70 °C sıcaklıktaki su eşit kaldırma kuvveti mi uygular? Bunu sormamın nedeni bir kaplıcanın havuzunda, normal ısıda bir havuza nazaran yüzeyde daha zor kaldığımı fark etmem. (Serdar Altın)

374 - Cisimlerin birbirlerini çektiklerini nasıl bir deney yaparak anlayabiliriz? (Cisim derken dünyayı kastetmiyorum, sıradan iki cismin elektrik yükleriyle alakalı olarak değil de kütleleriyle alakalı olarak) (Çağla Ustaoğlu)

373 - Sürtünmesiz bir yüzeyde belli bir hızda ilerleyen bir cisim var diyelim ve biz bu cismi durdurmak için onun hareketine ters yönde bir kuvvet uygulayıp durduruyoruz. Bizim cismi durdurmak için harcadığımız enerji ve cismin hareket halindeyken sahip olduğu enerji, yok olamayacaklarsa neye dönüşüyor? Veya belli bir yükseklikten bırakılan bir cismin potansiyeli (havasız bir ortamda), önce kinetiğe, sonra yere çarpınca neye dönüşüyor? Yanıtlarsanız çok sevineceğim. Teşekkürler. (Ali Başpınar)

372 - Özel bir Şirkette teknik kısımda çalışmaktayım. Yaptığımız bir çalışma var. Çalışmalarımızın verimi için sizlerden yardım alabilir miyim? ---Işığın dalga boyu ne demektir ve nasıl hesaplanır? ---Artemia için gerekli ışık dalga boyu ne kadardır? Şimdiden teşekkür ederim. Çalışmalarınızda başarılar dilerim. (Soner Kılıç)

371 - Uçaklar ses hızını aşarken bir patlama sesi çıkarıyorlarmış. Neden? (Murat Ergül)

370 - Merhaba, benim sorum şu: Elektrik ve manyetik alan vektörleri neden birbirine göre diktir? Teorik ve deneysel ispatların dışında, doğal olan bu hadisenin gerekçesi ne olabilir? (İlhami Ünal)

369 - Merhaba, elektronun kaç türlü hızı var? Bu hızların atomun çekirdek yükünün büyük veya küçük olması ile ne gibi bir ilişkisi var? Şimdiden teşekkürler... (Semih Yeşilbağ )

368 - Kompanzasyon panosu ile ilgili basit bir şema ve nasıl çalışır? Niçin kullanılır? (Öznur Çetin) Bir kompanzasyon panosu (60kv) nasıl hazırlanır? Kullanılan malzemeler neler olmalıdır? (Kaya Çobanoğlu)

367 - İçten yanmalı motor (diesel) ile içten patlamalı (otto) motor arasında belirli bir verim farkı vardır. Peki neden eksoz gazı ve soğutma kaybı içten patlamalı (otto) motorlarda daha fazla? Bunun nedeni nedir? Diğer bir ifadeyle içten yanmalı ve içten patlamalı motorlar arasındaki verim farkının nedeni nedir? Teşekkürler. (Taylan Özen)

366 - Bir jeneratör yapmak istiyorum, yani 12v üretebilecek kapasitede, yani dinamo gibi birşey. Yalnız bu fırça olayı nasıl olacak? Kondansatörlü motorla elektrik üretemez miyim? Dinamolarda nasıl oluyor da uzun süreli kullanılıyor? (Murat Özmen)

365 - Merhaba, antimagnetik olan ostenitik grup AISI normunda 304 olarak bilinen paslanmaz çeliğe derin çekme ile şekillendirme işlemi uygulandığında, malzemenin kabın içine akmaya başladığı üst kısımlarda magnetik özellik kazandığı, akmanın olmadığı kabın tabanında antimagnetik özelliğini koruduğu bilinmektedir. Bunun nedeni ile ilgili bizi aydınlatırsanız sevinirim. İlginize teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. (Ferhat Yazıcı)

364 - Üçgen bağlı trafo çıkışları neden insanları çarpmıyor? (Süreyya Köseler)

363 - İlk önce ilginize çok teşekkür ederim. Mevcut bir tuzlu su havuzu var. Havuzun hemen üstünde her faz için 1 adet olmak üzere 3 adet iletken plaka var. Jenaratör yükte çalıştırılmak istendiğinde bu plaklar switchler yardımıyla havuza batırılıyor. Akabinde de mevcut yük tuzlu su içinde ısıya dönüşüyor fakat büyük güçlü jeneratörlerde buharlaşan sudan dolayı göz gözü görmüyor. Havuz etrafından su kaçırıyor. Buharlaşmadan dolayı iletken plakalar ve diğer mevcut malzemeler de (kablolar, switchler, bağlantı yerlerindeki somunlar, vs) zarar görmekte. Daha modern bir sistem olmalı. Bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. İyi günler.. (Ömer Faruk Tunceroğlu)

362 - Sürtünme kuvvetinin cismin temas yüzeyine bağlı olmadığını biliyoruz, (havadaki sürtünme kuvveti yüzeye bağlıdır, bu hariç) peki o zaman neden kızakların altına ince demirler takıyorlar? Bu da kızağın hafif olması için mi yoksa başka bir nedeni mi var? Ya da havanın sürtünmesini azaltmak için mi? (Serdar Yıldırım)

361 - Bir demir parçasını arkadan ittirdiğimizde önü de onunla aynı anda hareket eder mi (yani hiç zaman farkı olmadan aynı anda)? Olmaz ise bunu sonsuz yoğunluktaki bir hayali nesne için uyguladığımızda sonuç ne olur? (Emre Ziya Özden)

360 - Ses enerjisi maddelere zarar verebilir mi? Eğer diğer enerjiler kadar zarar vermiyorsa, çarpışma anında çıkan enerjinin büyük bir bölümü sese dönüştürülebilir mi? (Ahmet Alper Kunt)

359 - Normal mıknatıs ile elektromıknatısın yapı olarak ne farkı vardır? Elektromıknatısta kullanılan demirin yapısında ne değişiklikler olur? (Samet Uludağ)

358 - Yüksüz içi boş bir silindire (ki sanırım buna Faraday silindiri deniyor) (+) yüklü bir cisim içine değmeyecek bir biçimde yaklaştırıldığında silindirin iç yüzünün (-) dış yüzeyinin ise (+) yüklendiği görülür. Benim sorum şu: yüksüz Faraday silindirinin iç ve dış yüzeyine iletken teller yardımıyla yüksüz elektroskoplar bağlandığını düşünelim. Daha sonra silindire (+) yüklü metal bir küreyi silindirin içine değmeyecek bir biçimde yaklaştırırsak elektroskopların ikisi de (+) yükle mi yüklenir yoksa iç ve dış yüzeyindeki elektroskoplar zıt yükle mi yüklenirler? Aynı şekildeki başka bir silindire (+) bir metal küre içten dokundurulursa iç ve dış yüzeyine bağlı elektroskoplar nasıl yüklenir? (Osman Aydın)

357 - Saydamlık olayının sadece bizim görebildiğimiz dalga boyunu geçiren maddelere yakıştırdığımız bir sıfat olduğunu biliyoruz. Peki bir maddenin saydamlık dalga boyunu değiştirebilir miyiz? Metaller gibi dayanıklı öğelerin bu yöntemle işlenmesi (mümkünse tabii) baş döndürücü olmaz mıydı? Yoksa kurşun geçirmez camlar buna benzer şeyler de pahalı olmalarından dolayı mı yaygın kullanılmıyorlar? (Mustafa Serdar Tekçe)

356 - Dispersiyon nedir? (Engin Kuzu)

355 - Yanıtını aradığımız birkaç soru var. Yardımcı olur, yanıtlarsanız sevinç duyacağız. Sorularımız şöyle; 1- Dünyanın atmosferi dışında, yani uzayda her hangi bir yerdesiniz. Yine uzayda (size yakın ya da uzak) bir patlama oluyor. Örneğin bir büyük patlama. Siz bu patlamanın sesini duyabilir misiniz? Bir başka ifade ile atmosferin (havanın) bulunmadığı yerlerde sesin ilerlemesi mümkün mü? 2-Dünyanın atmosferi dışında, yani uzayda her hangi bir yerde (dünyaya yakın ya da uzak)bir patlama oluyor. Örneğin bir büyük patlama. Dünyada bulunan siz, bu patlamanın sesini duyabilir misiniz? Bir başka ifadeyle, atmosfer dışındaki bir patlamanın sesi, atmosfer tabakasını aşıp dünya yüzeyine ulaşabilir mi? Her iki sorumuzdaki patlamanın şiddeti yüksek... Peşinen teşekkür ederiz. (İdris Adil)

354 - Merhaba, ben 7. sınıf öğrencisiyim ve kuramsal fiziğe aşığım. Size sorum neden spini yarım olan parçacıklar dışlama ilkesine uyuyor da spini 0 1 2 ve 3 olan kuvvet parçacıkları dışlama ilkesine uymuyor? (Tarık Recep Kantarcı)

353 - Bilindiği gibi yerçekimi ivmesi dünyada ortalama bir değer ile alınır. Yani 9.8 m/sn2’dir. Bu mantıkla ekvatordaki yer çekimi ivmesi değer ile kutuplardaki yer çekimi ivmesinin küçükte olsa sayısal farklılıkları vardır. Bir bilim adamı su dalgaları kriterleriyle ilgili bir deney yapacak olsa örneğin: boyutları belli olan bir akvaryumda serbest yüzen bir cismin karakteristik hareketiyle dalga kırınım indisini inceliyor olsa bütün ortam şartları ve deney materyalleri aynı olmak koşulu ile hem ekvatorda hem de kutuplarda aynı deneyi yaptığında sayısal farklılık olabilir mi? Neden? (Ahmet Turan Liceli)

352 - Su diğer maddelere göre soğudukça hacmi artar yoğunluk azalır. Bundan yararlanarak enerji elde edilemez mi? Katılar sıkıştırılamazlar, bundan yararlanarak 10 metreküp suyu dondursak genleşmesi ile enerji elde edilemez mi. Su soğudukça hacmi artıyorsa yeterince soğutsak su molekülleri arasındaki bağ kopar mı kaynamada olduğu gibi? (Yasin Boşluk)

351 - Thomson Atom modelinde “Atom pozitif yüklü bir küredir ve eksi yükler içerisinde dağılmıştır” ifadesi kullanılır. Eksi yükler pozitif yüklerin arasına rastgele mi dağılmıştır? (Sait Tepe)

350 - Nasıl oluyor da sarı bir levha yeşil ışığı yansıtırken, yeşil bir levha sarı ışığı yansıtmıyor? (Özgü Dirik)

349 - Bizler elektromanyetik ışınım tayfının belli bir bölgesinin gözüm tarafında elektriğe dönüştükten beynimiz tarafından yeniden düzenlendikten sonra görüyoruz. Bir kitapta ışık ve renk olarak algıladığımız şeylerin aslında doğada olmadığını bunların beynimiz tarafında farklı dalga boylarına verilen tepkiler olduğu gerçekte dünyada ne renk ne de ışığın olmadığı bunun modern fizik tarafından söylendiği yazılmaktaydı .Bu konuda görüşlerinizi iletirseniz iyi olur. (Medet ???)

348 - Cam neden katı sınıfına sokulmaz? (Hamdi Çorlu) Cam neden katı değildir? (Jülide Tavlı)

347 - İzafiyet teorisine göre hızlanan bir cismin gittikçe boyu kısalır. Fakat biz hareketli bir cisim gördüğümüzde boyu daha uzun gibi gözükmektedir. Elimize bir sopa alıp sallarsak mesela sopa durgun halinden daha uzun görünür. Bunu nasıl açıklayabilirsiniz? Bu bir çelişki midir? (Hakan Dal)

346 - Birleşik alanlar teorisi nedir? (H.Ziya Mustan)

345 - Merhaba, gözün retina tabakasına çarpan fotonlar momentum kuralına uyarlar mı (çarpma fiziksel bir olay mıdır?) yoksa çarptıktan sonra enerjilerini tümüyle kaybedip yok mu olurlar (kimyasal değişim midir)? (Medet Anık)

344 - Kitapların optik konulu bölümlerinde şöyle bir ifade vardır: Işık az yoğun ortamdan çok yoğun ortama her şekilde geçer. Ama çok yoğun ortamdan az yoğun ortama geçerken bir sınır açısı kavramı ortaya çıkar. Benim sormak istediğim bizler nasıl oluyor da denizin üzerinde bir vapurun yansımasını, bir gökdelenin görüntüsünü görebiliyoruz. Neden bu cisimlerden denize gelen ışınlar az yoğun ortamdan çok yoğun ortama direk geçmiyor (havadan suya)? (Ferdi ???)

343 - Merhaba, Benim iç içe birkaç sorum olacak. 1- Mutlak 0 nasıl 0 K derecesi olarak belirlenmiştir. 2- Elektronların mutlak sıfırda hala çekirdek etrafında dönebilmesi için enerji sahibi olması gerekmez mi? Isı ve enerji farklı iki şey mi? 3- Evrende hiç yıldız yada benzeri enerji yayan varlıkların olmadığını düşünelim. Bu şekilde dışarıdan hiçbir şekilde enerji alamayan bir maddenin elektronları nasıl hareket ederdi ya da eder miydi? (Hakan Eğne)

342 - “Entaglement” tam olarak nedir? (Elbruz Murat Baba)

341 - Pi katsayısı dediğimiz aslında virgülden sonrası sonsuza kadar değişken olan rakam guruplarıyla yaptığımız çap hesaplarının tamamen doğru olduğunu söyleyebilir miyiz? Bu özellikle maddenin ana yapısındaki kuantumcuların alt parçalardan fermiyon ve bozonların kuantum sıçraması dedikleri spin hesaplarındaki değişkenliği izah edebilir miyiz? Hatırladığım kadarı ile spin hesaplamalarında pi katsayısı kullanılıyor. (Türkay Gür)

340 - Parçacıklar üzerlerine gelen ışığı yansıtırken enerji kaybederler. Yani bir cismi görüyorsak artık ilk andaki enerjisine sahip değildir. Bu sanırım Heisenberg’in belirsizlik ilkesinin bir paçası. Merak ettiğim şu: mikro dünyada bir paçacığı görebilmemiz demek onun enerji kaybetmesi demek yani parçacık artık o eski parçacık değil. Peki makro dünyada da bu şekilde mi düşünmeliyiz. Yani ben bir cisme ya da şeye bakıyorum görebilmem için bana bir ışık yansıtması gerekiyor. Görüyorum ve de enerjisini kaybediyor. Yani benim gördüğüm nesne ya da bir canlı onu görmemin sonucu olarak eski kimliğini kaybediyor. Diğer bir deyimle görünebilir olmak (ya da ışığı yansıtmak) nesnenin ya da canlının kaderini değiştiriyor. Bu doğru bir düşünce şekli mi ya da değilse niçin? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. (İlter Aydın)

339 - İyi günler, Uludağ üniversitesi fizik 3. sınıf öğrencisiyim merak ettiğim üç soru var cevaplarsanız çok sevinirim. 1) bir atom hiç bir kuvvet alanı (manyetik, elektrik, kütleçekim) olmadığı zaman nasıl davranır, var olabilir mi? 2) eğer var olamıyorsa bu alanların temel nedeni olan atom nasıl oluyor da var oluşunun nedeni olduğu bir olguyu kendi var oluş nedeni yapıyor yani doğadaki alanların nedeni atom mu yoksa atom mu bu alanların var oluş nedeni hangisi daha önce oluştu ? 3) yük nedir bir elektron veya her hangi bir parçacığın içine nasıl girmiştir maddesel bir karşılığı var mıdır? (Sinan Dinç)

338 - Tübitak yayınlarından “Gündelik Bilmeceler” isimli kitapta sorulan bir soru şöyleydi: Bir aracın içinde serbest halde duran uçan balon, araba fren yaptığı zaman arka cama; araba ileri doğru hızlanırken ise ön cama doğru yönelir. Bu olayın açıklaması nedir? Aklıma şöyle bir yanıt geldi: Eylemsizlikten dolayı arabanın içindeki hava, araba fren yaptığında ön tarafta toplanır. Böylece ön taraftaki hava basıncı arkadakine göre daha büyük olur ve balonu aracın ön tarafından arkaya doğru iter. Havanın eylemsizlikten balona göre daha çok etkilenip ön tarafa gitmesinin sebebi de eşit hacimdeki hava ile balonun içindeki gazdan (helyum veya hidrojen), havanın daha ağır olmasıdır (bunu da balonun ‘uçan’ balon olmasından anlıyoruz). Bu açıklama sizce doğru mudur? Teşekkürler. (Emre Başaran)

