SİTE İÇİ ARAMA
en çok merak edilen sorular ve cevaplarıWeb Uygulama: Sadi Atılgan

Web sitemizi yenileme çalışmaları nedeniyle bu köşede güncelleme yapamamaktayız, lütfen soru göndermeyiniz. Bilgilerinize sunarız.

Yanıtını Merak Ettiğiniz Soruları Bize İletmek İçin Tıklayınız...
Anahtar Sözcüğe Göre Arama Yapmak İçin Tıklayınız...
Son Eklenen 10 Soruyu Görmek İçin Tıklayınız...
Tüm Soruları Görmek İçin Tıklayınız...


Geri Dön...

Sanırım kan gruplarının alt grupları da varmış. Bunlar nelerdir? Bunlar arasındaki alışveriş nasıl oluyor? Bilgi verirseniz sevinirim. (Yusuf Büyükdağ)

ABO kan grubu sisteminde, bazı alt grupların görüldüğü doğru. Bunun nedeni, kan gruplarının oluşumundan sorumlu allellerin bulunduğu gen bölgelerinde meydana gelen küçük çaplı mutasyonlar. Bu mutasyonlar sonucunda, antijen miktarlarında azalmalar meydana geliyor ve farklı derecelerde antijen üreten, alt gruplar ortaya çıkıyor.
A kan grubu, en yaygın kan grubu olması nedeniyle, en fazla sayıda ve en sık olarak alt grubu görülen grup. A2, A3, Ax, Aend, Ay, Am ve Ael şeklinde tanımlanan alt grupları var.
B grubunun da, B3, Bx, Bm, B(A) ve Bel şeklinde tanımlanan alt grupları var. B grubu, A grubuna göre daha ender görülen bir kan grubu olduğu için, alt gruplarının sayısı ve görülme sıklıkları da daha düşük.

Bu alt grupların oluşumuna neden olan mutasyonların en yaygın nedeni, allellerin sentezi sırasında belirli amino asitlerin yerine başka amino asitlerin geçmesi. Örneğin; A allelini şifreleyen 291 numaralı kodonda “aspartik asit” olması gereken noktada “asparajin” amino asidi kodlandığında, A3 alt grubu ortaya çıkıyor. Bu alt grup, sıklıkla Fransa’da görülüyor.
B allelinde de 352 numaralı amino asit dizi noktasında “triptofan” yerine “arjinin” amino asidi geçerse, B3 alt grubu ortaya çıkıyor. Bu alt grup da, sıklıkla Çin’de gözleniyor.

Bunların dışında, çok daha ender olarak görülen kan alt grupları da var. Bunlar da, Bombay, Para-Bombay, H-eksik ve Hm fenotipleri. Tüm bu alt gruplar hakkında detaylı bilgiyi bulabileceğiniz bir adres ise şu:

"http://www.bh.rmit.edu.au/mls/subjects/abo/resources/directory.htm"

Deniz Candaş


Geri Dön...
Yazıcı Dostu Sayfa

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.