SİTE İÇİ ARAMA
Hazırlayan: Muammer Abalı
Web Uygulama: Sadi Atılgan

MATEMATİK DÜNYASINDAN HABERLER

Matematik Dünyasının son gelişmeleri, çözülen önemli problemler, ve benzerleri. Türkiye'de matematiğe gönül verenlerin dünya ile aynı seviyede olmasına katkıda bulunacak 'dünyada durum' bilgileri.

42 okuldan 147 genç Matematikçi Eyüboğlu'nda buluştu...

Eyüboğlu Koleji ve Fen Lisesi tarafından düzenlenen "Matematik Buluşması"na bu yıl 42 okuldan 147 Matematik tutkunu öğrenci katıldı. 14 Nisan 2007 Cumartesi günü düzenlenen "Matematik Buluşması 2007"nin ödül töreni Eyüboğlu Hall'da gerçekleşti.
Haberin devamını okumak için tıklayınız...


Koç Üniversitesi, İstanbul Liselerarası Matematik Olimpiyatları'nı (İLMO) Gerçekleştirdi.

Koç Üniversitesi Bilim Topluluğu Kulübü, 17-18 Mart 2007 tarihlerinde "İLMO-İstanbul Liselerarası Matematik Olimpiyatları"nı düzenledi. Türkiye'de öğrenci kulüpleri tarafından organize edilen ilk olimpiyat yarışması olan İLMO'da İstanbul'un en başarılı liselerinden 43 lise yarıştı. 1. aşama sonucunda 2. aşama sınavına katılmaya hak kazanan 22 liseden 36 öğrenci, 18 Mart tarihinde 2. aşama sınavında ter döktü.
Haberin devamını okumak için tıklayınız...


Sudoku Şampiyonası

Dünya sudoku şampiyonası 28 Mart-1 Nisan arasında Prag'da yapıldı. Bireysellerde en iyi dereceyi 701 puan ile 8. olan Senem Gülce Özkütük yaparken takımlarda, 30 ülke arasında 7. olduk. Japonya'nın birinciliği 2905 puan ile aldığı yarışmalarda, Türkiye 2206 puan ile ABD, Almanya, Macaristan, Polonya ve Çekya'nın arkasında yer aldı. 7 kişiden oluşan takımımızda, yarışmacı olmayan kaptan Ferhat Çalapkulu, Gülce Özkütük, Mehmet Murat Sevim, Salih Alan, murat Koz, İsmail Eraslan ve Deren Çağlayan yer alıyordu.


Matematik Dünyası Dergisinin Son Sayısı (2006-IV) Çıktı.

Matematiği ta en başından, felsefesiyle, tarihiyle ve kuramsal olarak ama popüler bir dil ve biçemle ele alan kapak konularında, bu sefer tamsayılar ve kesirli sayılar yaratılıyor ve bu yaratılışla yakından baglantili birkaç konuya değiniliyor. Örneğin sonsuz küçüğün olduğu bir sayı sistemi yaratılıyor.

Mehmet Kıral ve Aslı Nesin, her kavşağın bir üç yol ağzı olduğu bir adada yaşayan bir prensin, atıyla dolaşmak için şatodan ayrılacağı sırada, annesinin "oğlum yollarda kaybolma!" uyarısına karşı, "aman anne, bir sağ bir sol yaparsam nasıl olsa şatoya geri gelirim" yanıtını irdeliyor: Prens haklı mı? Yanıt çok genel ve büyüleyici güzellikte.

Zafer Ercan, her yerde sürekli ama hiçbir yerde türevi olmayan fonksiyonlara şaşırtıcı örnekler veriyor.

Cihan Saçlıoğlu, Büyük Patlamayı saniye saniye anlatıyor.

Coşkun Gündüz, şifrelemeyle asal sayılar arasındaki yakın ilişkiden sözediyor.

Ayrıca, genel matematik yazıları, zekâ soruları, matematik yarışmaları soruları, satranç köşesi, matematik tarihi, dünyadan ve Türkiye'den matematik haberleri... Toplam 104 sayfa matematik.

Bayilerde bulunur. 5 YTL

Internet sitesi: www.matematikdunyasi.org

Copyright 2007 Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu. Her hakkı saklıdır.