337 - Foton eylemsizlik gösterir mi? Eğer fotonlar eylemsizlik gösteriyorsa neden ışık hızı sabit? Yani içinde ışın saati bulunan ve ışık hızına yakın hızda giden uzay aracındaki ışının hızının; ışık hızı ve uzay aracı hızının bileşkesi olması gerekmiyor mu? Aksi halde (foton eylemsizlikten etkilenmiyorsa) uzay aracındaki ışın saatinden çıkan ışının belli bir süre sonra geride kalması gerekmez mi? (Uzay aracındaki ışın saati örneğini, rölativiteyi açıklayan bir yazıda görmüştüm.) (Onur Kula)

336 - 1 atmosferde ısıl denge sağlandığında; 0 derecedeki tuzlu su içine 0 derecede buz parçası atarsak ya da 0 derecedeki buz parçası üzerine 0 derecedeki demir parçasını koyarsak. Bu iki olayda hal değişimi gözlenir mi? (0 derecedeki buz ve 0 derecedeki suda mikro ölçekte hal değişimi olduğu gibi) Beni aydınlatırsanız çok sevinirim. (Emre Can Suiçmez)

335 - Sorum şu: Bir belgeselde uzayda güneş yelkenlisi yapma projesinin olduğunu izledim. Güneşten gelen fotonların basıncıyla ilerlediği şeklinde tercüme etmişler. Benim merak ettiğim şu yelkenlinin geri yansıtıcı yüzeyleri sayesinde fotonların geliş yönlerinin aksi yönüne momentuma sahip olan fotonlar saçılacak ve momentumun korunumu gereği milyarlarca fotonunun momentumunu dengelemek için yelkenli saçtığı fotonlara ters yönlü bir hareket yapacak. Basınçla kastedilen bu mu? (Erbil Abacı)

334 - Benim sorum görelilik ile ilgili olacak. Konu hakkında aşağı yukarı her şeyi anlıyorum ancak verilen bir ışık hızı örneği var. Bu örnekte ışık hızıyla dünyanın çevresinde tur atan bir insan yere indiğinde yerdeki zamanın gerisinde kalıyor. Ancak aynı özellikte hem yerde hem de ışık hızındaki iki insanda bulunan iki sayaçta bu gezintinin sonunda aynı süreyi göstermez mi? Buradaki zaman kavramı nedir? Yani geçen süremi yoksa değişim mi? Anlatılmak istenen şey nedir? (Sedat Yeni)

333 - Acaba, hiçbir şeyi büyütmeyen fakat insanın görme hassasiyetini artıran bir mercek yapılabilir mi ? (bir yerde okuduğuma göre insanın görme hassasiyeti yaklaşık 100 mikronmuş - tabi bu uzaklığa göre değişir) Diğer cisimlerin büyüklüğünü değiştirmeden (yani büyütmeden) sadece bu 100 mikron olan hassasiyeti artırabilir miyiz?? ve Bu konu hangi bilim dalına giriyor?? (Yusuf Öztürk)

332 - Sorum ışığın hız değişimiyle ilgili. Örneğin ışık ard arda a1, a2 ve a3 ortamlarından geçerken bu ortamların yoğunlukları a2>a1=a3 ise ışığın hızı V1=V3>V2 oluyor. Öncelikle bilgimde bir eksiklik olup olmadığını soruyorum. Eğer yoksa ışığın nasıl 2. ortamdan çıktığında hızlanabildiğini öğrenmek istiyorum. Onca işinizin arasında ilgilendiğiniz için teşekkürler. (Bedri Sönmez)

331 - Bir ışık kaynağı, belli bir hızda hareket halindeyken düzlem aynaya dik olarak tutulduğunda aynadan yansıyan parçacıkların dönüş açısında bir değişme olur mu? Mesela ışık hızının söz konusu olduğu durumlarda. (Kemal Akdemir)

330 - Sürtünmesiz yatay zemin üstünde bulunan iki cismi birbirine değecek şekilde yan yana bıraktığımızda cisimler birbirlerine değecek şekilde mi durur yoksa birbirlerini iterler mi? (Cisimlerin değme yüzeylerinde ve yere temas yüzeylerinde sürtünme olmadığı varsayılacak). Cisimler yatay zeminde yerçekimi sayesinde sürtünme olmasa bile durabiliyorlar ama yan yana değme gerçekleşir mi? (Erhan Özdemir)

329 - Ülkemizde kullandığımız elektrik voltajının neden 220 V olduğunu merak ediyorum. Niçin 100-200-500 gibi tam sayı değil de 220 V? İyi çalışmalar (Nedim Güzelce)

328 - Metaller kızdırıldıkarında ağırlıkları artar mı? Artarsa neden artar? (Metin Atlan)

327 - Elimde bir oyuncak motoru, 6 voltluk bir telefon bataryası ve 9 voltluk bir pil var. 6 voltluk pil motoru daha hızlı döndürüyor. Benim anlamadığım 9 voltluk pilin daha hızlı döndürmesi gerekmez mi? Amperle ilgisi olabilir mi? (Onur Akkuş)

326 - Bir maddeyi yaktığımızda duman ve kül şekline döner. Ama kalan maddelerin kütlesini ölçtüğümüzde yaktığımız maddeye denk olmuyor. Bunun sebebini kime sorarsam, bana cevapları şu oluyor: Madde enerjiye dönüştüğünden eksik çıkıyor. O zaman da ben onlara diyorum ki, enerji nedir? Lütfen bana maddenin iş yapabilme yeteneği diye kaçamak cevap vermezseniz sevinirim. (Musa Özen )

325 - Hidrojen reaksiyona girdikten sonra, atom gibi ölümcül bir radyasyon yayar mı? (Fırat Seçkin Ertürk)

324 - Atomda olduğu gibi hidrojen reaktörü yapılabilir mi ve bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir mi? (Fırat Seçkin Ertürk)

323 - Hidrojen bombaları hiç denendi mi ve yıkım gücü tahmin edilebiliyor mu? (Fırat Seçkin Ertürk)

322 - Hidrojeni bir kıyamet bombasına çeviren nedir? (Fırat Seçkin Ertürk)

321 - Başıma daha önce karşılaşmadığım ilginç bir olay geldi. Radyo dinlerken radyo birden cızırdamaya başladı ve birkaç saniye sonra yanında duran telefonuma mesaj geldi. Ben bunun tesadüfen olup olmadığından emin olmak için mesaj gönderdim. Mesaj gitmeden birkaç saniye önce yine cızırdama oldu. Ayrıca bilgisayarda da aynı şey oluyor. Arama yaparken bilgisayar cızırdıyor ve görüntü titriyor. Tüm bunların nedeni nedir? Cep telefonunun radyasyon yaymasıyla bir ilgisi var mı? (Ece Çatık)

320 - Elektrostatikte toprağın işlevi nedir? Yani toprak hangi özelliğiyle + ve - yükleri nötürleyebiliyor veya içinde barındırabiliyor? Teşekkürler. (İrem Aydın)

319 - Yalnızca bir üreteç, direnç ve kablodan oluşan kapalı bir elektrik devresinde, akımı oluşturan serbest elektronlar nereden geliyorlar? Gerilim sıfırken, yani üreteç kapalıyken bu elektronlara ne oluyor?Bu sorularımın yanıtları alternatif ve doğru akım için farklı mı? (Umur Başdaş)

318 - Çekirdek içinde kütlesel yoğunluk homojen midir? Ya da nötron ve protonlar nasıl bir dizilim halindedirler? Rasgele mi, yoksa belirli bir düzenleri var mıdır? ( Can Ercan)

317 - Çekirdeğin fiziksel görünüşü temel fizik kitaplarında (Serway) birbirine değen nükleoların küresel bir topak olduğu şeklinde açıklanmakta. Gerçekte çekirdek tam bir küre biçiminde midir? (Can Ercan)

316 - Nötron çekirdek dışında hemen bozunmasına rağmen neden çekirdek içinde bozunmaz? (Can Ercan)

315 - Katı bir cisim üzerindeki serbest elektronların cisim üzerindeki dağılımı nasıldır? Bu katı cisim etki ile elektriklendiğinde; mesela pozitif yüklü bir cisim yaklaştırıldığında serbest elektronları kendine çekerken, diğer tarafta pozitif yükler nasıl birikiyor? Hareket etmemeleri gerekmez mi? Saygılarımla... (Ümit Tükel)

314 - Basit ve en az maliyetle güneş pili nasıl yapabilirim? ( Yusuf Bilir)

313 - Düzensizlik (entropi) ile ilgili günlük hayattan örnekler verebilir misiniz? Bir kaynakta, bir insanın doğumuyla birlikte evrenin geçici olarak düzensizliğinin azaldığını, ancak insanın ölmesiyle birlikte düzensizliğin tekrar arttığını okumuştum. Bunun sebebi nedir? Bir de yine bir kaynaktan öğrendiğime göre, evrendeki faydalı iş yapabilecek enerji sürekli azalıyor, düzensizlik artıyormuş. Bu durum, evrenin daha kararlı duruma geçmesi demek değil midir? Evren bir yandan daha kararlı bir duruma gelirken bir yandan da daha düzensiz olabilir mi? Teşekkürler. (Emre Başaran)

312 - 40 metrekare cam fırını üzerinde bulunan sıcak hava bir davlumbaz ile toplanıp boru ile sıcak hava dışarı atılırken boru içerisine yerleştirilen rüzgar jeneratörü ile elektrik enerjisi üretmek düşüncesindeyiz. Daha önce denenmiş bir yöntem midir? Olabilirliği varsa, konu ile ilgili kişi ya dafirmalar bulunmakta mıdır? Konu ile ilgili uygulamalar varsa, yatırım maliyetleri ve geri dönüşüm süreleri hakkında bilgi verebilirseniz seviniriz. Teşekkürler. (Aydoğan Sucugil)

311 - Rüzgardan elektrik üretimini köyümde basit bir düzenekle yapmak istiyorum? Yel değirmenim boşa dönüyor... Nasıl yapabilirim? Teşekkürler (Cüneyt Türkkuşu)

310 - Okulda "yeryüzünde hareket" konusunu işlerken öğretmenimiz bize bir cismin serbest düşme yaparken havanın o cisme uyguladığı direnç kuvvetini F=k.A.(V.V) eşitliği ile gösterdi. Bu formülde k'nin havanın direnç sabiti, A'nın cismin yüzey alanı ve V'nin de cismin o anki hızı olduğunu söyledi. Problemlerde bu formülü kullanırken havanın direnç sabitini hep bir şekilde sadeleştirmemiz gerekti ve bir türlü havanın direnç sabitini sayısal bir değer olarak göremedim. Kısacası havanın direnç sabiti nedir? (İskender Yalçınkaya)

309 - Dinamolardaki ya da adaptörlerdeki tel sarımı nasıl yapılır? Bunu basit bir deneyle ev ortamında uygulamaya geçirmek mümkün müdür? Nasıl yapabiliriz? Saygılarımla. (Onur Kağan Çelik)

308 - Vektörel ve skaler ne demek? (Mevzi Turan Hacıosmanoğlu)

307 - Sürekli bir mıknatıs, herhangi bir mıknatıslanmamış çelik çiviyi niçin çeker? Çivinin içinde neler olduğunu açıklar mısınız? Teşekkürler..( Fahri Emre Hamulu)

306 - Teorik olarak kütle çekimini, yine kütleçekimsel olarak, fakat harici bir enerji kaynağından yararlanarak yenmek mümkün müdür? Kütleçekimle, manyetik çekim arasındaki farklar nelerdir ve karşılaştırma yapmak mümkün müdür acaba? (Faruk Korkmaz)

305 - Neden Türkiye'de tüm radyolar FM dalgasını kullanıyor? Yani FM’in AM’den avantajlı olmasını sağlayan ne?(Muhammed Fatih Akıl )

304 - Mermi silahtan çıktığında nasıl hareket eder (+ veya – ivmeli)? Ben ivmeli hareket ettiğini düşündüm. Yani V0 maksimum...( Mustafa Sudağ)

303 - Elektrik akışının negatiften pozitife (elektron akışı) olduğu düşünülürse (elektronikçiler böyle kabul etmekle beraber elektrikçiler tam tersini kabul ediyorlar bildiğim kadarıyla) yıldırımın topraktan yukarıya doğru hareket ettiği sonucuna varılabilir mi? (Her ne kadar olayın gökyüzünden toprağa doğru olduğunu gözümüzle görsek de...) Teşekkürler..( Altuğ Tolga)

302 - Amerika’da voltaj neden 110V'tur? Teknolojinin eski olması, yani elektriği ilk kullanmalarından mı kaynaklanmaktadır? Buna bağlı olarak alt yapıyı değiştirmek zor olduğundan mıdır? Varsa 110V'un 220V'a göre avantaj ve dezavantajları nelerdir? 110V üretmenin 220V üretmekten daha kolay olduğu sanırım yanlıştır. Teşekkürler..( Altuğ Tolga)

301 - Gerçekten çok güzel bir yayın organı oluşturmuşsunuz. Öncelikle bunun için sizlere teşekkür ediyorum. Sürtünmesiz bir ortam nasıl yaratılabilir? Uzayda neden sürtünme sıfır da, dünyada sürtünme sıfır değil? Peki sürtünme kuvveti herhangi bir yolla sıfıra indirilebilir mi? (Hava sürtünmesi ve iki yüzeyin birbirine sürtmesiyle oluşan sürtünmeden bahsediyorum.) Son olarak da boş bir kap içerisinde hava sürtünmesi olmaması için, hangi yollarla tamamiyle boşaltılabilir? (Ercan Akasyalı)

300 - Akülerin sulu olması ile kuru olması arasında nasıl bir fark vardır? Sulu ve kuru aküler arasında kullanımda hangisi daha fazla yarar sağlar? Güç olarak farkları var mıdır? Teşekkürler. (Cihan Özkal)

299 - Sürtünme kuvveti yüzey alanından bağımsız ve sürtünme katsayısıyla, cisme uygulanan dik kuvvete bağlı olduğuna göre; neden yarış arabalarının lastikleri geniş yapılır? Neden kalın lastikler fazla benzin tüketimine neden olur?

