Öneri ve Eleştirileriniz İçin
:: Bize Ulaşın ::

  

animalia> eumetazoa> bilateria> deutorostomia> chordata> craniata> gnathostomia> reptilia>

4. Ordo (Takım): Crocodilia (Timsah, Kayman ve Alligatörler)

Hem kara, hem de su yaşamına uyum yapmış canlılardır. özellikle nehir, bataklık ve göllerde yaşarlar. Son derece kalın olan derilerinin üzeri, sırt bölgesinde belirgin şekilde dikleşen pullar ile örtülüdür. Yanlardan basık olan kuyrukları, su içerisinde harekete yardımcıdır. Bacakları vücutlarına oranla oldukça kısadır ve ağır hareket ederler. çene-burun bölgesi geniş ve uzundur. Burun delikleri istemli olarak açılıp kapanabilir. Burun ve gözler dışarıda kalacak şekilde, uzun süre su içerisinde kalabilirler. Dişler keskin ve kuvvetlidir. Sadece üst çene hareketlidir. Bu nedenle, iki çene birden kavrandığında ağızlarını açamazlar.

Kalpleri 4 bölmelidir. Kulakçık bölmelerini kısmen ayıran "panizza kanalı" nedeniyle, sıcakkanlılığa (homoithermi) geçiş grubu olarak kabul edilirler. Düğer sürüngenlerden farklı olarak, mideleri 2 bölmelidir. Kuşlarda olduğu gibi, sindirime yardımcı olması amacıyla küçük taşlar yutulur. Karın ve göğüs boşlukları arasında, tam olmayan, kaslı bir diyafram bulunur. Tamamı ovipardır. Güneşlenmek ve yumurta bırakmak için karaya çıkarlar. Yumurtalar, kum içerisine yapılan yuvaya gömülür. Yuva korunması ve yavru bakımı davranışları vardır.

1. Familya (Aile): Gavialidae (Gavyallar)
Başın ön kısmı gaga şeklinde, dar ve uzundur. Çenede 50'den fazla diş bulunur. Sadece Asya'da yaşarlar.


Gavialis gangeticus

Tomistoma schlegelii

2. Familya (Aile): Crocodilidae (Gerçek timsahlar)
Baş öne doğru uzamıştır, başın ön kısmı yuvarlak yapılıdır. çenelerde yaklaşık 20 adet diş bulunur. Alt çenede bulunan 4. büyük diş, çeneler kapatıldığı zaman dışarıdan görünür.


Crocodylus niloticus (Nil timsahı)

Osteolaemus tetraspis

3. Familya (Aile): Alligatoridae (Alligatörler ve kaymanlar)
Burun ve ağız kısmı geniştir. Alt çenede bulunan 4. büyük diş, ağız kapatıldığında, üst çenedeki bir oyuğa girer ve dışarıdan görünmez.


Alligator mississippiensis

Caiman spp.
 
TÜBİTAK:::Bilim ve Teknik:::2002