298 - Bir dinamonun ürettiği elektriğin gerilimi, akım şiddeti ve gücü hangi faktörlere bağlıdır? Dinamonun çıkış değerlerini istenilen değerlere getirebilmek için ne yapılmalıdır? Tek başına bir dinamonun veremediği gerilim, akım şiddeti ve gücü bir kaç dinamoyla nasıl sağlarız? (Atilla Karaer)

297 - İki katı maddeyi birbirine vurduğumuzda neden ses çıkar? Bir sıvıyı diğer sıvının üstüne döktüğümüzde neden ses çıkar? Bir çubuğu havada hızlı hareket ettirdiğimizde neden ses çıkar? Bunlar maddenin atomik yapısına göre değişir mi? Ve sorduğum 3 soruda oluşan seslerin dalga boyları farklı mıdır? Kısaca sesin doğasını açıklar mısınız? (Murat Kurt)

296 - Matematiksel olarak bir karınca hergün gittiği yolu yarıya düşürürse, bir süre sonre sonra 0 olacağı söyleniyor. Eğer bu doğruysa radyoaktif maddelerin yarılanmasında niçin kütle 0 olmuyor? Saygılarımla. (Halimcan Yazar)

295 - Dışarıdan hiçbir enerji verilmeden 54 gün döndüğü iddia edilen dreffyreus tekerinin, herhangi bir olağanüstü yasaya bağlı olmadan, enerjinin korunumu kanununu ihlal etmeden nasıl çalışabileceğini görüşlerinize sunuyorum. Bir ön bilgi olarak evlerde kullandığımız tüp gazlardan biraz bahsetmek istiyorum. Tüp içerisinde bulunan sıvı propan, ortam sıcaklığından dolayı buharlaşarak tüpün üst tarafını gaz olarak doldurur. Propanın buharlaşması tüp içerisindeki basıncın belli bir seviyeye ulaşmasına kadar devam eder. Tüpün iç basıncı bu seviyeye ulaştığında, buharlaşma hızı çok düşer, ama durmaz. Bu noktadan itibaren üst taraftaki gaz, dışarıya ısı attıkça sıvılaşmaya başlar ve kısmen iç basıncın düşmesine yol açar, yani (iç basınç) kritik seviyenin altına iner. Basıncın düşmesiyle, buharlaşma tekrar kaldığı yerden devam eder. Kapalı sistemlerde sıvı-gaz-sıvı dönüşümü kritik basınç seviyesinin civarında, ısı transferinin eşliğinde sürekli olarak yukarda anlatıldığı gibi devam eder. Gaz tarafından dışarı atılan ısı yine çevreden sıvı tarafından geri alınarak, bu sürecin devam etmesine sebep olur. Burada bir şeye daha işaret etmek istiyorum. Buharlaşma anında sıvı propan soğur. Çünkü buharlaşma için gerekli olan enerji sıvı propandan sağlanır. Soğuyan sıvı propan ise çevreden ısı almaya başlar. Bu anlamda evlerde kullandığımız tüp gazların sürekli olarak, aşağıdan yukarıya doğru ısı transferi yaptığını söyleyebiliriz. Dreffyreus'un tekerinde de böyle bir sıvı-gaz-sıvı dönüşümünün gerçekleştirilmesiyle mekanik hareketin sağlandığını düşünüyorum. Aşağıdaki şekildeki piston buharlaşmanın etkisiyle oluşan basınçtan dolayı yukarı doğru hareket eder. Tam üst noktaya geldiğinde bir miktar buharın kaçmasına müsaade edilecek şekilde bırakılmış olan aralıktan, dışarıdaki tekerin içerisine buharın geçmesi sağlanır. Bu esnada iç basınç düşeceğinden, piston tekrar aşağı doğru inmeye başlayacaktır. Pistonun ilk hareketinden dolayı tekerlek dönmeye başlayacağından, piston aşağı inerken de tekerin ataletinden yararlanacaktır. Yani pistonun hareketi yukarı doğru gaz, aşağı doğru ise tekerin ataletiyle sağlanmaktadır. Bu şekilde pistonun aşağı yukarı hareketiyle tekerin iç kısmı gaz ile dolacak ve sistem dengeye gelerek, yani pistonun altındaki ve üstündeki basınçlar eşit seviyeye ulaşarak, durmasına sebep olacaktır. Eğer tekerin içindeki gazı soğutarak iç basıncının düşmesi sağlanırsa denge bozulmuş olacağından, pistonun hareket etmesi mümkün kılınabilir. Bu yüzden dreffyreus soğutma işini gerçeklestirmek için büyükçe ve dönen bir tekerlek kullanmış. Tekerin yüzey alanı büyük tutularak dışarı ısı atması kolaylaştırılmış. Teker içerisindeki gazın dışarı ısı attıkça sıvılaşarak, borular sayesinde tekrar geri dönüşü sağlanmıştır. Tıpkı tüp gazlardaki(ne benzer bir) sıvı-gaz-sıvı dönüşümü burada da gerçekleşmektedir. Ben bu projede teker içerisindeki gazı soğutup yoğuşturmak ve aynı zamanda ısı geri kazanı(mını sağlamak) için, sıvı propanın bulunduğu kısmı, alt taraftan bir boru aracılığıyla tekerin merkezine, yani yoğuşmanın gerçekleştiği yere birleştirdim. Böylelikle piston aşağı doğru inerken, içerideki basıncın artmasından dolayı, bir miktar soğuk sıvı propanın yukarı doğru çıkarak gazı soğutması ve ısı geri kazanımı olarak pistonun bulunduğu kısma dökülmesi sağlanmıştır. Teker tarafindan dışarı atılacak olan ısının bir kısmı tekrardan sisteme kazandırılmıştır. Bilgi notu: Sıvı halde bulunan propan, freon türü elementler normal atmosfer basıncında SIFIR derecede dahi buharlaşabilmektedir. (Ercan Meydan, Hacer Erar)

294 - İlk önce böyle bir site ve mükemmel bir yayın olan derginiz için teşekkür ederim. Soru süperiletkenlikle ilgili. Daha önceki soru ve cevapları inceledim. Cooper çiftlerinin iletken içerisinde enerji kaybetmeden ve diğer çiftlere çarpmadan hareket ettiğini söylemişsiniz. Merak ettiğim bu çiftler oluşurken aralarında bir momentum veya enerji değişimi olup olmadığı. Çünkü elektronlar atom içinde farklı enerji seviyelerinde bulunuyorlar, bu durumda çifti oluşturan elektronların da enerjileri farklı olmalı dolayısıyla Cooper çiftleri farklı enerjilerde hareket ediyor. Bu durumda çarpışmama ve enerjilerinin değişmemesi nasıl gerçekleşiyor? İkinci sorum neden bütün maddeler süperiletken olarak kullanılamıyor? Hangi maddeler daha uygun ve bu nasıl belirleniyor? Son olarak sözü edilen kritik sıcaklık bütün süperiletkenler için sabit mi, sabit ise neden? Bir ayırt edici özellik olabilir mi? Bu sıcaklık kaç derece ve neden bu sıcaklıkta normal bir metale dönüşüyor? (Deniz Kadir Takcı)

293 - Nötr bir cisim etki ile elektriklendiğinde cisimde eksi yükler bir tarafa, artı yükler bir tarafa gitmiş gibi hep şematize edilir. Mikro boyutta elektron ve protonlar bu şekilde ayrılabilir mi? Eğer ayrılırsa maddenin kimyasal yapısı bozulmaz mı? Teşekkürler. (İrem Eldem)

292 - Ağırlığı olan bir demir bilye yüksekten serbest düşmeye bırakıldığında yere düşene kadar sürekli hızlanır mı, yoksa belli bir mesafeden sonra sabit bir hıza ulaşıp bu hızla mı yere düşer? (Hakan Arslan)

291 - Selam Bilim Teknik. Eğer bir maddeye(cisme)ışık hızını aldırabilecek gücümüz olsaydı madde o hıza ulaştığı zaman maddeye ne olurdu? (Halimcan Yazar)

290 - Ben 5.sınıf öğrencisiyim ve size iki soru sormak istiyorum: 1) Kuvvet cisimlerin kütlelerini değiştirir mi? 2) Kuvvet cisimlerin hacimlerini değiştirir mi? Çok teşekkür ederim. (Çağla Çiftçi)

289 - Üzerinden I(f) alternatif akımı taşıyan bir bakır teli uzunlamasına, eşit kesitlerde ikiye bölerek paralel hale getirirsek, üzerindeki akım da telin kesidi ile orantılı olarak ikiye bölünür. I(f)=I1(f)+I2(f). Telin paralel hale getirip arasını açtığımız kısmında oluşan manyetik ve elektrik alanları teller üzerinde kuvvetler oluşturur. Üzerinden (-) yük akan iki tel birbirini itmesi gerekirken sağ el kuralına göre manyetik kuvvetler iki teli birbirine doğru çekmektedir. Bu durumda (-) yüklü iki telin birbirini itme kuvveti manyetik kuvvetlere göre çok daha azdır sonucu mu çıkmaktadır? Elektrik ve manyetik alanlar ile oluşan kuvvetleri açıklamanız dileği ile çok teşekkür ederim. (Vedat Voski)

288 - Ben çanak antene ayna yerleştirip güneşten gelen ışınları bir yerde toplamak ve o ışınlardan elektrik elde etmek istiyorum. O ışınları nasıl elektriğe dönüştürürüm? (Alper Nalbant)

287 - Bir sesi yok etmek; sesin kaynağına doğru aynı sesin 180 derece faz farkı olacak şekilde göndermekle olabilir mi? (Ferit Darcan)

286 - Biliyoruz ki: Kuvvet x yol (F.d) bize yapılan işi verir. Bu bir skaler büyüklüktür. Fakat başka bir kuvvet x yol (F.d) momenti vermekte. Bu ise bir vektörel büyüklüktür. Beni sorum; nasıl oluyor da biri skaler, biri vektörel olabiliyor? Cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler! (Gürkan Topaloğlu)

285 - Kolay gelsin. (+) yüklü bir cisim neden (+) yüklü bir başka cismi itiyor ve neden (-) yüklü bir cismi çekiyor? (Tamer Kavak)

284 - Merhaba. Benim sorum şu: Buharlaşmayı kolaylaştırabilir miyim? Amacım tuğla üretiminde kurutmayı kolaylaştırmak... Tuğla, üzerine sıcak hava basılarak kurutuluyor. Daha düşük sıcaklıklarda çalışarak veya su yerine başka sıvılar kullanarak, buharlaşma için gereken enerjiyi, ısıyı azaltmak veya süreyi azaltmak mümkün mü? (Ahmet Can)

283 - Protonun her halde bozunumu 10 üzeri 19 yıl. Bu doğru tesbiti hangi yöntemle bulunduğunu açıklayabilir misiniz? (Veli Doğan)

282 - Sürtünme katsayısı nasıl hesaplanıyor? (Tolga Belice)

281 - Merhaba. Evimin alt katına 1,5 tesla ile çalışan tıbbi görüntüleme merkezi açıldı ve bu gibi ışınların bize zararının dokunup dokunmayacağını, varsa uzun vadede ne gibi bir zararının olacağını bilginiz dahilindeyse yazabilir misiniz? Bu gibi yerlerin açılması için izolasyon gerekiyor mu? Ki bu yapılmadı. Bu gibi bilgilere ulaşabilecegim bir kaynak varsa daha da araştırmak isterim, yazarsanız sevinirim. Teşekkürler. (Burçin Önal)

280 - Temel parçacıklar içerisinde yüksüz parçacıklara rastlıyoruz. Bunun tam tersi, yani kütlesiz, ama yük taşıyan parçacık olabilir mi? Ayrıca parçacıklara kütle kazandırdığı düşünülen Higs Bozonu gibi parçacıklara yük kazandıran böyle temel tanecik olabilir mi? (Oğuzhan Kaşıkçı)

279 - Bir fırıldağı eğik olarak döndürürsek bir süre sonra dik hale geliyor. Neden böyle davranıyor? (Arif Gürbüz)

278 - Kütle ile ağırlığın farklı özellikler olduğunu biliyorum. Merak ettiğim, tartıda tartıldığımız değerin kütle mi yoksa ağırlık mı olduğu. Eğer ağırlık ise, neden Kg olarak değerlendiriliyor? Ağırlığın birimi newton değil mi? Örneğin 75 Kg olarak okuduğumuz değer, kütlemiz mi yoksa ağırlığımız mı? Yerçekimi ivmesi yükseğe çıktıkça azaldığına göre; yüksek bir dağın tepesinde tartıldığımız zaman yine aynı değeri mi okuruz ve uzayda yerçekimi olmadığına göre, uzayda tartıldığımızda tartı sıfırı mı gösterir? (Mehmet Çakmak)

277 - Lazerlerin çalışma prensibi olan, bir atom veya molekülün yaydığı fotonların diğer uyarılmış seviyedeki atom veya molekülleri etkilemesi nasıl gerçekleşiyor? (Oğuzhan Kaşıkçı)

276 - Akım geçen doğrusal telin, halkanın, bobinin merkezindeki manyetik alanın içeriğini, yani kısacası bu konuyu çok merek ediyorum. Yardımlarınız için ise şimdiden teşekkürler. (Gizem Karakurt)

275 - Pilin kutupları arasındaki gerilimle, elektronlara verilen enerji arasında bir ilişki var mıdır? Teşekkürler. (Merve Sağlam)

274 - Öncelikle böyle bir köşe yaptığınız için teşekkürler. Benim sorum atomla ilgili. Elektronların atom yörüngesindeki yer değiştirmeleri sonucunda ışıma gerçekleşiyor. Peki bu ışımanın kaynağı nedir? Yani elektron yer değiştirdiğinde herhangibir kütle kaybı oluyor mu ki ışın oluşuyor? Yoksa çevredeki foton benzeri parçacıklara bir yönlendirme yaptırımı mı oluyor acaba? Değerli bilgilerinizi bizimle paylaşırsanız çok mutlu oluruz. Teşekkürler... (Melih Yazıcı)

273 - Aynı ilk hıza sahip iki silahtan biri yivli biri yivsiz atılan mermilerin yaptığı tahribat hangisinde fazla olur? Neden? (Münesser Düzgen)

272 - Mıknatısta manyetik kuvvet çizgilerinin nasıl oluştuğunu ve uçlarında kutuplanma varken neden orta bölgede manyetizmanın 0 olduğunu yanıtlarsanız sevinirim. (Mustafa Atasever)

271 - İyi günler. Kütleler arası etkileşimler gravitonlarla oluyor diyoruz,peki gravitonun dahi çok çok az bile olsa bir kütlesi yok mu? Eğer varsa, gravitonların da ayrıca sahip olduğu "gravitoncuklar" mı var? (Seydi Yavaş)

270 - Neden katı maddelerin elektrik akımı iletkenliği ısı ile ters orantılıdır? (Ahmet Gürbüz)

269 - Yanlış bilmiyorsam elekromanyetik dalga elektrik ve manyetik alanın bir bileşkesi olup, birbirlerine dik konumda birinin max. olduğu noktada diğeri min., diğerinin max. olduğu noktadada öteki min. olacak şekilde ilerler. Çevremizde birçok elektromanyatik dalga mevcut; ama biz bunları ne koklayabiliyoruz, ne görebiliyoruz, ne hissedebiliyoruz. Ama varlığını dolaylı olarak (deney düzenek veya aygıtlarla) biliyoruz, misal radyo. Ben şunu merak ediyorum, bu elektromanyetik dalganın şeklini: Bir bilgisayar simülasyonu olsa, bunu nasıl gösterecekti? Işık da bir elektromanyetik dalga: ACABA TIPKI IŞIK GİBİ Mİ İLERLER? Bunu oluşturan elektrik alanının manyetik alanın şekli şemali nasıldır? Mesela mıknatısın çevresine demir tozlarını döküp iki boyutlu olarak gözleyebiliyoruz. Üç boyutlu da yapılabilir belki. Ama sorun onun şeklinden ziyade ilerleyiş teorisi. Yani hani ışığın iki teorisi mevuttu ya, foton ve e.m. dalga şeklinde ilerler. Hadi fotonu anladım; ufacık bir parça, belli bir hızda gitmekte. Ama bu dalgayı tam anlayabilmem için, işte bu manyetik ve elekrik alanın yapısını tam anlamalıyım. Hocalar vektör falan çizip duruyorlar, iki de formül, “al sana cevap” diyorlar. Mühim olan hayal ve meraktır. Şu İngilizceyi bilsem, oturur Maxwell amcamın yazdıklarını okurdum. Ben elektrikçiyim. Bir de şu var; hep manyetik alan yardımı ile kuvvet kazanıyorlar, motorlardan söz ediyorum. Bir de elektrik alandan yararlanarak yapsalar şu motoru, nasıl olur acaba? Bir de değişen bir manyetik alanın elektrik alan yarattığını, değişen manyetik alanın da elektrik alan yarattığını biliyorum. Bu "bir elektrik alanın var olması için illa çevresinde bir yük bulunması gerekmiyor" anlamına gelir mi? Bir de kütle çekimi hakkında bana bilgi yollarsanız çok sevinirim.

268 - Yanlış bilmiyorsam x ışınları elektronların yörünge atlamaları sonucu oluşuyor. Hangi maddelerin yapılarına müdahale ederek bu sağlanıyor? Biraz daha geniş anlatabilirseniz sevinirim. Ayrıca bu çalışmanızla büyük bir eksikliği dolduruyorsunuz. Sürekliliğini diler teşekkür ederim. (Zeki Alkan)

267 - 6 milyar yıldır dünya var, peki dünyadaki atomlar hiç yaşlanmaz mı hiç bir değişikliğe uğramazlar mı? (Uğur Öner)

266 - Siyah cisim ışıması hakkında ayrıntılı bilgi rica ediyorum. (Erdem Işık)

265 - Çekirdek bozunmalarında her radyonüklid için belirlenen bir yarı ömür vardır. Bu sürenin sonunda eldeki madde miktarı kesinlikle ve kesinlikle yarıya düşer. Radyoaktif bozunma, G-M sayacında saniyedeki, ya da dakikadaki sayım cinsinden incelendiğinde, rastgele (‘random’) olaylar serisi olduğu gözleniyor. Her saniyedeki, ya da her dakikadaki gözlenen sayım sayısı farklı olduğu halde, belirli yarı ömür sonunda nasıl kesin ve değişmez bir sonuç elde ediliyor? Bunu açıklayan bir kanun var mıdır? Teşekkür ederim. (Mehmet Şükrü Adıgül)

264 - Akışkanların hızının arttığı yerde neden basınçları düşüyor ve bunun yeryüzünde çok hızlı giden bir cismin havalanması ile bir ilgisi var mı? Teşekkürler. (Sayım Yağmur)

263 - Kalori tanımlanırken 1 gram maddenin sıcaklığını 14,5 dereceden 15,5 dereceye çıkarmak için gerekli olan ısı miktarı şeklinde tanımlanmaktadır. Buradaki sayıların 14,5 ve 15,5 olmasının sebebi nedir? (İzzet Koçak)

262 - Merhaba. Mıknatısın çekim alanı, (manyetik etkisi) ne tür bir maddeden geçmez? Yani örnek verecek olursak; mıknatıs demiri çeker, bu iki maddenin arasına ne koyarsak koyalım, yine de çekiyor. Bu çekimi izole etmek için her hangi bir yalıtkan madde veya kimyasal söz konusu mudur? (Zeynel Özcan)

261 - Işığın basıncı var mıdır? Varsa cisimler üstündeki etkisi nedir? (Samet Bora)

260 - Küre biçimindeki bir mıknatısın kutupları nasıldır? Kürenin merkezinde bir manyetik alan var mıdır? (Şükrü Güler)

259 - Ben coğrafya öğretmeniyim. Sizden bir konuda bilgi istiyorum. Atmosferdeki iyonosfer tabakasında radyo dalgalarının iletildiğini biliyoruz. Bu radyo frekansları karışmıyor mu? Sesler acaba orada ne kadar kayıtlı kalıyor? Kaydedilmesi mümkün mü? (Ekrem Köse)

258 - Efendim nükleer reaktörlerdeki kontrol çubuğu neden bor veya kadmiyumdan yapılıyor? Bir de yavaş ve hızlı nötronlar arasındaki fark nedir? Cevaplarsanız sevinirim, iyi çalışmalar.. (Said Doğan)

257 - Bir mıknatısı ikiye ayırdığımızda karşılıklı ayrılmış kısımlar zıt yükle yüklenmiş olurlar, fakat ayrılmış kısımları bir araya getirmeye çalıştığımızda birleşmezler. Acaba bu durumun sebebi nedir? (Mustafa Mısır)

256 - Bildiğimiz üzere görünür ışıkla çalışan bilindik mikroskoplar ancak 2000 kez civarında büyütme yapabilirler ve bu bakımdan ayırt edebileceğimiz en küçük uzunluk 500 nm dolaylarındadır. Ancak elektron mikroskoplarında yüksek enerjili elektronların yüzeylerden yansıtılması ya da geçirilmesi ile çok daha yüksek çözünürlüklere ulaşabildiğimiz ise aşikar. Peki neden görece yüksek dalga boyuna sahip fotonlardan oluşan görünür ışıkla bu denli ince hassasiyetteki görüntüleri algılayamıyoruz? (İbrahim Mutlay)

255 - Elektronun dalga özelliği gösterdiği olaylar nelerdir? (Bahadır Şahin)

254 - Nötron atomun merkezinde ne görev yapar? (Jankat Ömür)

253 - İçi helyum dolu bir balonu otobüsün koltuğuna bağlarsak; otobüs frene bastığında balon öne doğru mu, arkaya doğru mu hareket eder? Neden? (Abdullah Öztürk)

252 - Sürtünme yüzeyden bağımsız mıdır? Eğer bağımsız ise, neden hızlı araçlarda geniş yüzlü lastikler kullanılıyor? Bisikletlerde ince tekerlerin kullanılmasının sebebi nedir? (Murat Atasever)

251 - Nm’nin moment, momentin de kuvvet x kuvvet kolu olduğunu biliyorum. Ancak Nm'nin birimi nedir? Bilgilendirebilirseniz sevinirim. (Volkan Öndemir)

250 - Franck Hertz deneyin de elektronların cıva buharından geçerken farklı basamaklarda enerji kaybının ortaya çıktığını ve civanın ultraviyole çizgide emisyona uğradığını açıklamışlardır. Hertz deneyinin kuantumu açıklayan bir deney olduğunu nasıl anlarız?

249 - Yeryüzünde sürtünmenin sıfır olması mümkün mü? (İlhan Develioğlu)

248 - Mıknatısın manyetik etkisini, herhangi bir madde ile izole etmek mümkün müdür? (Zeynel Özcan)

247 - (Proton, gama) ve (Helyum, gama) nükleer reaksiyon tesir kesitlerinin aktivasyon metodu ile nasıl ölçülür? (Seda Kutlu)

246 - Sevgili Bilim Teknik, öncelikle size bu tür bir uygulama başlattığınız için teşekkür ediyorum. Size sorum şu, cevaplarsanız sevinirim: Işığın dalga boyuyla oynama yapılabilir mi? (Ersen Hatipoğlu)

245 - Atomlardaki elektronların spin hareketleri göstermelerinin temel nedenleri nelerdir? Sadece atomu kapalı bir şekilde göstermeleri mi? (Mehmet ???)

244 - Ben Tekirdağ Fen Lisesi son sınıf öğrencileinden Emrah Bayrak. Benim size bir sorum olacaktı. Bu sorum benim gerçekten kafamı karıştıran ve ileride bir proje konusu olarak seçebileceğim bir sorun. Sorum renklerle ilgili. Bildiğiniz gibi etrafımızdaki cisimleri görebilmemizi sağlayan, onlardan bize yansıyan ışık ışınlarıdır. Ancak siyah başta olmak üzere bazı renkler ışık ışınlarını yansıtmazlar. Siyah ise bunların hepsini soğurarak, göze hiç bir ışık gelmemesini sağlar. Ancak teorik olarak hiçbir ışık yansıtamadığından, o cismi (siyah renkte olan cisim) göremememiz lazım. Biz ise cismi göremediğimizi değil, siyah gördüğümüzü söyleriz. Esas sormak istediğim soru da bu. Yani bu cismi biz hiç mi göremiyoruz, yoksa bana göre olmaması gereken bir renk olan siyah olarak mı görüyoruz? Yani siyah olarak görmek, görememek anlamına mı geliyor? Bu sorumla ilgili bana bilgi iletebilirseniz çok memnun olacağım. Bu konu hakkında eğer görüşlerimde haklılık payı varsa bir proje hazırlamak istiyorum. Lütfen doğru veya yanlış olduğunu veya nereden bu bilgiye ulaşabileceğimi bana iletin, mailinizi dört gözle bekliyorum. Şimdiden teşekkürler. (Emrah Bayrak)

243 - Bose-Einstein yoğunlaşması ne demektir? Açıklayabilir misiniz? Gazetelerde maddenin altıncı halinin bulunduğu şeklinde bir haber okudum, bu konuda da bilgi verir misiniz? (Armağan Atsay)

242 - Enerji sadece enerjide mi kalabilir? Yani maddeye gelen elektrik; ya yalıtılıyor ya da iletiliyor, maddede kalmıyor değil mi? (Burcu Özdemir)

241 - Yol skaler mi, yoksa vektörel midir? (Burcu Özdemir)

240 - Merhaba ben uzaya gönderilen uyduların nasıl yörüngeye oturduklarını, daha doğrusu yörünge denilen şeyin nasıl anlaşıldığını, nasıl oluştuğunu bilmek istiyorum. Ayrıca sitenizdeki cevaplarla bizleri aydınlattığınız için hepinize teşekkür ediyorum. (Uğur Özpınar)

239 - Süper iletkenlik ve yarı iletkenlik nedir? (Ahmet Korkutan)

238 - Biz laboratuvarda sıcak hava üfleyen bir düzenek yaptık ve oluşan bu havada şişirdiğimiz bir balonun asılı kaldığını gördük. Saç kurutma makinesi motorunu yarım mt'lik borunun ortasına tutturduk, altına da birkaç delik açtık. Borunun açık olan ucundan çıkan sıcak havanın önüne şişik balonu koyduğumuzda balon belirli bir denge noktasında asılı kalıyor. Bu deney düzeneğinin mantığı nedir ve kullanım alanı nerelerdir? (Günay Toy)

237 - Bir arkadaşımız quartz kristalinin titreşim yaparken hiç enerji harcamadığını yazmıştı. Böyle bir şey mümkün olabilir mi? Nasıl? Bu olabilirse sonsuz enerji kaynağı olmaz mı? (Mustafa Uğur Bozdağ)

236 - Uzun yolculuk yapan gemilerde suya sürtünmeden dolayı açığa çıkan bir enerji olduğunu duymuştum. Bu enerji özel çeviricilerle mekanik enerjiye dönüştürülüp kullanılıyor mu? Kullanılmıyorsa ne oluyor? İlginize teşekkür ederim. (Övgü Öztaş)

235 - Evlerimizdeki ampullerin saniyede 50-60 defa yanıp söndüğünü biliyoruz. Benim merak ettiğim, neden beynimiz lambanın sadece yanık olduğu milisaniyeleri birleştirip bize aydınlık bir yer gösteriyor? Yani sadece bir kez parlayan lambayı fark edemeyiz, ama neden bunu 50-60 kez yapınca farkediyoruz? Bir tanesini farkedemediğimiz gibi, neden hepsini farketmiyoruz? Bir de filmlerdeki yavaşlatma efektlerinde ışıkların frekansı artırılıyor olsa da, film üzerine neden karanlık sahne oluşmuyor? (İlkay Atıl)

234 - Elektrik alan içerisinde bulunan bir yüke ve elektrik alan içerisinde bulunan bir polar moleküle enerji aktarımı nasıl olur? (Işıl Karahan)

233 - Şu an fizikçiler ‘Big Bang’ teorisinden sonra ufak bir atom parçalandı büyük bir enerji verdi diye tanımlıyor. Yani enerji yoktu, yoktan varoldu. Fakat termodinamikte enerji yoktan var olmaz diyor. Ama var olan enerji de yok olmaz diye bir hüküm var. Geçende bir fizikçi arkadaş bize bir şeyler anlatırken; sesin enerji olduğunu, fakat kütlesinin olmadığını söyledi. Eğer kütlesi olsa kulaklarımız dolarmış. Fakat benim aklıma bu fazla yatmadı. Hatta orada başka bir soru geldi: Eğer enerjiyse biz bunu depolayabilir miyiz, yani başka bir enerji şekline çevrilip kullanılabilir mi? Arkadaş bu sorunun içinden çıkamadı. “Şimdiye kadar bu yapılmadı, ama yapılabilir” diye bir cevap verdi. Bu konuyu biraz anlatabilir misiniz? Bir de biz “termodinamik kanunları kesinlikle doğrudur” diyebilir miyiz, yoksa bir süre daha bekleyip bir değişiklik olup olmayacağı mı beklenecek? Zaman ayırdığınız için teşekkürler. (Veysel Çiftçi)

232 - Işık ortam değiştirdiğinde enerjisinde nasıl bir değişme olur? (havadan-suya) (Özlem Elvan)

231 - Çok sağlam bir maddeden yapılmış içi boş bir küre düşünelim. İçindeki havayı %100 boşaltmamız mümkün mü? Yoksa bunun bir sınırı var mı: En fazla %95'i boşaltılabilir, ya da %99,9'u boşaltılabilir gibi? Teşekkürler. (Önder Toptan)

230 - Selam. Sitenizdeki soruları ilgi ile izliyorum. Çok bilgilendirici şeyler. Gerçi günlük hayatla pek ilgisi olmasa da, benim sorum şu: Dünyamız güneş tarafından ısıtılan bir ısı tüketicisi. Şu ana dek güneş tarafından ısıtılmış. Peki bir anlığına güneşin olmadığını ve dünyamızın genel ısısının 10 c derece olduğunu düşünelim ve dünyamızı hiç bir ısı kaybı olmayacak şekilde yalıtmış olduğumuzu da farz edelim. Bu 10 c dereceyi 11 c derece yapmak için kaç kalorilik isi vermek gerekir ve bu ne kadar petrol, kömür, odun değerine denk düşer? Bu bir derecelik ısıyı elde etsek, dünyadaki bu saydığım enerji kaynakları tükenir mi idi? Teşekkürler. (Hakan Özkan)

229 - Elektromanyetik dalga boyunca herhangi bir noktadaki dalga kuvvetine ne denir? (Ali Barlas)

228 - -273 santigrat derecede maddelerin hacmini mi yok olarak kabul ediyoruz, yoksa gazların mı? Eğer maddelerin hacimlerini yok olarak kabul ediyorsak; bu bir kabul mü, yoksa kanıtlanmış bir olay mı? -273 santigrat derecede maddelerin hacmini mi yok olarak kabul ediyoruz, yoksa gazların mı? Ve dünyada hiçbir deneyde -273 santigradın altına inilebilinmiş midir? Biraz uzun, ama cevabını alabilirsem çok memnun olacağım. (Serhat Karaoğlu)

227 - Sürtünmesiz bir düzlemde 'F' kuvvetiyle düzleme yatay olarak çekilen 'm' kütleli bir cismin ivmesine 'a' dersek F=m.a formülü gereği ivmesi kütlesine bağlı oluyor. Mesela aynı F kuvvetini yatay olarak uygulayıp, bu m kütleli cismin üzerine bir tane daha m kütleli cisim yapıştıralım, ivmesi a/2 ye düşer.(F=2m.a/2). Ama bu m kütleli cismi yatay F kuvvetiyle çekerken, bir başka F kuvvetini düzleme dikey olarak (cismin yukarısından aşağı doğru) uygularsak, formül gereği bir etkisinin olmaması lazım. Yani ivmeye sadece yatay kuvvetin etkiyor olması lazım. Ama cismin üzerine bir kütle koymakla, bir kuvvet uygulamanın ne gibi bir farkı var? (Mehmet Bozabalı)

226 - Ben gamma ışınlarının bir madde tarafından durdurulup durdurulamayacağını merak ediyorum. (Narin İzler)

225 - Işık ve sesin enerji olduğu söyleniyor. eğer öyleyse biz bunu basa bir enerjiye çevirebilir miyiz? Ayrıca ses enerjisinde kule olmadığı söyleniyor. Bunu biraz açıklayabilir misiniz? (Erdal Şentürk)

224 - Termodinamiğin kanunlarından biri; var olan enerji yok olmaz, hiç bir enerji yoktan var olmaz. Fakat Big Bang teorisi ortaya çıkınca, bu kanun biraz karıştı. Şu anki durum hakkında bilgi verir misiniz? (Veysel Çiftçi)

223 - Yeryüzünden bakıldığında yarım daire şeklinde görülen gökkuşağının uçaktan bakıldığında çember şeklinde olduğunu öğrendim. Gökkuşağının oluşması neden çember şeklinde oluyor? (Tayfun Vural)

222 - Ben bir denizciyim. Gemide seyir esnasında giderken de uydu anteni ile yayın almak istiyorum. Bunun için gemi ne tarafa dönerse tam aksi istikamette, yani uydudan şaşmayan bir sistem için yalnızca sinkro/servo sistemlerini kullanmak yeterli midir? Ayrıca dişli sistemi açısından ne yapabilirim, bir fikriniz var mı? Örnek olarak ben 15 derece sancak (sağ) tarafa döndüm. Gemideki cayro da dolayısıyla bunu gösterecektir. Cayro ile anten dişlisi arasında nasıl kombine bir sistem yapabilirim ki; cayro sancak tarafa döndüğünde, anten dişli kısmı bire bir aynı oranda aksi istikamete, ayrıca aynı saniyede dönmeli ki, anten uyduyu kaybetmesin? Uzun oldu, ama bir soru daha bununla ilgili olarak: Dalgalı denizlerde geminin dikey hareketini abzorbe edecek sistem sizce nasıl olabilir? Daha doğrusu olabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim. Saygılar sunarım. (Taner Söyler)

221 - Merhaba. Sesten hızlı giden trenler veya uçaklarda hiç ses duyuluyor mu? Sesten hızlı gittiklerine göre çıkardıkları sesleri arkalarında bırakmaları gerekmez mi? (Muhammed Ali Karaali)

220 - Malzemelerin ve gazların sürtünme katsayıları nasıl tespit ediliyor? Sürtünme uzayda gerçekten de sıfır mı? Selamlar. (Abdulkadir Baydar)

219 - İyi günler. Ben ODTU elektrik-elektronik bölümü hazırlık sınıfı öğrencisiyim. Merak ettiğim bir şeyi size sormak istedim. Cem Yılmaz'ın bir esprisi vardı: “-Adam radyasyondan koşarak kaçıyor!” Adamın koşarak kaçmasında mantık payı yok mu? Çünkü aydınlanmada aradaki uzaklık 10 katına çıktığında aydınlanma miktarı 1/100'une iniyordu. Bir de fotonun tam olarak ne olduğundan, kütlesinden ve gama ışınlarıyla normal ışınların arasında dalga boyundan başka ne fark olduğundan bahsederseniz sevinirim. (Mustafa Gencel)

218 - Mesela bir uzay gemisini düşünelim. Bu gemi nükleer enerji reaktörünün sağladığı enerji ile hareket ediyor olsun. Sağladığı itki ile hızını 80km/sn çıkarsın. Gemiye hareket yönünün tersinde bir kuvvet uygulanmadığı takdirde aynı hızla yoluna devam eder. Zaman geçtikçe, itki enerjisi geminin hızlanmasını sağlamaz mı? Bu sayede ışık hızına ulaşılamaz mı? Bu hızın zamana göre değişiminin formülünü basit bir şekilde açıklar mısınız? (Alparslan Alemdar)

217 - Şelaleden akan su veya dalgaların beyaz görünmesinin sebebi suyun içinde kalan hava boşluklarının ışığın tüm dalga boylarını yansıtması mı? (Bu benim hipotezim.) Yoksa başka bir açıklaması var mı? (Onur Büyükkalkan)

216 - Ses dalgalarının kütlesinin olduğu, kesin bir şey. Madem kütlesi var, sesi bir yere sıkıştırıp sonradan dinlemek mümkün olur mu? Örneğin bir balonun içine kapalı bir mikrofon koyup, balonun içine "TÜBİTAK" diye bağırdığımızda, bir müddet sonra mikrofonu açtığımızda sesi duyar mıyız? Mantıklı düşünürsek duyulmaz ama neden? (Halil İbrahim Tekin)

215 - Biliyoruz ki bir çubuk mıknatıs kuzey, (K) ve güney, (G) kutuplarından oluşur ve ne kadar bölersek bölelim yine K, G kutuplu bir mıknatıs oluşur. İkiye bölündüğünde K, G ve K, G olarak iki tane mıknatıs oluşur fakat bunları tekrar böldüğümüz yerden birleştirdiğimizde kutuplar K ve G olduğu halde yitiyorlar. Bu sorumun cevabını verirseniz sevinirim.

214 - Bir yıldızın karadeliğe dönüşebilmesi için kütlesinin belli bir limitin üzerinde olması lazım. Ama bir karadeliğin olay ufkuna sahip olması için (teoride) kütlesinin belli bir limit üzerinde olmasına gerek yok. Örneğin bir kalemi bile yeterince sıkıştırabilirsek bir karadelik elde edebiliriz. Burada önemli olan kütlenin değil yoğunluğun belli bir sınırın üzerine çıkması. Sorum şu: Bir atomun kütlesinin, atomun hacmine oranla çok küçük bir alanda, çekirdekte toplandığını biliyoruz. Acaba atom çekirdeğinin, ondan da öte proton ve nötronların her birinin kendi olay ufkuna sahip olacak yoğunlukları yok mu? Eğer varsa çekirdek içi kuvvetler bununla alakalı olabilir mi? (Aykut Erdağı)

213 - Bir belgeselde, bir astronotun su içmesini gördüm. Burada ilgimi çeken şey, su kütlesinin, yerçekimsiz ortamda dağılmadan küre şeklini aldığıydı. Normalde sıvılarda, atomların çekim kuvveti katılara göre daha zayıf olduğundan, sıvılar ancak bulundukları kabın şeklini alabilmektedirler. Herhangi bir kap olmadığı zaman sıvılar bir bütün gibi davranamaz ve saçılırlar. Neden yerçekimsiz ortamda sıvılar dağılmayarak küre şeklini almaktadırlar? Bu tür bir ortamda sıvı kütlenin (atom ve moleküllerin çekim kuvveti bakımından) kısmen de olsa katılar gibi davrandıklarını söyleyebilir miyiz? Ergimiş bir demir kitlesi (sıvı haliyle) düşünelim. Bu da su gibi davranarak, dağılmadan küre şeklini alır mı? Bunu sormamın sebebi, erimiş haldeki demir kütlenin sıcaklığının, suyun sıcaklığına göre yüksek olmasıdır. Tüm maddelerin sıvı halleri (sıcaklıkları ne olursa olsun) yerçekimsiz ortamlarda aynı şekilde mi davranırlar? Bunu genelleyebilir miyiz? Ayrıca gazların yerçekimsiz ortamlarda davranışları nasıldır? (Ahmet Özdemir)

212 - Elektozayıf kuvvetin erimi çok kçük olmasına rağmen, basit bir mıknatıs etkisini çıplak gözle bile görülebilir uzaklıklarda nasıl gösterebiliyor? (Anıl Bozbıyık)

211 - Dalgalar neden sığ yerlerde yavaş, derin yerlerde hızlı hareket ederler? Bizi aydınlatırsanız seviniriz. (Murat Eren)

210 - Bütün renk ışıklar birleşerek beyaz renkli ışığı oluşturduğuna göre beyaz ışığın dalgaboyu nedir? Belirli bir dalgaboyu yok mudur? Olmalı diye düşünüyorum çünkü (örnek olarak) yeşil ve kırmızı ışıklar birleştiğinde sarı ışık oluşuyor ve üçünün de spektrumda yeri var. (Tolga Sevim)

209 - Çok hızlı giden camları kapalı bir otomobilin içinde uçan sinekteki enerji kazancını merak ettim. Otomobil çok hızlı hareket ederken içinde uçan sinek nasıl oluyor da sadece küçük bir enerjiyle arabayla hiçbir teması olmadan arabanın hızında yol alabiliyor? (Hasan Yılmaz)

208 - Işık hızından hızlı mesaj dahil hiçbir şey daha hızlı gidemez (iletilemez). Bu doğru, fakat 300.000 km uzunluğunda metal boru içi yağ dolu ve A ve B uçlarına sahip, A ucunda bir piston yerleştirilmiş, pistonun hareketiyle B ucunda ki yağın hareketiyle aynı anda olmaz mı? (Yağ sıkışmadan dolayı hacmi küçülmeyecek veya metal boru dışa doğru genişlemeyecek) (Alparslan Alemdar)

207 - Musluğu az açtığımızda kalın akan su neden aşağıya indiğinde damlacık damlacık oluyor? (Tanıl Bilgiç)

206 - Bu gün çay içerken bir şey gördüm ve merak ettim. Çay tabağına bir damla çay dökülmüştü ama tabağın yan tarafında yani oval kısmında duruyor ve dibine inmiyordu. Bu damlaya kaşığın ucuyla dokunduğumda, damladaki sıvının kaşığa doğru hareket ettiğini gördüm. Yani kaşıkla damlaya yukarıdan dokunursam, damla daha önce sabit durmasına ve yer çekimine rağmen kaşığa doğru, yani yukarıya hareket ediyordu. Bunun nedeni nedir? Ayrıca bardağın içine kaşığın ucunu değdirince de kaşığa doğru bir miktar hareketlenme olmaktadır. Bunun nedeni nedir acaba? (Osman Eke)

205 - Merhaba benim sorum şu. Proton pozitif, elektron negatif yüklü olmasına karşın neden çekirdeğe düşmüyor? Zaten sorulan sorulardan birinde bu düşünce kafama takıldı. Yanıtlarsanız sevinirim. (Salih Can Çamdere)

204 - Su her cisme kaldırma kuvveti uyguluyorsa kendine de uygulaması gerekmez mi? Sonuçta o kuvveti moleküller uyguluyor ve katı moleküllerinin yapısı gereği kaldırma kuvveti oluşuyor. Ama belki farklılaşan sıvı molekülleri (kabın üst kısmında az basınçtan dolayı) de bu kuvvete maruz kalabilir? (Can Kabadayı)

203 - Sobalı evlerde yaşayanlar bilirler... Sobayı yakınca duman bacadan çıkar. Peki ama neden odanın içine dağılmaz? Nedeni akışkanların, yüksek basınçtan alçak basınca doğru hareket etmeleri. Ama asıl merak ettiğim; hareket eden havanın basıncının neden düştüğüdür. Açıklarsanız sevinirim. (Murat Eren)

202 - Işık bir dalga ise uzayda hiçbir maddeciğin olmadığı bir alandan (Boş bir yer olduğunu varsayalım) geçebilir mi? (Kadir Korkmaz)

201 - İnsan cisimleri, onlardan yansıyan ışığın gözüne çarpmasıyla algılar. Tam anlamıyla karanlık bir ortam düşünelim. Uzaktaki kırmızı ışık yayan bir lazer kaynağı gözümüze tutulursa, düzgün kırmızı lazer ışın demeti gözümüze çarpar ve bu ışığı görürüz. Peki, bu kırmızı lazer ışını paralel olarak gözümüzün önünden geçirildiğinde de bu ışını yine görüyoruz. Bu nasıl olmaktadır? Lazerin doğrusal bir ışık kaynağı olduğunu biliyoruz. Karanlık bir ortamda bize göre paralel geçen bu ışığı nasıl gördüğümüzü açıklar mısınız? (Fotonlar gözümüze çarpmıyor. Önünden geçiyor.) Bu olaydaki görme fiilini fotondan bambaşka ve fotonun gözümüze doğru gönderdiği bilinmeyen bir parçacık mı sağlıyor? Işığın görme ile ilgili kuramları hikayeden mi ibaret? (Ali Tantan)

200 - Mesela bir uzay gemisini düşünelim. Bu gemi nükleer enerji reaktörünün sağladığı enerji ile hareket ediyor olsun. Sağladığı itki ile hızını 80km/sn çıkarsın. Gemiye hareket yönünün tersinde bir kuvvet uygulanmadığı takdirde aynı hızla yoluna devam eder. Zaman geçtikçe, itki enerjisi geminin hızlanmasını sağlamaz mı? Bu sayede ışık hızına ulaşılamaz mı? Bu hızın zamana göre değişiminin formülünü basit bir şekilde açıklar mısınız? (Alparslan Alemdar)

199 - Bir atom bombası ile nasıl o kadar büyük yıkım olabiliyor? (Meltem T.)

198 - Kayarak giden bir cisim mi daha hızlı gider, yoksa yuvarlanarak giden küresel bir cisim mi daha hızlı gider? Neden? (Ahmet Uludağ)

197 - “Nötr bir atom elektron aldığında çekirdeğin çekim gücü ve çekim kuvveti nasıl değişir?” diye sizlere bir soru sorulmuş cevabına baktım, yalnız; çekirdeğin çekim kuvveti değişmez, ancak elektron başına düşen çekim kuvvetinin azalacağından atom çapı büyür diye düşündüm. Aydınlatırsanız sevinirim. (Cabir Kartal)

196 - Zayıf nükleer kuvvet mi daha büyüktür yoksa elektromanyetik kuvvet mi? Neden? (Feride Kurtulmuş)

195 - Düşük güç katsayısı nedir? (Yıldıray Yılmaz)

194 - Kojenarasyon nedir? Ülkemizde ne kadar uygulanmaktadır? İlgilendiğiniz için teşekkürler. (Serkan Kır)

193 - Neden sadece kurşun radyoaktif ışınları geçirmez? (Yasin Gürcan)

192 - Kütlesi ve hacmi olan ve eylemsizlik özelliği gösteren her şeyi madde olarak tanımlıyoruz. Peki canlılar, örneğin insan da madde olarak tanımlanabilir mi? Fakat canlının eylemsizlik özelliği gösterdiğini tam olarak söyleyebilir miyiz? (Barış Yıldız)

191 - Atom bombası patlamasını 100 milyar kere yavaşlatabilse idik, bu patlama içindeki bir gözlemci başlangıçtan sona kadar ne tespit ederdi? Bu soruma merak ettikleriniz köşesinde cevap verirseniz sevinirim. (Dr. Bülent Demirbek)

190 - Yüksek enerji fiziği deneylerinde kullanılan homojen ve heterojen kalorimetreler hakkında genel bilgi verir misiniz veya bunlar hakkında bilgi edinmek için önerebileceğiniz herhangi bir site var mi? Varsa lütfen adresleri yazar misiniz?.. Çalışmalarınızdan dolayı sizi kutlar ve sorum için şimdiden teşekkürlerimi bildirmek isterim. (Songül Kayış)

189 - Yapmış olduğunuz siteden dolayı sizleri tebrik ederim. Ben güneş enerjisi ile amatör olarak ilgileniyorum. Konuyla ilgili birkaç sorum olacaktı. Cevaplandırırsanız sevinirim. 1-PV piller veya solar hücreler (güneş gözeleri, silisyum, galyum, çok veya tek katmanlı,v.s... olabilir ) ülkemizde üretilmekte midir? Üretilmekte ise imalatçı firmalar hakkında bilgi alabilmek mümkün mü? 2-Bu tip pillerin yapısı genelde nelerden oluşmaktadır? Özellikle silisyum pillerinde üretici firmalar ne tip bir teknoloji ve makine parkuruna sahiptirler? 3-Kullanılan teknoloji, maliyeti oldukça yüksek rakamlı mıdır? 4-Makine, teçhizat ve ekipman temin etmek için nerelere başvurulabilir? 5-Temin esnasında bu makineler ne olarak adlandırılır? 6-Solar hücrelerin içindeki şeritler nasıl oluşturuluyor? Bu şeritler ülkemizde imal edilebiliyor mu? 7-Fotovoltaik pil yapma prosesine nereden ulaşılabilir? Göstermiş olduğunuz ilgi ve alakaya teşekkür eder çalışmalarınızda başarılar dilerim. (Alper Şarman)

188 - Atom çekirdeği bilindiği gibi proton, nötron ve pi-mesonları denilen kuvvetlerden oluşmuştur. Bu kuvvetlere pi mesonları denmesinin sebebi nedir? Yani neden “pi”? (Fatih Sırça)

187 - Merhabalar. Böyle bir hesaplama daha önce yapıldı mi bilmiyorum. Ama yapıldıysa, dünya üzerine saniyede düşen güneş ışınlarının kütle olarak eşdeğer ağırlığı kaç kg eder? İyi çalışmalar. (Erçin Sundere)

186 - Güneş enerjisini kullanarak yapılan cisimde (otomobil gibi) ısı enerjisinin hareket enerjisine nasıl bir yöntemle dönüştürebiliriz? Ayrıca uzaktan kumandayla uçan cisim sisteminde gerekli ekipman ve düzenek nasıldır? Teşekkür ederiz.. (Berna ve Sibel b.fen lisesi)

185 - Rezonans nedir? Ama tıpta kullanılan MR'ı kastetmiyorum. Mesela kum rezonansa girebilir mi? Neler girer neler giremez? Girmesi için ne gibi koşullar gerekir? Teşekkürler. (Levent Kaya)

184 - Ben herhangi bir bisikleti ittiğimde bisiklet, nereden baksanız 15-20 saniyede düşerken, hiçbir itme kuvveti uygulamadığım zaman 2-3 saniyede düşüyor. Nedenini öğrenebilir miyim? Teşekkürler. (Satılmış Yılmaz)

183 - Kendimiz evde güneş pili yapabilir miyiz? (Mehmet Yaylalı)

182 - İyi günler... Ben rüzgar türbinleri hakkında bilgi edinmek ve mümkün ise küçük boyutlu bir proje edinmek istiyorum. Bu nasıl yapılabilir? 2-3 kw ölçekli, voltaj ayarı olmasa da olabilir. Yardımcı olabilir misiniz? Bu ölçülerde olursa ve makul bir maliyet çıkarsa kurmayı düşünüyorum. Teşekkür ederim. (Yahya Uğur)

181 - Merhaba ben size Mersin'den yazıyorum. Bobinlerle yaptığım bir deneyde bobinlerin birbirlerine itme gücü sağladığını gördüm. İki bobinin birbirine yaptığı bu itme gücünü NEWTON cinsinden nasıl hesaplayabilirim? Formülü nedir? Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Yaptığınız çalışmalar için de sizleri kutlarım, başarılar. (Sadık Yürek)

180 - İki sütunlu termometrelerle ilgili sorum. Bir sütun ısı değişimiyle aşağı doğru hareket ederken diğer sütun yukarıya doğru hareket ediyor. Bu sayede de minimum, maksimum ısılar tespit ediliyor, sütunlar üzerindeki göstergeler sayesinde. Merak ettiğim civanın nasıl farklı yönlerde hareket ettiği. Teşekkürler. (İlker Kıldıran)

179 - Dalton’un atom modelinde geçerliliğini yitirmiş maddeler nelerdir? (Selami Sipahi)

178 - Proton ve Nötronları oluşturan Kuarkların, "aşağı kuark" veya "yukarı kuark" olduklarını nasıl anlayabiliyoruz? (Rafet Eski)

177 - Biz laboratuvarda sıcak hava üfleyen bir düzenek yaptık ve oluşan bu havada şişirdiğimiz bir balonun asılı kaldığını gördük. Saç kurutma makinesi motorunu yarım mt'lik borunun ortasına tutturduk, altına da birkaç delik açtık. Borunun açık olan ucundan çıkan sıcak havanın önüne şişik balonu koyduğumuzda balon belirli bir denge noktasında asılı kalıyor. Bu deney düzeneğinin mantığı nedir ve kullanım alanı nerelerdir? Teşekkürler.(Günay Toy)

176 - Nükleer reaktörler hakkında bilgi verebilir misiniz? Ayrıca bu konular hakkında bilgi edinebileceğim kitap internet adresleri söyleyebilir misiniz? (Armağan Atsay)

175 - Katılar sesi iletir mi bu konuda acil bir cevap verebilir misiniz ilkokul beşinci sınıftayım ve anlatmam gereken bir konu ama yeterli bilgi bulamadım. Teşekkür ederim. (Elif İşcan)

174 - Atomun yapısının günümüz teknolojisi imkanları ile fotoğrafı çekilebilmekte midir? Çekilebilmiş ise fotoğrafını iletmenizi rica ediyorum. (Turgay Aydın)

173 - Turbilans nedir? Nasıl oluşur. Bir uçak belli bir hız limitini aşınca turbilanstan kurtulabilir mi? Teşekkürler.(Mehmet Özfındık)

172 - Trakya Ü. Makine Müh. Bölümü 4. sınıf öğrencisiyim. Atmosferdeki havanın insan üzerine ne kadar kuvvet uyguladığını merak ediyorum. Ben bununla ilgili bir hesap yaptım ve yaklaşık 50000 N. yada 5000kg. gibi bir değer buldum. İnsanin ortalama yüzey alanı 1,75 m2 olarak aldım. Acaba bu yaptığımın doğruluk payı nedir? Eğer yaptığım işlem mantıksızsa nedeni nedir? Eğer bununla siz ilgilenmiyorsanız başka bir yol gösterebilir misiniz? (Doğukan Sinopluoğlu)

171 - Termodinamiğin yasalarını sıradan yurttaş olan benim gibi insanların anlayabileceği şekilde açıklamanızı rica ederim. Saygılarımla (Hasan Bektaş)

170 - Artı ve eksi yüklü cisimler (zıt yüklü iki cisim) birbirini neden çeker? Fen dersimizde bu konuda pek çok problem çözdük. Ancak bu cisimlerin birbirini neden çektiğinin yanıtını bilmiyorum. Açıklarsanız sevinirim.(Bilge Ekin İnan)

169 - Bu soruyu hocamıza da sordum yanıt veremedi. Atomlar madde midir? (Kadir Gündüz)

168 - Nötrinoların dünyanın her santimetrekaresinde 60 milyon adet bulunduğunu ve sodyum klorür maddesinin de güneşten dünyaya gelirken bir türden ötekine geçme özelliklerinin ortaya çıkmasını sağladığını okumuştuk. Birinci sorum: dünyanın her cm.karesine denizler dahil mi? Peki sodyum klorürün en fazla olduğu denizde nötrinolar yok mu? Varsa orada neden bu anlaşılamadı? (İbrahim Yılmaz)

167 - Merhaba. Işık saniyede 300.000 km. yol alarak hareket etmektedir bilindiği gibi. Cep telefonlarımızdan yayılan elektromanyetik dalgalar hangi hızla yayılmaktadırlar, eğer ışık ile aynı hızla yol katediyorlarsa neden bu dalgaları göremiyoruz? Teşekkürler. (İlhami Ünal)

166 - Kızılötesi (enfraruj) ışın yayan kaynaklar nelerdir. Bir dökümhanede (kotada) eritilen maden kızılötesi ışın yayar mı? (Serkan Paşa)

165 - Tren içindeki bir ışık dalgasından çıkan ışığın kapıları açma olayında anlattıklarınız çok yanlış. Size göre içerdeki kişi kapıların aynı anda açıldığını görürmüş. Bunu daha iyi anlamak için ışık hızını yavaşlatalım kafamızda. Mesela trenin hızından biraz daha yüksek olsun (görme olayındaki ışığın etkisini bir an yok sayalım, çünkü sadece düşünüyoruz şu an). İçerdeki ışık kaynağını çalıştıran insan ön kapıya doğru giden ışığı daha yavaş, arka kapıya giden ışığı ise daha hızlı görür. Evet hızları aynı ama kendisi de trenle beraber hareket halinde olduğu için kendi yönündeki ışığı daha yavaş görecektir. Böylece önce arka kapının açıldığını görecek çünkü ona göre arka kapıya doğru ışık daha hızlı gitmiştir. Gerçekte ise trenin yönüne ters gittiği için arka kapıya daha çabuk ulaşır. Yani trenin içinden de dışından da bakıldığında önce arka kapı açılacak çünkü ışık hızına yakın bir tren söz konusu. Gerçek hızlarda da arka kapı daha önce açılır ama bu çok ufak bir zaman dilimi olur, bunu ölçmenin mümkün olduğunu sa.. (Kamil Öztürk)

164 - Süper iletkenlik nedir? Nasıl oluşturulur? (Ersagun Elaçmaz)

163 - Sigara dumanının ve bazı gazların yaptığı hareket bir disiplin içerisinde mi oluyor yoksa hava akımı vb. nedenlere göre mi hareket ediyorlar? (Çağdaş Ankay)

162 - Radyoaktif tepkimelerde kütle korunmazken kütle numarasının korunduğunu öğrendik. Kütleyi oluşturan (p+n) yani kütle no olduğuna göre ve kütle no korunduğuna göre korunmayan yani enerjiye dönüşen kütlenin kaynağı nedir? (Orhan Aygün)

161 - Tüm evren içindeki her şeyle birlikte, bizle, dünyayla, yıldızlarla, bir anda, örneğin yüzde birine küçülse, bunu bilebilir miydik? Bu soruyu sorduğum bir arkadaşım bileceğimizi çünkü ışık hızının değişmeyeceğini söyledi. Foton boyutunun da küçüleceğini düşündüğümüzde ışık hızı yine sabit mi kalacak? Yanıtlarsanız sevinirim. (Oğuz Büyükahraz)

160 - Merkez kaç kuvveti ile kütle çekim kuvveti arasında benzerlik ve farklılıklar nelerdir? (Yiğit Kaçar)

159 - Merhabalar! Sorum şu: güneş sistemindeki gezegenler güneşin güçlü çekim etkisiyle bir arada duruyorlar. Ve bu gezegenlerin arasında oldukça büyük uzaklıklar var, pluton ise en uzağı ışığın bile plutona gitmesi çok zaman alıyor. Şimdi güneşin birden yok olduğunu sayarsak çekim etkisi bozulacağından gezegenler dağılacak ama merak ediyorum pluton ışınların ona geldiği zaman sonramı savrulur yoksa hemen mi? Eğer hemense, güneşten plutona ışıktan daha hızlı etki gitmiş olur buda imkansız? Açıklarsanız sevinirim (Halil İbrahim Tekin)

158 - Yağmur damlaları aşağı düşerken, şekil olarak neden alt tarafı bombeli ve üst tarafı daha ince olur? (Halil İbrahim Duran)

157 - Dünyanın ağırlığı kesin olarak hesaplanmış mıdır? Eğer hesaplandıysa kim tarafından ve ne şekilde? Teşekkürler. (Verda Sandal)

156 - merhaba...okulda deney yaparken öğretmenimiz bir kaba yağ koydu. Daha sonra elektrotlar yardımıyla bu yağa 5000v verdi. Sonuçta yağ elektriği iletti. Daha sonra öğretmenimiz 'bunu tuzlu su veya iletken bir asitle yapacak olsaydınız patlardı.'demişti. Bunun sebebi nedir? Teşekkürler. (Murat Bektaş)

155 - Lazer ışığını nasıl görebiliyoruz? Bir cismi görebilmek için ondan çıkan ışığı gözümüzün algılaması gerekir. Peki bir yerden bir yere giden ışığın kendisini nasıl görürüz? O ışık gözümüze gelmiyor, farklı bir yöne gidiyor? (Kamuran Akyel)

154 - Dönen bir milin açısal (dönme) hızını gösteren aygıta ne ad verilir? (Gökay Yarar)

153 - Fs(sürtünme kuvettinin) sıfır olduğu yer varmı ? Ve dünyada bunu kullanıyorlar mı? (Mehmet YAYLALI)

152 - Lazerlerin gönderdiği ışınlar nasıl tek bir doğru üzerinde gidebiliyorlar? (Mehmet Kaymakoğlu)

151 - ben diot lazerler hakkında bilgi almak istiyorum. cd-lerde de sanırım diot lazerler kullanılıyor. acaba bu ışıklar insan cildi yada gözleri için bir tahlike teşkil ediyor mu? ayrıca cd-romlarda kullanılan lazere(diot lazerdi heralde) sadece dc gerilim verdiğimizde de bu şekilde lazer ışınını elde edbilirmiyiz? ilginize teşekkürler. (selçuk düven)

150 - laserlerin güçleri ne ile orantılıdır? örneğin eğer dalga boyu frekansla ters orantılı ise ve güç de frekansla doğru orantılı ise neden neden dalga boyu artınca lazerin gücü de artar? tam tersi olması gerekmez mi? transmisyon için kullanılan lazer ile tıbbi uygulamalarda kullanılan lazer farklı mı? Teşekkürler (gamze öner)

149 - Konya- Ereğli Kazım Karabekir İ.Ö.okulu fen bilgisi öğretmeniyim güneş enerjisini elektrik enerjisine çeviren sistem, gerekli alet ve teknoloji hakkında bilgi verirseniz memnun olurum. Şimdiden teşekkür ederim. (Ahmet Şimşek)

148 - Basit bir metal detektörü nasıl yaparım? Bu malzemeleri nereden bulabilirim? (Ahmet Alphan Sabancı)

147 - Atm'nin hava basınç birimi olmasına rağmen, su geçirmeyen saatlerde limit basınç olarak atm kullanılmasının nedeni nedir? (Mehmet Hüseyin Akçay)

146 - Yüklüiletken bir kürenin dışında elektriksel potansiyel 1/r ile doğru orantılı olarak değişmekte iken potansiyel (v)-uzaklık(r) grafiği hiperbol eğrisi olarak çizilmektedir. Bunun sebebi nedir? (Birol Tekin)

145 - İnsan özkütlesi sudan büyük müdür, küçük mü? Eğer büyükse insan nasıl su üzerinde kalabiliyor, küçük ise de nasıl batıyor? (Tolga Unutmaz)

144 - Solar hücreler uzun ömürlü müdür? Diğer güç kaynakları gibi seri paralel bağlandığında gerekli akım gerilim elde edilebilir mi? Ve nereden temin edebilirim? Saygılar (Murat Çakar)

143 - Benim sorum radyoaktiviteyle ilgili. Öğrendiğimiz kadarıyla radyoaktif bir madde ışıma yaparken, bir yarılanma süresinde mevcut kütle miktarının tam yarısını kaybetmekte. Peki bu, maddeni mevcut atom sayısının da mı tam yarısını kaybetmesi anlamına geliyor? Eğer öyleyse 10000000001 tanecik bile olsa, madde ışıma yapmaz. Teşekkür ederim. (Mehmet Köse)

142 - İyi günler benim bir sorunum var bahçemde demir direklerim var idi bahçeye beton attım bu direklerin yerini kaybettim bunları nasıl bulabilirim? (Betonun yaklaşık bir cm altında kaldılar.) Bunları bulmada elektromıknatısın faydası olur mu? Olur ise bu işe uygun elektromıknatısı nasıl yapabilirim? Teşekkürler. (Bülent Özdemir)

141 - Güneş enerjisiyle çalışan araba yapmak istiyorum lütfen yardım edin. (Ender Ünal)

140 - Merhaba, ben bir 9. sınıf öğrencisiyim. Geçen gün kimya dersinde arkadaşımla aklımıza bir şey takıldı. Elektronlar aynı enerji seviyesine girip çıkarken oradaki diğer elektronlara düşen çekim kuvvetine bir etkide bulunur mu? Mesela atomun o enerji seviyesindeki 1 elektrona uyguladığı çekim kuvveti 10 ise bir elektron daha geldiğinde bu kuvvet 5e 5 dağılabilir mi? Şimdiden teşekkürler. (Emre Ekmekçiler)

139 - Bir elektron protonun etrafında saniyede kaç tur atar? (Sacid Kaya)

138 - Bilindiği gibi basınç azaldıkça sıvıların kaynama noktası ya da diğer bir deyişle gazların yoğunlaşma noktası düşer. Çok düşük bir basınçta -273 C de bir gaz olduğunu düşünelim. PV=nRT denklemine göre bu gazın basıncının 0'a eşit olması lazım ki bu imkansız. Bunun yanlış çıkmasının nedeni nedir? (Aylin Can)

137 - Saydam cisimlerde fotonlar elektronla çekirdek arasından mı geçer yoksa moleküllerin arasından mı? (Yiğit Kaçar)

136 - Benim iki sorum var. 1) Planck teorisine göre titreşen moleküller sadece kesikli (kuantumlanmış) enerji değerlerine sahip olabilirler. Peki enerjisi (sıcaklığı) değişmekte olan bir cisim bir enerji değerinden başka bir enerji değerine şıçrarken güç (dE/dt) sonsuz olmaz mı? 2) Termik radyasyon ile elektromanyetik radyasyon arasındaki farklar nelerdir? Teşekkürler... (Tolga Sevim)

135 - Elektriklenen ebonit çubuğun bir süre sonra bu elektriğini kaybettiği görülüyor. Ebonit çubuk elektriği iletmediğine göre bunun nedeni nedir? (Ezgi Yılmaz)

134 - Momentum depolanabilir mi? Nasıl? Eğer depolanmıyorsa niçin depolanmıyor? (İlker Yozgatlı)

133 - Benim merak ettiğim soru şudur. Bizim konuştuklarımız birinin kulağına gidiyor peki ya, daha sonra nereye gidiyor yani tüm konuştuğumuz sesler nereye gidiyor? (Erdem Topsakal)

132 - Gökyüzünden aşağıya kargaların attığı cevizlerin kırılmasının etki tepki ile ve eylemsizlik prensibi ile bağlantısı var mı? Etki-Tepkiyi götürür mü?Ayakta dururken etki -Tepki olayı var mı? Yağmur damlalarının eğimli yerlerde aşağıya doğru hareketinde etki tepki olayı var mı? Kusura bakmayın çok düşünüyorum da. (Fatih Demircioğlu)

131 - Düzensizlik maddelerin istediği bir şey olduğuna göre insan vücudu genişleme eğiliminde midir? Yani kilo vermek almaktan daha zordur. Eğer bunun tersi olsaydı ve dünyada düzenli hale geçmek isteyen atomlar olsaydı kilo almak daha mı zor olurdu? Yani vücut büzülme eğilimine mi girerdi? (Can Kabadayı)

130 - 0 kütleli ama sonsuz enerjili bir şeyde bence zaman durgundur siz ne diyorsunuz? (Gaffar Nüyüktaş)

129 - Meraba benim sorum elektrik alanı ile ilgili. Sorum şu: Eğer bir küresel cisim (yani içi dolu küre), içinde homojen bir şekilde yük dağılmış iken tam merkezinden iki parçaya ayrılırsa (yüklü bir gülleyi kesip simetrik iki parçaya ayırmak gibi düşünebiliriz), ayrılan herhangi bir parçanın elektrik alan vektörlerinin gösterimi nasıl olur? (Bu arada kürenin yüklü olduğu yükün işareti önemli değil ama pozitif alalım). Bir de biz bu kestiğimiz küreyi sonsuzda bir noktaya yerleştirirsek, kesik küre nasıl davranır? (Noktasal yük gibi mi davranır demek istiyorum). Şunu da belirteyim, ben bu sorumu okulda bir fizik hocama(prof.) sordum, ama aldığım cevap beni tatmin etmedi. Teşekkür ederim. (Salih Özkul)

128 - Öncelikle herkesin soruları cevapladığınız çok teşekkürler. Neden çatal kaşık vs. gibi yere temas noktası küçük olan cisimlerin ağırlık merkezi temas yüzeyinin dikey kesitinde olmasına rağmen durmayıp düşüyor ve bunlardan başka hiçbir etken yokken (rüzgar veya tam dengede iken bırakamama) Teşekkürler (Yakup Taşer)

127 - Atomların titreşimlerini izleyebilen herhangi bir alet var mı? (Fevzi Esen)

126 - İyi günler! Işık hızı,hızdaki son nokta mıdır?Daha büyük hız mevcut mu? (Volkan Demirel)

125 - Işık hızında giden bir cisim bir cama ya da başka bir engele zarar vermeden geçebilir mi? (Faruk Korkmaz)

124 - Dış basıncın buharlaşmaya ve buharlaşma hızına etkisi nedir? (Ertuğrul Atak)

123 - Girişim ve kırınım olayları nasıl oluşur? (Aslı Demirilyas)

122 - Işık, spektrumu kırmızıdan morötesine kadar farklı enerji ve dalga boyunda güneşimizden veya herhangi başka bir kaynaktan bize ulaşırlar. Dalga boyu daha kısa (300nm) ve enerjisi yüksek olan mor ötesi ışınlar ve dalga boyu daha uzun (800nm) ve enerjisi daha düşük olan kızıl ötesi ışınlar nasıl oluyor da hepsi aynı ışık hızında hareket edebiliyorlar ve senkron yol alıyorlar? Dalga boyu daha kısa olan ve daha fazla salınım yapan mor ötesi ışınlar aynı zamanda daha fazla yolu kat etmiş olmuyorlar mı ve diğerlerinden daha fazla bir hıza sahip olmaları gerekmez mi? (Sedat Hansoy)

121 - Frizbi ve topacın dönerken oluşturduğu denge nasıl açıklanabilir? Dönen bir nesnenin ağırlığı azalır mı? Örneğin dönen bir frizbide merkezden uzaklaştıkça artan hız farkı, ağırlık farkına da sebep olur mu? Ortası delik bir frizbiyi hava boşluğunda hızla döndürsek ağırlığını azaltabilir miyiz? (Nezir Topaloğlu)

120 - Manyetik alanı geçirmeyen maddeler olabilir mi? Bir cisim manyetik alandan(veya kuvvetten) korunabilir mi? (Fatih Koç)

119 - Esnek çarpışmalarda momentumun korunumuyla ilgili bilgi verir misiniz? (Alev Çakıcı)

118 - Elementlerin elektron dağılımını yazarken 4s orbitalini 3d orbitalinden önce yazıyoruz. Neden? (Sibel Savuran)

117 - Frekansları aynı olan birden fazla cisimden bir tanesinin harekete geçmesi durumunda diğerlerini de etkileyerek, birlikte güçlü bir titreşim yaratmaları haline ne denir? (Adem Çetin)

116 - B-8 ışıması nasıl oluyor kısaca açıklarmısınız (Burak GÜRTUNCA)

115 - Maddeler ışık hizina geldiklerinde enerjiye dönüşüyorlar. Peki zaten isik hizinda olan isigin hizini düsürürsek ne tür bir maddeye dönüsür? (Hakan BAGCI)

114 - Fotonların spinleri var mıdır?(Rıdvan Yılmaz)

113 - Bir nötron protona dönüştürülebilir mi? Nasıl? (Sefer Hansan)

112 - Isınan bazı maddelerin (örn:demir) kızarmasının nedeni nedir. Ve sıcak maddeler hangi yönüyle bizim duyu hücrelerimizi uyararak ondan elimizi çekmemizi sağlayabiliyorlar? (Gökhan Altay)

111 - %100 yansıtıcı yapılabilir mi? (Gökhan Bayramoğlu)

110 - Hidrojende neden nötron yok? (Talat Demir)

109 - Nötronların ağır ve hafif su ile yavaşlatılması konusunda bilgi istiyordum.(Fatih Özkaynak)

108 - Kızıl ötesi nedir? Kızıl ötesi dürbünler akşamları nasıl görür?(Erhan Akman)

107 - Elektronun kütlesi nasıl ölçülür, milikan deneyi nedir?(Şebnem Serpen)

106 - Elektrik yükü nedir?Maddeden ayrılabilir mi?(Derya Koçar)

105 - Bir elektron, kütlesi küçük olmasına rağmen bir protonu nasıl nötürleyebiliyor?(Fevzi Esen)

104 - Merhaba,benim sorum şu;antimadde tam olarak nedir ne ise yarar?Elde edilmesi çok pahalı diye duydum doğru mu?Teşekkürler.(Hüseyin Atak)

103 - Merhaba, benim bir başka sorumda renkler konusunda olacak bizim cisimleri renkli görmemizi; cisimden kırılarak gelen ışınlar sağlıyor. Peki bu kırılmadan renkleri nasıl ayırt edebiliyor ve onların farklılıklarını algılayabiliyoruz? Bunların atomların yapıları ile bir bağlantısı var mı?( Sercan Yengeç)

102 - Neden serbest nötronların bir kaç dakikalık ömrü var?(İbrahim Öksüz)

101 - Işığın hızı sn 300 bin km.peki ışığı bu hıza ulaştıran nedir?(İbrahim Öksüz)

100 - Sıcaklığını artırdığımızda büzülen bir madde var mı?Varsa bunun özelliği nedir?(Fevzi Esen)

99 - Dünya dönüşünü (saatte 1300 km/s) aniden durdursa bu bizleri ve insanları nasıl etkiler? Her şey doğuya doğru yuvarlanır mı?( Gokhan Kara)

98 - Herhangi bir arazide veya caddede el ele tutuşan 100 kişi düşünün. Bunlardan ilk baştakine 100 voltluk bir elektrik verildiğinde, en sondakine de 100 volt ulaşır mı? (ayakkabıları plastik tabanlı olunca bir de olmayınca ne olur?)( Hüseyin Akçay)

97 - Gerçekten merak ettiğim soru Einstein'ın zamanın büyük hızlarda nasıl yavaşladığı görüşünü ortaya atması... İkizler paradoksunun kesin sonucu var mı? Yani ben dünyadan ışık hızının %99’uyla uzaklaşırken ikizim de bana göre benden uzaklaşıyor. Hangimiz daha çok yaşlanır? Teşekkürler...( Can Kabadayı)

96 - Atom çekirdeğinin yaptığı hareket nedir? hidrojenin iki elektrondan birisini koparsak arda kalan elektron nasıl hareket eder?(Fevzi Topçu)

95 - Elektronlar niçin atom çekirdeğinin etrafında döner?

94 - Mum yanarken elimizi üstüne getirdiğimizde aradaki mesafe fazla olmasına rağmen elimizin yandığını hemen hissederiz.Ama yandan yaklaştırdığımızda aradaki mesafe yukarıdan yaklaştırdığımız mesafeden az olmasına rağmen elimiz o kadar çok yanmıyor, neden? (Emrah Koç)

93 - Ben Samsun Fen Lisesi hazırlık sınfı öğrencisiyim.Arkadaşımla okulda bilorda oynarken bir şey dikkatimizi çekti. Masada toplara vurduktan sonra herhangi iki top hiç birbirine yapışıp durmadı. Aralarında çokta ufak olsa boşluk vardı. Düşündüğümüzde birbirlerine deyerken çok ufak da olsa bir enerjileri oluyordu. Buna göre bunun nedeni etki-tepki prensibi midir? Yoksa başka bir açıklaması var mı?(Onur Yavuz)

92 - Ultra ses nedir?(Ayfer Cankurt)

91 - Fizik kurallarına göre 90 derecedeki suyun 30 derecedeki sudan daha geç donması gerekir.bu olay denendiğinde tam tersi olmaktadır.bunun nedeni nedir?(Cumhur OĞUZ)

90 - İyi çalışmalar diliyorum; benim sorum şu:Nasıl oluyor da bir vericiden çıkan sinyaller -havada nasıl yol alıp- taa uzaydaki yansıtıcıdan yansıyarak insanların alıcılarına(TV,radio) saniyelik olarak ulaşabiliyor? Örneğin bir canlı yayın !(Faik Yılmaz)

89 - Hologram tam olarak nedir?Yansıma mı? Işık oyunu mu? Herzaman olur mu?Hologram hakkında genel bir bilgi verebilir misiniz?(Abdullah Akalın)

88 - Önce yaptığınız yararlı çalışmalar için size ve kurumunuza teşekkür eder başarılar dilerim.Ben mıknatısların itme ve çekme kuvvetinden yararlanarak dönme hareketi elde etmek istiyorum, yaptığım araştırmalarda bulduğum bilgileri size yazıyorum. www.freeenergy.co.za/ da magnet(permanet magnet motor)(magnetic energy de mini romag genarotor) bunlar ingilizce olduğu için pek anlayamadım bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. www.alternatifenerji.8m.com (mıknatıslı motor) bu sitede Recep Kurt adlı arkadaş hiç enerji gerektirmeden çalışan mıknatıslı motoru yaptığını idda ediyor ama göstermiyor, belki siz konumunuz itibarı ile bilgi elde edebilirsiniz bu calışma ülkemiz icin bence cok önemli bir konudur arştırma yapılması ve işbirliği yapılması cok yararlı oalacagı kanatindeyim. Sizden ricam telefonunuzu verirseniz yüzyüze görüşmenin daha yararlı olacağı kanatindeyim teşekürler.(Fatih Mehmet Özmen)

87 - Merhaba, acaba denizlerde oluşan dalgaların sahip olduğu enerjinin dönüşümü sağlanabilir mi? Bu potansiyel kullanılabilir enerjiye dönüştürebilir miyiz?(Sercan Yengeç)

86 - Kuantum Mekaniği tam olarak nedir?Kuamtum teorisi ile kuantum mekaniği aynı şey midir?(İskender Yalçınkaya)

85 - Lazer ışığı (yani oyuncakçıda satılan) lazerlerin nasıl ve hangi tür mercekten yapıldığını merak ediyorum.teşekkürler(Özgür Taşkın)

84 - Merhaba. Bana ışınlanma hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Bilim, bu konuda ne kadar ilerleme kaydetti? Teşekkürler.(U.Güvenirgir)

83 - Hava boşlukları nasıl oluşur, hava boşlukları hakkında genel bir bilgi verebilirseniz çok sevinirim. İyi çalışmalar.(Salih Sezer)

82 - Işık hızı nasıl ölçülür? (Yiğit Kaçar)

81 - Merhaba.Ben halk arasında colormatik olarak bilinen,fotokromik camlı gözlük kullanıyorum.Fotokromik camlar özelliklerini,neye göre renklerinin değiştiğini ve nasıl elde edildiğini öğrenmek istiyorum.(Serhat İspirli)

80 - Bir asker ,yer ile 90 derece açı yapacak şekilde havaya makinalı tüfekle atışlar yaptığında o mermiler yere ,askerin başına düştüğünde öldürür mü? Çünkü havaya atılan eşya atılan hızla yere çarpar kuralına göre.Sürtünmeyi göze alsak da ,askerin en azından ağır yarlanması sözkonusu olmaz mı, ama neden olmuyor? Cevabınız bekliyorum, teşekkürler..(Orhan Koçak)

79 - Benim sorum, maddelerin ısı nedeniyle sahip oldukları enerjiyi kullanmak mümkünmü?(ısıyı soğuk yere nakletmeden,doğrudan ısının enerjiye dönüştürülmesi)Mümkün değilse ilgili yasa hakkında bilgi.Teşekkürler.(Musa Su)

78 - Uzayda hava olmadığını biliyoruz. hava olmayan bir yerde hiçbir nesnenin alev almadığınıda biliyoruz. o halde güneş nasıl bir alev topudur.(Deniz Sever)

77 - Merhaba. Öncelikle teşekkür ediyor ve bu güzel servisin devamını diliyorum. Sesten 2 hatta 3 kat daha hızlı uçan savaş uçaklarını yakalayabilmek için ses dalgası kullanırsak, gönderdiğimiz dalga uçaktan yansıyıp bize geri gelinceye kadar uçak bizim radar üssünü gecmis olmayacak mı? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.(Ümit Kurşun)

76 - Niçin bazı radyo istasyonları gece olunca gündüze oranla daha iyi dinlenebiliyor?

75 - Kaç çeşit kuvvet vardır? Sürtünme kuvvetinin yararlı ve zararlı etkileri nelerdir? Sürtünme olmasaydı neler olurdu?(Reyhan Öztürk)

74 - Kemal özdenin ışıkla ilgili sorusunda gözlerimizi kapatıncada olsada ışığın gözümüze girdiği söylenmişti..peki bu ışık gözümüze girince bir görüntü oluşması gerekmez miydi..oysa herhangi bir görüntü oluşmuyor..neden?(Yahya Araz)

73 - Neden gözlerimizi kapattığımızda sadece siyah rengi görürüz? Mesela neden kırmızı renk görünmez de siyah? Siyah rengin dalgaboyu veya gözlerimizin yapısıyla bir alakası olabilirmi?(KEMAL ÖZDEN)

72 - Pozitron ışımasında bir proton bir nötron ve bir pozitron parçacığına dönüşüyor. Bunların toplam kütlesi protonunkinden büyük olduğuna göre protonla bir parçacık birleşiyor mu? Birleşiyorsa parçacığın adı ne?

71 - Fizikte serbest düşme sonucu limit hızın kütleye bağımlı formülü nedir?(İhsan Katırcı)

70 - Farklı işaretli, farklı yüklü ve farklı kütlesi olan üç metal küre bir düzlem üzerinde rasgele yerleştiriliyorlar. Bu üç küre de aynı anda serbest bırakılıyor. Kürelerin üstte farklı olduğu belirtilen bütün verileri ve serbest bırakılmadan önce bırakıldığı noktalar verilmiş. Bu kürelerin gideceği yollar bir-veya üç veya n sayıda-denklem ile ifade edilebilir mi? Bu mümkün müdür?(E. Mehmet Kıral)

69 - Saydam maddeler ile saydam olmayan maddelerin molekül seviyesinde ne gibi farklılıkları vardır? Yani molekül yapısı, dizilişi nasıl oluyor da ışığı geçiriyor veya geçirmiyor?

68 - Bir molekül grubu ısıtıldığında titreşimi artıyorsa bu titreşim frekansı belirlenebilir mi? Ve bu molekül grubunun olası bir titreşim düzeni var mıdır?

67 - Işık bir dalga ise uzayda hiçbir maddeciğin olmadığı bir alandan (Boş bir yer olduğunu varsayalım) geçebilir mi?(Kadir Korkmaz)

66 - Doppler etkisi tam olarak nedir? Trafikte araçların hızını ölçmede bu etkiden mi yararlanılır? Nasıl bir uygulama vardır? (Yusuf Büyükdağ)

65 - Uzaya roket fırlatımasında hangi kuvvetker etkili olur? (Elçin Kuş)

64 - Fizikte bir ışık kaynağının verdiği ışık şiddetini ölçmeye yarayan araca ne denir? (Uğur Uçar)

63 - Durgun sıvıların bulundukları kaba yaptıkları basınca ne denir? (Mert Uçar )

62 - Renk nedir?İnsanların renk dediği şey sadece ışığın değişik dalgaboylarında gözüne çarpması mı?Fiziksel olarak renk nasıl açıklanır?(Can Kabadayı)

61 - Ben kütle ve ağırlık arasındaki farkı soracaktım.Ben normalde 70 kg'mım. bu benim kutlem mi oluyor, yoksa ağırlığım mı. Kütle cismi meydana getiren madde miktarı ağırlık ise bu madde miktarına etki eden kuvvet oldugu ıcın ben bu sorunun cevabını benim kütlem olarak cevaplıyorum. Tabi bu bır tartışma konusu oluyor. F=mg (ağırlığım ıse...70 x 9,8=700 gibi bir sayı da benim ağırlığım olur diyorum. Bana bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim....tesekkurler.(Çağdas Değer)

60 - Müon ne demektir?(Ahmet Turgutlugil )

59 - Mesela gök yüzüne doğru bir ışıldağı tutup yaktığımızda o ışık sonsuza kadar gider mi?Ayrıca ışıldağı kapattığımızda o ışık ışınları uzayın sonsuz boşluğunda ilerlemeye devam edermi?(İskender Yalçınkaya)

58 - Uzayda var oldugunu söylediginiz karadeliklerin nasıl oluştugunu anlayamadım ve anladıgım kadarıyla bu karadelikler görünemiyolarmış.görünemeyen bişeyin varlıgını nasıl anlayabiliyosunuz?(Sibel Taş)

57 - Foton ve atom arasındaki ilişki nedir?(Ömer Boz)

56 - Güç ve kuvvet arasındaki fark nedir? (Doruk Atışkan)

55 - Beyaz renk nasıl elde ediliyor meslela renkler birbirine karıştırıldığında çeşitli renkler çıkıyor ama BEYAZ renk nasıl elde ediliyor? ( Ömer Uludağ )

54 - Şöyle bir deney yapsak: Bir kişi tren raylarına kulağını dayasa, bir diğeri de makul bir mesafeden rayların üzerine çekiçle vursa acaba sesi dinleyen kişi hangi kulağıyla daha önce duyar? Raya dayalı kulağıyla mı yoksa havayı dinleyen kulağıyla mı?( Kadir Korkmaz )

53 - Dünyada yer çekimsiz bir alan oluşturulabilir mi? Oluşturulursa kısa bir şekilde açıklayabilir misiniz?( Furkan Gökduman )

52 - Standard Şartlar (+25 °C) altında bulunan bir atom, Mutlak Sıfır (0 K) noktasına göre ne kadar bir enerji potansiyeline sahiptir? ( Sadullah Sarıgül )

51 - Dünyayı değiştiren beş denklem isimli kitapta Faraday'ın çalışmalarından da bahsediyordu. Faraday mıknatısı telin etrafında gezdirince akım oluştuğunu görmüş. Mıknatısı sabit tutup teli hareket ettirince yine aynı sonucu almış. Ama bilim adamları bu iki olayın fiziksel olarak farklı olduğunu ve sonucun farklı olması gerektiğini düşünmüşler. NEDEN? ( Dinçer Bilgin )

50 - Gözlemi yapılmış ışık hızından daha hızlı parçacık var mı?(Özgül Akkoç)

49 - Nötron,bir elektronla bir protonun çekirdekteki sıkıca paketlenmiş halimidir?(Ahmet Güven)

48 - Standart Model tam olarak ne demektir?(Can Büyükaşık)

47 - Fotonları bir şekilde durdurmak mümkün mü?Mümkünse bu nasıl görünür, özellikleri nasıl olur?Eğer mümkün değilse neden mümkün değil?(Can Büyükaşık)

46 - Einstein Görelilik Kuramında tam olarak ne anlatmak istemiştir?(Can Büyükaşık)

45 - Bildiğim kadarıyla Einstein E=m(c)2 formülüyle herhangi bir cismin ışık hızına çıkabileceğini ifade etmişti.Bildiğim Kadarıyla kuram çökertildi ve ışık hızına çıkacak bir cismin moleküllerine ayrılacağı kabul edildi.Peki cismin moleküllerine ayrılmasının sebebi nedir ve bu nasıl olur?(Can Büyükaşık)

44 - Yürüyen merdiven nasıl çalışır?

43 - Evde kullandığımız tartı (baskül) nasıl çalışır?

42 - Dışarıda termometre ile ısıyı ölçerken, güneş ile gölge arasında büyük farklılıklar oluyor. Doğru ısı hangisi?

41 - Kaos teorisi, meteoroloji ve hava tahminlerinin büyük bir parçasını mı oluşturmaya başladı? Atmosferin doğrusal olmayan bir sistem olduğu kuşku götürmez, fakat bilgisayar modelleri oluşturmada ya da hava durumu kalıplarını tanımada kaos teorisi kullanılıyor mu acaba? Eğer öyleyse, daha gelişmiş ve ayrıntılı modellerin 48 saatin ötesi için daha doğru tahminler yapabileceği söylenebilir mi? Yoksa böyle bir modeli kullanılabilir hale getirmek için çok fazla veri mi toplamak gerekir?

40 - Sesim telefonda nasıl iletiliyor?

39 - Uzayın geçirgenlik sabiti diye bilinen değerin fiziksel anlamı nedir?

38 - Suda yüzen bir ağaç blok ve bloğun üstünde de bir kütle var, bu durumda ağaç blok yarısına kadar suya batmış durumda. Eğer kütleyi bloğun altına yapıştırırsak (suya batacak şekilde) bloğun üzerindeki su seviyesi nasıl değişir?

37 - Star Trek filmindeki ışınlanma cihazlarının bir geçerliliği var mıdır?

36 - Bütün kütleler ışığı çeker, çünkü fotonlar hızlarından dolayı bir kütleye sahiptirler. Yoksa kütleler ışığın enerjisini mi değiştiriyor çünkü bildiğim kadarıyla ışığın durağan kütlesi yok.

35 - Kütlesi olan her parçacık bir kütleçekim alanı oluşturur. Madem ki kütle enerjiye dönüşebiliyor, kütlenin meydana getirdiği kütleçekim alanı, kütle enerjiye dönüştüğünde ne olur?

34 - Bir odadasınız, bütün pencereler açık ama oda direk olarak güneş ışığına maruz kalmıyor. Hava sıcaklığı dışarıda ve içeride 40 oC ve odanın sıcak olduğunu düşünmeye başlıyorsunuz. Biraz fizik kullanarak giydiğiniz tişörtün renginin serinlemenizde size yardımcı olabileceğini düşünerek hangi renk tişörtü tercih edersiniz?Beyaz mı? çünkü beyaz dışarıdan gelen kızılötesi ışınları yansıtarak sizi ısıtmasını engeller Siyah mı?çünkü vücudunuz bir sıcak cisim olduğundan olabildiğince çabuk ısı kaybetmesi gerekir ve siyah tişört de bütün ışığı emeceğinden bu iş için en uygun renktir.

33 - Yerçekimsiz bir ortamda kütle ölçümü yapılabilir mi? Ayrıca bir kütle diğer bir kütleyi neden çeker? Bunun sebebi atomik düzeydeki zıt yüklü parçacıkların birbirini çekmesi olabilir mi?

32 - Kütle ile ağırlık arasındaki fark nedir?

31 - Merkezkaç kuvveti diye bir şey var mı? Eğer yoksa neden çoğu zaman günlük olayları açıklamak için merkezkaç kuvvetini kullanıyoruz? Mesela su dolu bir kovaya düşey eksende bir dairesel hareket yaptırdığımızda suyun dökülmesini engelleyen nedir?

30 - Süperiletkenlik nedir?Kullanım alanları nelerdir?

29 - Işık nedir? Bana öyle geliyor ki ışık kaynağından dışa doğru akan fiziksel bir cisimdir. Acaba öyle mi?

28 - Eğer bir cismi yerden 100 metre yükseklikten bırakırsak; sürtünmeden ısınır ya da yanabilir mi? Veya tam tersine soğuyabilir mi?

27 - Madde ve antimadde bir araya geldiği zaman birbirlerini yok ederler mi? Bu buluşma bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir mi?

26 - Karadelikler ışığı nasıl çeker?

25 - Uçaklar için uçuş esnasında mesafeler nasıl ölçülür?

24 - Bisiklet yarışçıları neden daha az sürtünme için ince tekerleği tercih eder? Fizik kurallarına göre yüzey alanının sürtünmeyi etkilememesi gerekmiyor mu?

23 - Manyetik kuzey nasıl oluşur?

22 - Çekirdeğin kütlesi ölçülebilir mi?

21 - Atomik düzeyde yansımayla kırılma arasındaki farkı nasıl açıklayabiliriz? Bir atom belli bir frekanstaki gelen ışığı yansıtacağına ya da kıracağına nasıl karar veriyor?

20 - Gökyüzü neden mavidir ve neden bu mavinin tonu hep aynı değildir?

19 - Mıknatıslar neden yapılır?

18 - İş arkadaşlarımla bir merminin yolu hakkında anlaşmazlığa düştük. Eğer namlu yatay şekilde ateş edersem, mermi tamamen durduğunda namluyla aynı doğrultuda mı kalır yoksa hafif sağa veya sola meyilli mi olur? Ortamda rüzgar olmadığını ve merminin namludan saat yönünde dönerek çıktığını varsayıyoruz.

17 - Yabancı ülkelerin bile AM frekanstaki radyolarını nasıl dinleyebiliyoruz?

16 - Şarj nedir?

15 - Paleomanyetizma nedir?

14 - Isınan hava neden yükselir?

13 - Dünya kendi ekseni etrafında saatte 1000 mil hızla dönüyor. Eğer bir otomobil ya da araç bu hızı aşabilirse ne olur?

12 - Elektronların hızı yaklaşık olarak ne kadardır?

11 - Boyumuzun uzunluğu yerin bize uyguladığı yerçekimi kuvvetini etkiler mi? Yani boyumuz uzun olursa daha mı az ya da daha mı çok yerçekimine maruz kalırız?

10 - Yolcu uçaklarının uzun mesafeli uçuşlarında, Dünya'nın kendi ekseni çevresindeki dönüş yönü ve hızı uçuş süresini etkiler mi? Bir arkadaşım Türkiye'den ABD'ye gidiş süresinin dönüşten daha kısa olduğunu söyledi. Bu durum merak ettiğim konuyla ilgili mi? İlgilerinize teşekkür ederim.

9 - … Bilindiği gibi -273 °C'de atomlar titreşme yapmazlar. Buna bağlı olarak da bu sıcaklıkta bir direnç göstermezler. Çünkü direnç, maddenin cinsine bağlı olduğu gibi sıcaklığa da bağlıdır. … Kuantum fiziğinde bir molekülün … [en düşük enerji seviyesinde bile bir titreşme hareketi yaptığını gördük.] Ben buradan, cismin sıcaklığı ne olursa olsun, moleküllerinin her durumda bir enerjiye sahip olacağı anlamını çıkarıyorum. -273 °C'de bile bir molekül mutlaka titreşecektir. Titreştiğinden dolayı da bir dirence sahip olacaktır. … Bu çelişkiyi nasıl açıklayabiliriz?

8 - Sadece tek tarafını gösteren camlar nasıl yapılıyor?

7 - Herkes en düşük sıcaklık noktasını bilir: -273 derecedir. Benim merak ettiğim en yüksek sıcaklık noktası. -273 derecedeki bir maddenin molekülleri hareketsizdir. Bu maddeye ısı verelim, moleküller titreme hareketi yapacak, hareketlenmeye başlayacak. Isıyı arttıralım. Her hal değişiminde moleküllerin hızları sürekli artacak, öyle değil mi? Bu madde en son gaz halindeydi. Sürekli ısı vermeye devam edelim. Herhalde bu artış sonsuza doğru sürecek değil. Ben şöyle düşünüyorum: Einstein'ın teorisine göre hiç bir madde ışıktan daha hızlı gidemez. O halde bu moleküllerin hızları 300,000 km/sn'yi geçemeyecek. Yani en üst sıcaklık noktası belirmektedir. Ya sizce?

6 - Mıknatıs, demir, kobalt vb. metalleri neden çekmektedir? Ayrıca, mıknatısın çekim etkisinin, çok yüksek sıcaklıklarda erimiş haldeki bu tür metallere karşı zayıfladığı (hatta yok olduğu) söylenmektedir. Neden? Erimiş haldeki bu tür metallerin mıknatıs tarafından çekilebilmesi için ne yapmak lazım? (Mesela , mıknatısın gücünü arttırmak veya erimiş haldeki bu metallere elektron bombardımanı uygulamak çözüm olabilir mi?)

5 - Bir yıldızın karadeliğe dönüşebilmesi için kütlesinin belli bir limitin üzerinde olması lazım. Ama bir karadeliğin olay ufkuna sahip olması için (teoride) kütlesinin belli bir limit üzerinde olmasına gerek yok. Örneğin bir kalemi bile yeterince sıkıştırabilirsek bir karadelik elde edebiliriz. Burada önemli olan kütlenin değil yoğunluğun belli bir sınırın üzerine çıkması.Sorum şu: Bir atomun kütlesinin, atomun hacmine oranla çok küçük bir alanda, çekirdekte toplandığını biliyoruz. Acaba atom çekirdeğinin, ondan da öte proton ve nötronların her birinin kendi olay ufkuna sahip olacak yoğunlukları yok mu? Eğer varsa çekirdek içi kuvvetler bununla alakalı olabilir mi?

4 - Hız zamana bölünmüş mesafedir. Einstein hızın aynı olması için mesafe ve zamanın FARKLI olması gerektiğini düşündü. Bu da zamanda kuşkulu bir şeyler olduğunu gösterdi. Bana göre zaman ve mesafenin farklı olması gerekmiyor. Başka bir deyişle Einstein'ın ışık hızının mutlak, uzay ve zaman aralıklarının izafi olduğunu düşünmesi bana çok ters düşüyor. Şöyle ki Newton kuralları daha geçerli gibi gözüküyor: zaman ve mesafe aralıkları mutlaktır ve ışık hızı izafidir. Bunun açıklamasını da Einstein'ın kendi verdiği bir örnekle gösterebilirim. Elimizde bir yolcu vagonu olsun ve vagonun ortasında bir adam olsun, bu adamın elinde her iki tarafa aynı anda ışık saçabilen bir alet olsun. Adam aletin düğmesine bastığında vagonun sonundaki kapı ile başındaki kapıya ışık ulaştığında kapılar açılsın. Bu adamı da dışarıdan izleyebilen başka bir adam olsun. Şimdi tren giderken adam bu aletin düğmesine bastığında kapılar trenin içindeki adama göre aynı anda açılır ama dışarıdaki gözlemciye göre arka kapı daha önce açılır. Burada göreceli bir kavram söz konusu. Şimdi Einstein'ın söylediğiyle ne kadar tezat olduğunu göstermek ve sorumu sormak istiyorum. Albert Einstein diyor ki: Işık nasıl yayılırsa yayılsın hareket eden kişi de duran kişi de ışığı aynı hızda gittiğini görür. Burada durmak istiyorum. Tren örneğine dönelim: Trenin dışındaki gözlemci arka kapının daha erken açıldığını görüyor; bu durumda Einstein'ın söylediği gibi ışık hızı herkes için aynıdır yargısı yok oluyor. Eğer aynı olsaydı dışardan trene bakan kişi de kapıların aynı anda açıldığını görmüş olmaz mıydı? Bir şey daha söylemek istiyorum. Diyelim ki ışık hızından 6.279mil/sn hızla daha yavaş giden bir araçta olduğumuzu düşünelim ve arkamızdan ışık ışını yollansın. Bu durumda ben Einstein'ın dediği gibi ışığın hızını 186.279mil/sn mi? yoksa Newton'un dediği gibi 186.279-180=6.279mil/sn olarak mı görürüm?

3 - Yeryüzünden bakıldığında yarım daire şeklinde görülen gökkuşağının uçaktan bakıldığında çember şeklinde olduğunu öğrendim. Gökkuşağının oluşması neden çember şeklinde oluyor?

2 - Uzun zamandır merak ettiğim bir şeyi size sormak istiyorum. Madem ışık fotonlardan oluşuyor; niçin camdan geçiyor da diğer maddelerden geçemiyor? Eğer fiziksel nedenini açıklarsanız sevinirim...

1 - Bir belgeselde, bir astronotun su içmesini gördüm. Burada ilgimi çeken şey, su kütlesinin, yerçekimsiz ortamda dağılmadan küre şeklini aldığıydı. Normalde sıvılarda, atomların çekim kuvveti katılara göre daha zayıf olduğundan, sıvılar ancak bulundukları kabın şeklini alabilmektedirler. Herhangi bir kap olmadığı zaman sıvılar bir bütün gibi davranamaz ve saçılırlar.

     

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.